13 Nisan 2017 Perşembe

MELEK


Hani bir matematik sorusunu hoca sana anlatır, işlemleri filan hep anlarsın ama en başta gereken şeyi, mantığını, o işlemleri niye yaptığını anlamazsın ya. Evet öyle bir soru karşına geldiğinde çözeceksindir ama bir türlü ne yaptığının farkında olmayacaksındır.

Erkekler çok erkeksi kadınlar da çok kadınsı ya. Erkekler de kadınlar da daha çok birbirlerine benzerlerse daha doğrusu erkeklerin maçoluğu kadınların incinmişlikleri eziklikleri kalkarsa ortadan, daha iyi olur gibi. Androjen gibi yani. Androjen bir kadın küfür ediyor, androjen bir erkek de birine kırılıp ağlayabiliyor utanmıyor bastırmıyor, gibi. Alfred Adler buna benzer bir şey diyor. İnsanlar gittikçe androjenleşiyor belki de. Güçlü bir kadın mesela erkeklerin ona muhtaç kalmasını sever herhalde.

Aslında erkeklerin de kızların da canı cehenneme. Keşke melek olsaydık. Meleksen güzel ve iyi olmak senin için kaçınılmaz bir şey. Karmaşık ama güzel bir şey işte. Hepimizde var kötülük. İnsan bazen insanlardan da, bir insan olduğu için kendinden de bıkıp usanıyor.

Hepimizde var kötülük. Hep başka insanları eleştiririz ya, kötüler hep başkasıdır. Hepimiz kötü olabiliyoruz. Çirkin değiliz tabii ama içimiz çirkin olabiliyor ama çirkin içlerimiz gözükmeyebiliyor. Görünen kısım güzel oluyor. Ama içimiz.

Var hepimizde ego, bencillik, kıskançlık. Ve türevleri. İnsanız yani çünkü. Her şey de insanca.İnsan olmak kötü herhalde. Böyle olunca insanın insana da kendine de saygı duyması zorlaşıyor. İnsan bazen topumuzdan nefret ediyor. Halbuki insanlar birbirlerini mükemmel de bulabiliyor.

Örneğin, beyaz yalanlar vardır. İnsan bazen istemese de yalan söyler. Kendini yakalar. Durumu kurtarmak, ani acil anlarda kurtulmak için yumuşak yalanlar söyleyebilir. Hani olur ya, biri seni arar, neden aramıyorsun der, sen de yeni telefon aldım, numaralar kayboldu dersin. Herkes de inanır buna. Belki insanlardan nefret edebiliriz sadece bir insan oldukları için, ama severiz de işte.

En iyisi mesela oyun oynamak, GTA örneğin, orda milleti dövmek, mafyalarla filan çalışmak. Gerçek hayatta yapamadıklarımızı yapmak. Oyunda birer gerçek kötü olmak. Ne güzel işte Jale de Jale oh ne ale, Jale bu alemde tek bir tek bir tane.

59 yorum:

 1. Ama iyi olmak için ille melek gibi olmak gerekmez. Varsa içimizdeki çirkinlikleri, egoyu, bencilliği bastırabilsek iyiliklerin yapılanmasına katkıda bulunmaz mıyız...?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. makbule abalı.

   tabiiki deee :) hepimiz yapalım bunu yaaa diy mii :)

   Sil
 2. Ne içte ne dışta kötülüğe ııı ııhhhh...

  İnsan, farkında olamadığı hataları, kusurlarıyla insan. Farkında olarak yapılan zaten hata değil, yanlış yapmak.

  İnsanız. Tabiatımız bu. İnanıyorum ki en büyük kurnazlık açıklık, netlik...

  Oyun nasıl gidiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   tabii ki de hayıır :) insanız tabii işte doğru. saf iyiliğe ulaşmak çok zor olsa gerek günümüzde. bizler kötü değiliz zaten de dünya kötü ya bir şekilde bizler de kötülüğe ortak oluyoruz işte istemeden de olsa :) oyun evet oyun işte, yazmak ve kitap film arasında bazen bir beş on dakka zihni dinlendirip boşaltabiliyoo :)

   Sil
 3. Ne ekersen onu biçersin.Sen iyilik tohumunu kötülük tohumundan daha fazla ekersen toprağa karşılığında iyilik filizlenir. İçimizin kötü tohumlarla ölmesine izin vermeyelim.Gün gelecek iyilik ve sevgi ekenler kazanacaktır. Sevgiyle kal:)

  YanıtlaSil
 4. Insan işte, fazlasi degil, başka ne bekliyoruz di mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deryada damla.

   arızalı defolu varlık işteee, her yeni kuşak da işte arızalı doğuyooo bu yüzdeen :)

   Sil
 5. Oyunda bile kötü olmayalım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi blogger.

   ayy di mi evet yaa haklısın :)

   Sil
 6. Doğru diyosun var hepimizde bir kötülük insanız sonuçta.
  Olmasaydı keşke..bunalımdayım heralde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yürüyen balık.

   düşünme çok insanız işte boşveer :)

   Sil
  2. Olmuyo öylee böyle olmayalımm
   Bugünlerde tam da dert yakındığım konuda yazmışşsın

   Sil
  3. yürüyen balık.

   yaa sen iyi birisin kii kendine haksızlık etmee :)

   Sil
 7. GTA süper deep :D

  Hepimizin içinde kötülük var, hep derler ya iyi olmak hakikaten zor olanı. Bunu başarabilenlere ne mutlu.

  YanıtlaSil
 8. Çift kutupluyuz. Her iki durumu da barındırıyoruz içimizde.
  Yin Yang
  Yang Yin
  :)

  YanıtlaSil
 9. Hepimizde var kötülük.. :)) ve tanrı gücü yarattı diye bi film hazırlamıştım..bndan yutup rahatsız olmuştu,bu nedenle kaldırmıştı filmimi..kaldırılmadan önce büyük ihtimalle izlemiş olmalısın..orada kötülüğün siyah elbiseli kaynağı da vardı..işte insandaki kötülük maalesef o siyah elbiseli kaynaktan geliyo ..

  YanıtlaSil
 10. Ayni zamanlarda aynı şeyleri dusunmusuz deep fazla mi hassasmisiz bu konuda biz😀 aslinda kalbimizin aydınlığı yeter bu karanlık ve yikimlarla dolu dünyada biz ıyiyiz demeye...

  YanıtlaSil
 11. Yırtınsak senin gibi yazamayız işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sirakuzu.

   senin gibi de güldüremeyiiz :)

   Sil
 12. Abim küçükken beni çok kızdırırdı.Tam ergenlik zamanlarıydı onun.Yaptığı ve söylediği saçmasapan şeylere kahkahayla gülerdi.Beni de ağlatırdı bazen.Bir tane mani söylemişti bir keresinde de çok ağlamıştım.Sen bir meleksin ,diye başlayan ve sonunda Allah belanı versin ,diye biten bir mani:) melek deyince aklıma hep o geliyor.Yıllar geçmiş olsa da bilinçaltı işte.Çoğumuz kendimizi melek gibi görsekte o mani de geçtiği gibi inek ( Öküz) yanlarımız olabiliyor.Saf iyilik ,saf kötülük insanın varoluşuna aykırı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aysan.

   hihi çok tatlıymış bence bu anı :)

   Sil
 13. Ya olduğun gibi ol yada olduğun gibi görün boşver insanlara hakketiği değeri vereceksin.rol yapmaya hiç gerek yok.

  YanıtlaSil
 14. Içinde varsa kötülük oyunda falan göster. Çok iyi bor fikir. GTA yı abim oynuyordu Deep. Bikini giyen kızlardan nefret ederdi. Onları döverdi özellikle. Gerçekte asla yapılmaması gereken birşey tabi kii..;)

  YanıtlaSil
 15. Kendi gibi olmayan insanlar bir yerden fire veriyorlar illa ki. Toplum içerisinde de birlikte insanca yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum, güzel bir konuya değinmişsin Deep..

  YanıtlaSil
 16. Çok güzel bir yazı olmuş Deep. Hepimiz birilerini yargılıyoruz mesela. Aslında hiç doğru değil. Ben geçmişte insanları yargıladığım için çok pişmanım.

  YanıtlaSil
 17. Hangimiz kötü olarak geldik dünyaya acaba ? İnsanları kötü yapan hırsları,kıskançlıkları,çekememezlikleri,gıybetleri,bencillikleri,kalpleri,dilleri,gözleri...Dünyaya geliş amacımızı anlayabilseydik kötülüğe bulaşır mıydık?
  Ayyy hiç beceremem bu tarz yazılara yorum yazmayı,içimden bunlar geldi diye bunları yazdım ben.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeşimle her telden.

   çok haklısın ilk sölediklerinde bi de beceriyon bee :)

   Sil
  2. Ayyy çok teşekkür ederim efendim,çok onore ettiniz beni :)

   Sil
 18. İyi olmağa çalışarak,kötülüğü yenebiliriz.
  En azından içimizdekilerden.
  Dışarıdaki kötülere gücümüz yetmese,bile...

  YanıtlaSil
 19. İnsanız neticede:( Bu duyguları törpülediğimizde az daha iyi oluyoruz:) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 20. domestos reklamı geldi aklıma..kötüyüm ben kötüyüm herkesi hasta ederimm bennn :P

  YanıtlaSil
 21. ben de şöyle düşünüyorum , insan denilen varlığın ilk ayrımı cinsiyet . Sen kadınsın bunu yapacaksın , sen erkeksin bunu yapmayacaksın dayatmaları nedir ya , insanız hepimiz , erkekler de ağlasın , kadınlar da bağırsın nolur ki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap eylemi.

   tamam annaştık öyle olsun barik :)

   Sil
 22. Ben olaya cinsiyet olarak bakmiyorum. Etiketlemelerle sosyal anlamda birtakim ozellikleri zorla ediniyoruz. Ancak kalp cinsiyetlerin otesinde tatlim. Sen sakın oynama kizzz GTA seni kötü oyunda bile dusunemiyorum deepcim:)

  YanıtlaSil
 23. Bu yazıyı yazarken depresyon levelini epey dibine oturmuş, lehim yapmış gibisin.
  O Gta oyunu gibi oyunlardan nefret ediyorum. Ölüm mekanikleşiyor. Sanki pixellerden ibaret ...
  Şiddet her geçen gün artışta.

  YanıtlaSil
 24. Kötüyüz biz kötü . Yasasin kötülük 😂😂😂

  YanıtlaSil
 25. Biliyor musun? Muhteşem bir empati gücün var ve burda bambaşka bir sürü insan olup yazabiliyorsun. Buradaki sorun da şu: bazen çok iğrenç insanların yerine koyuyorsun kendini ve iğrenç yazılar çıkıyor ortaya. Mesela bu yazıda olduğu gibi. Kendini nasıl biri olarak hayal edip yazdıysan bu yazıyı, umarım o kişinin yerine kendini koyacak başka fırsatların olmaz bir daha ki biz de böyle yazılar okumayız Deep.

  YanıtlaSil
 26. GTA erkek kardeşim ara verdikçe ben oynardım oyun icabı insan öldürüyordum ve midem berbat bir şekilde kalkıyordum bilgisayar başından neden her oyunu oynayışımda böyle oluyorum diye anlam veremezdim sanırım oyunda bile kaldıramıyorum kötülüğü hihihi :)
  Kontrol altında almaya çalıştığımız duyguları gündelik yaşam etkiliyor ve bir duygu patlaması sonucunda duygu karmaşası yaşıyoruz bir çıkmazın içine giriyoruz umutsuzluğa sürüklenip kötülüğe yöneliyoruz.
  Bence iyi ki bazı sınırlar var insanlar arasında düşünsene bizler engellemeye çalıştıkça hüznü böyle oluyorsa kızlar çok erkeksi erkeklerde kadınsı olsa gerçektende dünyanın çivisi çıkar.
  Doğallık bir kızın ulu orta küfretmesi olamaz erkekler ağlayamaz üzülemez diye birşey yok ama karıcım benim çok işim var diyip hayat müsterek ayağında eşine her anlamda yüklenmekte hüner değil.
  Demek istediğim doğallık deyip doğallıktan çıkmadan kararını bilmek herşeyin.
  Duygularımızı oluruna bırakamayız asla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arsu.

   evet kötülük sana göre değil ivit tabisiii haklısıın :) ah bu gündelik yaşamın çıkmazlarııı :) aman çıkmasın o çivi daha fazlaaa :) hihi erkekler öle yapar di mi çaktırmadan hiç işi yapmazlar :) ah o karar karrında kalsaaa :)

   Sil
 27. dediğin gibi işte : insanız ya işte en iyimizin için de bile var kötülük , kıskançlık,ego , hırs... en iyimizin bile bunları sıfıra indirebildiğini düşünmüyorum.artık ben de düşünüyorum insan olmak mı kötü acaba diye...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merube.

   insan defolu arızalı işte ve kötü evet :)

   Sil