10 Şubat 2018 Cumartesi

GölgesizlerHasan Ali Toptaş

Everest Yayınları

Gölgesizler, yazarın ödüllü romanı. Filmi de var ancak roman filme çekilmesi pek de uygun bir kurguda değil. Zaman mekan soyut olduğu için izlenmesi zor bir film olacaktır.

Roman iyi edebiyat, Türkçesi de düzgün. İncelikle yazılmış, cümleler, sözcükler insanı sarmalıyor, okuru çekiyor ancak konu kolay değil. Kurgusu zor anlaşılır bir kurgu.

Gölgesizler, gölgeleri yok, yani yoklar, roman kahramanları var mı yok mu belli değil, hepsi yazarın kafasında, romandaki anlatıcı da bir kitap yazıyor zaten. Soyut bir kurgu.

Geçmiş ve bugün olmak üzere iki zaman var ve şehir ve köy olmak üzere iki mekan. Yaşantılar ve olaylar bu iki mekanda gerçekleşiyor ve hem geçmişte hem bugünde. Kahramanların geçmişi ve bugünü var. Ancak bunlar gerçek mi belli değil.

Şehirdeki bir berber dükkanı ile köydeki bir berber dükkanı arasında gidiş gelişler var. Köyde bir berber ve bir genç kız kayboluyor. Ancak hepsi hayal de olabilir.

Dili güzel, okuması kolay ancak anlaması kolay değil. Soyut edebiyat sevenlere.

Not:3/4

48 yorum:

 1. Yazarın Kuşlar Yasına Gider kitabını okumuştum. Kısa kısa somut olamayacak ögeler eklemişti bu hikayesine. Kitabı sevdim. Gölgesizleri merak ediyordum. Yazarın ikinci olarak hangi kitabını okusam diye kararsızdım. Yazdıklarını okuduktan sonra Gürgen Dalı'nı seçmeye karar verdim. Bulabilirsem Gölgesizler'in filmini izlerim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   heey ben de ilk kez okudum bu yazarı. ikinci olarak kuşlar yasına gideri okumayı düşünüyorum :) iyi bir yazar tabikide. biraz kafka ve murakami havasında. gölgesizlerin filmini izlemedim. ama okuduktan sonra kitabı bugünlerde filmine biraz baktım. söylediğim gibi, bu roman film çekilmeye uygun değil bence. ümit ünal çekmiş. fena da yönetmen değil. sanırım filmi de zor anlaşılır bir kurgudadır. bu roman iyi roman. edebiyat açısından iyi kendi içinde iyi. hayal bir kurgu, sözcükler çok güçlü. çok da rahat okunuyor. türkçesi iyi. etkileyici. rahat okunsa da kolay okunsa da insanda nedense bir doyum hissi uyandırmıyor. fazla soyut bence. akıp gidiyor ancak çok da anlaşılmıyor. o yüzden dört dörtlük diyemiyorum. ancak, ülkemizde ve dünyada en çok sevilen romanı. yine de belki oğuz atay havası da var sanki. bu yazarı okuycam. ama vurdu diyemiyorum, hayran kalmadım ama sevdim. sezgin kaymazda da aynı his olmuştu. dili sevdim ama kurguyu sevmedim :)

   Sil
  2. Kuşlar yasına gider'in dili güzel, akıcı. Hikayesi de öyle. Aynı zamanda dokunaklı. Son yıllarda kitabını okuyup ikincisini okuma isteği uyandıran nadir yazarlardan oldu Hasan Ali Topbaş. :)

   Sil
  3. film gündemi.

   hımmm pikiii :)

   Sil
 2. celibon-bon-bon
  ben bir gürgen dalıyım adlı kitabını okumuştum.. güzeldi, acıklıydı sonu..
  soyut edebiyat sevmem, okumayım bunu.. diyormuşum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dr. coffee.

   celibon bayılırım yaaa her türlüsünee :) okumadım kestane gürgen palamud tamam aklımda olsun :) hasan ali toptaş önemli ama soyut sevmeyen için okuduktan sonra meyveli soda lazıım :)

   Sil
 3. Bilemiyorum sevip sevemeyeceğimi şu an, kararsız kaldım ama okumadan anlaşılmaz sanırım. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bücürük ve ben.

   ben de bu yazarı okumamda ortada kaldım. sıkı bir dil ve türkçe ve enteresan bir kurgu ve su gibi kolay okunan bir roman ama sonunda eee dedim ne yaniiii :)

   Sil
 4. Zor kafa karıştıyorsa ben almayayım.

  Gölgesiz deyince ilk aklıma gelen, Rasulullah efendimizin gölgesinin yere düşmediği oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   hımm ilginç yaa düşmemesi bilmiyodum valla :)

   Sil
 5. Bu yazarı hiç okumadım ben :) Çok karşıma çıkıyor o ayrı, okursam seveceğimi düşünüyorum yazarı :) Zamanı gelmedi sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap güneşim.

   gelir bir gün zamanı yaaa. benim de murakami ve toptaş zamanım yeni geldi işteee :)

   Sil
 6. Aslında bu kitabı bir ara merak ediyordum. Yazardan daha önce bir kitap okudum. Herhangi bir kitabıyla da okumaya devam etmek istiyorum. Gölgesizler neden olmasın ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilkay özgür.

   bu kitabı en ünlü kitabı yaaa işteee :)

   Sil
 7. Gölgesizler bende de var ama hala başlamadım :D İndirimde gördüğümde almıştım, indirimlere dayanamıyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kağıt salıncak.

   :) okursun bir ara artık :)

   Sil
 8. Soyut zor anlaması kasıyor beni sanki... (;

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. swotpisces.

   hımm hiç bakma o zaman bu kitaba :)

   Sil
 9. Tam bana göreymiş desene 😊 Bence iki ihmal vardır ya varlardır yada yoklardır. İki zaman diliminde yaşamak için ya ölmek yada doğmak gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elif sağlık.

   hımm senin alanın buuuu :)

   Sil
 10. Bu tür kitapları okumayı seviyorum. İnsana bir anlamda beyin jimnastiği yaptırıyor. Ah, tek sorun zamanla okuma hızımız düşüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. makbule abalı.

   aman ya nasıl olsa bütün kitapları okuyamayız zaten :)

   Sil
 11. hımm! demek ödül almış,google amca Yunus Nadi Roman Ödülü'nü aldığını sölüyo..roman düşle gerçeğin birbirine geçtiği postmodern bir yapıya sahipmiş,filminin çekilmesi ilginç,izlemek lazım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ertuğrul yıldırım.

   ivit ilginç olmalı filmi de :)

   Sil
 12. Harika bir yorum olmuş Deep eline sağlık ☺ Gölgesizler i ben de çok merak ediyorum. Uygun bir zamanda kafam rahatken mutlaka okuyacağım ☺😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. farklı diyarlar.

   artık yazın okursun yaaa :)

   Sil
 13. Soyut kitaplara itirazım yok ama bu kitabı sevememiştim, yazara bu kitapla başlamak benim için talihsizlik oldu:( Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül akça.

   tüh ama yazarın şannsızlığııı :)

   Sil
 14. İki farklı mekanlar arasında geçişler olması çok dikkatimi çekti. Not alayım adını.😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüksel.

   ivit ilginç kurgulamış işteee :)

   Sil
 15. Bu yazarı hiç okumadım ama duyduğum iyi oldu soyut filmler yazarlar diyince aklıma hep Japonlar geliyor 😊 onlar edebiyatta iyi çözümlemisler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslı erguven.

   eh ivit caponlar iyi edebiyatta doğruu :)

   Sil
 16. geçen ay okudum. benim de ilk hasan ali toptaş kitabımdı. d&r'da kitap almak için geziniyordum kapağını görünce aa ne kadar nuri bilge ceylan bir kapak dedim. meğer fotoğrafı gerçekten o çekmiş. ben çok sevdim hikaye anlatım dili çok akıcıydı. bir günde falan okunuyor. normalde soyut diyince bayar uzar diye düşünürdüm çok da sevmem soyut romanları. başka kitaplarını da okumak isterim ama sanki en iyi eseri buymuş gibi geliyor nedense:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gürültü.

   okuycam ben de diğer kitaplarını. kuşlar yasına gideri okuycam ikinci olarak. dili güzel türkçesi güzel ve çok kolay okunuyor kurgu da ilginç ben sadece kitap ne anlatıyor onu anlamadım yanii neden yazılmış :)

   Sil
 17. Bugün farklı farklı dört yerden dört tane kitap kaptım, önünden geçmiştim düşündüm almalıyım diye. "Gölgesizler" altını çiziyorum. Bir sonraki ay okumuş olacağıma eminim. Güzel önerin için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deep inside.

   dün sana söylemiştiiimdii :) bu yazar, kafka ve murakami yi andırıyooo :)

   Sil
  2. Doğru Haruki önerinde konuşmuştuk. Hakan Günday'ı bitirip Hasan Ali Toptaş'a başlıyorum sayende :)

   Sil
  3. deepinside.

   sağlam yazarlar okuyon seeen :)

   Sil
 18. Soyut mu? Cık, kalsın o zaman 👍

  YanıtlaSil
 19. Hiç okumadığım bir yazar, kütüphaneye gittiğimde bir bakayım. Bu kitabını da bu yazı dolayısıyla epey merak ettim. Neşeli sevgilerle.

  YanıtlaSil
 20. Yazarla tanışmak istiyorum ama ilk tercihim bu kitap olmaz büyük ihtimalle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül özdemir.

   başlamak için ağır bir kitap sayılabilir ivit :)

   Sil
 21. Hasan Ali Toptaş neden bilmiyorum ama bir türlü okuyamıyorum elim gitmiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevkoz.

   haklısın insana biraz uzakmış gibi duruyor bu yazar nedense. ben de senin gibiydim, çok erteledim ama okudum işte. bu romanı güzeldi ama çarpmadı şimdi kuşlar yasına gideri de okuycam bakalım. bazı yazarlar insana böyle oluyor, okumaya eli gitmiyor insanın. iyi bir yazar amaaa :)

   Sil
 22. Ohhh şükür. Muhtesem enfes yazmayan bir yorum
  Seni seviyorum deep

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevkoz.

   ay evet çok keyifli roman diil yaniii :)

   Sil