11 Eylül 2017 Pazartesi

KİTAP ÇIKARAN BLOGÇULAR 10TERS DÜZ

MERT OFLUOĞLU

Ece Duman ( Melis Birkan J) Bozbalık’a gidiyor. Her yazar gibi doğanın içinde yalnız kalıp yeni romanını yazmaya. Değil. Kaybolan babasının sırrını çözmeye. Bozbalık. Trabzon dolaylarında bir köy. Değil. Nette ararsanız, Bozbalık, “Murat Boz Balık Burcu Mu?”, “Murat Boz Balık mı seviyor?” gibi bilgiler çıkıyor. Bozbalık bir yok köy.

Bozbalık, William Faulkner’in hayal ülkesi Yoknapatavvpha gibi hayal ürünü bir köy. Romanda her şey orada olup bitiyor. Ece, babasını bulmak için Bozbalık’a gidiyor ve kardeşlerini görüyor. Bozbalık’tan 18 yıl önce ayrılan Ece bu dönüşünde İstanbul’daki yaşamına hiç benzemeyen bir hayata tanık oluyor.

Bitki örtüsü, yiyecekler, gelenekler, sözcükler her şey değişik. Ece, babasını ararken yeni romanını da yazmaya çalışır, kardeşlerini de tanımaya. Bir yandan da duygusal yaşamı karmaşıktır. Bir şehirlinin kırsal yaşama alışması ve çocukluğuna dönmesi gibi başlayan roman beklenmedik bambaşka bir yöne doğru gider. Aşk ve gizem ve gerilim.

Kitabın sonuna dek merak ediyoruz ne olacağını. Sonunda da heyecan hiç düşmüyor. Kitapta aslında üç ana yol var. Biri, Ece, kardeşleri ve babasının esrarı, ikincisi, karmaşık gerilim ve aşk, üçüncüsü ise, bu olay örgüsünden bağımsız olarak olayların gerçekleştiği ortam, doğa, gündelik yaşam detayları. Romandaki bu tür betimlemeler, okumayı daha keyifli hale getiriyor.

Mert’in de belirttiği gibi romanın dizisi çok güzel olur, sürükleyici olur, çünkü roman çok rahat canlandırılıyor okuyanın zihninde. Romanın olay örgüsü romanın popüler yönü, olay örgüsü dışındaki doğa ve yaşam tanımlamaları ise romanın edebiyat yönü.

Bir anda başlayıp kaptırıp gidip bitirilen bu keyifli ilk roman için arkadaşımızı kutlarız. Devamı gelecektir zaten. Biz de okuruz. Zaman içinde edebiyatçı kimliği ile tanınmasını isteriz.

22 yorum:

 1. Wattpad ne dedim kendi kendime . Neyse ki ergenler arasında yaygınmış ;)
  Kitabın konusu merakımı celbetti . Tanıtım için teşekkürler Deeppp

  YanıtlaSil
 2. Ya ne kadar hoş bir şey şu yaptığın tanıtım yazıları :)) Keşke ben de bir kitap çıkarsaydım da beni tanıtsaydın be deep diye iç geçiriyorum her gördüğümde :))

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir kitaba benziyor hem de senden tam puan almış. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aden ferde.

   güzel roman yazmış işteeee :)

   Sil
 4. Bu kitap listemde vardı. Konusu güzele benziyor. Merakım gittikçe artıyor. Kitap çıkaranları görünce imrenmiyor değilim.Senin de emeğine sağlık,yazarın da yolu açık olsun.:)

  YanıtlaSil
 5. Hmm... Bir türlü sıra getiremedim TersDüz'e

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. calimero.

   okursun ki bigün yaaa nasıl olsaaa :)

   Sil
 6. Seni mimledim Deep. :)

  YanıtlaSil
 7. Mert genç yaşına göre çok başarılı:) başarılar diliyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül akça.

   işallah büssürü yazcak yaa :)

   Sil
 8. Beni de yazarsın umarım:) Ne zaman yazacaksam kitabı:)

  YanıtlaSil
 9. İlk kez duyuyorum bu kitabı, sen böyle anlatınca bir merak etmedim değil ♥

  YanıtlaSil
 10. Yeni bir yazar, yeni bir kitap, yeni bir blog.. Liste giderek uzuyor (: Teşekkürler Deep.

  YanıtlaSil
 11. Tebrik ederim. Yazmanın anlamı ve noktası kitap.
  Başta seni Derincim tüm kitap çıkaran blog sahiplerini kutlarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   ben de kutluyom yazmak isteyenleri deee :)

   Sil