7 Mayıs 2018 Pazartesi

Bir Tereddüdün RomanıPeyami Safa

Ötüken Yayınları

Peyami Safa, edebiyatımızın en iyilerinden. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Fatih-Harbiye, Yalnızız gibi hepsi ünlü ve sevilen birçok romanı var. Ayrıca, Server Bedii adıyla yazdığı romanları da bulunmakta.

Bir Tereddüdün romanı lezzetli bir roman. Öncelikle, yazar, insan ruhunu ve iniş çıkışlarını derinlemesine bir detayla anlatıyor. Ruhun detaylarını ondan okumak oldukça şaşırtıcı. Herhalde, hepimizin içindeki duyguları, düşünceleri böylesine ortaya çıkaran bir yazar azdır.

Ayrıca, kahramanları yoluyla yazar kendi döneminin bütün ayrıntılarını da gözlerimizin önüne seriyor. Ülkenin düşünsel durumu, aydınların yaşantısı özellikle. Aslında, Hüseyin Rahmi romanlarında olduğu gibi, yazar, kahramanları yoluyla dünya, yaşam, sanat, insan, aşk, kültür üzerine kendi düşüncelerini anlatıyor bizlere. Bir anlamda sanki her şeyi anlatmak istiyor, her şeye bir cevap vermek. Hüseyin Rahmi, bunu, romanın birkaç sayfasında yapıyor, Peyami Safa ise çok daha fazla sayıda sayfada düşüncelerini açıklıyor bize.

Bir Tereddüdün Romanı, adı gibi, tereddüdü anlatıyor. Tereddütleri yüzünden ne yapacaklarına karar veremeyen insanları. Romanın üç kahramanı var, yazar, Mualla, Vildan. Aydın, iyi eğitimli bir yazar ve gazeteci, başkahraman. Belki de Peyami Safa, kendisini anlatmış. Ayrıca, bu yazar yoluyla, o dönemin modern aydınlarını da anlatmış oluyor. Kafası karışık hepsinin. Bir yandan aydın bir yaşam sürerken, üretirken diğer yandan da bohem bir yaşam sürüyorlar.

Mualla, saf, temiz bir genç kız, eğitimli ve kitap sever. Bir kitap okuyor ve kitaptaki sorunlu hayattan etkileniyor, okuduğu kitaptaki kahraman hasta ve ölümden söz ediyor sürekli. Mualla, bu kitabın yazarı ile tanışmak istiyor ve tanışıyor, ortak bir arkadaş yoluyla. Yazar, Mualla’dan hoşlanıyor ve evlenmeye karar veriyor. Mualla’ya düşünmesi için zaman veriyor. Mualla tereddüt içinde, yazar da tereddüt içinde.

Vildan ise modern bir kadın, İtalya’da yaşıyor ve evli ve o da yazarın kitaplarına hayran. Yazarın evlenme kararını duyunca yazarla konuşmaya geliyor. Yazar, Vildan’dan da etkileniyor. Mualla, yazara uzak bir kültürde ancak Vildan ona daha yakın. Yazar, Vildan ile ilişkisinde de tereddütte, Vildan ise daha az tereddütte gibi duruyor.

Yazar, Mualla, Vildan üçlüsünün ağzından öğreniyoruz aralarında geçenleri ve her bir kahramanın da kişisel düşüncelerini. Hepsi çelişkiler içinde, ruhları karmaşık, ne istediklerini de pek bilmiyorlar. Peyami Safa yazar ve iki kadının hayatını çok gerçekçi bir tarzda anlatmış. Her birinin hayatı etkileyici bir dille, hatta büyülü bir dille sunuluyor bize. Düşünsel, ruhsal bir roman olmasına rağmen çok heyecanlı. Ayrıca, roman içinde bir roman daha var. Mualla’nın etkilendiği romanı da okuyoruz. Bunun yanında, dönemin edebiyatçıları ve sanat eserleri de romanda yer alıyor.

Kaçırılmaz.

Not:4/4

30 yorum:

 1. Okuduğumda çok beğenmiştim. Etkileyici bir kitap. Bitirince haftalarca bu kitabı düşünmüştüm. Bence de kaçırılmaz 👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. berlin berlin.

   evet yaaa çok etkileyici bir roman bu. yeni okudum işte ben de :)

   Sil
 2. İki kitabını okumuştum yazarın. Listeme alıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özden ak.

   ben de üç romanını okumuştum, bu dördüncü oldu, okurum başka kitaplarını da işallah :)

   Sil
 3. Okumayı çok istediğim bir yazar oldu. Özellikle dokuzuncu hariciye koğuşunu. Bunu da listeme ekliyorum. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deep inside.

   sen bence bu yazarı seversin :)

   Sil
 4. Peyami Safa gerçekten kalemini çok güzel kullanan bir yazar. Bu eseri de onlardan yalnızca bir tanesi... Dediğin gibi özel bir eser. Unutturmadığın, tekrar gündeme getirdiğin için teşekkürler =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. melissa akpınar.

   ne yazar di mi ama yaa :)

   Sil
 5. Yazarın birçok kitabını okudum Peyami safa'nın anlatım tarzı ile karakterlerin kendisi ile mutlaka bir yolda birlesimi ile ilginç geliyor 😊 okumadığım bu kitabını da bende listeme ekledim insAllah okumak isterim😊😊😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslı ergüven.

   oku bunu da süper valla :) bence de kendinden yola çıkıyor :)

   Sil
 6. Aaaa çok güzelmiş konu...
  Okuyacağım hemen

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel anlatmışsın. Hoşuma gitti Deep. Alıp okumak isterim. Eline, emeğine sağlık :))

  YanıtlaSil
 8. Peyami Safa okuyasım geldi. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu zaten okuyacaklarım listesinde. Emeğine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cavanşir gadimov.

   sıkı bir yazar. bi de hoşgeldin blogumaa :)

   Sil
 9. En degerli kitaplardan. Birkaç yıl önce Vildan' i çok özlüyordum.
  Nice okumalara...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mesed.

   vildan ne kahraman di mi yaa, unutulcak gibi değil. bu romanı sayende okudum kiii :) bir kitap daha var sırada önerdiğin :)

   Sil
 10. Tereddüt kelimesine takıldım ben de. Arapça'da tereddüd fakat Türkçe'de tereddüt olarak kullanıyoruz. Tereddüdün demek dile ağır geliyor sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   tereddüd dile daha kolay ivit :)

   Sil
 11. Ben okumadım bu kitabı. En iyisi adını not alayım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüksel.

   bu yazarı kaçırma seeen :)

   Sil
 12. Bu romanini okumadm 🤗

  YanıtlaSil
 13. Aaa ben Peyami Safa'nın bu kitabını ilk defa duydum, iyi ki paylaştın.

  YanıtlaSil
 14. Peyami Safa'nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu benim favori kitaplarımdandır. Bir Tereddüdün Romanı okuduğum yıllarda diğer kitaplarının gerisinde kalmıştı. Yorumunuz, bu kitabı tekrar okumak ihtiyacı hissettirdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitaplara kaçanlar.

   hımm fatih harbiye ve yalnızız da çok iyiii :)

   Sil
 15. Hmmm güzele benziyor..Peyami Safa 'nın Matmazel Noraliya'nın Koltuğu romanını okudun mu o da harika 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeşim.

   okumadım okuycam. dokuzuncu hariciye, fatih harbiye, yalnızız, okudum bi de bunu :)

   Sil