18 Şubat 2017 Cumartesi

KAHVE VE ŞİİRMark Opsasnick

1950’li yılların kültür yaşamını anlatıyor bu kitap.

Amerika’da, İkinci Dünya Savaşı sonrası çıkan gençlik akımlarını, alt kültürleri, özellikle Beat kuşağının çıkış günlerini yansıtıyor bizlere.

Washington’daki kafeleri ve bu kafelere gelen yeni ve genç sanatçıları tanıtıyor. Çoğunlukla şiir geceleri. Bu şiir gecelerine daha çok genç bir şair olan Jim Morrison da geliyor, müzisyen olmadan önce.

Beat kuşağı, 60’larda çıkan Çiçek Çocuklarından önceki kültür kuşağı. Onlar da bir çeşit asi ve düzene karşılar. Beat kuşağı, öncelikle bohem edebiyatçılardan oluşuyor.

Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Lawrence Ferlinghetti, William Burroughs, bu akım içinde en tanınanlar. Beat kuşağı da diğer popüler kültür akımları gibi, başlayıp sönüyor, bu kuşak 50’lerle birlikte bitiyor.

Ancak, hippiler gibi yine de dünya kültür tarihinde önemliler. Başkaldıran gençlik düşünceleri bu şekilde ortaya çıkıyor. Kore, Vietnam savaşlarından sonra ve tepki olarak. Bu Beat ve ardından gelen Çiçek Çocukları, sanat, özgürlük gibi dallarla birlikte ilerlediği için ardından gelen tüm kuşakları etkiliyor.

Kültür tarihini merak edenlere.

Not:3/4

32 yorum:

 1. Ne güzel amlatmışsın. Baya ilgi çekti kitabın anlattıkları, bir ara okumak lazım 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öneri makinesi.

   evet ilginç :)

   Sil
 2. Kültür tarihi, sanat tarihi, dünya tarihi, başka tarihler. Aslında hepsi de öğrenince, okuyunca, dinleyince çok ilgi çekiyor.

  Kafelere gidildiğini okuyunca aklıma Ernest Hemingway geldi. O da yanlış hatırlamıyorsam hayatını okurken İspanya'daki yaşamında yazar, felsefeci gibi kişilerin gittiği kafelere gidiyordu galiba.

  Adetten tabii. Hep öyleler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   ah evet ispanya 1930 lar. dali filan da :)

   Sil
 3. Yine harika anlatmışsın Deeptone,teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. jack kerouac'ın yolda kitabını okumak istiyorum ama indirime girsin diye bekliyorum almak için :D
  çiçek çocukları severiz :P
  naber deep :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dr. coffee.

   on the road. evet bir efsane :) flower boys da. sen deee :)

   Sil
 5. Tişikkir ederis deepscim cimm :)

  YanıtlaSil
 6. Herşey için teşekkürler sevgili Deep

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özgen.

   dur daha başlamadık bileee :)

   Sil
 7. O çağlarda yaşamak lazımmış... Şimdi double yollarımız, her şehirde airportlarımız var ama geleceğe dair deep endişelerimiz de var... En kötüsü de ne biliyor musun? O dönemin gençlerinde umut vardı. Şimdiki gençlerde o yok. Kapılmış gidiyoruz akıntıya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaystros tyrha.

   ah evet o yıllar öyleymiş. umutlar hayaller. daha masummuş o zamanlar :)

   Sil
 8. Zamanı da bizde de varmış böyle bir akım.İstanbul'un zengin aileleri toplantılar düzenleyip;şair,yazar,müzisyen takımını ( o dönemde aynen böyle tabir esiliyormuş ) ağırlarmış.Yani onlar cafelerde buluşuyormuş,bizimkiler de zengin evlerinde.Hatta,pek çok yabancı yazar ve şair de ağırlanmış bu gecelerde.Bazılarına zenginler hamilik yaparmış.Bu yazdıklarım ellilerden önce ama.Mesela Nazım da Fransa'da cafelere takılmış bir süre.Yanında da şimdi adı aklıma gelmeyen pek çok yazarımızla birlikte.Bak şimdi Hıfzı Topuz'un kitabı yanımda olsaydı bakıverirdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevda şahin.

   hıfzı topuz mu yazmış. çok sevirem böyle yazıları :)

   Sil
  2. Paris'te Son Osmanlılar kitabın adı.Ama zaten Hıfzı Topuz'un tüm kitapları ders kitabı gibi,neler neler öğreniyorsun okurken.Tavcan,Başın Öne Eğilmesin yakın tarihimizi içeren romanlar mesela.Okumadıysan mutlaka oku bak,sonra bana teşekkür edeceksin yavrucuğum.

   Sil
  3. sevda şahin.

   tamams not aldım :) şu osmanlıları duymuştım diğerlerini hiç duymamışem :)

   Sil
 9. Bir de,

  Kahve :)))
  Gerçekte kokusuyla, tadıyla anlatılamayacak bir keyif. Gezinirken mesela internette, onca değişik ve güzel resimleri de çok güzeldir, içilmiş gibi olunur bile. Kitapta ad olması da bir başka güzellik olmuş, şiir ile birlikte. Teşekkürler Derincim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   kocatepe kahvecisi evet evet :)

   Sil
 10. Vayy benim türüme çok uzak bir eser bu ama sevene güzel bence

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir hayalperest.

   asiler bunlar :)

   Sil
 11. Elimde kahveyle geldim sansa bak kitabin adi da kahve ve en sevdigim tür siir. Ama siir yok icinde anladigim belki ornekler vardir? Muhtemelen kendi açımdan okursam buyuk keyif alacagim gibi gozukuyor canim. Tesekkurler . mutlu pazarlar. 💕💕 ankara fotolari cok iyiydi ozlemisim yillardir gitniyordum. Yalniz morning morning ışık hizinda mi gittin her yere ilahi deepcim 😂💕💕💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. demirkadın demir.

   içinde şiir yok şairler var :) ha haa bikaç saatta her yere yürüdüm ivit :)

   Sil
 12. Yaşasın Deepciğim kaydım Blogger Semtinde çıkmış gördüm hepsi sayende oldu çok sağol arkadaşım

  YanıtlaSil
 13. şimdiye bakınca bir çok şeyin daha ilerde olması gerekirdi ama bence o zamanın insanları daha çok değer veriyormuş kültüre yani birşeylerin değeri onun için çabaladığın sürece değerlidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arsu.

   evet o zamanlar daha iyi gerçekten de :)

   Sil
 14. ismi güzelmiş, bak ben şu an kahve içiyorum :))

  YanıtlaSil
 15. En sevdiğim akım ve kuşak :) Bir de Monty Piton var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sirakuzu.

   ondan sonra gelen hippiler daha tatliş yaaa :)

   Sil