25 Mart 2017 Cumartesi

ŞABBATSedat Erdoğdu

Şabbat’ın yazarı aynı zamanda şarkı sözü yazarı ve başka romanları da var.

Şabbat, birkaç kişinin yaklaşık elli yıllık hayat serüvenini anlatıyor bizlere. Birkaç şehir daha olsa da olaylar ve kişiler genelde İstanbul merkezli.

1900’lerin başlarından 1970’lere dek geliyor hayatlar. Şabbat ise bir Yahudi geleneği, romanın temel kahramanlarından bazıları Yahudi olduğu için onları yaşamlarını da görüyoruz.

Macit adlı bir küçük oğlan, bir Yahudi mezarlığında çalışan Joseph’ in yanında çalışmaya başlıyor. Joseph’in kızına aşık oluyor ilerleyen yıllarda Macit, ancak dinleri farklı olduğu için bir araya gelemiyorlar ve dramatik olaylar sonucu ayrı düşüyorlar. Sara öğretmen oluyor, Macit ise askere alınıyor.

İkinci Dünya Savaşı yılları, eski Ramazanlar, İstanbul’un eski semtleri, o günlerin yaşantısı içinde bu kişilerin hayat çizgisini de izliyoruz. Dramlardan sonra bu kişilerin hayatları İstanbul’da kesişir ve çevrelerindeki insanlarla birlikte hayat her birine sürprizler hazırlar.

Aşklar, evlilikler, acılar, tesadüfler, mutluluklarla ilerler roman, aynı hayat gibi. Kitaptaki olay örgüsü keyifli, karakterlerin hayatları ilgiyle okunuyor, sürükleyici.

Geçmiş yaşantıları okumak da hoş. Kitaptaki tek kusur ise, tarihi anlatırken arada bir romandan uzaklaşıp ders gibi olması, arada ilgi kopuyor, ancak, tarihsel kısımlar dışında nehir gibi akıyor roman.

Not:3/4

14 yorum:

 1. çok güzel yazmışsın (: Jale Demirdöğen'in Hayal adlı kitabını tavsiye edeyim ben de kısa sürede heyecanla bitireceğini umuyorum ve uzun süre de etkisinden çıkamayabilirsin (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir tutkudur isyan.

   sen cumartesi bunu yazdın ya o gün akşamüstü hemen aldım hayal'i. okuycam yazacam blogumda sana da haber vericem :)

   Sil
 2. Dönem anlatan kitaplarda bu sorun hep oluyor. Çok nadirdir tarihi ders anlatır gibi araya sıkıştırmadan hikaye aralarına serpiştirmek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi blogger.

   ya avet çook doğru söylediin :)

   Sil
 3. Kitaptaki kusuru kadı kızınınkine benzetelim diye düşündüm.Konusu güzele benziyor.Listeme ekleyeyim.Sırası ne zaman gelir bilinmez tabii...Emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ebemkuşağı.

   pek lezzetli kitap ivit ivit :)

   Sil
 4. Artık blog sayfamda kitap tanıtımı yapmak istemesem de okumak için güzel bir tavsiyeye benziyor. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doğuş.

   istanbulun geçmişi var evet okunur :)

   Sil
 5. Konusu ilgi çekici duruyor :) Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arif öztürk.

   eveet ben mutlulukla okudum vallaa :)

   Sil
 6. Arada fazla detay okuyucuyu sıkıyor. Olayların içine iyi yedirmek lazım. Sen iyi yorumlamışsın. Mutlaka içeriğine bir bakacağım. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elmas koçan.

   evet iyi yedirmeyince ders gibi oluyor çok sıkıcı yaa :)

   Sil
 7. İstanbul çok şarkıya filme konu olmuş bir şehir ya şimdi sen tarih filan deyince merak ettim sence kaç yıllarında bitti orada kii hayat Ah güzel İstanbulda ne güzel anlatılıyor.
  Birde böyle kitaplar içinde tarih nasıl anlatılır ya da bilim yani bunlar hikaye dilinde nasıl anlatılır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arsu.

   ya valla tarihi ayrı anlatmış ders gibi olmuş ama yetmişlere dek geliyor evet çok güzel bu yönleri, özellikle istanbulun eski hallerini çok güzel anlatmış :)

   Sil