21 Ekim 2016 Cuma

İRLANDALI KIZ


İrlandalı Kız, 1970’lerde yazılmış bir romantik dram. Robert Bolt tarafından yazılan bir roman.

Bu etkileyici romanın senaryosunu yine yazarı yazıyor ve 1970 yılında İngiliz David Lean romanı filme çekiyor. Filmi de romanı gibi etkileyici. Bir yasak aşk hikayesi. İngiliz köyü, bir adam ve karısı, köye gelen bir asker ve sonra aşk ve hüzün.

O yıllarda filmler ülkemizde geç vizyona giriyor, birkaç yıl geçiyor. O zamanlar internet yok ve televizyon da yaygın değil daha. İnsanlar sinemaya gitmeyi çok seviyor, bazı filmler rekor kırıyor, örneğin Raj Kapoor’un ünlü Avare filminde büyük şehirlerdeki sinemalarda izdiham oluyor, izleyiciler salona girmek için camları, kapıları, pencereleri kırıyor.

İrlandalı Kız da o zaman çok havalı bir film, sükse yapıyor, sükse yapmak, İngilizce success’den geliyor, sweet smell of success, başarının tatlı kokusu, kim sevmez değil mi ama, sükse haliyle Fransızca bir sözcük bu durumda, sakses değil sükse olarak okunuyor, çünkü Fransızcası böyle, çünkü ülkemiz uzun yıllar Fransız kültürü etkisinde kalmış 1950’lere dek, 1950’den sonra ise Amerikanlaşıyoruz, ünlü Marshall yardımı ile ülkemize gelen traktörlerle zenginleşiyoruz, okullarımıza gelen süt tozlarıyla Amerikanlaşıyoruz. 1950’lere dek ülkemizin aydınları Paris’e gidermiş hep, Atilla İlhan, Yüksel Arslan gibi.

O zamanlar 70 mm lik filmler ve 35 mm lik filmler varmış, 70 mm kalınlığında film kalın tabii, 35 mm lik ise daha ince, yaygın olan 35 olan, plaklar da 33 lük ve 45 likmiş mesela, rakılar da öyle ya, içenler söylüyor. 70 mm lik filmlerde örneğin bir oyuncunun yüzü gözü çok yakından görünürmüş. O zaman makaralar var ve makaralar sinemalar arasında sürekli değişirmiş, bir salondan öbürüne makara taşınıyor veya sinemadan sinemaya, ya da diyelim Ankara’da oynuyor, sonra diyelim Kayseri’ye gidiyor makara.

Bizde o yıllarda 35 mm lik filmleri gösteren makinalar var sadece. 70 mm likleri gösteren yok. İrlandalı kız 70 mm lik olarak geliyor hem de surround sistem. Yani ses surround dolaşıyor, hoparlörler arasında. Bizde hiçbiri yok o çağda. İstanbul’da bir sinemada var 70 mm gösteren sinema, Ankara’da da bir tek sinemada. İzmir’de ve diğer şehirlerde yok henüz. Ankara’da bir tek Dedeman Sinemasında var o tarihte. Dedeman ailesi yani, otelleri de olan. Bahçelievler’de bu sinema, 90’larda ise o sinema On Sineması oluyor.

Dedeman gösteriyor İrlandalı Kız’ı. Diğer şehirlerdeki insanlar Ankara’ya gidip Dedeman’dan surround sistemi kasetlere, bantlara kaydediyorlar, sesi kayda alıyorlar yani, surround imiş gibi kendi sinemalarında gösteriyorlar filmi, ses kasetleri ile ya da bantları ile, ama 70 lik gösterici yok, bunu da ilkel ama zekice yöntemlerle hallediyorlar bir şekilde filmi 35 mm like kaydettiriyorlar ve öyle gösteriyorlar. 

24 yorum:

 1. Filmlerin çekildiği ve oynadığı dönemlerin imkanlarını anlatmak iyi fikir. Değişik geldi. İlgi çekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   sinema seviyom ya işte aklıma geldi :)

   Sil
 2. On sineması yok artık deep. Avm sinemaları sonrası kapandı. Aaaah üni yıllarım ahhhh!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. buzlu kalem.

   ne günlerdiiii :)

   Sil
 3. Deep o yazıyı keşke silmeseydin. Niye siliyorsun ki? Blogun amacı zaten yazmak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kafa dergi.

   arada havalandırıyom işte biloku yaa :)

   Sil
 4. Katiliyorum, dönemden bahsetmek güzel fikirmis

  YanıtlaSil
 5. Etkiledi güzel olmuş kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
 6. Saatlerce okunası bir blog, tebrikler:) merak ettim filmi de:D

  YanıtlaSil
 7. ben puanı göremedim ama zaten miyopum , yoksa yazmadın mı :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap eylemi.

   yok bu bir kitap veya film yazısı diyil ki yaaaa :)

   Sil
 8. İrlandalı Kız... Genç bir kızdım izlediğimde. Etkilemişti beni. Hatta geçenlerde aklıma geldi. Netten bulup izledim tekrar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hüznün tadı.

   izlenir tabii ya tekrar tekrar :)

   Sil
 9. Çok eskiden izlemiştim ama tamamen unutmuştum, hayal meyal hatırlıyorum. Yeniden izlemek istedim şimdi sen yazınca. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bücürük ve ben.

   nette var ki yaa :)

   Sil
 10. Şimdi mesela, yazıyorsun youtube'a, filmi baştan sona izliyorsun. Zaman kolaylaştı ama eski zorluklar kıymetlendiriyormuş bence tüketilen şeyleri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dmisal.

   eh evet öyle artık tüketmek kolay :)

   Sil
 11. Süpersin Deepcim:)) harika bilgiler, İrlandalı kız filmini çok sevmiştim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eren o.

   ne güzel film de mi yaaa :)

   Sil
 12. Dönemin zorlukları olunca değeride biliniyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arsu.

   atasözü gibi konuştun yineeee :)

   Sil