1 Nisan 2018 Pazar

Dudaktan KalbeReşat Nuri Güntekin

İnkılap Yayıncılık

Reşat Nuri Güntekin’in en ünlü eserlerinden biri. Bu romanı Çalıkuşu’ndan sonra yazmış. Romanın kahramanı Lamia, Çalıkuşu’nun kahramanı Feride’ye benziyor.

Hüzünlü bir yaşam var romanda. Lamia’nın yaşamı. Gururlu bir kadının üzüntülü yaşamı. Onu üzen de Hüseyin Kenan. Bir müzisyen, kemancı.

Hüseyin Kenan, mühendis olmuş, Avrupa’ya gitmiş bir genç, müzisyen, Şark Noktürnleri adlı besteleri var. Dayısının bağ evinde kalıyor İzmir’de. Leyla adlı bir genç kız, Nimet adlı bir evli kadınla flört ediyor. Bir de komşu kızı Lamia var. O daha çok küçük.

Lamia, Kenan’a aşık. Kenan da onunla zaman geçirmeyi seviyor. Birkaç yaz içinde Lamia büyüyor. Kenan Lamia’dan hoşlanıyor. Lamia da ona hayran zaten, ne istese yapar. Lamia, sonunda Kenan’dan hamile kalıyor. Kenan için bir macera bu.

Kenan, İstanbul’a dönüp Cavidan adlı bir prensesle evleniyor. Lamia için ise zorlu bir yaşam başlıyor. Kızı Mebrure ile akrabalarında, farklı şehirlerde yaşıyor, erkekler onu hep hor görüyor. Lamia, o ilk aşkının bedelini ödüyor.

Sonu ise daha da dramatik. Kenan ile Lamia’nın aşkı ve yaşamları unutulmaz. Lamia’nın romandaki lakabı Kınalı Yapıncak, çilli olduğu için. Dudaktan Kalbe ise Kenan’ın düşüncesi. Aşklar dudakta kalsın kalbe inmesin anlamında, yani sadece eğlensin, ciddi ilişki olmasın.

Not:4/4

60 yorum:

 1. Okumadım ama Kınalı Yapıncak isimli filmi çok iyi hatırlıyorum, acaba bundan mı uyarlanmıştı? Dudaktan Kalbe'nin de sanki filmi vardı gibi o eski , tv nin olmadığı, Yeşilçam'ın altın yıllarında.:)
  Emeğine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bücürük ve ben.

   kınalı yapıncak ne hoş isim di mi :) bilmiyorum filmini ama öyle olmalı :) dudaktan kalbe baktım birkaç çevrimi varmış :) dizisi de :)

   Sil
 2. ayy okudum galiba ama çok da net hatırlamıyorum. Ama eski romanların tadı da bir başka sanki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. swotpisces.

   ah evet müthiş bir roman bu :)

   Sil
 3. bazı eserler vardır ya, yıllar geçse unutulmaz...
  Tadından doyum olmaz.
  Okusan, yine içini doldurmaz, bir kez bir kez ve bir kez daha okumak istersin...İşte öyle bir eser...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. melissa akpınar.

   evet bu defalarca okunuur :)

   Sil
 4. Aşk dudakta kalsın kalbe inmesin..
  Sinsi Kenan

  YanıtlaSil
 5. sahaf gibisiniz, nereden buldunuz bu kitabı. taa ilkokulda okuduğum bir kitaptı da bir hafta kadar hüzünlü dolaşmıştım. anlatınızda tekrar hatırladım çok şeyi. unutmuşum tamamen. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. halil gönül.

   sahafta buldum işteee :) e ivit hüzünlü bir roman ama tatlı :)

   Sil
 6. maşalllah,hızına yetişilmiyo deepcim..😀Reşat Nuri Güntekini severim,iyi yazardır..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ertuğrul yıldırım.

   ay sorma bu haftasonu üç roman bitirdim, dudaktan kalbe, hüseyin rahmiden nimetşinas, sarah jio dan yağmur sonrası :) reşat nuri bir zirve yaaa :)

   Sil
  2. o yüzden maşallah dedim ya..😀daha nice mutlu okumalar,paylaşımlar dileyim o zaman..🙂

   Sil
  3. ertuğrul yıldırım.

   ay işallah saooool :)

   Sil
 7. Okumuştum deepcim :) bundan 10 sene önce falan dizisi de oynadı, burak hakkı adlı tandoğan başrollerde..
  Kitap diziden daha iyiydi tabii:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düş tasarımcısı.

   varmış dizisi ivit :)

   Sil
 8. Ben bu kitabı ortaokulda okudumdu sanırım ama emin de değilim. Reşat Nuri'nin kitaplarını zaten yeniden okumak niyetindeyim :)

  YanıtlaSil
 9. Evet dizisi yapılmıştı. Burak Hakkı oynamıştı :))

  YanıtlaSil
 10. Reşat Nuri Güntekin denince zaten akan sular durur. Her eserini büyük bir zevkle okuduğum yegane yazar. 👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. berlin berlin.

   hüseyin rahmi de öyle :)

   Sil
 11. Okumadım ama filmini izlemiştim galiba:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül akça.

   bir kaç film uyarlaması ve dizisi varmış ivit :)

   Sil
 12. Okumustum bu kitabı 😊 ama sanırım bende ortaokulda okuduğumdan hep yapılan dizisi aklıma gelir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslı erguven.

   ilk okudum ben de ama dizilerini filmlerini bilmiyom :)

   Sil
 13. Reşat Nuri Güntekin sevilmez mi 🌸kitabı okudum mu hatırlamıyorum vallahi ama sayende yeniden okumuş gibi oldum güzel insan 😊❤🌸sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz kaldım.

   reşat nuri biriciklerden :)

   Sil
 14. çok severim kitaplarını.. bir Kerime Nadir tabi .-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   du bi de kerime nadir okuyum barik :)

   Sil
 15. Ne kadar eski bir kitap tercihi. Okul yıllarımı hatırladım sayende canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. elmas koçan.

   ah ama başyapıt işteee :)

   Sil
 16. Bu arada bugün kill me heal me 1.bölümü izledim.Sevdim ya güzeldi:))psikiyatr kızla başroldeki 7 kişilikli çocuk aşk yaşayacak galiba:)
  Senin blogundaki dizi önerilerinin çoğunu okudum bugün deepcim :) bakıcam sırayla begendiklerime

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düş tasarımcısı.

   kill me heal me en sevdiğim yaa. eğlencelii :) ama ne aşk ha haaa :) tamam diziler, seçceğin zaman söyle fikir veririm :)

   Sil
 17. Dün çok çalışmışın cici kızçemiz. Edebiyatımızın epeyce derinlerinde.İki kitap tanıtımı. Biliyorduk; ama teşekkürler emeklerine.

  Kenan ve Kenansılar’a ait romanların yabancı uyarlamalarını da okuduk. Vadideki Zambak, Anna Karanina mesela. Öyleleri yani gizli ya da açık Kenanlar hep varmış ki bunu romanlarda yazmışlar. Hala varlar ki dizilerdeler. Gazetelerdeler. Ya da kendi kendine oyunlar oynayanlar hatta gelin güvey olanlar olarak gözümüz önündeki olaylardalar. Yazıyorlar ve oynuyorlar yani. Manevra güçleri dersen kutlamalık. Bir anda romantizmden Kenanlığa geçişleri muhteşem. O kitapları hatmetmiş olarak iyi bildiğine eminim :))

  Bir önceki kitabın üzerindeki beyaz taşı da yeni gördüm. Kitap mı, sen mi bağrına taş basmış :)) anlayamadım; ama her ne sana böyle düşündürtüp yazdırttıysa inşallah bundan sonra sana değer verenlerle karşılaşırsın biz de hayırlı haberlerini alırız. Telli duvaklı gelin olduğunu görürüz. Kınanı kaleminden okuruz. Çok mutlu oluyoruz bloglardan mesela çocuk ya da mutluluk haberleri aldığımızda. Darısı sana. Resimlerini ben çekmeye gönüllüyüm. Hediye.

  Eğer öyle olmazsa duvağınla bir resmini paylaşırsan da seviniriz. Duvak yüzü göstermez malum. :))

  Yani demem o ki her şey senin sandığın, düşündüğün ya da kendince gördüğün gibi değildir bazen. Gerçek başka türlü olabilir. Öyle sandığın sadece senin zannın olabilir. Yani sen tek başına yaşamışsın sanki bazı şeyleri; ama iki kişilik sanmışsın. Emin olmadan karşıdakiler hakkında hükümde bulunmamanı salık vermek ablalığın gereği sanırım. Ablaların olarak, bir daha sana bunları yazdıracak kişilerden uzak kalmanı da sıkı sıkı tembihleriz. Mutluluklar kızçemize :))
  E mi?
  :)))))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   bu haftasonu üç roman bitirdim yaa. dudaktan kalbe, hüseyin rahminin nimetşinası, bir de hafif roman, saraj jio, yağmur sonrası :) zambak, karenina çok iyi romanlar ivit :) ah aha evet öyle kenanlar da var darcy lerdeee her zaman olacaklar tabikide, zaman geçiyor ama insanlar aynıııı :) ay o taş bak bir tesadüf, bir muziplik olduuu, billur kalbi geçen haftasonu okurken bir kafede çay içerken, kafede taşlar vardı bir dolu, hepsinin üstüne kafeye gelen müşteriler bişiler yazmış, bir dolu şey vardı, isimler deee, billur kalp bir hüzünlü aşk romanı olduğu için ben de o taşı alıp kitabın üstüne koydum ve çektim hoş oldu işteeee :) ay benim aşkla sevgiyle evlilikle ilgim yok hiç aman uzak dursun. yalnızlık seviyom. bir evde ikinci bir kişi istemem yanii :) kültür sanat okumak yazmak benim ilgim, bunlardan ödün vermem hiçbir şekilde. evde bir insan olsa ancak ev işi yapar ve yemek yapar yani hayatımı kolaylaştırır, başka bişi değil, ben de rahat rahat okur yazarım yanii :) ay birisi seni seviyom dese yani bin dereden su getiririm onu binlerce sınava sokarım :) kanıtlaması çok zor benceee :) ama bloglarda nişan söz evlilik çocuk nişan bohçası filan bayılırım okumaya çok mutlu olurum, insanlar hep mutlu olsun isterim tabiii, ben de onlarla mutlu olurum işte yeter kii :) duvak allah korusun beniii :) ay yok ben hep tek başına yaşıyom kendimi tek kişilik aile gibi görürüm. yalnız yaşadığım halde hiç yalnızlık hissetmedim daha. evde yalnız olmaktan büyük keyif var mı kii :) ay mümkün değil ya biri bana yaklaşacak da beni üzcek. yaklaşması bile mümkün değil :) hiç şasn tanımam ben. hiç zaman da ayırmam kiiii :) keyifli huzurluyum böyleeee :)

   Sil
 18. Yaa seni çok kıskanıyorum ama, nasıl buluyorsun bu kitapları, ahh.. Değerli taş görmüş gibi parlıyor gözlerim sendeki şu eski basımları gördükçe. Burada hiç öyle şansım yok Deep, eski kitapları bulabilme imkanım yok. Sırf bu yüzden İstanbula geleceğim galiba.
  Ayy dur bu gece de bunu okuyayım o zaman, şimdi görünce özledim :) En son hangi yıl elime almıştım hatırlamıyorum bile ama GÜNTEKİN'in en sevdiğim romanları arasında 3. sıradadır bu kitap :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zeynep.

   hey bu kitabı istiklalde sahafta buldum işte şans eseri. istanbul böyle işte kaotik şehir yaaa :) hımm ben ilk kez okudum bunu ama tahmin ederim, diğerleri çalıkuşu ve yaprak dökümü olsa gerek, akşam güneşi de ne güzeldi amaaa :)

   Sil
 19. Zamanında bu kitabı okurken finali ile çok şaşırmıştım, sürekli Kenan'a öfke duymuştum. Cumhuriyetin ilk yıllarında İstanbul'dan Anadolu taşrasına yolu düşen iffetli ve masum genç kızların diğer insanlar ve özellikle de erkekler tarafından hor görülmesi bakımından Çalıkuşu ile birbirlerine çok benzerler.
  Kenan'ın Lamia'yı içeriye, bir odaya çağırdığı, Lamia'nın kızıl-kahve saçlarına düşen kırmızı ışıkla saçlarının kızıla çaldığı sahne en çok aklımda kalan sahnedir.
  Bir önceki yayınında o taş neyin nesi acaba? İyi misin Deep?, merak ettim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. feri peri.

   ah evet kenana kızılmaz mı yaaa salak adam :) ah evet benziyolar, masumlara hor davranmak bir kader herhalde bizim ülkede :) ah evet ne sahneler var öyleeee :) o taş ha haa, billur kalbi geçen haftasonu bir kafede okur çay içerken, kafede bir dolu taş vardı böyle, üstüne birçok şey yazılmış müşteriler tarafından, bir dolu isim de vardı, berkay ve eylem gibi, aşk taşları, orda duruyodu hepsisi, ben de billur kalp bir hüzün romanı olduğu için bu taşı uygun bulmuştum, üstüne koyup fotosunu çektim işte :) iyiyim fıstık gibiyim yiaaa, ay baharda insan nasıl kötü olabilir kiii :)

   Sil
 20. Bir başka severim bu kitabı. Okuduğum zaman çok duygulanmıştım. Dizisini hiç izlemedim ama sırf Toygar Işıklı yapıyor diye müziklerini dinlerim arada. Kitabı okurken de hep kısmeti dinliyordum bir de 'Çok Geç'in bestesini. Hele sonunda bir hastalığım var diye aşkını gördüğü noktayı hiç unutamıyorum. Hislendim yine keşke tekrar okusam. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bonheur.

   sevilir tabii, duygulu evet, romantik bir roman, hem çok zevkli hem de yürek burkucu :) dizi ve filmlerini ben de izlemedim hiç :) müziklerini tımams dinleyim ben de o zaman :) çok geç, uymuş evet, kenan ve lamia için çok geçti tabii :) hislenilmez mii. defalarca okunur ki ivit yanii :)

   Sil
 21. Bunun dizisi yapılmıştı galiba bir ara.Ama tabi dizler kitaplar kadar iyi olmuyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha mutlu yaşam.

   varmış dizisi evet. e tabiii kitap daha iyiiii insan hayal kurabiliyoooo :)

   Sil
 22. sanıyorum lise de okumuştum şimdi sende okuyunca hatırladım....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fatma üzmez.

   ben de yeni okudum daha işte :)

   Sil
 23. ah ah ne romandı ama beni çok etkilemişti, gece ayışığında keman çalmalar, üzüm bağındaki bakışmalar, korularda gezmeler, o sahneleri nasıl canlandırmışsam gözümde kaç yıllar geçti aklımdan çıkmamış...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eren o.

   evet zateeen akıldan çıkmayacak anlar gerçekten deeee unutulmaz bir romaaan :)

   Sil
 24. ben bunun dizisini izlemiştim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kozmetik psikolojisi.

   varmış hıhım ivit izlemedimdi :)

   Sil
 25. Sanırım orta okul yıllarımda iken okumuştum.Unutulmaz klasiklerden biri :)Yeniden okumak lazım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gamze e.e.

   gerçekten de arada bir okunabilecek bir roman buuuu :)

   Sil
 26. Aa antik cagdaokudumben bunu ne güzeldir 😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. derya.

   ha haa kendine o kadar acımasız olmaaaağğğ :)

   Sil
 27. Seviyorum eski kitaplardaki aşkları :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ezgi.

   ah ah evet eskiden aşk daha aşkmış :)

   Sil
 28. okurum ben bunu :D bir ara Güntekin'in tüm eserlerine sarmalı ya neyyse :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap eylemi.

   güntekin ve hüseyin rahmiye sardım ben daaa :)

   Sil
 29. Utanarak söylüyorum okumadım. Ama ilk fırsatta okuyacağım.

  YanıtlaSil