26 Haziran 2017 Pazartesi

KİTAP ÇIKARAN BLOGÇULAR 7


BU ŞARTLAR ALTINDA ÖLEMEM

Erdi Karadeniz

Sevgili arkadaşımız Erdi'nin ikinci kitabını da keyifle okumuş olduk. İlkinde Pesimisyon diyordu, bu kez olmaz ölmesem daha iyi diyor.

Yine temiz dilli, masum yazılar. İlk kitap gibi yazıları hüzün kokmakla birlikte insana iyi geliyor. Sanırız sözcüklerinin yumuşaklığından geliyor. Aşk, ayrılık, özlem, hayatın, insanın acımasızlıklarını, kötülüklerini yazsa da nedense gülümseyerek okunuyor.

Önsözde yine yazmadan duramadığını ve ruh durumuna göre yazılarının değiştiğini söylüyor. Erdi'nin yazılarının çok kişisel olduğunu söyleyebiliriz. Deneme tarzı bu kitap. Kişiselden genele ulaşıyor, ancak kişisel ve hafif bir dille. Bu da çok olumlu. Kitapta da, kişilerle uğraşmadığı ve insanlık değerleri ve kavramlarla ilgilendiği belli oluyor.

İlk kitabı şiir ve denemeler, öykülerdi. Bu kitapta ise şiirimsi denemeler var. Yani düz yazıları da şiirsel arkadaşımızın. Kitabını da ona bunları yazdıran çeşitli ruhlara hitap etmiş.

Kitap dört bölüm. İlk bölüm aşk. Özlem, ayrılık, pişmanlık yazıları. Ama hep hafif. tüy gibi. Erdi'nin dramatik yazıları yumuşacık bir dille yazdığını görüyoruz yine. Bu bölümde kurşun kalem ile ilgili denemesi bizce en iyi yazısıydı.

İkinci bölüm, hayat üzerine denemeler. Hayatı inceleyen, sergileyen yazılar. Zaman, değişim, sorular, hayata gülümsemek, masumiyet arayışı gibi temalar üzerine. Kahverengi minik ve sevimli bir ayıcık ile ilgili olan ve değiştim diyen yazıları bizce en iyilerdi.

Üçüncü bölümde ise insan üzerine düşüncelerini görüyoruz. Daha dramatik yazılar bunlar ve en son kimi zamana bırakmıştınız adlı yazısı belki de kitabın en iyisi idi.

Son bölümde diğer saçmalıklar demiş. Eh güzel saçmalamış, daha gündemsel ve hoş yazılar bunlar.

Bu kitapta sevgili Erdi daha çok sayıda konuda ve daha huzurlu, bilgece yazmış. Keyifli kitap. Ayrıca, kitabını Tosbağa Kitap yayınevi adı altında sadece nette yayınlamasını da çok yapıcı buluyoruz.

Erdi'den biraz da mizah yazıları bekliyoruz.

Not:4/4

28 yorum:

 1. İkinci kitabı hayırlı olsun yazar arkadaşın. Darısı benim gibi çıkarmak isteyenlerin başına.:)

  YanıtlaSil
 2. Kutlarım. Bu haberlere çok seviniyorum. Ebemkuşağı'na katılıyorum :)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir şey kitap yazabilmek, hayırlı olsun ve tebrikler. Herkesin hayalidir bir kitap yazmak.

  YanıtlaSil
 4. ben de yaziyim mi Deep ne dersin :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ra selin.

   ay ne tatlı olur ki ya. zeki eğlenceli komik şirin kitap olur yaa :)

   Sil
 5. oo Erdi gzel kalemi olan blogçulardan , severim ..:)

  YanıtlaSil
 6. benden de hayırlı olsun.. :)

  YanıtlaSil
 7. Hayırlı olsun, bol okurlar dilerim... Darısı kitap çıkarmak isteyen blogerların başına☺️ Sevgiler...

  YanıtlaSil
 8. Takip ettiğim bloglardan.Yolu açık olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha mutlu yaşam.

   evet güzel şeyler yapıyooo. videolar da yapıyooo :)

   Sil
 9. Hayırlı olsunn,tebrik ederim ^-^

  YanıtlaSil
 10. hayırlı uğurlu olsun inşallah yolu açık olsun :)

  YanıtlaSil
 11. güzel bir kitaba benziyor, yazarı tebrik ederim, blogger olması da çok güzel, başarılar diliyorum, senin kitap hakkındaki yazın da çok güzel, çok güzel anlatmışsın Deepcim, sevgiler:)

  YanıtlaSil
 12. Erdinin her iki kitabını sevmiştim hafif hüznün yanında yazılarının şiirlerinin altında yatan anlamlar ile mutluluğa geçmenin yolları gibi gizli küçük küçük mesajlar bulundurması eserlerini önemli kılıyor

  YanıtlaSil