2 Aralık 2017 Cumartesi

THE KEEPERSÖnemli bir Netflix Belgesel dizisi. Birer saatten yedi bölüm.

Yaklaşık elli yıl önce, A.B.D.’de Baltimore şehrinde bir Katolik okulunda öğretmenlik yapan bir rahibe öldürülür. Rahibe Cathy herkesin sevdiği bir insandır. Cesedi iki ay sonra bulunur. Aynı günlerde aynı bölgede bir kız daha kaçırılıp öldürülür.

Aradan elli yıl geçmesine rağmen bu cinayetlerin suçluları bulunamaz. Kilise, devlet, polis, bu cinayetleri örtbas eder. Bu okulda o yıllarda okumuş birkaç kız öğrenci, onca yıl sonra, okuldaki birkaç rahip tarafından cinsel tacize uğradığını açıklarlar.

Kızlar, çeşitli nedenlerle bu kötü anılarını unutmuşlardır, ancak, hatırlamaya başlarlar. Özellikle, rahiplerden biri, kızları kutsal amaçlarla kandırarak kötüye kullanmıştır. Olay, günümüzde patlak verir. Tacizlerle cinayetlerin bağlantısı açıktır. Ancak, resmi yetkililer olayı bir türlü çözemezler, günümüzde de.

Ancak, birkaç mağdur kadın savaşmaya devam etmektedir. Bu gerçek olay etkileyici. Olayın örtbas edilmesi, sorumluların tacizleri ve cinayetleri kabul etmemesi akıl alacak gibi değil. Ancak, kilise, polis, okul, devlet bir araya gelince vatandaşa karşı büyük bir güç oluyorlar. Ama yine de birkaç insan gerçeklerin peşinde koşabiliyor, her şeye rağmen.

Kaçırılmaz. Modern toplumların acımasız yöneticilerini bir daha görüyoruz, gündelik yaşamda.

52 yorum:

 1. Yazını okuyunca Silenced filmini hatırladım Deep. :/ Bu acımasız yöneticiler her yerde sanırım. :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. irem akay.

   şimdi gördümdü blogları geziyoduun, salıncak, eylem :) ivit yaa, o filme benziyor. maalesef, yetkilerini kötüye kullanan böyle insanlar işte insanların hayatlarını mahvediyorlar.

   Sil
 2. Buna benzer bişi izlemiştim liftime kanalıydı galiba orada'da buna benzer seriler çıkıyo, hafızam beni yanıltmıyora eğer :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ruhsa.

   hımm benzer diziler vardır tabikide yaaaa olabileer :)

   Sil
 3. Fotoğraftaki rahip sanırım cinayetleri işleyen pislik olmalı. Dinler böyledir, hepsi tüm dinler yolsuzluk, yağmacılık, her tür kötülükleri özellikle de cinsel sapkınlıkları için birer maske görevi görür. Millet de tam tersi sanırken....Emeğine sağlık.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bücürük ve ben.

   evet yaaa, bizdeki bazı imamlar da tacizcinin önde gideni maleselef.

   Sil
 4. Din adı altında bütün pislikleri yapıp sonra yeniden bunu dinle kapatan insanlar. Ve buna alet olan, her dinciyi dindar sanan halk. İnsanları kullanmanın en kolay yolu din ve siyaset galiba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevda s.

   haklısın. dini kullanan çok, onlar kötü dindarlar işte. din ve siyaset evet tabii ki iyi silahlar.

   Sil
 5. Dinler diyerek hepsini genellersek yanlış olur. Mesela islam dininde tecavüzün, zinanın, erkekle erkeğin, kadınla kadının ilişkileri her türlü fuhuş haramdır. Lakin insanlar bunu yapıyorsa islamın ne suçu var?

  Ateist birisi zina yapıyorken, adam öldürüyorken ne diyeceğiz ozaman? Bunu da mı din yapmış oluyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   bütün dinlerde söylediklerinin hepsi haram ki yaa. tabikide islamın suçu değil. insanların suçu bu. dini kötüye kullanan ve dindar gözükenler var bizim ülkede de işte, her yerde de. böyle yakalanan tacizci birçok imam da var. dindar veya dindar değil, Allah bizi kötü insanlardan, kötülüklerden korusun, özellikle de çocukları. bizim ülke çocuk istismarı cenneti ve çocuk pornosu izlemede de dünya birincisi.

   Sil
  2. Bütün sapıklıklar din de ortaya çıkıyor (hatta oransal olarak İslam da daha fazla) çünkü dinler ilk cümleden insanı korkutma amaçlı işliyor .... yapmazsan cehenneme gidersin. bu baskı özellikle de cinsel suçlar yönünde patlama yaratıyor.

   Sil
  3. Gül Akça, dinde ortaya çıkıyor diyorsunuz ama ben de dinle alakadı yok diyorum. Bu suçlar insanidir. İslamda bu gibi davranışları helal sayan hangi ayet var söyler misiniz?

   Sil
  4. Gül Akça,
   Ben İslam'ı baz alarak konuşmak istiyorum. İslam "... yapmazsan cehenneme gidersin." olayından ibaret değildir. Aksine İslam'ın hedeflediği en önemli şey insanların mutluluğudur. Eğer öyle olmasaydı, insanlara değer vermeseydi; insanlığa kitap gönderme, onlara doğruluğu gösterme zahmetine girmezdi bile. "Masum bir insanı öldürmek, tüm insanlığı öldürmek gibidir." diye bir hüküm de bildirmezdi. Tüm bunlar İslam'ın insanlara ne kadar değer verdiğinin, atomdan bile küçük sayılabilecek kanıtlarıdır. Buna bağlı olarak; diğer insanların mutluluğunu, haklarını, hatta hayatlarını çalmaya çalışan insanların da yaptıklarının yanına kalmaması ve adaletin gerçekleşmesi için birtakım cezalar sunması gayet normaldir. Biz nasıl tecavüzcülerin, katillerin vs. hak ettikleri cezaları görmelerini tüm kalbimizle istiyorsak, İslam'ın da bu tür insanlara cehennem cezasını vaad etmesini garipsemememiz gerekir, eğer kendimizle çelişmek istemiyorsak.
   Her birimizin kendi iradesi var. Her birimizin, kendi seçimlerimize göre yöndendirebileceğimiz beyin sinyalleri ve onları büyük bir potansiyelle taşıyan beyinleri var. Kim ne suç işlerse işlesin bunun sebebini dine vurmak ne adil olur, ne de mantıklı. Bu, tamamen seçimle ilgilidir ve seçimleri bizler yaparız. Olay dinde değil, beyindedir. Lütfen dinleri değil, anti diyalektik nitelikteki beyin sinyallerini taşıyan beyinleri suçlayalım. Teşekkürler. :)

   Sil
  5. Bu arada Deep, hazır senin bloğundayken söyleyeyim, sana buradan kocaman, kocaman sevgiler!

   Sil
  6. Müfred ve İrem Akay; öncelikle ben dinleri ayırmıyorum hepsinde aynı durum söz konusu. Cehennem konusunu örnek olarak yazdım. İnsanlara korku vererek baskı oluşturuyorlar, bu baskıyı kaldıramayanlarda da her türlü sapıklık ortaya çıkıyor (neden en çok çocuk tecavüzü tarikat yurtlarında oluyor) İslamda oransal olarak fazla derken İslam ülkelerini kast etmiştim dini değil. İslam ülkelerinin çoğu laik olmadığı için (bir tek biz laiktik onu da mahvettiler) devlet koruması da olamıyor ve din adına her türlü yozlaşma yaşanıyor. Diğer dinlere sahip ülkelerin avantajı devletlerinin laik oluşu (en azından bir çoğunun), o sayede sorunu engelleme/çözme olasılıkları İslam ülkelerine göre daha fazla bunu diyorum.

   Son olarak Deeptone; blogunuzdaki gereksiz tartışma için özür diliyorum.

   Sil
  7. Öncelikle tartışmanın gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Siz nasıl düşüncelerinizi belirttiyseniz ben de düşüncelerimi belirttim ve fikir alış verişi ne zamandan beridir gereksiz oldu, merak ediyorum.
   Ayrıca size, dinleri ayırdığınızı söylediğimi hatırlamıyorum?
   Bunların dışında, sapıklık konusunda dini kast etmediğinizi yazmışsınız ama bir önceki yorumunuzun ilk cümlesi "Bütün sapıklıklar dinde ortaya çıkıyor." şeklinde. İşte bu bir hayli ilginç.
   Teşekkürler.

   Sil
  8. Ben kendimin olmayan bir blogda böyle bir tartışmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum onu belirttim sizinle ilgili bir şey söylemedim. siz devam etmek istiyorsanız buyurun ama ben artık devam etmeyeceğim bu bir. İkincisi yazılarımı daha dikkatli okuyun lütfen, sapıklıkların dinden çıktığını düşünüyorum orada farklı bir şey söylemedim. Ben islam da oransal fazla derken dini değil ülkeleri kast ettim dedim. yoksa kötüye kullanım açısından tüm dinler aynı...

   Sil
  9. müfred/irem akay/gül akça.

   bizlerin böyle konuşabilmesi güzel bişi. ben de sayenizde bi dolu şey öğrendim kiii :)

   Sil
  10. Blog ortamını çok sevmemin nedenlerinden biri de bu işte Deep, birbirimizle saygı kuralları çerçevesinde fikir alış verişinde bulunabiliyoruz ve farklı fikirleri öğrendikçe de gelişimimiz artıyor. :) O halde yuppiii, blog! ^_^

   Sil
  11. irem akay.

   eveeet yaşasın bloglarımız :) ne güzeel, gül akça ile tatlı sohbet ediyonuz işteeee o da ne güzel kitaplar yazar ki işteee :)

   Sil
 6. İzlesem baya canım sıkılır sanırım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha mutlu yaşam.

   insanın kalkıp olayı çözesi geliyor işte :)

   Sil
 7. Güzele benziyor ama konusu çok tanıdık geldi. Bir de bunlar gerçekse daha da izlenir kılıyor. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 8. ne kadar acı bir durum okuyunca kendi ülkemizde yaşanlar geldi aklıma bizler ne zaman bu kadar insanlığımızı unuttuk diyorum..:( Rabbım tüm çocuklarımızı korusun inşallah tüm kötülüklerden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz kaldım.

   dünya böyle biyer işteee.

   Sil
 9. Ne büyük acılar yaşanmış ve üstü örtüldükçe de yaşanmaya devam edecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yıldız.

   evet öyle bir dünyadayız işte.

   Sil
 10. Ben hala sonuca ulaşmamış olması kısmına takılı kaldım.. İnsanlar neden saklar, savunur böyle şeyleri? Yapan kadar en az susanlar da aynı cinayetlere ve tecavüzlere ortaklar bana kalırsa. Gerçekten ne söylenir bilmiyorum, üzücü..

  YanıtlaSil
 11. Ortaya çıkanlar buzdağının görünen kısmı. Dünyada üstü örtülen o kadar çok pislik ve sapıklık var ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaystros tyrha.

   öyle vallahi adaletsiz dünyaaa.

   Sil
 12. İzleyeceğim Deep, not alayım..

  YanıtlaSil
 13. Deep varya her seferinde netflix izleme listeme alip,izleyemiyorum bu belgeseli ben.Icine cekemedi boyle bir turlu beni ...Yazini okuduktan sonraa kesinliklee bir sans daha verecegim kendisine🙌💙

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. büşra sağlam.

   izlersin bir ara yaaa çabuk bitiyoo.

   Sil
 14. listemde benim de ama bu aralar bütün yeni yıl filmlerini izliyorum Netflix'teki :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevda şahin.

   yeni yıl filmleri bayılırııım :)

   Sil
 15. Dünyada bildiğimiz, bilmediğimiz buna benzer bir sürü olay olduğunu düşünmek can yakıyor.

  YanıtlaSil
 16. sinir bozucu ama merak uyandırıcı bir konu Deepcim, yine de bakayım bir :/

  YanıtlaSil
 17. din adına dinin arkasına sığınarak her türlü ahlaksızlığı yapmak bütün dinlerde var ve özellikle de din adamlarında bir şeyi ne kadar baskılarsan o kadar cazip olur ve ortaya çıktığında da en şiddetli haliyle çıkar ama kimse de bundan ders almaz nedense..:-((

  YanıtlaSil
 18. enteresanmış , bir ara bakabilirim sanki :D

  YanıtlaSil
 19. IDx diye bir kanal var bu tip ölümleri, cinayetleri konu alıyor araştırıyor denk geldikçe izlerim.Bu da ilgi çekici izlenebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. devrik cümleler.

   true crime stories severim bi bakayım dediğine :)

   Sil
 20. Yozlaşma, belgesel, gizem, devlet, din... Bayağı ilgimi çekti... Yozlaşmak, kötülük, her türlü pislik insan dnasının en derinlerinde saklı... İzleyeceğim tabii ki, şu anki dizim bittikten sonra :)

  YanıtlaSil
 21. Aa enteresan bu izleyeyim 😊

  YanıtlaSil