29 Nisan 2018 Pazar

TestBugün evin yakınındaki Migros’ta alışveriş yaparken, kasada ödeme kuyruğunda bir kız ve annesi vardı, ödemeyi yaptılar, kızın eli doluydu, bir de ayrıca içinde erik olan bir poşet vardı. Poşet açıldı ve erikler yere döküldü, kapının önünde. Kız, anne poşeti tut diyordu, anne ise yere eğilip erikleri toplamaya başladı. Anne, boşver onları, poşeti tutsana dedi. Ben de, kasayı bırakıp hemen gidip poşeti tuttum, çünkü anne toplarken yine dökülüyordu erikler.

Kız ve annesi teşekkür ettiler, erik alsana dediler, yok dedim, ekşi yiyemem, yok bunlar tatlı deyince, yok dedim, ben tatlı yerim, erik yiyemem. Güldüler filan. Burda mı oturuyorsunuz deyince evet dedim. Siz de herhalde burlardasınız ama diliniz azcık değişik sanki diye ekledim.

Evet dediler, biz burada doğduk büyüdük ama Jewish’iz, Museviyiz yani. Aaa dedim ne güzel, burada çok var sizden, deyince, ana kız çok hoşsohbet çıktılar. Biz Museviyiz ama durum çok karışık dediler, güldüler. Kız, McGill Üniversitesinde okumuş, annesi ile İstanbul’dalarmış. Çok gezmiş ama, Küba filan. Efes’te de bir yıl bir otelde çalışmış. Ben dedi, iki yıl dansözlük bile yaptım. Aaa dedim, nerede, Tunus’ta yapmış.

Bu ana kız, geçen hafta test yaptırmışlar. Atalarını bulmak için. Kan testi veya tükürük testi yapılıyormuş. Bu test ile geçmiş belli oluyormuş, genetik yönden. Buna göre, annenin annesi Rusya’da çıkmış. Rus Musevisi işte. Ama anneannesi İran. Çok karışık dediler.

Teste dayanarak, her yerde akrabaları varmış. Tunus’ta, İran’da, Kuzey Avrupa’da, her yere dağılmış bir aile. Üç türlü Musevi kolu varmış. Eskenaziler, Sefaradlar, Mirazirler, galiba. Hepsinden akrabaları varmış.

E o zaman dansözlük sizin genlerinizde olmalı dedim, madem, Tunus, İran var, geçmişte.

53 yorum:

 1. Bim olmasın orası. :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   heeeey eveeet, bu olay bugün migrosta oldu ama foto bim den doğru. bim de bak o müsliden sürekli alıyorum ve sıcak sütle sabahları yiyorum, çok sık, çekirdek de akşamları dizi izlerken, örneğin şimdi tehlikeli karım izlerkene :), diyerleri de kahve yanında :) bim çok ucuz yaaa :)

   Sil
  2. O musliyi ben de deniiicem.Bi de lahana çorbası ile 6 kilo verdim bi de midem küçülüyor sanki biraz bişi yiyince nefesim daralıyor oleeeyoleeeyy bu iyi bişi

   Sil
  3. minik mini.

   musli çok seviyom, hep yerim, bimdeki ucuz, başka müsliler de var, meyveli, cevizli felan, evet iyi bişi, lahana çorbası mııı, hastane yemeği gibiii hihihi :)

   Sil
 2. Bende merak ederim doğrusu atalarım nereden gelmiş. Yıllar önce bir belgesel seyretmiştim. Bir mağarada fosil insan buluyorlar ve dna testiyle torunu olabilecek muhtemel bölge insanlarını buluyorlardı filan. Öyle işte.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özden ak.

   bunu bir noktaya kadar öğrenmek olası yaa. bu tükürük testi heritage.com adresinden öğrenilebiliyor mesela. ayrıca, bir araştırmayla bikaç yüzyıl geriye gitmek mümkün. babamlar dörtyüzyıl geriye gidebildiler mesela :)

   Sil
 3. Migros dedik Bim çıktı. Türk dedik Rus çıktı. Müslüman dedik Jewish çıktı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rehitu.

   ha haaa evet yaaa, migrosta foto çekmek aklıma gelmediii ben de alışveriş fotosu olsun diye bim fotosu koydumdu :) evet aynen öyle yaa :) istanbul kaotik işteee, meğerse rusmuşlar ve yahudi :) bi dee, bjk geçmiş olsuun :)

   Sil
  2. Maalesef bu sene şampiyonluk kaçtı. :(

   Sil
  3. rehitu.

   olsun artık nasıl olsa olursunuz bi gün yaaa, bjk kardeşimiz biziim :)

   Sil
  4. Bjk kardeşimiz, çok mersi :)

   Sil
  5. minik mini.

   ay evet sen de hastasın biliyom bejiktaja :) ben de çarşıcıyım yaaa :) halin arkasında kafelerde maç izlemek harikaaa :)

   Sil
 4. BİMLENDİN :D
  ne kadar da göçmen bir ana-kız :D değişiklermiş.. öykü gibi olmuş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dr. coffee.

   bimlendin oleey güzel espirik bir oblomov için ha ha haaa :) ya evet bu gerçek deee öykü gibi yazdım işte belgesel gibi değil :)

   Sil
  2. triplex gofretin tadı güzeldi..
   seviyom senin tarzını :P

   Sil
  3. her şeyi hikayeleştirebiliyorsun

   Sil
  4. dr. coffee.

   triplex evet yaaaa :) minik vafıl, 25 kuruşluk kahveyle nefis yaaa :) baksan yaa, bu üçü bir yerde kaveleri, kedi kakası, fil kakasından yapıyorlamış, gugulda böyle yazılar var, bir intern olaraktan araştırsan yaaa :) hikaye evet :) senin hikayen mesela zor olmaz ha haaa :) uyudum kave içtim dizi izledim ders çalışmak istedim olmadı kanaviçe yapcam uyudum :) hehehe :)

   Sil
  5. ben onları içiyordum ama :D araştırıp kendi ellerimle bulamam :D
   kanaviçeden önce insanlara yıllık yazısı yazdım bugün, değişik bişi oldu yani :P

   Sil
  6. dr. coffee.

   ay ben de içiyom zaten, ya netten filan bak dedim yanii, labda deney yapmaa hihihi :) tess ablaya söleyelim o yapsın :) yıllık mı, aaaa, okulda ha, ay komikli duygulu yazsaydın yaa, e tabiii onca yıllık blog yazarı kitap eleştirmenisiiin :) yazın. örgünden iyidir hehehe :)

   Sil
  7. kitap eleştirmeni mi :D :D :D hiç güleceğim yoktu :P
   misk kedisi var, kahve çekirdeği yedirip kakasına çıkanları topluyorlar ama pahaı o kahve..
   başarılar maşarılar yazdım, geçiştirdim işteee :P hiç beceremediğim işler duygu muygu falan filan deep :P

   Sil
  8. dr. coffee.

   gül sen güüül :) hımm bize uymaz o kave :) gelecek hayatında başarılar dileriiiim arkadaşlarımaa, yarışmacı arkadaşlara başarılar dileriim, hepimiz o kadar birlikte günleri geçirdik, sınıflarda, labda, morgda kaynaştık hepimiz. unutulmaz bu günler ah ah :)

   Sil
  9. yok ya üst dönem çok kaynaşmadık onlarla yaa :P aman saçma saçma şeysiler yaa.. sen yazdın mı vakti zamanında yıllık??

   Sil
  10. dr. coffee.

   hımm tanımıyosan fazla samimi bişiler yazılmaz tabii :) yıllık hiç yazmadım, o zaman yazdığımı bilmiyodum, üniversite ve masterdan sonra yazdığımı gördüm, bak ilk yazım da hatta, okul duvarına oldu, duvar gastesi yanii, istanbul üniversitesinde bi arkadaş, duvar gastesi var, sen sinema seviyosun dedi, ben de sinema bir sanattır diye bi yazı yazdım, ay dedim yazabilmek oluyorum demekkisi :) üniversite yıllığını almadım ben izmirde, unuttum, yüksek lisansta yıllık yok zaten, o amerikada idi, iste o duvar gastesi zamanında film çevirisine başladımdı, hatta bak bir michelle williams filmi çevirmiştim, mgm şirketi idi sanırım, var ya işte, metro goldown mahir :) lise yıllığım ise vardı ama kaybolttum onu da :) ama orda, bir karikatür yapmışlardi benim bak, denizi, adayı filan sevdiğim için, beni tekneden kusarken çizmişlerdi :)

   Sil
  11. vaay duvar gastesi falan güzelmiş :) ben hiç izlemedim galiba michelle'li film.. ne hoş şeyler yapmışsın maşallah :)
   yıllığını kaybetmeseydin keşke, bakar bakar gülerdin :D denizi seviyon diye tekneden kusarken çizmeleri komik olmuş yaa :D benim yıllığım olmadı lisede :S ortaokulda da hatıra defteri yazdırmıştım sınıftaki kızlara aama baktıkça sinirleniyorum, çok saçma salak şeyler yazmışlar.. keşke yazdırmasaydım diyorum :S
   shutter ısland izlemişim..

   Sil
  12. dr. coffee.

   hoş şeyler hep işte kitap film müzik ingilizce ile ilgili belki hoş şeyler yanii :) bak duvar gastesi, istanbul üniversitesinin nefis bir kütüphanesi var, arada gidiyorum yine, orda çıktı, ama komikli yazı diildi, üniversitenin sinema tv bölümü var, ordaki öğrenciler hep işte kamera elime alayım, kısa reklam filmi çekeyim, reklam sektörüne gireyim diyorlar da ben de onlara sinema aslında bir sanattır, biraz sanat filmi izleyin de senaryo yazın, bizde senaryo yazan yok diye filan iyi bir gömdüm :) içtenlikle gömdüğüm için sevdiler filan yani :) çeviri ise bak text veriyolar, filmi de işte cd de filan mecburen yani öyle genelde, cd de konuşma saniyeleri var, michelle williams filmi çevirdim ilk işte, texxte sadece konuşmalar var, parantezler var, michelle odaya girer gibi, bir de kaç saniye konuştu o var, çeviri uycak o saniyeye, ne bileyim işte 25 karakterden fazla yazarsan uzun oluyor filan, filmi izlemedim hiç, textten yaptım, çok film izlediğim için anlıyodum zaten, filmi kafamda izledim yani, çevirdiğim filmleri hiç izlemem işte. yıllık ya izmir aankara amerika istanbul filan hep farklı şehir okul filan yerleşemeyince hiçbişi saklayamadım, yanımda taşıdıklarım hep azaldı, şimdi işte bir süredir neyse istanbuldayım, böyle iyi, ama yıllık filan yok işte :) hatıra defteri, bu sayfada bana yer verdiğin için çok teşekkür ederim, umarım beni unutmazsıın :) shutter island baktım izlemedim, eski filmmiş, benimki komikli maceralı idi, yüzlerce film çevirdim, hiçbirini de saklamadım, çevirip siliyom, hiçbişi hatırlamıyom yani, geçen tv de bir nicole kidman filmi gördüm de aa dedim bunlar benim laflar :)

   Sil
  13. güzel faaliyetler, eğlenceli işler :) iyi demişsin sinema-tv öğrencilerine :P
   zormuş ama film çevirmek, anlattığın kadarıyla, saniye maniye beni gerdi :D ben hep seni makale çeviriyon sanmıştım, film falan.. belki arada deep tone çevirileri izliyoruzdur :))
   annemlerin evde duruyor hatıra defteri, o manyakları yanımda gezdiremem :S
   nicole kidman iyi denk gelmiş, "ben de hep böyle derim" mi dedin :D

   Sil
  14. dr. coffee.

   anlatayım bir ara sana çeviri şeysilerini :) film, dizi, belgesel, anime hepsi var. hatıra defteri hihi :) öyle didim hıhım, benim çevirim buuuu olmalı didim :) hadi baş baş :) ben uyuyoree, sabah yedide kalkıyoring :) öpsün yedi cüceleer :)

   Sil
 5. erik benim de dişlerimi kamaştırıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. esra takım.

   sorma ben de yiyemem işte, bi erik var mürdüm o olabilir, tatlı çünkü, bende ekşi, acı, tuzlu yok. tatlıcıyıım :) limon da yiyemem, limonata okeys :) frambuazı da pasta halindee :)

   Sil
 6. Dansözlük deyince demeden geçemedim, sanıyorum bizim genlerimizde de var şu halimize bakılırsa. kıvırma kıvırma üstüne yarış halinde memleket. :)

  YanıtlaSil
 7. o testi yaptırmayı isterim doğrusu.. dansözlük asıl bizim genlerimizde olmalı kapı gıcırtısına bile oynadığımıza göre :-))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   ay evet reklam müziğinde bile oynarız derler di mii :)

   Sil
 8. Vay canına;bir yolculuk;söz sözü açıyor aralıyor insanın insanlık kapılarını...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güven serin.

   oluyo de mi işte bazen böyleee :)

   Sil
 9. dur bi de ben tüküriim.. kesin wall-e ile akrabayız kesin ! çöp...

  YanıtlaSil
 10. Ayy erik olsa da yesek. Ama daha almam çok pahalı :(

  YanıtlaSil
 11. Yine cana yakın kişiliğin kendini belirginleştirmiş Deep! ^_^
  Evet, gerçekten de karışık bir gen ağacı varmış ortada. :)

  YanıtlaSil
 12. Deep yine olayların ortasındaydı 😜

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cem kazan.

   ha haaa öyle olmuş evet yaa :)

   Sil
 13. ay süpersin Deepcim demek bu gerçek olay, çok iyiymiş, evet biliyorum hatta sanıyorum National Geographic yapıyordu bu testi, yalnız biraz tuzluydu ama ben de çok merak ediyorum aslında, bi de bu soy ağacı mevzusu var ya..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eren o.

   heritage.com, oraya bakabilirsiin :)

   Sil
 14. ben tatlı yerim erik yiyemem :DSDDDsds hahaha ne güldüm yaa :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iman power.

   hehehe öyle işte amaaaa napıyiim :)

   Sil
 15. Ne farklı hayatlar var ve yolumuzun ne zaman nerede kimlerle kesişeceğini bilmiyoruz aslında.

  YanıtlaSil
 16. Ayy kedi kakası'na ne kadar güldüm yaa 😄😄

  YanıtlaSil