22 Mayıs 2018 Salı

Kitap Arası
Sahafları severim. Kitapları sevdiğim için. Okumadığım kitapları bulabilmek için yol üstünde olunca hep uğrarım. Kitaplar yanında eski fotoğraflara da bakarım. Bu fotolar o şehrin tarihidir. Örneğin, Beyoğlu sahaflarında bütün bir Avrupa yakası tarihi bulunur bu fotolar sayesinde. İnsan yaşantılarına, şehrin yaşantısına meraklı olduğum için bakmayı severim.

Kitapların içindeki yazıları da severim. Okuyanların aldığı notları. Belki sevdiğim için karşıma hep okur notları çıkar kitapların aralarında. Yine çıktı, bugün dolaşırken öğlen. İki kitap gördüm üst üste. Biri, Reşat Nuri’nin Değirmen’i. Okumamıştım daha. Hemen aldım tabii. Altında da Dean R. Koontz’un Fanatikler adlı gerilim romanı vardı. Bunu okumuştum. Ama iyi gerilim, onu da aldım, bir daha okuyayım diye.

Ve şansıma ikisinin içinde bir şeyler vardı. Reşat Nuri’nin arka kapağının içinden bir Britney Spears kartpostalı çıktı. Arkasında da numara vardı. Art 9981. Kartın basım numarası. Spears’in şirin bir fotosu. Fanatikler’in içi ise çok zengindi. Öncelikle, elle ve renkli kartonla yapılmış bir kart çıktı, yeşil karton ve içindeki kalpte, seni seviyorum, yazıyordu. Kartın iç tarafında ise, sana olan sevgim gün geçtikçe büyüyor, denmişti.

Çizgili ince bir kağıtta ise, Her insan hak fıtratı geçer, doğa Hakkı (doğruyu) ararken bazen eline batıl (yanlış) geçer, hak zanneder, boynunda saklar. Güzel bir söz herhalde ama doğru yazılmamış olsa gerek. Büyük bir kağıtta ise, Osmanlının son dönemleri, İnkılaplar, Ekonomi başlıklı notlar vardı. Vakayı Hayriye, Menemen olayı, Soyadı kanunu, İş Bankası kuruldu, gibi notlar. Kitabın arka iç kapağında ise, Senle bir bütün olabilirdik, hoşça kal gözümün nuru, hoşça kal canımın içi, hoşça kal, yazılmıştı. Daha altta da, yorumsuz bir hayatı seçiyorum, doymadım inan sevgiye, korkulu geceleri sayar gibi, birdenbire yıldız kayar gibi, bir kuru dal ağaç gibi, aşksa bitti, bul kendini kuytularda, gibi bir şeyler yazıyordu.

Kitabın içinde ise Züleyha adı vardı. Kitabın sahibi olsa gerek. Hemen şöyle hayal ettim. Değirmen de, Fanatikler de Züleyhanın. Züleyha bir teyze. Bu iki kitabı ondan okumak için alan ise yeğeni olan bir kız. Adı Deniz olsun. Deniz, sekizinci ya da dokuzuncu sınıfta ve teyzesinden bu iki kitabı alıyor, Britney hayranı. Britney’i incelersek 2000’lerin başında ünlüymüş çok. Fanatikler’i ise birkaç yıl sonra okuyor, belki lisede iken okuyor, Osmanlı çalışmış, şiirlere meraklıymış, arkadaşlarına sevgi dolu kartlar yazarmış. Kitapları teyzesine geri vermemiş ve sonra da sahaflara bırakmış.
46 yorum:

 1. Ben de lisedeyken çok giderdim sahaflara. Yaşanmışlıkları incelemek çok etkiler beni hep. Kitapların nasıl yıprandığına bakarak önceden kullanan insanların nasıl insanlar oldunu hayal ederdim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pınar çobanoğlu.

   ah evet demek ki bu hepimizin bir ortak ilgisi, geçmiş yaşamlar :)

   Sil
 2. Değirmen'i çok beğenerek okumuştum. Bugün benim elimde de Reşat Nuri Güntekin'in Sönmüş Yıldızlar'ı var. İçindeki bazı öyküleri çok etkileyici. Okumayanlara tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. berlin berlin.

   okurum tabikidee, bütün reşat nurileri okuycam zateen :)

   Sil
 3. Ya Deep,oturmayan bi şey var sanki.Osmanlı çalışan,şiirlere meraklı,arkadaşlarına sevgi dolu kartları yazan Züleyha Teyze gibi geldi bana.Sonra geri vermeyip sahaflara bırakan da Britney hayranı Deniz ;D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cam güzeli.

   hımm öyle de olabilir tabii :)

   Sil
 4. Kitaplarda böyle yaşanmışlıklar bulmak ne güzel Deep.

  Ben de sahaftan aldığım kitaplarda isim bulursam hemen o kişiyle ilgili hayaller kurarım, sonra onu sosyal medyadan arayıp bulurum. Bugüne kadar kurduğum hayali hiç tutturamadım ama adı üstünde hayal zaten :)

  Yazıyı okuduktan sonra ''Sahafa gidip kitap alsam ve birkaç kitap bıraksam'' diye düşünmedim değil bu arada :))

  Sevgilerle ^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kamer.

   ayyy tutmadı ha hayallerin, çok hoş buu :)

   Sil
 5. Sabap ben de severim hafta sonu 2 kitap götüreceğim. Bazen kitaplıkta eskimesindense birilerinin elinde hayat bulsun istiyorum. Bununla mutlu oluyorum. Bu arada ilginc bir hikayelestirme olmus olabilir 😊

  YanıtlaSil
 6. bu kitabı geçenlerde oğlum arıyordu :-)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   hangisiii, değirmen mi, fanatikler mii :)

   Sil
 7. İz sürme buna denir;görmemek,duymamak,bilmemek duruyorken,iz sürmek;değerli bir dil öğrenme sanatı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güven serin.

   severim iz sürmeyi işteee :)

   Sil
 8. Ben de severim kitaplardaki notları okumayı, yaşanmışlığı.

  YanıtlaSil
 9. Reşat Nuri okumayalı 25 sene oldu :( Yeniden okumak için senin yazın güzel bir sebep

  YanıtlaSil
 10. Sahaflarda gezmeyi çok severim ben de . Fakat aldıklarımın içerisi maalesef boş çıktı. Sadece yaşanmışlıkların kokusu sinmişti üzerlerine... Bazı kitaplarda da yaşanmışlıkların lekeleri yapışmıştı onları almadım tabii :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "yaşanmışlıkların lekeleri" çok iyi betimleme :))

   Sil
  2. nilüfer akdemir.

   ketçap yağ lekeleri ivit sevmem ben de tabikidee m:)

   Sil
  3. cam güzeli.

   ivit yaaa :)

   Sil
 11. Uzun zamandır kitap okumadığımı farkettim yazını okuyunca :(

  YanıtlaSil
 12. Britney ne alaka yazacaktım da gerek kalmadı. ( Ama yazmış oldum değil mi) :)))))

  YanıtlaSil
 13. ne güzel sürpriz olmuş çıkanlar... :)

  YanıtlaSil
 14. Sahaflar ne çok yaşanmışlık barındırırlar aslında en çok uğranılması gereken yerlerin başındalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahsen şimşek.

   ivit çok severim ben dee :)

   Sil
 15. Evet ya ne yaşanmışlıklar vardır kim bilir?Ben de not bulsam çok sevinirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. daha mutlu yaşam.

   sahaflara sık gidince oluyo işteee :)

   Sil
 16. Kitap sayfalarını çizmeyi karalamayı pek sevmem ama bu yazılar ve anılar çok güzel acaba ben de artık sayfalara kıysam mı diye düşünmeye başladım.

  YanıtlaSil
 17. Yaa ne kadarşanslısınn. :') Böyle nostaljik şeyleri ben de çok severim. Ayrıca sahaf gezmek de pek keyifli. Ben de satılan eski kartpostalları alıyordum bir ara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüsel.

   senin de bu tür şeyleri seveceğini biliyoduum :)

   Sil
 18. İnsan; yıllar önce okuduğu kitaplardaki altını çizdiği satırların izini sürerek de kendi hikâyesini, yaşadığı dönüşümü okuyabiliyor bazen. Daha önce okumuş olduğum bir kitabın ilk sayfanın üst köşesine bakıyorum. 1998 yazılı. Aynı kitabı bu gün okuduğumda hiç önem vermeyeceğim bazı satırları, kalın çizgilerle niçin çizmişim ki diyorum. Hatırlamaya çalışıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitaplara kaçanlar.

   hayat işte demek ki değişiyoz zamanla :)

   Sil
 19. Heeeyyy bendensin😜

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yeşim.

   sen de buluyon mu bişiler kitapların arasındaa :)

   Sil
  2. Eveett:)yazılar ,kağıtlar,takvim yaprakları falan:)

   Sil
  3. yeşim.

   ne güzeeel :)

   Sil
 20. Ben de bayilirim sahaflara 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. derya.

   beyoğlunda çok görmüşsündüür :)

   Sil