16 Kasım 2017 Perşembe

ODYOMETRİBaşladık mı geyiğe. Senin baban neci? Pilotes. Annen? Pilates hocası. Ay ne güzel yaa, pilotes ile pilatesin kızı. Sen ne olcan büyüyünce? Polis, öğretmen, doktor olcam ama böyle giderse okul hayatım ancak sağlık meslek yüksek okulunu bitirip odyometrist olurum, donyağı gibi.

Donyağı ne yaaa? Ya babaannem hep der işte, donyağı gibi her yerden çıkma. Babaannemin lafları meşhurdur. Mesela, heyheylerim tuttu, zolilerim tuttu, asaplarım bozuldu. Şaşırınca der, hayreti mucip, hayreti uzma.

Bizim babaannemiz zengin ve soylu değil tabii ki. Sıradan bir babaanne. Babaanne gibi babaanne. Boğazda vilyası yok, İtalya veya Fransa’da villaya villa derler ama bizim ülkede vilya diyorlar. Vilyasında Sisley ve Ayvazovski orjinalleri yok. O sıradan bir yüksek ilkokul mezunu. Düz liseyi bitirmiş, nakışlısını değil.

Bizim babaannemiz Bolşoy balesini izlerken çekirdek, fıstık yer, açıkhavada yani. Geçen yaz Alaçatı’da öyle yapmıştıydı. Öndeki oturan kızlar demiş ki babaanneme, siz galiba Bolşoyu her zaman izliyorsunuz, biz bu baleyi görmek için Ankara’dan geldik. Yani demek istiyorlar ki, çekirdek yemeyin ayıp oluyor. Babaannem de bakmış kızlara, anlamaz anlamaz, hoşgeldiniz, demiş.

Ama zencefil, limon kabuğu, yasemin, akşam sefası kokularını sever. Denize girince balıklara dünden kalmış ekmekleri, pideleri verir, besler onları.

Bizim kızlardan biri yabancı bir oğlanla evlendi de, yani babaannemin deyişiyle, ecnebi biriyle evlendi de, şimdi oğulları oldu, babaannem diyor ki, napcaz şimdi ya, sünnet düğünü olcak mı ilerde? Bayramlarda gelip elimi öpcekler mi?

50 yorum:

 1. babanneleri sever, maceralarının devamını bekleriz :) bale sever babanne :D benimki beni tanımıyordu, kuzenimin adını söylüyordu, kaadına kızıyordum o zaman ama meğer alzheimer hastasıymış :D

  YanıtlaSil
 2. Çok keyifliydi gerçekten severek okudum şu aralar çok iyi geldi bu güzel öykü bekliyoruz babannenin maceralarını emeğine sağlık güzel insan sevgiler 😊

  YanıtlaSil
 3. :) benim kardeş odyometrist olacak sne sonunda; ama kimseye ne oldğunu anlatamyoruz

  YanıtlaSil
 4. Babaennenin meşhur sözleri kalp ben.☺️ Hoş bir yazı olmuş Deep.💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüksel.

   sen de yaz böyle anılarıı :)

   Sil
 5. Babaanneler ve efsane sözleri 😊

  YanıtlaSil
 6. Öper öper, hiç merak etmesin. :)

  YanıtlaSil
 7. ya deep yüzüm güldü bu babaanne sayesinde :D

  YanıtlaSil
 8. O düğün işi ne olacak gerçekten :)

  YanıtlaSil
 9. Supangle yapmayan babaanneler💕💕operiz yorgun ellerinden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayat cıvıltısı.

   ha haaaa ay ama supangle hastasıyım yaa :)

   Sil
 10. Hah ha."Bolşoy balesi vardı da,biz mi gitmedik ?" diyemeyecek babaanne.

  YanıtlaSil
 11. 'Düğün Dernek' filmine dönmesin sünnet işi :)

  YanıtlaSil
 12. o sünnet düğününde ne varsa artık illa olacak :-D

  YanıtlaSil
 13. Merakla bekleniyor efenim ne güzel bir aksiyon <3

  YanıtlaSil
 14. Ay, verdiği cevaba bayıldım :)
  Çok hoş :)

  YanıtlaSil
 15. Benim babaanneminde vardı öyle lafları. Aklıma gelmedi şimdi not alsaymışım keşke.

  YanıtlaSil
 16. Ben babaannemi hiç sevmiyorum, o da beni sevmiyor heralde. Hiç muhabbetimiz yoktur.

  YanıtlaSil
 17. Benim annem de doçent diyemez bir türlü jeton diyor doçente :)

  YanıtlaSil
 18. Benim babannem kaç yaşına geldi hala ailedekileri birbirine düşürmeye çalışıyor onu napacaz :D deep yine döktürmüşsün haa

  YanıtlaSil
 19. Harika bir yazı :) Okudukça keyiflendim :) birazcık ilham geldi sayende teşekkür ederim. Yeni bir yazı girdim ben de beklerim.

  YanıtlaSil
 20. Ayy çok tatlısınız yaa😍

  YanıtlaSil
 21. Yanıtlar
  1. sirakuzu.

   ay seninkiler kadar komik değil ama :)

   Sil
 22. Babaannen çok tatlı. Odyometriyi biliyorum ama toplumun ismine aşina olmadığı meslekleri her seferinde meal etmek gerekiyor. Allah yardım etsin :D

  YanıtlaSil