6 Haziran 2018 Çarşamba

Orange County
Birkaç yaz önce üç arkadaş Kemer’de Orange County’de kalmıştık bir hafta. Tatil köyü gibi bir otel.

Gidişimiz de şöyle olmuştu. Arkadaşlardan birinin işyerinde biri ailesiyle gidecekmiş, ödemeyi de yapmış, hastalık nedeniyle de gidemiyorlarmış, geç de haber verince parayı geri alamamışlar. Bize dediler ki, siz gidin, ne para verelim size dedik, ne isterseniz verin, zaten yandı bizim para dediler. Biz de kişi başı biner lira verdik ve gittik. Ucuz tatil oldu, şanslıydık.

Otel, Hollanda’ya benziyor. Amsterdam gibi sanki. Orange County aslında Portakal Eyaleti demek, yani Amerika’daki California eyaletinin adı. Portakal çok olduğu için. Hollanda’ya da portakal diyoruz. Renkleri de portakal. Belki de Hollanda’lılar zamanında Amerika’ya göç ederken portakal götürmüşlerdi yanlarında. Otel dizaynı Hollandasal. Evler, kanallar, köprüler. Binaların dış rengi de Amsterdam’daki Sloterkate yöresi evlerinde olduğu gibi, rengarenk. Her renkten ev var, Sloterkate’te genelde kiralık evler var, hesaplı.

Otelde de yani Amsterdam havası var işte. Çok keyifliydi tatil yapmak. Havuzda, havuz kenarında çeşitli oyunlar oluyordu, hepsine katıldık, su oyunları, yarışmalar, komik şeyler. Animatörler, animasyonlar. Biz üç kız, İsminur, Çimen, ben, çok eğlendik, bütün animatörlerle arkadaş olduk, herkes bizi tanıdı. Çok güldük. Bileklerimizde bileklikler vardı. Otel müşterisi olduğumuzu gösteren.

Deniz kıyısında da eğlence, spor çoktu. Su sporlarından ringoya bindik. Ringo, geniş bot gibi bir araç. Teknenin arkasından çekiliyor. Biz de dedik ki tekneyi sürene, heyecanlı olsun, çok hızlı sür. Zaten hızlı bir spor. Ama biz alışkınız, yamaç paraşütünden, ona da ilk bindiğimizde havadayken çok yavaş gelmişti. Paraşüt yavaş yavaş süzülüp iniyor. Hiç heyecan yok. Paraşütü sürene demiştim, bu ne ya, çok yavaş, hızlanmıyor mı, o da paraşütün iplerini tut aşağı yukarı çek demişti. Oynadım iplerle, hızlanmıyor paraşüt, ee dedim, o zaman paraşütün ipleri ile oynayarak paraşütün yönünü değiştirdi biraz, viraj aldı yani. Hepsi bu mu dedim. Bu spor böyle demişti. Hızlı sürmek istiyorsan sen de paraşüt öğretmeni ol madem, o zaman istediğin gibi daha hızlı sürersin, ayrıca öğretmenlerin de yarışları oluyor ya da paraşüt yarışları oluyor, onlara da katılırsın. Biz, müşterilerin sağlığından sorumluyuz.

Ringoyu da paraşüt gibi sanmıştım. Yanılmışım.

(devam edecek)

43 yorum:

 1. Merak ettim devamını. Çok mu hızlı oldu acaba? 🙃

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. berlin berlin.

   hıhım öyle oldu ivet :)

   Sil
 2. Vay ne demek hız seviyorsun 😊ringoyu bilmem ama paraşüt binmeyi isterim birgün 😊 keyifle okudum vallahi 😊bekliyoruz devamını 😊❤sevgiler güzel insan 😊❤🌸

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz kaldım.

   aman paraşüt yüksek seviyosan bin tabikideee :)

   Sil
 3. Hollanda'ya gittiğini öğrenmiş olduk :)))

  Güzel yer. Ama mavi bir deniz yok. Gri sular eh işte. Kuzeydeki balıkçı kasabaları karelik tam. Bir ara keşke paylaşsan da görsek o kareleri.

  Birlikte yolculuk yaptığın arkadaşlarının adları pek şekermiş. Gecikmiş olmasaydık iyi gezmeler dilerdik üç cici kıza. Neyse bir dahakine :)

  Yazı karakteri mi değişmiş bu arada?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   yurtdışı deneyimim pek yok. amerika dışında, orayı iyi biliyorum. eğitim için gittiğimden uzun kaldım çok gezdim. bunun dışında ise gezmek için ilk kez hollandaya gittim, bikaç yıl önce, amsterdam ve çevresi, o balıkçı kasabaları birkaç tane, en güzeli volendam, ayrıca, rotterdam, delf filan bikaç şehir daha, bir de brugges, orayı çok sevdim tabikide, brugges yine giderim sanırım. bu geziyi "yani" de yazdım öykü şeklinde, simay. bir de iki yaz önce yunan adalarına gitmiştim, onu da "günesürgün" de yazdım. şimdilik aklımda amalfi ve lizbon var, gitmeyi düşündüğüm :) amsterdam evet deniz için gidilmez, deniz için güney fransa ve italya en iyisi olmalı. yazı karakteri, yıldız (güneşe bakarken) istedi. gözlüksüz okuyamıyorum dedi. baktım calibri 11 yazıyor muşum, calibri 12 yaptım. iyi oldu yaa, herkeşler rahat okusuun :)

   Sil
 4. yamaç paraşütü cidden harika bir şey ama öğretmenlik eğitimi almak istiyorum yapabilirsem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayşe çınar.

   alırsın yaaa yap tabiiii :)

   Sil
 5. Devamında neler oldu acaba?:)

  YanıtlaSil
 6. o otel ilk açıldığında gitmiştik biz denizi çok iyi değildi diye aklımda kalmış .. yamaç paraşütü herhalde asla yapamayacağım bir kaç şeyden biridir...

  YanıtlaSil
 7. Harekete oldum olası saygım var;içinde eğlence,etkinlik,dinlence ve arkadaşlar olunca daha da güzel olmuş..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güven terim.

   aksiyon ve adrenalin iyidir diy mii :)

   Sil
 8. Tatil arayışımın olduğu şu günlerde hemen girip ets'den baktım. inanılmaz güzel bir otelmiş yahu.

  devamında neler olacak bakalım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşa ve anlat.

   ne oteller var bizde yaaa :) hillside, gloria, marco polo tatil köyüne giiit :)

   Sil
  2. yaşa ve anlat.

   heey baksanaa, bloguna tıklayınca reklam çıkıyoooo blogun çıkmıyooo, feminine templates diye bi reklam sayfası çıkıyooo :)

   Sil
 9. Caaaansınnn sennnn. Yakın gözlüğü aramadan okudum yazını, büyük bir zevkle. Çok teşekkür ederim, düşünceli kardeşim benim. Organize yapılmış, neredeyse hediye edilmiş güzel ve heyecan verici bir tatil. Öyküsü bile güzel :))))

  YanıtlaSil
 10. Bu otelleri biliyorum. Çok da beğeniyorum ama gitmek nasip olmadı. Kısmet belki bir gün. Devamında bakalım neler olacak?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beyda.

   bizdeki oteller avrupada bile yok yaniii :)

   Sil
 11. bekliyoruz devamını deep <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yalnız ama özgür.

   tımıms geliyooo :)

   Sil
 12. Fotoğraftaki tepsi ve şekerliğin benzerinden bende de var. Hediye gelmişti. Güzel ama su pek uymamış yanına . :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   yaa ne güzeeel :) su evet zevksizlik yaniii :)

   Sil
 13. Yıllar yıllar evvel o havuz başında kurulu olan sahnede dans etmiştik :) ay ne zordu, havuz üstünde olduğu için sahne yüzeyi nemden kayganlaşırdı, ne çok düştük pistte, of bi de kulis sahnenin altındaydı, koştur koştur iner çıkardık kıyafet değiştirip tekrar sahne almak için.Bazı otel müşterileri bizi odalarının balkonunda donla izlerdi :D bak şimdi nerelere götürdün beni ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaz saklan kaç.

   heey animatördün haaaa ne tatlııııı. aaah maziii :)

   Sil
 14. Sana Beyaz Yakalıdan selam getirdim🤗

  +Berlin Berlin Çok sevindim şu an, niye yorum yapamıyor üzüldüm buna da. İzmir'den sonsuz sıcacık selamlar, biraz kavgalı karı kocanın birbirlerine mesaj vermek için çocuklarını aracı kullanması gibi oldu ama kusura bakmazsın değil mi, iletir misin sen de...

  YanıtlaSil
 15. Öndeki paraşütü takip et diye bağırmadığı kalmış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sirakuzu.

   kırmızı ipi kes kırmızıyıııı :)

   Sil
 16. Ben yamaç paraşütünün isminden bile korkarım, daha hızlı gitmez mi diye soruyo :) Çok benlik gerçekten :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kahve tadında.

   ha haa sana o zaman ev paraşütü yaparız beee :)

   Sil
 17. Oteli sayende öğrenmiş oldum Antalyalıyım ama otel kültürü haliyle yok. Bize her yaz tatil :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inci d.

   ha ha evet napcan oteli di maaa :)

   Sil
 18. Tatil maceralarınmaceralarına bayılırım Deep, bizimle paylaştığın için teşekkürler! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. irem akay.

   ben de bayılırıım sen de annat bu yaaaz :)

   Sil
 19. Valla Paraşüt yavaş mavaş ama epey adrenalin salgılatıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gamze e.e.

   bindin demek kiiii gezentiiii :)

   Sil
 20. Ne güzel tatilmis deep 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. derya.

   hayat hep tatil olsaaaaa saaaa saaaa :)

   Sil
 21. Yavaş da olsa ben cesaret edemem paraşütle atlamaya :D

  YanıtlaSil