27 Haziran 2017 Salı

İKİ KİTAP


Ülkemiz edebiyatında 1950 kuşağı denilen kuşağın yazarlarından Demir Özlü’nün çok sayıda romanı, öykü kitabı, deneme kitabı, gezi kitabı ve anı kitapları var. Bu iki kitap son zamanlarda yazdığı anı, anlatı, öykü kitaplarından. Demir Özlü, aynı zamanda Tezer Özlü’nün ağabeyi.

İŞTE SENİN HAYATIN

Anlatı türündeki kitapta yazar, çocukluğundan gençliğinden anıları anlatıyor. Anadolu’da geçen çocukluk günleri, İstanbul günleri, daha sonra gittiği ve uzun süre yaşadığı Stockholm, okul günleri, İzmir, Paris günleri. Edebiyatımızın ustalarından yazarın o öykümsü edebi diliyle yazdığı anı kesitleri. Bir yazarın hayatını merak edenler için. Yazar, anılarında kendinden sen diye söz ediyor. Yazarın tüm kitaplarında kentler ve kent yaşamı büyük yer tutuyor.

KENDİ EVİNE VARAMAMAK

Özlü, İstanbul’dan Stockholm’a gidip yerleştikten sonra, eşi de İsveçli zaten, İstanbul’a uzun süre dönemiyor. Döndükten sonra da çocukluktaki baba evi artık yok. Bu kitabında artık yersiz yurtsuz olduğunu söylüyor. Bir evi yok İstanbul’da. Bu kitapta yazarın rüyaları var. Yarı gerçek dünya temelli yarı gerçeküstü rüyalar. Hepsini anlatmış.

Özlü, edebiyatımızda, 1950-1980 arasındaki İstanbul ve Beyoğlu yaşamını ve edebiyatçıları anlatan belki de en iyi ve tek yazar. Yazılarında, kitaplarında o dönemin bütün yazarlarını, birlikte geçirilen günleri anlatıyor. Pastaneler, lokantalar, kafeler en çok. Baylan, Degüstasyon, Nisuaz gibi. Günümüzde artık edebiyatçıların sürekli olarak gittiği ve birlikte zaman geçirdiği kafeler, pastaneler yok.

24 yorum:

 1. iyi anlatım yapmışsın deep..kalemine sağlık..kardeşi tezer özlü,tanınmış bir yazar olarak çok genç yaşta (43 yaşında) hayata veda etmiş..Allah mekanını cennet eylesin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yazar yıldırım.

   tezer özlü çok severiiim. hastaymıştı evet. elektroşok tedavisi görüyormuştu.

   Sil
 2. Ernest Hemingway'in İspanya'daki kafeler ya da benzeri ya da bir iki tık yukarısı yerlerde sanat çevresi ile buluşmalarını anımsattı bana yazarın ikinci kitabındaki, hayatı. İkisi de okumalık. Aslında bir kitapçı dolusu kitaptan son zamanlarda ha bire alınıp da fırsat bulunup okunamayan kitaplar içindeyken uzunca bir süre de kitap almamak kararındayken. Alınacak ilk kitaplar belli oldu ama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   1930 lar evet. dali filan da var o zamanlarda o kafelerde. çok severim edebiyatçı anılarını. demir özlünün, birkaç başka kitabı var, o kitaplarda o anılar daha fazla, bu iki kitapta ise parça parça ve az. ama yazrın anı kitapları var, orda çok anlatıyor o dönemi. kafeleri, yazarları. ferit edgü de var o çevrede. eskiden yazarlar her gün buluşurmuş beyoğlu kafelerinde. yemek sohbet filan. şimdi artık böyle bir gelenek yok. bu geleneğin son temsilcisi ise atilla ilhan. o da taksimde otururdu her gün :)

   Sil
 3. Tezer Özlü okudum. Ağabeyini hiç okumadım... İyi bayramlar deep... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. persephone.

   sana daaa. gitmedin mi gezmeyeee :)

   Sil
 4. Tezer Özlü'den sonra abisine de bakmak lazım. Teşekkürler öneri için :)

  YanıtlaSil
 5. Ya çok kitap okuduğumu zannederdim ama ,artık şüpheliyim bundan.Okumadığım ne çok yazar varmış.Galiba genelde klasik yazarları yada Nobel'li yazarları okuyormuşum.
  Kendime not:Yeni kitapları ve yazarları da keşfet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cam güzeli.

   klasik yazarlar ve nobeller yetmez tabiiiii :) benim blogda bir ton yazar ve kitap var bakarsın kiii :)

   Sil
 6. Kendime notu senin sayfaya not etmek biraz abuk oldu ya!
  Bu arada sağol benim için seferber oldun.Bayağı vicdan yaptırdım sana sanırım.
  Yardım çabalarına çok sevindim ama.Önemsenmek güzel duygu.Bunu hissettirdin bana.
  Artık müsade isteyeyim ,daha içli köfte yapacağım akşama.Senin annen yapsın ,sen takıl burada .Ohh kebap.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cam güzeli.

   ha haaaa tımams :)

   Sil
  2. deep face de arkadaşlık teklifi göndereceğim ama
   "Tıkladığın bağlantı zaman aşımına uğramış olabilir veya sayfayı sadece, senin dahil olmadığın bir hedef kitle görebiliyor olabilir."
   yazısı çıkıyor.Bir el atarmısın

   Sil
  3. cam güzeli.

   olur o da yakındaa :)

   Sil
 7. Teşekkürler paylaşım için Deep.

  YanıtlaSil
 8. çok hoş olmalı ikisi de, dediğin gibi artık edebiyatçıların buluşup konuştukları özel mekanlar yok, halbuki eskiden ne güzelmiş... :)

  YanıtlaSil
 9. Ben ne az okuyormuşum yaa...
  Söz bundan sonra daha çok okuyacağım hatta bu yazarı bir gün didik didik etcem :)

  YanıtlaSil
 10. anılarının üzerine bina inşa edilmesi kendi yaşamına ihanet gibi siyah ve beyaz hep iç içe :S

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arsu.

   ah evet yaaa ne kötü di mi çocukluğundaki evin yıkılması.

   Sil
 11. Ahh Ahh o kadar çok okumama gereken kitap varki kitap listem doldu taştı ama bunlarıda ekledim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fatma tüz.

   olsuuun iyidir okumak zarar gelmeeez :)

   Sil