17 Eylül 2018 Pazartesi

Blog Yazmak


Bloglarımız bir apartman gibi. Biz de komşular. Ne kadar çok ziyarete gidersek ve yorum yaparsak o kadar arkadaşımız da bizi ziyarete geliyor. Blog yazmanın birinci şartı, her şeyde olduğu gibi, yazmayı sevmek. Blogumuzu sevmek ve çaba ve zaman harcamak. Okul gibi, işe gider gibi, bir hobi gibi, blogumuza zaman ayırmak.

Blogun ilk kuralı, yazmak. Ne olursa olsun yazmak. Belki anılar, gündelik yaşam, belki öykü şiir deneme, yemek, gezi, kozmetik, moda, her ne olursa olsun yazmak. Her konuda yazılabilir. Çok kısa veya uzun olabilir yazılarımız. Ama bloga düzenli yazı girmek iyidir. Her gün olabilir, gün aşırı olabilir, haftada bir olabilir. Ama düzenlilik, süreklilik iyi.

İkincisi, gelen yorumlara mutlaka yanıt vermek. Yanıtlarımıza tekrar yorum gelirse onları da yanıtlamak. Yorumları gmailden izlemek kolay. Sonra da, yorum yapanlara gitmek, okumak ve yorum yapmak.

Üçüncüsü de blog gezmek, okumak ve yorum yapmak. Bu da ayırdığımız zamana bağlı. Ben, akşamları birbuçuk saatimi bloguma ayırıyorum. Yarım saat yazmak için, bir saat da yorum yanıtlamak ve blog okuyup yorum yapmak için. Belki diyelim kendimize on blog seçeriz. Bu bloglardaki her yazıya yorum yaparız. Yorum yaptıkça yakınlık olur ve ayrıca o bloga gelen başka arkadaşlarımız da yorumlarımızı görüp gelirler. İstersek daha çok sayıda yorum da yapabiliriz. Yani, kendimizi göstermeliyiz ki, bizi görüp gelsinler.

Blogumuza üye sayısı önemli değil, az sayıda veya çok sayıda üye olması değil de, aktif olarak okumak ve yorumlaşmak daha önemli. Bizler, yorumlarla mutlu oluyoruz ve yazmaya devam ediyoruz. Blog çevremiz çok tatlı insanlardan oluşuyor. Bu çevreye girildi mi, mutlu olmak ve heyecan duymak çok kolay.

Blogla ilgili teknik konular çok önemli değil. Dizayn örneğin. Önemli olan yazmak ve yorumlaşmak. Ama, teknik konularda bilgili arkadaşlarımız da isteyince bize yardım ediyorlar.

Ayrıca, Google Plus blog gruplarımız var, Facebook blog gruplarımız var. Zaman zaman arkadaşlarımız Blog Keşif Etkinliği düzenliyorlar. Bu etkinliklere blogumuzu ekliyoruz ve bizi görenler artıyor ve biz de başka blogları keşfedebiliyoruz.

Bir de mimler var. Mim, seçmek, işaretlemek demek. Bir konu buluyoruz ve yazıyoruz. Örneğin, en eski çocukluk anımız, en sevdiğimiz film, güne nasıl başlıyoruz gibi. Bunu blogumuzda yazıyoruz ve başka arkadaşlarımızı mimliyoruz. Onlara gidip senin mimledim hadi sen de yaz diyoruz. Bu da bir yakınlaşma yolu.

Bir de, çekilişler var, çekiliş yapmak veya çekilişlere katılmak, gibi. Ayrıca, bazen, başka bloglarda yazı da yazabiliriz. Daha çok tanınmış bloglarda yazılarımız yayınlanabilir.

Ben, minik bir blog defteri tutuyorum. Bu deftere notlar alıyorum.

56 yorum:

 1. Nar görünce dedim hasat zamanına biraz daha var buralarda Ekim gibi başlanır 😊 güzel bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 2. Umarım bir gün komşularımı ihmal etmeden bloguma devam edebilirim. Şimdilik bana gelenlere iadeyi ziyaret yapıyorum. Çünkü kitap bilgi yorum blogu olduğumdan hem okumak hem fotoğraflamak hem yorumlamak zaman alıyor. Bir kolu da instagrama uzanınca. Üstelik şimdi birde instagramda agathachristie_tr sayfasına bakıyorum. Ben sanırım saçımı taramaya vakit bulamayacağım yakında. Gelmediğim günler için üzgünüm. Bugünde vaktim doluyor.

  YanıtlaSil
 3. Deep gerçekten vakit ayırmak düzenli yayın girmek çok önemli. Deniyorum ben de ama aksıyor gene bir şekilde 😊

  YanıtlaSil
 4. Çok doğru bir yazı :)
  Ama ben maalesef düzenli yazamıyorum , ama bahanem hazır öğrenciyim ki been :)

  YanıtlaSil
 5. Söylediklerine harfi harfine katılıyorum deepcim:)
  Vakit ayırmak,yazmak,yoruma yorum yapmak,istikrarlı düzenli olmak çok önemli, ben de tüm bunlara dikkat etmeye çalışıyorum..
  süper bilgiler olmuş valla:)

  YanıtlaSil
 6. Daha altı ay olmadı bana. Beni ilk duyuranlardansınız. Özellikle kitap yazılarına denk geldiğim bloglara yorum yazmaya onem verdim. Beni mutlu eden dönüslerde aldım, kısa surede takipci sayısı ve yorumlar hatırı sayılır bir orana ulaştı,ancak yazdığım bir cok yoruma rağmen blogumu ziyaret etmeyenlereden dolayıda üzülüyor insan. Tavsiyelerinizi dikkate alacağız. Tesekkürler

  YanıtlaSil
 7. Kesinlikle haklısın deep :)

  YanıtlaSil
 8. Yeni başlayanlar için güzel bir yazı olmuş. :)

  Ben 10-15 sene önce ilk bloglarla tanıştığımda bir mim lafı dönüp dolaşıyordu. Ben de bu neymiş diyordum.

  YanıtlaSil
 9. Katılıyorum deeptone'cuğum, gerçekten bir apartman gibi, yorum yazana yorum yazmak ve yorum cevap yazmak, cevapsız bırakmamak bence önemli ve en azından nezaket gereği. Bir de galiba sevmeden yapılacak iş değil, benim tek şikayetim rahat 15 arkadaşım bloglarını sevmiyorlar ve facebook'ta takılıyorlar. 7/24 facebook'talar:))bloglarına döneceklerini sanmıyorum:( bazılarını tamamen kaybettim 2- 3 yıldır bloglarına dönmediler...:( ben de facebook'u sevmiyorum. Bloğun yeri ayrı:)
  Eline sağlık:)

  YanıtlaSil
 10. Katılıyorum ama ne kadar uyguluyorum...
  Düzen meselesi bende çok karışık. Bir şey belirliyorum ama arkası gelmiyor. Hayırlısı..
  teşekkür ederiz komşum🧡

  YanıtlaSil
 11. Senin kadar düzenli olabilmeyi diliyorum :D

  YanıtlaSil
 12. Blogları ve yazmayı çok seviyorum:)
  Yaşasın blog yazmak:)))

  YanıtlaSil
 13. Elimden geldiğince yorumları erken cevaplamaya çalışıyorum. Ve yazdığım yorumları takip ederim. Verilen cevapları okurum mutlaka.
  Ama şu var ki kimi blogcu nedense cevap yazmaya eriniyor. Bu duruma çok sınır oluyorum. Kapa o zaman konunu yorumlara kardeşim... :)
  Yazmak güzel
  Okumak güzel.
  :))

  YanıtlaSil
 14. Kesinlikle katılıyorum yazdıklarına. Elimden geldiğince bende aksatmamaya çalışıyorum ^^

  YanıtlaSil
 15. Kesinlikle sonuna kadar haklısın Deep. Her bloğu tek tek ziyaret edemesem de gelenlere gitmeye çalışıyorum.

  YanıtlaSil
 16. Deep, çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş; ben de her gün gün içerisinde beşer onar dakikalık mini blog ziyaretleri yapmayı çok seviyorum, ve muhakkak yorum bırakmaya çalışıyorum, okunmak ve okunduğunu bilmek sahiden pek güzel :)

  YanıtlaSil
 17. Değerli açıklamalar ve bu değerlere pek katkıda bulunmamanın değerli hüznü;teşekkürler Deep

  YanıtlaSil
 18. Durumu ne güzel anlatmışsın deep...
  Oradaki üye sayım hiç önemli değil ama gelen yorumlarım benim için çok önemli ♥

  YanıtlaSil
 19. Ziyarete gitmek de ziyaretçileri buyur etmek de harika bir his :) Ama sanırım bu aralar komşularımı biraz ihmal ediyorum. Zaten bu aralar her konuda fazla düzensizim, neyse geçer diyelim :)

  YanıtlaSil
 20. eskiden çok blog okur ve yorum yazardım şimdi blog yazanlar da azaldıgeri dönüş de olmuyor hala okuyorum ve yorum yapıyorum ama artık görev gibi uğraşmıyorum ama bana yazana mutlaka dönerim tabi..

  YanıtlaSil
 21. çok kıymetli ve güzel bir yazı olmuş...
  eline sağlık :)

  YanıtlaSil
 22. Yazdıkların çok doğru. Maalesef bazen o kadar yoğun oluyorum ki birçoğunu yapamıyorum, yine de elimden geleni yapacağım. :)

  YanıtlaSil
 23. Bloğu açtığımda ilk takip ettiğim kişilerdensin. Ve istikrarlı olarak yazmana hayranım gerçekten 🤗Yazmayı çok sevmeme rağmen farklı sosyal medya araçlarında çok vakit kaybettiğim için buralara uğramaz oldum ama blog arkadaşlığı, sırdaşlığı çok ama çok farklı 🤗

  YanıtlaSil
 24. Deep, böyle bir yazıyı daha önce de yayımlamıştın sanki? Hatta aynı yazı olmasın ya? :)
  Ama evet, blogsuz olmaz ki!!! :)

  YanıtlaSil
 25. Keşke senin gibi yazabilsem dediğim çok olmuştur deep. Güzel bir konuya değinmişsin kim uyar bilmem artık.

  YanıtlaSil
 26. Ben de bir defter aldım daha yeni başlasamda yazacağım yazıları okulda ayarlıyorum planlarımı yapıyorum. ayrıca bu yazıcidden çok güzel olmuş.

  YanıtlaSil
 27. Ah, ah... Tutulmalı bu tavsiyeler / öğütler / salıklar. Anma önce zaman bulmalı.

  YanıtlaSil
 28. Sevgili Deep,
  Kimse sen gibi olamaz bu mecrada. İyi ki varsın! Blog dünyasında herkese yardımcı olansın senn. :)
  Bende de var minik bir defter blogum için. Baya işe yarıyor. ^-^

  YanıtlaSil
 29. Selam komsu isten gucten firsat bulup bakindim. Umarim keyifler iyidir. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 30. Deepcim bir de takibe alan alan arkadaslar yorumla hangi blog oldugunu belirtmezse arayip bulmak zor oluyor. Bulamayinca da kizip takipten cikiyorlar. Bu konuda da yazsana seker 😊

  YanıtlaSil
 31. Koşuşturmaca içinde ne düzenli blog yazısı ekleyebiliyorum ne de blogları gezebiliyorum. Bu konuda özenli oluşun ne kadar hoş.

  YanıtlaSil
 32. Minik blog defterini çok merak ettim Deep 😉

  YanıtlaSil
 33. Önemi olan yazmak ve yorum yapmak..Güzel tespitler..Tebrik ederim..✔🙂

  YanıtlaSil
 34. Bloglar olarak birbirimize destek olmamız lazım. Güzel yazıydı. Her kelimesine katılıyorum.

  YanıtlaSil
 35. Blog için defter tutmak da iyi bir öneri Deep, bu arada sayende pek çok yeni blogla da tanışmış oluyoruz ;)

  YanıtlaSil
 36. Çok düzenli yazdığım söylenemez ama tamamen boşlayamıyorum blogumu. Ayrıca blog listemi merak edip yazmayı seviyorum.

  YanıtlaSil
 37. Blogların eski günlerini özlüyorum..

  YanıtlaSil
 38. Blog yazmayı çok seviyorum, seni okumayı da. Ama bebekle bu düzeni oluşturmak zorlu bir süreç;)

  YanıtlaSil
 39. Bu kadar şeye nasıl yetiştiğini anlamıyordum..çok planlı programlısın öyle düşünüyorum şimdi.not alman çok güzel.her akşam belli vakit ayırmak da güzel.ben hiç planlı olamıyorum ondan yetişemiyorum hiçbirşeye herhalde.herşeye de el atarım ama çok kötü huyum var 😁

  YanıtlaSil
 40. Tam güzel odaklanıyorum bir sorun çıkıyor. Bu da benim imtihanım olsa gerek.

  YanıtlaSil
 41. Bu bloga anlam katanlardan birisi de sensin canım Deep'im. Biliyorsun... Burada bloglar keşfetmek, bizi izleyenlere geri dönmek ve yazılarını okumak, arkadaşlıklar kurmak... Hepsi çok kıymetli.

  YanıtlaSil
 42. Dizayn konusunda farklı düşünsem de yazdıklarına katılıyorum. Blog ayrı bir dünya,ayrı bir sevda,ayrı bir özveri,ayrı bir emek...

  YanıtlaSil
 43. Blog yazmak enerji demek, emek demek. Bir yaşam biçimi adeta. En iyi baş edenlerdensiniz siz de elbette. :)

  YanıtlaSil
 44. ne güzel yorumlar yaptınız sefgili arkadaşlarııım :) tişkirler :)

  YanıtlaSil
 45. Blog yazmakla kalmıyor, blog tanıtımları da yapıyorsun , cansın sen can.

  YanıtlaSil
 46. Ellerine sağlık deep :) ben apartmanda uzun süredir oturan ama evde hiç bulunamayan teyze olabilirim 😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aslıhan t.

   ha haaaa hep çocuklarını ziyarete giden teyze hihihi :)

   Sil
 47. Ben blog dünyasındaki komşularımı seviyorum. Hiç tanışöasak da yazılarla ve yorumlarla kurulu güzel etkileşimlerimiz oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beyaz yakalı.

   evet yaaa ne tatliş bir aileyiiz :)

   Sil
 48. Bilgilendirici ve motive edici bir yazı olmuş. Yazı için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 49. Çok motive edici bir yazı olmuş. Apartman ve komşuluk ilişkileri, hoş bir benzetme. Yeni şeyler öğrendim inşallah uygularım. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 50. Ben de bir süredir yazı giremiyordum blog arkadaşlarımı da aksattım farkındayım ama bloğunda kısa bir gezinti yaptım daha önce okumadığım yazılarına göz attım 😊 hepsine yorum yapmasam da buralardayım deep 😊😊

  YanıtlaSil
 51. Durum bundan ibaret işte:)

  YanıtlaSil