17 Mayıs 2018 Perşembe

Kısa ÖykümsülerYolculuk

Arkadaşlarla sohbet ederken yanımıza biri geldi, bizimkilerden birinin arkadaşı imiş. İzlanda ve Norveç’e gitmiş. Hiç görülmedik yerler görmüş. Hiç bilmeden, önce İzlanda’da kalmış uzun zaman. Anlattı da anlattı. Gezginmiş, daha üniversiteyi yeni bitirmiş, her fırsatta gezermiş. Anlatırken sordum, Olimpos’a gittin mi dedim. Yok dedi. O zaman, daha gezmeye başlamamışsın dedim. Öyle baktı, bir cevap veremedi.

Zeki Çocuk

Fen testi yapmıştık. Bir öğrenci, kırk sorudan ikisini yapmıştı. Öğrenci velileri, test sonuçları için gelmişlerdi. İki soru yapabilen anne baba ile konuşuyorduk. Kızınızın ne okumasını düşünüyorsunuz ileride dedim. Tıp dediler. İçimden dedim, herkes kendi çocuğunu çok akıllı görüyor işte. Tıp okuması olanaksız. Aslında, tıpla fenin ilgisi yok ama bizim ülkede ilgili.

Gelişim

Ergen oğlan konuşuyordu. Annem bana kızıyor, hiç kendime bir şeyler katmıyor muşum, bana bir şeyler katan kitaplar da okumuyor muşum. Ne yani, ne katcam kendime, ben çorba mıyım?

Kitaplar

Aynı kitapları insan, çeşitli yaş dönemlerinde tekrar okumalı. Bazı klasikleri, 15 yaşında okuduklarını, 25 yaşında yine okumalı. İleride 35’e gelince bir daha okumalı. On yılda bir iyidir. Bakalım düşüncelerimiz nasıl değişiyor. Ben böyle anlatırken, arkadaşım, afaki konuşma dedi. O ne be dedim. Biz dedi öyle deriz hep işyerinde, kimya şirketinde çalışıyor da, bu sonuçlar, hesaplar afaki diyorlarmış. Afaki, söylemesi komik. Ay dedim ansiklobedi gibi konuşuyorsun sen. Bazı insanlar, kitap okumazmış, ansiklobedi okurmuş. Çok afaki.

Hijyen

Migros alışverişinde ağız gargara suyu ile muz almıştım. İkisini aynı poşete koydum, kasada ödeme yaptıktan sonra, kasadaki oğlan bakınca, hijyen önemli dedim, yemeden önce muzları yıkıycam. Günlük dizilerimi izlerken. Haftalık dizilerimi izlerken ise çekirdekleri yıkıyorum o sularla. Sırıttı oğlan.

50 yorum:

 1. 1, 3, 5'i sevdim; ama yukarıdan aşağı mı yoksa aşağıdan yukarı mı olduğunu söyleyemeceğim :) Bu arada muzu algılayamadım, bir süre baktım torbanın içine,sonradan düştü, jeton. Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
 2. Hepsi de çok güzeldi gelişim olana çok güldüm.😀😊çorap dedi keyifle okudum emeğine sağlık güzel insan seviyorum senin bu öykümsümlerini 😊❤sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz kaldım.

   çorba mıyız ama de mii :)

   Sil
 3. Çok keyifli bir insansın ya. Bayıldım :)

  YanıtlaSil
 4. Ben çorba mıyım!
  Çorba olsak hayat da mı kolay olurdu acaba, bilemedim kii ;)

  YanıtlaSil
 5. Bazı kitapları tekrar okumakta fayda var gerçekten. O sırada farkedemediğin noktaları tespit edebiliyorsun yıllar sonra okuduğunda. Fakat her kitabı okumak da fayda vermiyor. Beynin çorba gibi oluyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   ay tabikide her kitap tekrar okunmaaaz :)

   Sil
 6. hijyen kısmı very interesting :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kozmetik psikolojisi.

   gerçek işte ben yaptım öyle :)

   Sil
 7. İlk önce torbaya baktım. Kasiyer misali. Niyeyse ne almış diye bakıyor insan demek ki. Muzun ne olduğunu çıkaramadım. Kitaplar konusunda haklısın ama klasikler bazen çok bayıyor beni. Yarım bırakıyorum çoklukla. Günümüzün hastalığı çabuk tüketmek sarmış içimi. Oku diğerine geç, oku geç.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özden ak.

   ah evet kitapları tüketme çağı :)

   Sil
 8. :)) Bu hikayelerin devamları olabilir. Aslında şu blogların öykü yazma işini sevdim. İlki bitince ikincisine başlanabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beyda.

   berline söledim bu fikrini, olabiler dedi, bencesi de olabiler zateen :)

   Sil
 9. çok iyiydi ya, süpersin Deepcim, hele sonuncu... gerçek mi yaa çok komik:))

  YanıtlaSil
 10. Valla ben hepsine çok güldüm ya şu ağız bakım suyu olayını ben de mi yapsam bi kasiyere diye düşündüm

  YanıtlaSil
 11. Öykümsülerini sevdim Deep. Özellikle "Hijyen" ve "Gelişim" iyiydi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yıldız.

   komik olanlar hep daha iyi ouyor işteee :)

   Sil
 12. Çocuk Bayramları gibi bir şenlik;hepsi alkış alarak geçiyor,çocukları izlemeye gelen yetişkinlerin mutluluğu gözlerinden okunuyor gibi...

  YanıtlaSil
 13. Sonuncusu çok iyiydi. Bir ara kasiyerin yüz ifadesini düşündüm 😀

  YanıtlaSil
 14. Yolculuk-Gelişim- Hijyen
  10 numara ...

  YanıtlaSil
 15. Zeki Çocuk öyküsüü bir şey getirdi aklıma. İki velinin konuşmasına şahit olmuştum. Biri "Kızım genetik mühendisi olmak istiyor" dedi, anlattı da anlattı.Sonra da "Olmazsa Edebiyat öğretmeni olacak" dedi:) Ne alâka?:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sezer e.p.

   genetik ve edebiyat, ivit kız naptığını bilmiyoooo :)

   Sil
 16. "ben çorba mıyım?" son zamanlarda hayata karşı bakışımı tanımlayan en güzel kalıp oldu sanırım :) çok sevdim yahu, sahi ben çorba mıyım?!?!?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşa ve anlat.

   hoşgeldiin. bloguna yorum yapılamıyor, düzeltsene amaaa :)

   Sil
 17. Ergen oğlan çok haklı bence, çorba mıyız biz yaa, herkes tutturmuş bir "hayatıma bir şeyler katmalıyım" şarkısı, gidiyor :))
  Eveeet, bak mesela Çalıkuşunu hangi yaşta okursan farklı oluyor kitap, öyle bir değişimi yaşatan ne güzel kitaplarımız vaaar :)
  Ay ben de çok ansiklopedi okurum, ablam da benim bu durumumu çok afaki görür hahaaa Resimli Bilgiler Ansiklopedisi canımdır, her ne kadar artık canını çıkarmış olsam da :))
  Ve tabii hijyen mühim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zeynep.

   bak bu yorumun var yaaaa, öyle tatlı ve komik kiiii :)

   Sil
 18. Sonuncusu çok komikti :D kalemine bereket :)

  YanıtlaSil
 19. Hijyen öykün yüzümü güldürdü sevgili Deeptone. :)

  YanıtlaSil
 20. Hijyen gerçekten önemli :D Ülkede hiç bir meslek yapılan testleri tutmuyor ki. Kimya okuyana da çok katlı integral ile topların mermilerin atış hızları ezberletiliyor. Haklısın :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deep inside.

   bizim ülkenin halleri işte :)

   Sil
 21. klasiklere kesinlikle katılıyorum yaş 36 oldu ve 16 yasında suç ve ceza okuduğumdan hem yirmibeşimde hem otuzikimde bir daha okumuştum cok sey fark ediyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burcu gözoğlu.

   hımm öyle diyorsuuun iyimiiş :)

   Sil
 22. Seni mi buluyor hep bu öykü kahramanları? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rehitu.

   kurgu bunlar ama migros gerçek :)

   Sil
  2. Kurguların başına yaz da inanmayalım biz :)

   Sil
  3. rehitu.

   ya yazının altında "öykü" diyorsa hep kurgu işteee :)

   Sil
 23. Ay çok hoştu kız
  Ben çok sevdim
  Hepsi çok hoştu
  Hele hijyen
  Bende bunun gibi birşey yapmak istedim şimdi (acaba yapabilirmiyim-yakinlarda market bakkal olsaydi belki yapardım belki değil yapardım böyle değişik bişeyler-)������������

  YanıtlaSil