21 Mart 2018 Çarşamba

Sanata Bakış
Bir kitaba, filme, heykele, müziğe, resme, oyuna baktığımızda, onun bir sanat eseri mi yoksa sıradan bir eser mi olduğunu anlamak zor tabii. Hangisi sanat hangisi popüler bir ürün. Popüler olanlar, göze kulağa hemen hoş gelenler, duygularımızla oynayanlar daha çok. Sanat olanı ayırmak içinse o sanata zaman ayırmak gerekiyor. Ayırsak da yine zor.

Çünkü, bir sanat eserine bakınca aslında ona biz bakıyoruz. Bir eser var bir de biz var. Gözümüz var, kulağımız. Ama bunlar bizim. Yani, biz, kendi geçmişimizle, kültürümüzle, bilgimizle o esere bakıyoruz. Güzel diyoruz güzel değil diyoruz iyi diyoruz kötü diyoruz ama kendi anlayışımızla kavrayışımızla. O yüzden belki de o eserin anlattığı bir dünya durumunu, gerçeğini anlamayabiliyoruz.

Bir esere bakınca, bir kitabı okuyunca, acaba o kitap mı iyi, yoksa bizim bakışımız mı iyi, yoksa o sanatçının bakışı mı iyi. Yani, üç tane bakış var. Kitap, sanatçı ve biz. Kitap ortalamadır ama biz ona çok değer veririz, kitap iyidir ama yazarı ona çok değer vermez. Tabii önemli olan biz o kitabı okuduğumuzda hissettiklerimiz. Kitap çok sıradan basit bir konuyu işlemektedir ama biz o kitabı okuyunca etkileniriz. Hayatımıza bir açıklık gelir, anlam gelir. Yazar belki o kitaptan bizim aldığımızı anlatmak istememiştir kitabında. Ama biz, bize ulaşanı anlarız.

Bu durumda, kitap sadece bir kitap değildir bizim için, daha fazlasıdır, yazar ise onu sadece bir kitap olarak düşünüp yazmıştır. Bu durumda, biz kitaptan daha önemliyiz. Veya o sanatçı da kitabından önemli değil. Çünkü, etkilendiğimiz konuyu yazmamıştır o, başka bir kurgu yapmıştır ama biz belki bir cümleden etkileniriz. Bazen de sanatçı daha önemlidir ama eseri önemsizdir veya biz o esere bir anlam yüklemediğimiz için o eser bize önemli gelmez. Ama bir başka kişi için hayati olabilir.

Yani, kitaplar, sanat eserleri, bu kitapları yazanlar, sanatçılar ve biz okurlar, sanatseverler, bu üç olgu da birbirinden bağımsız ama birbirine lazım. Ciddi sanat eseri de olsa, popüler de olsa, entelektüel de olsa, karşı sanat da olsa, yer altı da olsa, sonuçta hepsi bu dünyada olup bitiyor. Hiçbir sanat eseri, hiçbir sanatçı ve hiçbir bizler gibi sanatseverler, dünya dışı değil, bizler bazı sanat eserlerine kutsal gibi baksak da, sanki bir başka dünyada üretilmiş gibi baksak da, her şey bu dünyada ve bu dünyanın insanları için. Ama biz onlara derin anlamlar yüklüyoruz. Sanat bir yansıma olduğu için tabikide.

46 yorum:

 1. Sanat bir yansıma ne kadar doğru bir söz ... 😊

  YanıtlaSil
 2. Aslında gerçek sanat öyle ya da böyle toplumun sorunlarına değiniyor.Popüler sanat ise eğlence amacıyla tüketilmek için yapılır.Örneğin eski sanatçılar halen dinleniyor.Yotube'da şöyle yorumlar görmüşsünüzdür."Bu sanatçının değerini bilen yok-Siz gidin.... dinkeyin-2018'de dinleyen var mı?" gibi.Popçular ise bir ay sonra en son çıkan şarkısı unutuluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tasarkar.

   ah evet yutup yorumlarına bayılıyom yaaa :)

   Sil
 3. Bazen özenle hazırlanmış bir sofra, bazen ilmek ilmek işlenmiş bir kumaş, bazen her fırça darbesinde kendini/alemi resmeden ressam... Duygu yoğunluğuyla, candan, içten yapılmış her şey sanat eseri bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aytül örcün.

   eveet özellikle resim benceee :)

   Sil
 4. Sanata aktarılan yorumları,algının kendi yaratışı;velhasıl insanın dünyevi oyunu;şölensi bir hal;yokluğu,karanlığı delmeye çalışan bir çaba;küçük parçalardan değerli bütünü bulma,çağırma,ona yaklaşma serüveni...Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 5. 4 kere okudum hiçbişey anlamadım dur bi daa okuyayım. Çok sanatsal yazı bu beni aştı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sirakuzu.

   ha haaa dur bu yazının filmini çekeyim anlarsın kiii :)

   Sil
 6. Göz bildiği kadarını görür. Bir eserin kalitesini anlayabilmek için alt yapımızın olması gerekiyor. Yani bilmemiz gerekiyor ki görebilelim. Ama dediğin gibi bize hissettirdikleri de çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. turgay aksoy.

   ivit karışık konu bu yaaa :)

   Sil
 7. Sanat insanlar için sözünü doğruluyor dediklerin deeptone'cuğum, çoktan rahmetli bir komşu teyzemiz vardı, kulağı çınlasın Seher hanım teyze, (hep öyle hitap ederdik), bir gün şöyle demişti: "KIzım mesela sen çok şahane bir tablo yaptın ve mutfak kapısının arkasına koydun, kim görecek? Kim bilecek değerini? Öyle yıllarca kalır..." gerçekten de insanlara bir şekilde buluşturacağız ki, eğer gerçekten sanat değeri varsa, değerlensin. Yoksa boşa gider. Bazen bestseller dedikleri kitapları çok abarttıkları da oluyor, e çağımız 'reklam' çağı, parayı bastıran TIME vs. en tirajlı dergilere parasıyla veya torpilinin gücüyle reklam yaptırıyor, aman bu yılın en şahane romanı diye, halbuki sıradan bir roman, tv dizileri desen aynı, seyircidir önemli olan, seyirci beğenmezse istedikleri kadar reklam yapsınlar, methetsinler, övsünler, para döksünler, en ünlü oyuncu başrolü oynasın, seyirci tutmazsa 3 bölüm sonra yayından kaldırılır, işte son örneği Gülizar. Ben burada kendimi de düşündüm:( mutfak arkasınndaki tablo gibi benim de senaryolarım kapı arkasında duruyor:( seyirciyle buluşturamıyorum tek sevinip, mutlu olduğum şey en azından sevgili blog arkadaşlarımın birbirinden güzel yorumları....:)

  Eline sağlık. Çok iyi bir yazıydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bücürük ve ben.

   eveeet sen de işte gizli kalmış değerlerdensiin :)

   Sil
 8. sanatı herkesin beğenisine göre seçmiyorum ben benim de hoşlanmam lazım sanat sanat için olmuyor her zaman ..

  YanıtlaSil
 9. Bir müzük, bir kitap, bir resim, bir film herkeste ayrı etkiler yaratabilir, herkes için farklı manalar içerebilir. Her tür yoruma açıktır. Bazılarına göre çok küçük ayrıntılar bir başkasının gözünde hayati bir öneme sahip olabilir. Öte yandan bir eserini kitlelerle buluşturan insanlar için "sen ne söylersen söyle bildiğin karşıdakinin anladığı kadardır" Kaliteyi yorumlayabilmek için kaliteden anlayacak bir alt yapı ve donanım da gerekir. Bilmiyorum belki de estetik olan herşeyde muhakkak ki bir güzellik görülür, bulunur. Biraz görece kavramlar olduğu için dediğin gibi ne kendimize, ne o işin mimarına ne de eleştirilere ya da övgülere çok büyük anlamlar yüklememek gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yıldız.

   eveeet yaaa bu konu aslında sanıyorum sanat felsefesi ve estetikin konusuu :)

   Sil
 10. ve dahi sanat sanat içindir :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bi poşet kitap.

   öyle diyorlar hıhım :)

   Sil
 11. Benim de sanata bakışım buna benzerdir. Sanat subjektiftir derim ben de. Hem sanatçı hem izleyici için.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 12. Kalbinde yasadigin kadarini sanata yansıtırsın. Hersey sen ve icindekinden basliyor yani 😂

  YanıtlaSil
 13. Sanat güzel şeydir, bence herkesin ilgili olmadı gerekir herhangi bir sanatla müzik ve resim benim sanat adına en ilgi duyduklarımdan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. betül fidan.

   eh en güzel iki sanat söledin zaten :)

   Sil
 14. Ve hepimiz farklı farklı anlamlar ve bakış açıları yüklüyoruz. :)

  YanıtlaSil
 15. Sanata bakışlar, bilinç düzeyi, sanat anlayışı arttıkça genişliyor. Sanatsız gelişim olamıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   sanat olmasa napardık zaten yaaa :)

   Sil
 16. Harika bir yazı Deepcim eline sağlık, “bunu ben de yaparım” diye bir kitap vardı modern sanatla ilgili, o geldi aklıma :)

  YanıtlaSil
 17. Aslinda göreceli seyler bunlar. Kimine iyi gelen kimine kötüdür. Sanatci kalbindekini yapar gerisi izleyiciye kalir artik 😂

  YanıtlaSil
 18. Ya ne kadar güzel anlatmışsın 😍

  YanıtlaSil
 19. Unuttum yazmayı three billboards outside ebbing missouri diye bir film izledim çok beğendim yaa sen kesin biliyorsundur bunu..izlemediysen de not al bence 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeşim.

   yeni izledim daha ivit çokzeldiii :)

   Sil
 20. Kitapta en çok yaşanan durumdur. Birisi çok etkilenir, diğeri farklı bir şey yoktu der. Halbuki, kişinin hangi basamakta durduğuyla alakalıdır konu. Bazısı kendini kötü hissederken kötü hissettirecek, kendine benzetecek kitapları okur çok beğenir. Diğerinin içi daralır. Okuyucun penceresi çok mühim ama insanları da etkiliyoruz ister istemez. Beğendim, beğenmedim diyerek.

  Sanat benim için bambaşka bir durum ya. Orada iyi kötü diyemiyorum. Beğendiklerimi belirtiyor, gerisine hiç ses etmiyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bitli turist.

   evet valla sevdim deyip geçmeli. yoksa tartışma oluyo boş yere :)

   Sil
 21. Kültür ve sanat merkezindeyim neredeyse 15 saat.
  Şunu gördüm ve bildim ki bir kez daha; mana bakan gözdedir.
  Ve her zaman şaşmaz şekilde,sanata karşı duran zır cahildir.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kadriye.

   sanat olmasa dünya deliye döner yaaa.

   Sil
 22. Bakış açını, yorumlama biçimini çok sevdiğimi belirtmem gerek Deep. ^_^
  "Yazar ise onu sadece bir kitap olarak yazmıştır." diye fikrini belirtmişsin ya Deep, bana sorarsan yazarlar oransal olarak okurlara göre kendi kitaplarına daha çok önem verir. Çünkü yazmak, okumaya göre daha çok emek ve kişisel yolculuk içerdiğinden yazar genellikle daha çok yakınlık hisseder kitabına, tabii her zaman istisnalar vardır. :)
  Kalemine sağlık, bu yazını ayrı bir sevdim! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. irem akay.

   eveet yaa yazarlar kitaplarını biz okurların sevdiğinden daha çok seviyodur di mi ama haklısıın :)

   Sil