14 Haziran 2018 Perşembe

Kısa Notlar 2
Saf İyilik

Saf iyilik artık kimsenin kabul etmediği bir şey. Bir insan bir insana saf iyilikle yaklaşınca, karşıdaki artık bunu kabul etmiyor. Saf iyilik olamaz, mutlaka bir karşılık beklentisi vardır diye düşünülüyor. İnsanlarda, öyle bir şey yok, biz çıkar merkezli ilişkilere alışığız, çıkarsız ilişki istiyorsan benden uzak dur gibi bir mantık oluştu. Sen çıkar gütmüyorsun, ben buna alışkın değilim, gibi.

Kültür ve İnsanlık

Bir insanı oluşturan onun sevdikleridir deniyor veya seçimleridir. Seçimleri daha doğru olsa gerek. Sevdiklerimiz, insanları bunun dışında tutarsak, sevdiğimiz müzikler, kitaplar, ilgi alanları, hobiler ve benzeri kültürel meraklar, bizi oluşturuyor diyemeyiz. Biz, sevdiğimiz kültürel olaylar değiliz. Bir yaşantımız var, gündelik yaşam, işe gideriz, okula gideriz, aile ilişkileri vardır, hayat devam eder. Bir insan gündelik yaşamda iyi midir, doğru mudur, bu önemli. Ya da mutlu mudur. Bu kültürel aktiviteler ise yaşamın çok da içinde sayılmaz. Etkilensek de bunlar yine de yaşantımızı çok da etkilemeyen yan ürünlerdir. Yani bir biz varız, bir de kültürel yaşantımız.

Bayram

Ne güzel bayram geldi. Bayramın çok hoş bir yanı ise şehrin boşalması. Herkes bayram ziyaretine, memleketine gidiyor. Bunun yanında, tatile gidenler de var. Başka tatil fırsatı olmayanlar da yola çıkıyor. Şehir, dün bugün oldukça boşaldı. Belki şehrin üçte biri gitmiştir. Şimdi sokaklar, kafeler, metro, vapur ve tüm şehir bizim gibi şehir sevenlere kaldı. Tadını çıkarmalı.

Hepimizin bayramı kutlu olsun, neşeli ve huzurlu geçsin. Ve bol tatlı.

40 yorum:

 1. Sorma he birine bir şey yapıyorsun ne istiyorsun diyor, biri bir şey yapıyor borçlu mu kaldım diyorsun herkes delirdi sağlamca. İyi bayramlar :-D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahsen.

   bizim millet evet toptan delirdik :)

   Sil
 2. İyilik anlayışımız değişmiş demek ki. İyi bayramlar:)

  YanıtlaSil
 3. Şeker tadında, musmutlu, iyi ve güzel bayramlar💝

  YanıtlaSil
 4. Don Kişot, Budala gibi karakterler bugünkü değer yargıları ile komik bulunabiliyorlar. İsmet Özel'in Henry Sen Neden Buradasın kitabındaki şu ifadeleri maalesef haklı gibi, "Mekânımız piyasadır. İnsanlar dost değildir. Hayatta hiç kimsenin akrabası kalmamıştır. İnsan kılığında gördüklerimizin hepsi müşteridirler".İyi bayramlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitaplara kaçanlar.

   çok acımasız ama çok doğru yorumun :)

   Sil
 5. "Karşılıksız, beklentisiz, çıkarsız seven, koruyan kollayan sadece ailelerimiz olabilir" yaklaşımı ile bakıyoruz insanlara ve olaylara artık öyle değil mi? Ne hazin.

  Nice mutlu bayramlar :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yıldız.

   bizim millette güven duygusu sıfır artıkın :)

   Sil
 6. Ayyy cok güzel yazmışsın
  Sanada huzurlu tatli hayirli güzel bereketli bayramlar sevgi dolu bayramlar dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pırasa.

   sana daaaa bol melankolik tatlılaaar :)

   Sil
 7. Mutlubayramlar deep 😍

  YanıtlaSil
 8. Kültür ve İnsanlık başlıklı yazın çok yerinde. Hepimizin doğrusu. Belki de her okuyan kendinin anlatıldığını sanacak :)

  YanıtlaSil
 9. Bugün bizzat şehrin boşaldığına tanık oldum. Yollar ne rahattı... Ama yemek yiyecek bir işyeri bulamadık, kapalıydılar :))
  İyi bayramlar diliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   sana daaaaaa öyle olsuuuun :)

   Sil
 10. Bana İstanbul'un kalabalığı hep aynı geliyor Deep. :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüksel.

   yaaa öyle mi diyosuuun :)

   Sil
 11. İstanbul’u gezmeye gideceksen böyle tatillerde gidilmeli deniyor. Sen ne diyorsun Deep bu konuda?

  YanıtlaSil
 12. Ben şahsen cikarsiz yanasani görmedim cınımm sendd fazlaysa banada gönder 😘

  YanıtlaSil
 13. Bazen bu saf iyilik yapanları bir de saf yerine koyup, sen enayisin diyorlar ya. O zaman onlara kafa atasım geliyor. İçindeki sevgiyi ve iyiliği öldürmediğin sürece insansın ama onlar anlamıyorlar.

  YanıtlaSil
 14. Geçmiş bayramın kutlu olsun Deep...

  YanıtlaSil
 15. Ya iyi bir şey yaptığında o bön bön bakmaları,bıyık altından gülmeleri,sanki sen safmışsın salakmışsın gibi davranmaları yok muuuu..😒 ya bırak iyiliği selam veriyorsun almıyor tanışıyor muyuz diyorlar 😐

  YanıtlaSil