7 Ocak 2019 Pazartesi

Gece Hayatım
Göl buz tutmuştu. Kenarında minik bir çocuk oyun oynuyordu. Korktum düşecek diye. Plastik küre şeklinde suya bırakınca yüzerken müzik çalıp ışıklar saçan bir oyuncak vardı elinde. Çocuk suya düşürdü onu, yuvarlanarak müzik çalmaya başladı. Korktum peşinden giderse buza batacak. Ben de bir evin balkonundan izliyorum. Hava soğuk ve gri renkli. İndim koştum çocuğu yakaladım sen dur ben alırım dedim. Buzda ilerlerken oyuncak suya battı, buz çatırdadı.

………….

Tam burada rüyam takıldı. İlerlemedi. Rüyamda geri gittim bir daha yaşadım sahneyi ama tam oyuncak suya battığında rüyam yine durdu. Herhalde rüya kotam dolmuştu, rüyam donuyordu.

Rüyalarım donsa da bazen de dönüyor. Yani aynı rüyanın başına gelip tekrar görüyorum ama bu sefer son değişiyor. Rüyalarımın içine sıkışıyorum. O rüyanın dışına çıkamıyorum. Mesela, bir keresinde puding yapan ağaç görmüştüm. Bu rüyadan hiç çıkmadım. Belki gündelik yaşamda çok sevdiğim pudingi rüyamda da seviyordum.

…………

Çok eski zamanlarda bir konaktayım. Evin küçük kızıyım. Bir küçük kızkardeşim de var. Korktuğu zamanlar ona hikaye anlatıyorum. Elimde de yeşil bir çakıl taşı var. Tırtıklı ve içi simli gibi parlıyor. Şeffaftı. O taş koruyucu taşımdı. Kardeşim korkunca ona hikayeler uyduruyorum. Bahçe, atlarımız, kulübeler var evin çevresinde. At arabasında bir kadın geçti yanımızdan. Cadı üvey annemizdi. Ben de kardeşim de at da korkmuştuk. Hepimizi yok edebilirdi. Saçları rüzgarda korkunçtu. At fırladı gitti, kardeşimi tutmaya çalışırken elimdeki taş da yere düştü. Ortadan ikiye ayrıldı. Eyvah dedim, sihri bizi koruyamayacak. Cadı anne bize doğru gelmeye başladığında ben de taşı birleştirmeye çalışıyordum.

Ancak her zamanki gibi en heyecanlı yerde uyandım. Demek ki rüya, kendisini tehlikeden bile koruyor.

46 yorum:

 1. Rüya kotasını doldurmayı bırak ben yorgunluktan rüya görmüyorum..
  Yada görüyorum hatırlamıyorum.
  Neyse ben fazla şey etmim..Rüya siparişlerim var onları yetiştirmem lazım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sibel özer.

   ay anlıyom evet yaa yorgunluğun bazen belli oluyo yorumlarından ki kıyamaaam :) dün akşam ve bugün de yoğundun meselaaa :)

   Sil
 2. Sanırım rüyalar için harici disk almanız gerekiyor :) Son anlattığınız filmi de bilemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. erhan çakırlar.

   ha haa olabileer :) ohooo ne filmler çeviriyom rüyamda, öyle gördüğüm filmler filan değil yaa, zihnimin filmleri işteğğ :)

   Sil
 3. Net hizi dustuyse download yarida kaliyordur.Veya cd cizilmis takiliyodur..:))

  YanıtlaSil
 4. Bkz. Rüyada master yapmak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. selimhan kalkan.

   ya evet yaa rüyalarım renkliii :)

   Sil
 5. Son rüyadan bir once upon a time havası aldım.:) Süper rüyaymış. Ben görmüyorum böyle güzel rüyalar yaa. Gece hayatın çok eğlenceliymiş cancazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gülhan ülgentürk.

   görüyorsundur ama unutuyorsundur ki yaa :)

   Sil
 6. Ay kediii :) ders molası verdim okumaya geldim kedi de neşelendirdi yazı daa :) Bu rüyalarda sonraki aşama rüyayı yönetmek olacak herhaldesi :D rüya takılınca çok bunaltıcı bir his oluyor ay korkunç bişi sanki jöleye düşmüş yapışmışsın da çıkamıyorsun gibi :D Sanki rüya dev bir vampir tuzağı da seni tutuyo kaçamazsın minnak vampir diyoo :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   jöle, vampir tuzağı, hıhım çok eğlenceli hihi :)

   Sil
 7. Bazı rüyalar çok güzel oluyor. Uyanınca, biraz daha görseydim diyor insan. :)
  Bazılarında da iyi ki uyanmışım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   eveet eveet tatlılar daha iyii :)

   Sil
 8. Vay canına;bu rüyalar edebiyat kokuyor...Bir yazarın notlarında okumuştum;kalkar kalkmaz;yani uyanır uyanmaz hemen rüyaları yazarmış. Sonra onları işler,yol alırmış:)) Başarılar Deep...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güven serin.

   ben de öyle yapıyom işteğğ :)

   Sil
 9. ya çok korkmaktansa en korkunç yerinde uyanmak iyidir :)

  YanıtlaSil
 10. Ne hikayeler çıkar senin rüyalarından :) Hayır olsun.

  YanıtlaSil
 11. Gife bayıldım. Ben hep tanıdıklarımı görüyorum rüyalarımda bu aralar. Bir de Bimong diye bir film var Kim Ki Duk'un izlemediysen öneririm. Rüyalar hakkında. Rüya alemi çok başka gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bonheur.

   bimong hımm. tabisidee :) duk, çok severim. yay, ağ vee bimjip vee hele helee dört mevsim. dört mevsim en sevdiğim film yaa hayatta :)

   Sil
 12. Merhabalar.
  Çok ilginç bir gece hayatınız var. Rüyalarınızı bu kadar açık ve net hatırlayabilmeniz çok güzel, herkes bu kadar açık ve net rüyasını hatırlayamaz. Ben şu yaşa(64) geldim;hem çok az rüya görürüm. Hem de böyle çok açık ve net gördüğüm rüyalar sayılıdır. Artık bir günlük tutuyorum ve günlüğüm de net bir şekilde gördüğüm rüyalarıma da yer veriyorum.

  Rüyaların esprisi hala çözülemedi biliyorsunuz. Rüyalarla ilgili Kur'an'ı kerim'in içindeki kıssalardan da en güzel olanı "Yusuf" suresinde Hz. Yusuf'a Cenab-ı Hakk tarafından bahşedilen rüya yorumlama yeteneğiydi. Şimdi ben şöyle düşünüyorum. Cenab-ı Hakk o dönemde seçilmiş insanlara rüya yoluyla bazı mesajlar göndermekle birlikte Hz. Yusuf'a da görülen o rüyaları yorumlama yeteneğini vermiş ve o dönemde de bunlar gerçek olmuş. Oysa, herkes rüya görür, birileri de yorum yapar. Bunlar asla ne rahmani bir rüya, ne de rahmani bir yorumdur. Rüya dönemi Hz. Yusuf ile başlamış ve Hz. Yusuf ile son bulmuştur. Şu anda biz insanların gördüğü rüyalar asla rahmani olmayıp herhangi bir şekilde rahmani bir mesaj da taşımamaktadır. Çünkü Cenab-ı Hakk asla gaipten haber vermez.

  Sizin rüyalarınıza gelince. Yarım kalan rüyasını kaldığı yerden görmeye tekrar devam edenler olduğunu duydum. Demek ki siz de yarım kalan ya da kesintiye uğrayan rüyalarınızı tamamlayanlardansınız. ne güzel!

  Güzel ve keyifli bir paylaşımdı. kaleminize ve emeğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla birlikte renkli Türkçe sinemaskop rüyalar dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   çözünürlüğü yüskek rüyalar dilerim sizee :)

   Sil
 13. Senin rüyalar da ayrı güzel:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ebemkuşağı.

   ay hayatımdan daha renkli rüyalarıım :)

   Sil
 14. Sen bu rüyayı anlatırken aklıma kasetler geldi. Sar başa hadi olmadı tekrardan. Hahahah:) Bende rüyaları yazsam neler çıkar acaba?

  YanıtlaSil
 15. Film tadında rüyalar :) Benim de böyle bir yengem var, onun rüyaları daha çok pembe dizi tadında ama :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. patlayan balonlar.

   ooo o da iyimiş bak :)

   Sil
 16. Bazen rüyalarımda benim de hissettiğim bir duygu. Çok kötü bitecekmiş gibi geliyor ama bir şekilde bozuluyor bu. Yani bilinçaltı sürekli çalışıyor. Yazık hiç durmuyor:)

  YanıtlaSil
 17. uzun zamandir giremiyordum ama geldiiim ve ilk seninle basladim okumaya ellerine saglik beni bloglara bagliyosunn

  YanıtlaSil
 18. Çok değişik rüyalar.
  Birden çok, üstelik bir uyku süresinde.
  Nasıl yorulur ki acaba?

  Galiba tek kerede toplu görenler de var. Benim gibi.
  Bir kere görür, seneler sonra da olsa çıkar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   ha haa o da iyi. benim çıkan rüyam hiç yok :)

   Sil
 19. Puding yapan ağaç mıı? Güzelmiş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tuğçe yüksel.

   yaaa oluyo iştee sen bilmiyoon :)

   Sil
 20. Rüya mı bir yazı da bende var tesadüfe bak:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inci d.

   hava soğuyunca rüyalar çoğalıyooo :)

   Sil
 21. Rüyaların tekrar etmesi bende de yaşanıyor. Geçen yıllarda aylarca aynı rüyayı gördüm. Seninkinden farkı ise rüyanın sonunun değişmemesi, her şeyin birebir aynı olmasıydı. Keşke güzel rüyalarımızı da tekrar edebilsek böyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. irem çelik.

   hımmm seninki de denişikmiş bak :)

   Sil
 22. Rüya kotaniz dolmus :))) harika yaa, galiba benimki komple dolu, ben kolay kolay hatirlayamiyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hatice e.

   aman unut nolcak kii :) hoşgeldiin. blogun ne güzel yaa ama bloguna yorum yapamıyom, yorum kutun denişik bak. değiştirsenee :)

   Sil
 23. Bazı ruyalarımı hatırlıyorum bazılarını unutuyorum çok saçma oluyor kimisi yahu anlatmaya değmeyen cinsden :D seninkiler yazı gibi olmuş hikaye gibi anlayamadım pek canım ben okurken açıkcası affet, bazı yazarların kitaplarını anlayamadığım gibi bu yazıyıda anlayamadım. Hatta bazen yazacak bir yorum bulamıyorum bu tarz deneme olsun yazı hikaye olsun,çünkü ağır geliyor belki dil bana bilemedim ama anladın sen beni...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. madame kokoş.

   ay yok yaa gördüğüm rüyalar işte gördüğüm gibi anlattım yaneee :)

   Sil