18 Mart 2017 Cumartesi

SİZCE MUTLULUK NEDİR?Aramızda çok yenilerden olan tatlı insan Her Çocuk Yeni Bir Dünya mimledi önce, sonra da ondan azcık daha eski olan ve olumlu yazılarıyla sevdiğimiz Yenilenme Projesi mimledi.İkisinin de yanıtları çok iyi, iyimser ve sevecen. Mutluluk gerçekten de küçük şeylerde, anlarda. Hayat hepimizin hayatı, hayat doğum ölüm arası sürüyor, yaşam ise anlardan oluşuyor, herkesin bir hayatı var ama herkesin bir yaşamı yok. Yaşam, yaşamak ise mutluluk işte.

Mutluluk herhalde huzurlu olmaktır. Huzurlu insan mutludur. Huzur da insanın içinde. Bir de tek başına mutlu olmak da hiç kolay değil. İnsan, kişisel olarak mutlu ve huzurlu olsa da insanlardan, ülkeden, dünyadan etkileniyor. İnsanlar mutsuzken mutlu olmak zor. Herkes mutluyken mutlu olmak daha kolay.

Mutlu olmak için insanları mutlu etmeye çalışmalı. Ayrıca, işsizliğin, açlığın, şiddetin olmadığı bir dünyada mutlu olmak da daha kolay olmalı. Güzellik yarışması final konuşması gibi oldu. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.

Şimdi sıra gönüllülerde. Survivor'a devam ediyoruz.

Bu güzel mimi eski yeni tüm arkadaşlara armağan ediyorum. Çanakkale geçilmez!

25 yorum:

 1. Mutluluk nedir diye yazınızı okurken çocukken söylediğimiz şarkı geldi aklıma:) "Neşeli ol ki genç kalasın" yani mutlu insan neşeli olur bunun içinde son paragrafta yazdığınız açlık işsizlik şiddet vb. gibi olumsuzlukları yaşamamak lazım ama bunların olmamasınında mümkünü yok o zaman mutluluğu yakalamanın yoluna bakacaz:)
  Çanakkale geçilmez!şehitlerimizin ruhu şad olsun.

  YanıtlaSil
 2. Deepcimm ben yaptım bilene :) seninkide çok güzel olmus ellerine sağlk :)

  YanıtlaSil
 3. Daha da mutlu olacağımız günlere, sevgiler ☺

  YanıtlaSil
 4. Katılıyorum huzurlu olmak.

  YanıtlaSil
 5. Huzur! Gerçekten mühim mesele... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. Mutlu ettiğin zaman ve kadar mutlusun.

  YanıtlaSil
 7. Teşekkürler katıldığın için 😘 çok güzel anlatmışsın gerçekten

  YanıtlaSil
 8. Aynı halde her an süren bir şey olamaz mutluluk. Karnı aç biri için mutluluk toklukken karnı tok, sırtı pek, anne babası hayatta, evi barkı yerinde ve sıcak, işi gücü hatta kendisini sevenler olan biri için hayat koca bir boşluk, anlamsız olabiliyor. Batıda çok ve sonunda kendi istekleriyle kendilerine neler yapıyorlar. Kınama değil bu, mutluluğun biraz da sahip olunan şartlar kadar bakış ile de ilgisi olduğunu anlatmak istemem.

  Çok mutluyken bir yakın, tanıdık zordaysa, dışımızdaki şartlar giderek ağırlaşıyorsa, karnımız tokken evsizler varsa, marketteki etiketleri okuyunca dar gelirlilerin, işsizlerin hali akla geliyorsa mutluluk tam anlamıyla hissedilebilir mi? Ama genel anlamda iç duyumsamalarımızla hissediliyor. Soğuktan sıcağa geçince, çok sevilen birini görünce. Mesela birazdan ben bizim kızlarla kahvaltıda olacağım Farabi’de. Bu mutluluk. Birkaç saatliğine olsa da  Öyle düşünürüm ben.

  Aslında mutluluk, görünenler değil. İçte çözülmüş ve çözülmemişlerde sanki, dış şartlar iyi olsa da. Bazen erken atılan adımlarda bazen gecikmelerin sebep olacağı şeylerde anahtarı. Beklentiler, düşlenenlerle gerçekleşenlerin ayniliği ya da farklılığı, alıkoyan her şey…Ya da çok mutlu eden bir şey bir yanılgı olabilir. Çok örnek var da ben çok çok iyi görülen, başarılı işlerin bırakılıp doğaya kaçışları vereyim.

  Şunu biliyorum ki kimse için dıştan bakıp mutlu olduğu hükmüne varılamaz.
  Bu yorum, mutluluk üzerine henüz yayınlamadığım bir yazımdan alıntı. Kısaltmalarım oldu. İfadeler eklediğim oldu. Ama çıkışı gerçek bir yazı. Yorum olunca da kesile kesile yazıdan kısalsa da uzunca yorum olması ondan. Yayınlarım bir ara yazı halini.

  Mutluluklar, mutluluktan gülümsetecek şeyler, mutlulukları anlatan kareler dileyerek hepimize 


  YanıtlaSil
 9. Giriş gelişme ve sonucu itibariyle oldukça ilginç bir yazı olmuş bu deep :) ayrıca mutluluk fikrine katılıyorum.

  YanıtlaSil
 10. Mutluluğu ne güzel anlatmışsın. Ellerine sağlık Deep ne güzel mimlr böyle :)

  YanıtlaSil
 11. Herkesin mutlu olduğu bir dünya hayal edip o hayalde kayboluyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu yarınlarda görüşmek dileğiyle:)

  YanıtlaSil
 12. Mutluluk herhalde huzurlu olmaktır demişsin deep.. Sana katılıyorum. Ve insan huzurlu olduğu yerde de mutludur. Sanki bu iki kelime birbiriyle bir bütün gibi değil mi? Güzel bir yazı olmuş,kalemine sağlık *-*

  YanıtlaSil
 13. Yaşamak mutluluk işte! Güzeldi :)

  YanıtlaSil
 14. Mutluluk kalpten gelir. Kalbi güzel olan insanlar mutluluğu iliklerine kadar yaşar ve çevresine de yayar. :)

  YanıtlaSil
 15. Mutluluk huzurdur, sevmektir. Bu yuzden benim icin cocuklarimdir ve tabiki deniz💙💙💙

  YanıtlaSil
 16. Mutluluğun benim için ne anlam ifade ettiğini bloğumda da paylaştım. Ama tabiki söyleyecek olursak huzur ve sağlık herşeyin başı. Bu arada teşekkürler mimin için :)

  YanıtlaSil
 17. Keşke herkes içinde hep mutlu olsa ve birbirine bulaştırsa :)

  YanıtlaSil
 18. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Mutluluğun insanın içinde olduğunu düşünüyorum bende.
  Uzaklarda aradık hep mutluluğu
  Aklımıza gelmedi içimizde aramak
  Ve şükretmek Allah’a
  Yaradana sığınmak...
  Çok sonra anladık ki;
  Yetinmek var olanla,
  Her zaman mutlu olmak!

  YanıtlaSil
 19. Ne güzel yazmışsın haklısın insanlar mutsuzken mutlu olmak zor tespit budur:)

  YanıtlaSil
 20. arkadaşlarım, ne güzel yorumlar yaptınız mutlulukla ilgili. hepimiz herkes hep mutlu olsun işte yaaa :)

  YanıtlaSil
 21. Mutluluk diğer insanları mutlu etmekten geçiyor gerçekten de. Başkasının mutluluğunda payının olması mükemmel bir şey. :)

  YanıtlaSil
 22. Herkes mutsuzken mutlu olunmuyor gerçekten Deep 🙄. Bence de Çanakkale geçilmez ( geçilir diyenlere inat üstelik 😊 )

  YanıtlaSil
 23. Merhaba,

  Mutlu olmak için insanları mutlu etmeye çalışmalı... Sahiden de böyle. Aslında mutluluk o kadar küçük şeylerde ki... Yaşamı görmeye başlayınca eğer biraz olsun iyi niyet varsa insanın içinde mutluluk da dondurmaya koşan çocuklar gibi neşeyle ve heyecanla gelir kendimize, ruhumuza. Ve kötü niyete hiç mi hiç gerek yok.

  Güzel günler diliyorum :)

  YanıtlaSil
 24. Seratonin varsa mutlusun, seratonin yoksa hiç bir şey kar etmez ;)

  YanıtlaSil