4 Şubat 2018 Pazar

Dün Gece Nerede Uyudun?Lynn Crosbie

Ayrıntı Yayınları

Daha önce okuduğumuz Kayıp Kuşak, Tanrı Hepimizden Nefret Ediyor adlı kitaplarla benzerlik taşıyan bir yer altı edebiyatı romanı. Yani genel olarak kaybedenlerin, asilerin hayatları.

Yer altı edebiyatı müzikle her zaman yakından ilişkili. Bu romanda da çok sayıda şarkı var. Konu da zaten müzik.  27 yaşında ölen ve Nirvana grubunun beyni olan Kurt Cobain ile sevgilisi Courtney Love’ın çalkantılı hayatını dolaylı olarak anlatıyor.

Romanda ergen bir kız var ve annesi de sorunlu. Kız, Cobain seviyor ve odasında posteri var, onunla konuşuyor ve ona aşık, Cobain çok önce ölmüş olsa da. Yer altı edebiyatında hep karşılaştığımız gibi kız uyuşturucu kullanıyor ve bir gün aşırı dozdan hastaneye düşüyor.

Hasta yatağında iken yanına başka bir hasta geliyor, bir erkek. Bu erkek, Cobain’in yeniden dünyaya gelmiş hali. İkili iyi anlaşıyor ve birlikte hastaneden kaçıyorlar. Daha sonra da ikisi birlikte müzik yapıp ünlü oluyorlar.

Yazar belli ki, müzisyeni çok seviyor ve Cobain/Love ikilisinin çılgın hayatını bir hayal kurgu yoluyla anlatıyor. Eğlenceli, hızlı bir roman. Konusu açısından herkese göre değil. Yer altı edebiyatını sevenler için.

Not:3/4

39 yorum:

 1. Benim de aklıma direk Nirvana gelmişti başlığı okuyunca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. handan.

   ebeeet, onun bir şarkı sözüüüü :)

   Sil
  2. Çok severim o şarkıyı :)

   Sil
  3. handan.

   sen eskileri seviyon zateeen :)

   Sil
 2. Instagram'da gördüğümden beri merak ediyordum yorumunu iyi denk geldi. Bakmalı :).

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öneri makinesi.

   heeey bak bu kitabı bugünlerde okurken senin de seveceğini düşünüyordum zatensiiiii canikooom :) yorum yapmasaydııın sana gelip sölücektiim :)

   Sil
  2. Ben blogda da sana yazdım ama buradan da yazayım, sokoya ben de bayılıyorum. Bu şarkı Yves Simon’ın harika bir coverı. Aynı adlı 1977 yapımı bir film için yapmış, o filmi de izlemeni öneririm. Sen seversin Fransız filmlerini, bu da çok tatlı bir kaming eyç filmi 😊

   Sil
  3. öneri makinesi.

   peppermint soda. saool yaa filmi bilmiyodum izlicem tabii :)

   Sil
 3. ben daha yeraltı edebiyatı okumadım hiç.. bir ara o türü de el atmalı :)
  uyuşturucuyu çıkarınca aşk romanı mı kalıyor bu kitaptan geriye? yoksa spoiler olmasın diye yazıyı az mı tuttun :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dr. coffee.

   yeraltı okuyom ya, hele içinde müzik olanları daha çok seviyom. yeraltı okuycağın zaman söle, iyilerden ortaya karışık yaparııım :) bir tane daha aldım yeraltı, o da bu edebiyatın kurucularından william burroughs :) eh o da uyuşturuculu ivit. o dönem öyleymiş. bu edebiyat eski aslında. bu romanda da kahramanlar eski ama roman yeni. bu cobain ve love öyle hep uyuşturucu altında. arada aşklarını da anlıyorlar işte. zaten sonları da öyle oluyor :) eh işte romanın başları bunlar. sonrası deli dolu. uyuşturucu çıkarınca müzikler kalıyor geriye. bu cobain önemli müzik açısından. o dönemler için tabii. böyle filmler de var. drugstore cowboy var, fena diil :)

   Sil
  2. william beyin madde bağımlılığı ile ilgili problemleri mi vardı ki acaba :P
   bukowski var benim bildiğim ama onu sevmiyorum, tembel teneke gibi geliyor :D
   toza sor- john fante galiba, o kitabı okuyacağım ama almadım daha
   bir de dövüş kulübünün yazarının başka kitabı varsa ondan okumak istiyorum ama daha bakmadım hiç, film güzeldi, genç brad pitt vardı :D :D
   yeraltı edebiyatıyla ilgili karışık listeni alırım o zaman, sipariş etmeden önce :D
   bu tür kitaplar kütüphanede hiç görmedim ben, o yüzden okumadım hiç muhtemelen..

   Sil
  3. dr. coffee.

   ya bu yazarların hepsi madde bağımlısı. yani, bunu keyif için yapıyorlar. bağımlı diyemeyiz pek. bilinçli bunlar yani. bukowski, ha haaaa ama o tam underground değil :)toza sor, bukowskinin ustası fante ivit, iyi kitap, geçen sene dört beş fante okumuştum, fante de pek underground değil yanii. william, kerouac, ginsberg de aslında beat kuşağı zaten. bak şey güzel. beyaz zenciler. ingmar ambrojsen. dövüş kulubü romanı ve filmi bana çok sert ve karanlık geliyor. david fincher karanlık yönetmen :) yazarı palahniuk, ayrıntı da bir dolu kitabı var. onu da yazmıştım geçen yaz galiba. eh palahniuk bak underground yani, yenilerden yani. bu tarz eski aslında yaa. müzikte de var. pink floyd mesela underground. bunlardan sonra punk geliyor tarz olarak. şimdi bunların uzantısı indie'ler yaniii :) okul kütüphanesinde yeraltı eh pek olmaz tabiii :) bunlar düzene karşı asiler haliyle :)

   Sil
  4. https://kayiprihtim.com/inceleme/oblomov-inceleme/
   yazının başlığı oblomovluk :D ve ben arada bakarım kayıp rıhtıma, hiç denk gelmedim bu yazılarına ama :S google a oblomov yazınca çıktı direkt :D

   Sil
  5. dr. coffee.

   baktım şimdi yazıya. doğru yazmış. bahanelerle tembellik yapmak. hepimizde var bu işte. ders yerine dizi gibi. ders sıkıcı beyin yoruyor, dizi yormuyor :) kayıp rıhtım hatırlıyom ben de arada görüyom orda bişiler rastgele görüyom yanii :) ben de okuyup yazmıştım oblomovu du bi bakayım memory'ye :)

   Sil
  6. dr. coffee.

   ya oblomovu okudum bikaç yıl önce ama yazısını bulamadım. hımmm yazmamışım yaaa. ama hatırladım, oblomovu bir yazı içinde yazmıştıııım, sade ve derin adlı kitabımdaaa dur ona bi bakayıms :)

   Sil
  7. oo tee ilk kitaba mı yazmışsın?? ben okumadım o kitabını, itiraf ediyorum :D ama günesürgün ile frambuazllı kızları okudum :))
   modern tembellik katmışsın oblomovluğa :D

   Sil
  8. dr. coffee.

   :) olsun onlar yeter :) modern oblomov hıhım ivit :)

   Sil
 4. Ayrıntı Yayınları zaten belirgin yer altı edebiyatı yayınları. Tabi önce aldığım sayısız kitaplarımı bitirmem gerek. :D Bu da listeme eklensin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. serkan aydemir.

   eveet. ayrıntı en sevdiğim yayınevi zaten. ama bak, altıkırkbeş de yeraltında oldukça iyi :)

   Sil
 5. Şükürler olsun ki evimde uyuyup uyandığım için mutluyum. Hz. Allah kimseyi dışarıda bırakmasın.

  YanıtlaSil
 6. Yeraltı edebiyatı okudum mu bilmiyorum ama yazar bir fanfiction kurgusu oluşturmuş sanırım. Sen sevmişsen güzeldir. İlgimi çeken bir kitap gösterdiğin için teşekkürler, listeme aldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belle.

   yeraltı edebiyatı kendine özgü bir edebiyat. eveeet, fanfiction gibi :) sevdim ama yeraltı içeriği öyle her okur için diyil :) yani bizim topluma pek benzemiyor içerik :) tür olarak ilginç ancak :)

   Sil
 7. Tam benlik kitapmış 😊 Breaking bad dizisine benziyor sanki

  YanıtlaSil
 8. tabii ki evde uyuduk..😀 yer altı edebiyatından kitap okudum mu pek hatırlamıyom ama gizemli kitaplar okumuşluğum var,onlar buna giriyo mu pek bilmiyom.. öldükten sonra cobainin başka surette gelmesi ve kızla kaçıp gitmesi biraz nostaljik kaçmış ama çok ilginç bi kitap olduğu belli..spiritüele yakın işte..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ertuğrul yıldırım.

   :) yok gizem ve spiritüel girmiyor yeraltı edebiyatına. kaybedenler, düzen dışı sistem dışı insanların hayatları giriyor. yani üstte yüzeyde, düzende yaşayanlar değil de, altta yaşayanlar. yani biraz hani gezgin serseriler gibi filan işte :)

   Sil
 9. Yanıtlar
  1. demir somyanın altı.

   yanii, yeraltı, alternatif ve müzik seviyorsan iyi kitap :)

   Sil
 10. Yeraltı edebiyatı pek okumadım ama şimdi ilgimi çekti deepcim😊
  Alayım bir tane severim belki, neden olmasın di mi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düş tasarımcısı.

   eveeet denişiklik olur işteee :)

   Sil
 11. Yeraltı edebiyatı okumadım daha önce konusu da ilgimi çekti denk gelirsem okuyayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. devrik cümleler.

   okunur ivit yeraltı da ilginç bir edebiyat türüü :)

   Sil
 12. Bired Pitt genç olaydı Cobain'i oynardı ama nerdeeeee....

  YanıtlaSil
 13. konu ilgi çekici aslında da dramatik bir şeyler okuma havasında değilim, herkese göre değil demişsin zaten..:)

  YanıtlaSil
 14. Sepete ekledim, teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil