22 Haziran 2018 Cuma

Pembe Fili DüşünmeZeynep Selvili Çarmıklı

İnkılap Yayınları

Pembe Fili Düşünme, bir tür kişisel gelişim kitabı. Yazar, gelişimden çok bir kabul kitabı olduğunu söylüyor. Kabul etmek. Değişim için kabul etmek. Kabul etmeden değiştiremeyiz hayatımızdaki kişisel açmazları.

Kitabın özelliği, yazarın kişisel deneyimlerinden yola çıkması. Kendisi, panik bozukluk ve kronik ağrı sıkıntılarını yaşamış üniversite yıllarında. Panik ataklar geçirmiş. Bundan kurtulmak için çabalamış. Terapistlere gitmiş. Zaten kendi bilimsel dalı da psikoloji.

İnsan düşünüyor, keşke bunları hiç yaşamasaymış ve bu kitabı yazmak durumunda kalmasaymış. Bu atakları geçirmeseymiş diye düşünüyor. Ama uğraşları sonucunda bundan kurtulmuş. Ve kendi durumunda olanlara yardımcı olmak için yazmış bu kitabı.

Kitabın dili olumlu, motive edici, iyimser. Kitap, beş bölüme ayrılmış. İlk bölümde kendi deneyimini anlatmış. Diğer bölümlerde de iyileşme yöntemlerini. Örnek hikayeler, yollar. Kitap, bir bilim insanı tarafından yazılmakla birlikte dil bilimsel değil gündelik konuşmalar şeklinde. Bu yönden okunması kolay, hafif. Böyle olması da iyi.

Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, korkular, kilitlenmeler yaşayan insanlar için bu kitabı okumak iyileşme yönünde bir ilk adım olabilir. Bunun yanında, bir rahatsızlık olmadan da, gündelik yaşamda daha verimli olmak için de okunabilecek bir sevimli kişisel gelişim ve psikoloji kitabı.

Kitapta ayrıca birçok insana yeni gelebilecek psikolojik yaklaşımlar da bulunmakta.

Not:3/4

56 yorum:

 1. Kişisel gelişim kitaplarını severim. Bu yüzden işyerinde hep kitap hediyesi bu tür kitap ile olurdu. en son Aldığım yol kitabı da bir gelişim kitabı idi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yüreğimin iklimi.

   ben de severim. bu da hoş bir kitap ivit :)

   Sil
 2. Eskiden kisisel gelişim okurdum da bu aralar okuyamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi blogger.

   olsun yaaa önemli bişi diil kii :)

   Sil
 3. Tesadüf. Bugün bir arkadaşım da bu kitabı okuyacağından bahsetmişti. Bir günde iki kere karşıma çıktı. Bu bir uyarı mı acaba? Ben de mi okumalıyım? Bilemedim. 😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. berlin berlin.

   hımm ivit bu bir işaret olabileeer :)

   Sil
 4. Düşünme! deyince daha çok insanın aklına geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   ah evet bu var. pembe fili düşünme deyince ilk önce aklımıza gelen pembe fildir değil mi. o da işte düşünmeyin diyor :)

   Sil
 5. Kişisel gelişim kitapları okumayı sevemedim gitti. Ama tabi kendi hayatında yaşadığı sorunları başkalarına yol gösterici olarak örnekleme adına bir kitap yazmak ,iyi bir şey.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mehtap.

   kişisel gelişim kitaplarına çok kişi çekinerek yaklaşıyor. çok sayıda olduğu için belki. ama genelde olumlu kitaplar bunlar :) zeynep hanım da evet yol göstermek için yazmış :)

   Sil
 6. kişisel gelişim kitabı olduğunu daha konusunu okumadan isminden anlamıştım. Eğer indirime düşerse alabilirim. :)

  YanıtlaSil
 7. Şu an kızım okuyor bu kitabı. O bitirince bende okuyacağım kitabı

  YanıtlaSil
 8. güzel bir konusu varmış kapağının da renkleri sevimli :)) yanındaki tatlı mı daha güzel duruyor kapak mı bilemedim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pastelden.

   kapak da güzeeel evet ekler de :)

   Sil
 9. Sizi özel olarak merak ettim, gelip sayfanıza baktım. Deneme, öykü, eleştiri yazıyorsunuz, hatta basılı kitaplarınız varmış.
  Ama bir blog yazısını dahi okumadan yorum yazmışsınız.
  Hem de eşini kaybettiğini çok hüzünlü bir şekilde anlatan bir hanıma:
  heeeey sizi gördüğüme sevindiiiiim, dönmüşsünüz blogunuzaaaa, görüşürüz yineeee :)
  diye şen şakrak bir yorum.
  Okumayı sevmeyen bir yazar oluşunuz çok çok ilginç gerçekten. 😱😪

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. patina kali.

   heeey hoşgeldiniz. sanırım bloguma ilk gelişiniz. ben de yüzlerce blog izlememe rağmen, üstelik bloglara üye olmadan izliyorum ve okuyorum herkesi, blogunuzu görmemişim daha önce. bakın yedi yıldır her akşamblog yazıyorum ve her akşam en az bir saat blog okuyorum. yüzlerce arkadaşımın hayatlarını bilirim. iyi bir blog okuruyum. iyi bir kitap okuruyum da ama öncelikle sıkı bir okurum. herkesle yakın ilişkim vardır. genelde olumlu, heycanlı, neşeli, enerjik ve kısa yorum yaparım. bakın şimdi, aylarca veya yıllarca bloglarına ara verip dönenler mutlaka bloguma gelip bana bir selam verirler herhangi bir yazıma yorum yaparak. böylece ben geldim derler. ben de hemen bloglarına gider, ve heycanla hoşgeldin, derim, bu heyecanın verdiği neşeyle, öncelikle hoşgeldin derim. sonra birkaç gün sonra veya bir iki hafta içinde bloglarına gider ve son yazısını veya son yazılarını okurum. o zaman içeriğe yönelik detaylı yorum yaparım. bir blog defterim var. oraya not alırım. örneğin, uzun zaman yazmayıp da dönen moira m, ipekböceği, yaşa ve anlat, gülsüm güven arkadaşlarımız var. hepsi bloguma gelip merhaba dediler. ben de onlara gidip hoşgeldin, döndüğüne sevindim dedim. bu bütün arkadaşların ben geldim yorumlarını blogumda görebilirsiniz. şu anda bu arkadaşlardan hangisini kast ettiniz bilmem ama bir gün o söz ettiğiniz arkadaşımızın blogunda yorumumu göreceksiniz ki zateen. çok dikkatli ve sistematik okuyorum blogları. blogu ve bütün blog arkadaşlarımı çok sevdiğim için. okumak en büyük tutkumdur. blog, kitap, dergi gibi. blogları nasıl okuduğum hakkında dilediğiniz zaman diğer blog arkadaşlarıma da sorabilirsiniz ve hatta bu konu ile ilgili blog arkadaşlarımın yazıları da var, linklerini de verebilirim yani. sizi de keşfetmiş oldum böylece. yanii, bir blog okuma sistematiğim var. önce hoşgeldin derim daha sonra giderim, içtenimdir de. ayy yine de teşekkür ederim bakın bu da bloguma gelmenize bir araç oldu işte. görüşürüz yineee :)

   Sil
  2. Sen nasıl bir şeysin ya :D Deep arkadaşımız biraz duygusal yorum yapmış .Zamanla o da seni tanıyacaktır. Ufak tefek böyle anlaşmazlıklar olur.

   Blog ailesi oldukça büyük ve karmaşık. Deep ise hepimizin kapısını çalan bir dostumuzdur Patina Kali. Az daha hoşgörü ile her sorunu aşarız diye düşünüyorum.

   Sil
  3. cahil okur.

   oluyo işte bazen. akşam bloguna gittim teyzenin instasına da gittim :)

   Sil
  4. Hoşbuldum Deeptone :) Ben blog okumayı çok severim, genellikle bir yorumdan gidip uzun süre o galeride bir yığın yazıyı okuduğum çok olmuştur. Özellikle uzun, günlük gibi yazılanları severim, insana dair çok şey öğretir bu yazılar bana. Hem roman-öykü tadında ama gerçek hayat oldukları için.
   Çok beğendiğim sayfaları da takibe alırım. Unutmamak amaçlı olur bu aslında o listeme nadir olarak bakıyorum çünkü çoğunca yeni karşılaştığım bir sayfada uzun bir süre geçirmiş oluyorum.
   Sizin niye üye olmadığınızı bilmiyorum, o kişisel tercihinizdir doğal olarak. Ben profil sayfasına girince upuzuuun takip listesinin aşağısına kadar inip kişilerin kendini tanıttığı bölüme zor ulaşmayı sevmiyorum. Benim profilim öyle olmasın diye örtülü takip yöntemini seçiyorum genelde.
   Yo işin doğrusu kısa, neşeli yorumlarınızı çook yerde gördüm ben. Epey genç olduğunuzu düşündüm sanırım -ki sandığım kadar değilse de gençsiniz muhtemelen- :) gelip baktım mı hatırlamıyorum.
   Yorumlarda çok etkili yazan kişileri merak ettim hep, diğer yandan sizin yorumlarınızdan da çok tatlı bir enerji fışkırıyor, bunu inkar edemem.
   Lakin Gülsüm hanım -evet, saydığınız isimler arasındaki kişi- ile yakınlığım yok, Ayşe Koza'mın yazısında acılı haberi okudum, girip baktım. Çok hüzünlü bir son veda yazısı idi eşe. Epeeeey bir süre önce de yine çok karamsar, acılı anılarını anlatan bir yazıda da böyle neşeli ve konu ile alakasız yorumunuzu görüp üzülmüştüm. Yaşlı bir hanımdı o da.
   Sanırım bu sefer nihayet gelip blogda gezdim ve üstteki yorumu yazdım.
   Sistematik olmanız, yönteminiz genel olarak güzel ve çok seviliyorsunuz bu belli. Nitekim gerçekten 'şeytan tüyü var' denilen bir yapıdasınız, sıcaklığınız, tatlılığınız yansıyor karşı tarafa. ��❤️
   Sizden ricam, tamamını o esnada okuyamadınızsa bile, yine de hızlıca yazıya bir göz atın lütfen, böyle gerçekten çok acılı durumlarda pürneşe bir yorum sizi seven insanların içini burmasın derim ben. Sevgiler daim olsun, tanıştığımıza sevindim çok ve ben teşekkür ederim ölü blogumu şenlendirdiğiniz için. ☺️��

   Sil
  5. Tabletim biraz ihtiyarladı benim gibi, oturum ayarlarındaki sorun yüzünden bir önceki yorumum bir kaç sefer geldi ise, sadece bir tanesini yayınlayın lütfen olur mu? :)

   Sil
  6. patina kali.

   ya bloglara üye olunca bütün arkadaşlarım gönül indiriyor, bana da üye ol bana da üye ol diyorlar, kimseyi kırmamak için üye olmuyorum ama çok fazla güçlü bir hafızam var yanii bir dee kimseyi unutmam :) gülsüm tuncer eşini kaybetmişti ivit biliyorum tabiside. ona daha sonra daha zaman geçince gidip ona moral vericem tabiside, empati yapıcam işte :) ama şimdi değil daha sonra, şimdilik dönüşü için mutlu oldum, ne kadar üzücü olursa olsun önce blogda gördüğüm için mutlu olurum ben gündelik yaşam yorumuna sonra geçerim zaman geçince :) ay ben heycanlı deli doluyım ki. hiç kimse bana kırılmaz, akıllarına bile gelmez, çok farklı bir yorum yaptığımda bunu bazen bilerek de yaparım, karşıdaki kişi hiçbişi yaşamamış gibi, hayat geçiyor gibi, eğer birini üzersem zaten gönlünü almak için gerekirse bütün blog dünyasını ayağa kaldırırım valla :) hihi. yine de uyarın için saol kiii. eh sen de öldürme blogunuuu madeeeeem :) bloglar ölmesin çiçekler solmasın kikiriki :)

   Sil
  7. patina kali.

   pikiş tımıms :)

   Sil
 10. Kişisel gelişim kitaplarına ön yargim bu yıl yıkıldı ne zamandır o bu kitap paylaşımlarını görüyordum okuma fırsatım olmamıştı ama insAllah okuyacağım bende 😊😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslı ergüven.

   heeey kişisel gelişim kitapları iyidir. bak en iyi yönü, bir kişisel gelişim kitabında en azından bir cümle kalır aklında insanın ve bu da olumludur, motive edicidir :)

   Sil
 11. Blog okuma konusunda senin kadar sistematik olabilsem keşke. Biliyorsun kitap okumaya daha çok zaman ayırdığımdan ve çok değişik kollarda dağıldığımdan elimden geldiğince diyorum. Şimdi son deneyimim üzerine bir yazı yazacağım. Halı Yıkama sınavında denetleyici oldum. Bu yeni başladığım seri tanıtımı bitince ilk o yazıyo yazacağım. Görüşmek üzere. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özden ak.

   halı yıkama sınavı mı varmış :) pikuuuu :)

   Sil
 12. Ben bu kitabı çok merak ediyordum, unutmuşum sonra listemde durduğunu. Hatırladığım iyi oldu, ama asıl bu yorumu yazma amacım; yukarıdaki yoruma verdiğin cevap aslında. Ne kadar yapıcı ve pozitif bir insansın ya Deep, taktir ediyorum gerçekten.

  kocaman sevgiler olsun♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşa ve anlat.

   anlamak lazım insanlarıııı :)

   Sil
 13. Okumayı çok istediğim kitaplar arasında. Yazarını takip ediyorum. En kısa zamanda almalıyım. Çok sağol canım. Emeğine sağlık 😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nur kalkan.

   yazarından hiç haberim yoktu. rastgele okudum yaaa :)

   Sil
 14. Ben neden hiç beceremiyorum kişisel gelişim okumayı ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cahil okur.

   belki ihtiyacın yoktur hehehe :)

   Sil
  2. 30 unda göbekli ve sakallı paspal bır adamım belkı de vardır :D

   Sil
  3. cahil okur.

   hımm klasik türk tipi yaniii :)

   Sil
 15. kitabı okumadım ama çok duydum. Bende kişisel gelişim pek okuyamam ama bu kitabı merak ediyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kalem kuklası.

   hafif sevimli kitap, zararsız ama faydalı da olabiler :)

   Sil
 16. aldım ben de ama bitirmeden attım bir kenara, bir ara bakarım herhalde yine

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. meltem sert.

   ya hafif zaten, sonra da okuyabilirsin, kaçırdığın önemli bişi yok yaniii :)

   Sil
 17. o kadar çok yapıldı ki reklamı kitabın deep alasım kalmadı vallahi :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yalnız ama özgür.

   okumasan da olur senin ihtiyacın yok kiiii hihihi :)

   Sil
 18. Blog konusundaki gayretini bilmeyen yok. Yorumda okudum da ondan bu konuyu yazdım. Yaptıklarını yapmak cesaret ister.

  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   yorum yapan teyzenin bloguna gittim zaten, arkadaş olduk yanii :)

   Sil
 19. Kitap sitesinde çok satanlar arasındaydı. Alıp almamak arasında kararsızdım. Temin edeyim ben de. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüksel.

   valla hafif ve hoş kitap. çok da önemli değil :)

   Sil
 20. Kişisel gelişim kitaplarına ön yargıyla yaklaşıyorum. Muhtemelen aralarında nadiren gerçekten nitelikli içeriğe sahip olanları olduğunu düşündüğüm için. Ama yazarın başından geçenlerden yola çıkarak kitabı yazması ilgimi çekti. Zaten bir ara fazlasıyla gözüme çarpan bir kitaptı. İleride bir gün okurum belki :)

  YanıtlaSil
 21. Bu sıra hiç kişisel gelişim çekemem. Zaten çok sevdiğimde söylenemez. O zaman kalsın...

  YanıtlaSil
 22. o bir deepsii o bir çakıl taşısıı çinguların çingusu mavi ruhlu bir jedi ustası :) yorumları okuyunca ne diyeceğimi unuttum da :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   he heeee obi van kenobiiii :)

   Sil
  2. yaaaaa eveeet güç bizımle olsun :D

   Sil
  3. sessiz gemi.

   olsuuuun anacııım :)

   Sil