24 Ağustos 2017 Perşembe

ÖLMÜŞLER


Korku ve gerilim filmleri iyi gelmiyor. Heyecan için, korku için, germek için, bizleri soluksuz bırakmak için çekilen bu filmler beni üzüyor.

Bu tür kitaplar da üzüyor, ağlatıyor. Ölen insanlara gözyaşı döküyorum. Bir seri katil birkaç kişiyi öldürüyor. Her ölenin ardından üzülmek, ağlamak hiç de kolay değil.

Veya bir terör filmi. Toplu ölümler. O zaman daha da zor. Ölen yüzlerce insan için gözyaşı dökmek hem üzüyor hem de ağla ağla bitmiyor. Gözyaşı kalmıyor insanda.

Ölümlerin olmadığı komediler, aşk filmleri, romanları daha faydalı en azından. Üzmüyor, ağlamak zorunda kalmıyorsunuz her gülenin ardından.

Gözyaşıyla kalsa iyi. Bir de dua var. Bütün romanlarda, filmlerde ölen insanların, kahramanların ardından dua etmek de zor iş. Birkaç kişi olsa iyi. Birkaç roman kahramanı için dua etmek, onların cennette mutlu olmasını dilemek, bu yapılabilir.

Ama ölen onlarca insan için dua etmek, ettiğimiz duaların sonunda her birinin ismini saymak, zorluyor insanı. Onun için izlememek lazım, okumamak lazım bu tür eserleri.

56 yorum:

 1. Kesinlikle korku, gerilim değil; ama komedi! :)))
  İlle komedi. Kendine kötülük etmek korku, gerilim filan. Ne gereği var. Trafik zaten çok korkunç :)) Korku isteyen trafiğe çıkabilir. Trafik o kadar gerici, korkutucu yani.

  Neden mi? Bu sabah servisteyim. Konutken'ten Eskişehir Yolu'na çıktık. Çok acı sirenler duyuldu birden. Cankurtaran geçiyor. Bu yolda kaza çoktur. Hemen ardından bir itfaiye aracı. Belli, büyük bir şey var. Belki yangın. Ardından başka itfaiye araçları değil de cankurtaran araçları geçince yangın değil büyük bir kaza olduğunu anladım. İşe gittiğimizde bile acı sirenler duyuluyordu ki iş ile o yol hayli aralı.

  Gazetede okudum. Ankara girişinde, Eskişehir yolunda korkunç bir kaza olmuş. Köprüye çarpan ve ezilen otobüsün resmine bakmak yürek ister.

  Gülmek güzel.O yüzden komediden şaşmamalı :)

  Okurum geçmişlerin arkasından, ruhlarına gönderirim; ama roman kahramanları :)))) Yok, hiç denemedim. Zaten yoklar ki :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   kötü kazaymış yaa. komedi daha iyi tabikide. ben ne bulsam izlerim amaağğ :)

   Sil
 2. En son ne zaman korku filmi izlediğimi hatırlamıyorum sanırım 10 yıldan fazla olmalı bu sektöre bunca milyarlar dökmeyi saçma buldum her zaman.
  İnsan korkmak için gerilme için para verir mi..kitabı da filmi de olmasın.
  İnsanların huzura ihtiyacı var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gözlerinden öper.

   haklısın ama işte bu dünyada her şey vaar :)

   Sil
 3. Çok incesin Deep ^^ hayran kaldım. :)) Bende zaman zaman etkileniyorum, moralini bozuyor insanın böyle kötü olaylar ama senin kadar naif değilim. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. esma tezgi.

   ya ben bunu mizah olarak yazdım zaten. korku gerilim izlerim etkilenmem. sadece izler geçerim iştee :)

   Sil
 4. Korku gerilim filmlerini severim. Ama ölümler oldu mu insanın içi cız ediyor doğrusu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüksel.

   aman ölümler sadece filmlerde olsun zaten :)

   Sil
 5. Ben,bugün markette acılı müzik çalıyor diye idareye şikayet başvurusunda bulundum :) Zaten yeterince acı var :) Bir de market çalışanlarına da yazık...

  YanıtlaSil
 6. Yeni keşfettiğim bir blog ve okudukça ne kadar ince düşünüyor diye düşünüyorum. Benim ilk tercihim değildir ama izleyip okuyunca hoşuma da gider. Şimdi her defasında bu yazı aklıma gelecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bonheur.

   incelikleri de görmek lazım iştee. aslında bu yazıyı ben mizah yazısı olarak yazdım. gülünmesi için ama gülünmedi :)

   Sil
 7. Ölümde hayat gibi. Ayrılmaz ikilidir. Hayata gelen ölümüne hazırlanmalı.

  YanıtlaSil
 8. Komedi benim de daha çok ilgimi çekiyor filmlerde. Bir de melankolik müzikler insanın psikolojisini alt üst ediyor. Arabesk dinleyenlerin kendilerini dermansız dertler içinde hissetmesi gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arif öztürk.

   ha haa evet yaaa melankoli, dert severiz bizler toplum olarak :)

   Sil
 9. Uzak dur öyle şeylerden, üzülme sen ...
  Kıyamam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. minik mini.

   filmlerde üzüleyim sadeceee :)

   Sil
 10. Hadi dua olayı kolay. Oturur bir kerede toptan dua edersinde.. toptan nasıl aglayacan bilemiyorum. İyisi mi izleme/okuma böyle şeyler... Toptan terk et yani :))

  YanıtlaSil
 11. Korkmaya,gerilmeye gerek yok.Biraz da gülelim değil mi?:)

  YanıtlaSil
 12. Sen çok düşünceli bir insansın Deep, seni çok sevmemin nedenlerinden sadece biri bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. irem akay.

   aman çok düşünmek de iyi değil yiaa :)

   Sil
 13. Güzel bir bakış açısı , ama korku filmi müptelalarına söz geçirmek bayağı bir zor...

  YanıtlaSil
 14. Bu sefer yazdım yazdım sildim, kafam karıştı sanki. :) Bir şey yazmasam olur mu? Aaa, yazmışım ya!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. halil gönül.

   tüh yaa hadi ama yazmış olduuun :)

   Sil
 15. zombi filmlerini sevdiğini sanırdım..evt korku,şiddet vs filmler insanı üzer ama insana bir o kadar da eğitim verir..bu konularda nasıl davranılması gerektiğini izah eder..burada önemli olan sabırlı ve bilinçli bir birey olmak..umarım bu senin kurgun değildir..çoğu zaman bizi bu şekilde yanıltabiliyorsun.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ertuğrul yıldırım.

   zombi, korku, gerilim severim. romanda da filmde de. keyif için eğlence için hoş zaman geçirmek için. eğitim olarak hiç düşünmedim. ben sadece tüketiyorum yanii :) şimdi bu yazıyı şyle yazdım. aslında mizah olarak düşündüm ama ciddi olmuş. kurgu gibi ama şöyle. böyle de bakabiliriz filmlere diye düşündüm. insan üzülebilir yani bu filmlerde gerilmektense :)

   Sil
 16. Dua da adrese gerek yok -olursa güzel olur da- yerini bulur hem de teker teker. Zaten bunu düşünen tv-film-roman kahramanlarına bile duada titizlenen yürek özeldir. Filmlere gelince aksiyon, romantik komedi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. begonvil sokağı.

   ben bütün türleri severim :)

   Sil
 17. Ben de seninle aynı fikirdeyim canım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sibel yıldız.

   öyle mi diyosooon pikiii :)

   Sil
 18. Gerçek hayatta bile ölüme üzülmez hale gelenler için tokat niteliğinde bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 19. Ne kitaplarda ne de filmler de kolay kolay ölümlere ağlamam. Tabi mevzu teröristlerin insanları öldürüp askeri şehit etmesi ise hem ağlar hem de bela okuyabilirim. Ama diğerleri hiç yani.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nazik topçu.

   ben türk dizilerinde duygusal durumlarda ağlıyom yaa :)

   Sil
 20. Korku filmi izlemeyi seviyorum ama bunlar beni hiç korkutmuyor:) Bunların kurgu olduğu orada birçok insanın olduğu aklıma geliyor birden bazen gülümsüyorum korku filmlerinde tamam sen demeden ben kendim diyeyim tuhafım kabul:) seviler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. huzur mutluluk.

   ben de izlerim ama korkmam. yok ya haklısın gülünebilir, tuhaf değilsin seen bi keree :)

   Sil
 21. korku filmi seyredemiyorum artık ama gerilim polisiye aksiyon çok seyrederim en son london falling filmini seyrettim her yer yakıldı yıkıldı :-/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   london falling bi bakayım hatırlamadım :)

   Sil
 22. 22 yaşıma kadar ızledıgım korku gılmlerını sayamam ya birdir yada iki. Onun birisi de kesın yarım yamalak izlenmiştir. Dramayı sevıyorum ama, sonu güzel biteese tabiki. Güzel seyler anlatılabılıyor. Komedi filmleeini de pek sevmıyorum. Herkes komık oldugu için gidiyor ve kendıne hiçbisey katmadan geri dönüyor. Kıtaplar ve fılmlerde koned ve korku filmlerini tercih etmıyorum. Benım işim romantık drama, yada bıraz drama, bıraz konık bıraz drama. 🤗Mesela Mucize filmini cok begenmıstım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şeyda.

   romantik dram, romantik komedi dram. sevilmez miii :)

   Sil
 23. :))) ilahi, komik insansın vesselam.. sen hep gül

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. momentos.

   baksanaa, bu yazıya tek sen güldün, ben aslında gülünmesi için yazmıştım zatensiii :)

   Sil
 24. valla şu aralar bir ağlayıp bir gülesim var ki sorma gitsin :) benim beyin devreleri yandı iyice bu aralar :) Ama sen hep gül emi güzel insan sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz kaldım.

   ay geçer yaa senin deeee bu durumlar, sonbahardaa :)

   Sil
 25. Gerilimi izleyebiliyorum da korku filmleri hiç benlik değil. En son korku filmi izlediğimde kaç yaşındaydım hatırlamıyorum bile. İnsan psikolojisini etkileyen türler gerçekten.

  YanıtlaSil
 26. komedi bana da iyi geliyor.. Rahatlatıyor.. Günlük hayatın stresinden kurtarıyor bir nebze..

  YanıtlaSil
 27. Sorma Deepcim ben de uzun yıllardır korku filmini bıraktım, korku şiddet negatif olaylar vs, bilinç altımızı bulandırmayalım ...

  YanıtlaSil
 28. Merve bana korku filmi izletmiyor deep hele hayaletli şeysiler hiç izletmiyor inanıyormuş öyle şeylere o :D

  YanıtlaSil