1 Nisan 2017 Cumartesi

TANRI HEPİMİZDEN NEFRET EDİYORHank Moody

Altıkırkbeş Yayınları

Bu kitabın yazarı da kurgu kendi de.

Ünlü bir televizyon dizisi olan Californication’un ana karakteri olan Hank, kendi yaşamını anlatıyor bu romanda.

Hank, yani ünlü yazar Charles Bukowski gibi Hank, genç bir çocuk. Hayatta pek başarılı değil, ailesi de öyle. Bir dolu işe girip çıkıyor, düşük bir hayat yaşıyor.

Daha sonra da bir uyuşturucu satıcısı oluyor New York’ta. Ancak bir satıcı için de düzgün bir tipi var. Satış sayesinde parası oluyor, rahat yaşıyor ancak kendisi uyuşturucu kullanmıyor.

Arkadaşları hep çizgi dışı yaşamları olan kişiler. Müzisyenler, mankenler, hepsi birbirinden kaçık ve tuhaf yaşayan insanlar.

Hank, günümüzün Charles Bukowski’si gibi. Nerede akşam orada sabah. Aşkları da elektrikli. Romanda Hank’in yaşamından bir kesiti okuyoruz.

Roman çok da esprili, ayrıca dili de çok rahat. Ancak, yeraltı edebiyatı dediğimiz türden bir roman bu. Eğlenceli ama karakterlerin yaşamı hüzün de veriyor.

Güncel, renkli, keyifli bir roman ama herkese göre değil, çünkü dili argo ve ayrıca anlatılan yaşamlar da toplumda çok kabul edilebilecek türlerden değil.

Not:3/4

24 yorum:

 1. Merhaba! :)

  Merak ettim; aklımın bir kenarında dursun :)

  Güzel günler diliyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. engin ergin.

   yeraltı edebiyatı ve kaybedenleri seviyorsan pek eğlenceli bu roman :)

   Sil
  2. Edebiyat için neden "yeraltı" diye bir sınıflandırmaya giderler acaba? Bu varsa neden "yer üstü" yok? Ya da ben duymadım :) Tabii böyle bir ayrım olursa "yer" için de birilerinin yazması lazım.

   Sil
  3. engin ergin.

   çok haklısın. aslında bir ayrım yok yani kitap yazanlar böyle bir ayrım yapmaz sadece yazarlar. ancak eleştirmenler, sanat tarihçileri bu ayrımları hayatı kolaylaştırmak için yapıyorlar. yeraltı edebiyatı da genelde toplumun alt sınıfları için, işte uyuşturucu mesela, işsizler, kaybedenler, toplum dışılar, tutunamayanlar için yazılan kitaplara daniyor. yani toplumun içinde yaşayanlar değil de sistem düzen dışı olup yaşayanlar için kullanılıyor, başka hayat gibi işte, yeraltına girenler işte. yerüstü edebiyatı ise topluma uygun sisteme eklemlenenler işte :)

   Sil
  4. "...eleştirmenler, sanat tarihçileri bu ayrımları hayatı kolaylaştırmak için yapıyorlar." Hangi hayatı? Veya kimin hayatını? Kendi hayatlarını olabilir; bir de bu gruba pazarlamacıları ve kitabevlerini ekleyebiliriz sanırım. Bir kitabı "tarih", "sanat", "bilim kurgu" olarak ayırıp farklı raflarda satmaya benziyor; çok ilgilenmediğim için dikkat etmedim ama muhtemelen bir raf da "yeraltı"dır. Neyse, bu kısımdan öte kitabın kendi önemli zaten :)

   Sil
  5. engin ergin.

   ah evet tabiii kategorize sınıflama merakı işte, rahat satmak için, bölmek için, öyle evet işte raflar gibi aynen. hayatın düzeni böyle işte. herhalde yazarlar kızarlar böyle ayrımlara :)

   Sil
 2. Sana bir öneri daha, Murat Somer'in "Buse Cinayeti "ve seriyi "Hop Çiki Yaya" serinin adı da bence oku. Yer altına yakın bir tarzı var. Eve döndüğümde sana blog yazısı olarakta atabilirim. Bir hafta on gün beklemelisin.. Bloga döndüm. ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bahçe perim.

   hop çiki yaa serisini biliyom yaaa okudum bikaç tanesini :) ama sen yaz yine de bloguna. oooo bravooooo sevindiiim :)

   Sil
 3. Haklı valla, tanrı hepimizden nefret etmese bu dünyayı yaratmazdı. Onu da bıraktım bu kadar kepazeliği seyrettiği ama hiçbir şeye mani olmadığını düşünmek sinir bozucu.

  YanıtlaSil
 4. İlginç bir kitaba benziyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fatma üzmez.

   ilginç değişik ama eğlenceli de :)

   Sil
 5. Sayende birçok kitabı önden bir özet geçmiş oluyoruz bilgileniyoruz teşekkürler DEEP

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özgen.

   heeeey ideal anneee :)

   Sil
 6. Geç kaldım...( NİSAN BİİİİRRRRR )
  öptüm...

  YanıtlaSil
 7. Lan bu bizim Murat mı yoksam :)

  YanıtlaSil
 8. çok meraklandım. listeme ekledim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birsen.

   ilginç kitap evet neşeli de :)

   Sil
 9. Ağır kitap diyorsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arsu.

   ivit ağır ama içinde gizli mizah var o hoş :)

   Sil