30 Ocak 2019 Çarşamba

Kalplerin ÖzgürlüğüBu dünyada savaşlar, öldürmeler bir türlü bitmiyor. Ayrımcılığın olmadığı, insancıl, huzurlu bir ortam sağlanmıyor. Hepimiz inanıyoruz, umut ediyoruz karnı tok, çıkarsız, neşeli insanlarla dolu çiçekli bir dünyaya.

Akla inanıyoruz. Akıllandıkça nedense huzur azalıyor ama. Kedilerimize ağlıyoruz, bir yandan da dünyada insanlar öldürülüyor. İnsan akıllı olduğu için bilerek öldürüyor. Hayvanlar ise bilmeden.

Halbuki, durup dururken gülümsemek, gereksiz yere kahkaha atmak ne güzeldir. Gözlerimizin içinin gülmesi, gözlerimize güller dolması. Aptal aptal sırıtmak. Hayata gülümsemek. Güneşin ısıtması. Gün her gün doğduğu için güneşe teşekkür etmek.

Güne karşı, güneşe karşı dans etmek. Dünya dönerken mutluluktan başımızın dönmesi. Her şeyin yolunda olması dünyada. Boş boş yaşamak, tasasız. Özgürce surat asmak, telden mesaj beklemek, tatil planlamak, boş hayaller kurmak, akşama ne pişireceğimizi düşünmek gibi sıradan gündelik yaşam dertleriyle uğraşmak, acı ve ölüm yerine, dünya için endişelenmek yerine.

Melekler iyi ki bu dünyada yaşamıyor, yoksa kirli yürekli biz insanlar onların kalplerini de kirletmek isterdik. Biz insanların kalpleri belki de cehennemden geldi bu dünyaya.

Yılanların gömlek değiştirmesi gibi biz de kalplerimizi değiştirebilsek. Çıkar ve ego, kalplerimizi bağımlı yapar, bize özgürlük getirmez. Hayaller, umutlar bizi özgür yapar.

74 yorum:

 1. İnsan ile hayvan farkını harika anlatmışsınız....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sibel özer.

   bilerek öldürmek daha kötü de mii :)

   Sil
 2. "Çıkarlar ve ego kalplerimizi bağımlı yapar, bize özgürlük getirmez" İşte bütün hikaye burda. Güzel bir deneme olmuş deepcim. Yüreğine sağlık annem ;) Devamı gelee !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. istiridye avcısı.

   ah ivit çıkar ve egoo.

   Sil
 3. Keşke kalpler değişse deep keske

  YanıtlaSil
 4. keşke... yüreğine kalemine sağlık güzel insan sevgiler ...

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel yazmışsın. Keşke hiç kötülük olmasa da tasasız sadece kendimize odaklanabilsek ama tv haberlerinde bile 15 dk da insanın içini sıkan olaylar var. Daha iyi bir Dünya'da yaşamak dileğiyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bonheur.

   evet yaaa haberlerden uzak durmalııı :)

   Sil
 6. Hayaller umutlar bizi özgür yapar 😊 ne güzel bir cümle böyle... Yüreğine kalemine sağlık 😊

  YanıtlaSil
 7. O zaman herkese güzel hayaller peşinden koşmaları dileğiyle..

  YanıtlaSil
 8. Umut hayatta tutuyor bizleri. Kalplerindeki kötülüğe akıllarını esir etmeseler daha yaşanılır olmaz mıydı dünya? Çok güzel yazmışsın Deep, kalemine sağlık! Seni çok özledim, koşa koşa geldim. Böyle manidar bir yazıyla karşılanmak da başka bir güzel oldu :)

  YanıtlaSil
 9. Yaşam zıtlıklar üzerine kurulmuş. Kötülük olmasa iyiliği anlayamayız. Üzülen sevincin tadına daha çok varır. Dünya çirkinleştikçe güzelliği daha çok arar oluyoruz. Tutsak yaşayanlar özgürlüğün kıymetini en çok bilen kimselerdir. Kötülerden uzak, mutlu, özgür ve güzel günlerin hayatımızda daha çok yer almasını dilemekten başka ne gelir ki elimizden...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaystros tyrha.

   ah evet hepimiz dilersek olur mu kiii :)

   Sil
 10. Kalemine yüreğine sağlık... Böyle bir yazı okumak iyi geldi hemde ilham oldu çok teşekkür ederim...Selam ve Dua ile...

  YanıtlaSil
 11. Her şey zıttıyla kaimdir. Yaşadıkça öğrenir öğrendikçe gelişir ve belki değişiriz.. Uzun bir yolda kısa ömrümüzde derdin hayrını dileriz.. Yaşamla ölüm arasındaki gök ile yer arasındaki insan olarak umut ederiz. İmtihan tarlası dünyadan mükafatlı ahiretedir irtihalimiz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. selimhan kalkan.

   ah evet kötülükler olmasa daha iyi amaa :)

   Sil
 12. kalbini severim senin biz insanlar bu dünyaya gelmiş en kötü varlıklar olabiliriz gerçekten :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan, Eşrefi Mahluk; ancak nefsi emmareye düşen kalp kötüleşebilir..

   Sil
  2. konuloji/selimhan kalkan.

   en vahşisi ve ölümcülüyüz tabisideee.

   Sil
 13. Güzel dilekler ve düşünceler Deep;sanıyorum ki insan iki yüz yıl yaşama hakkını elde edince,kötülük kabuk ve deri değiştirecek;bir yüzyıl kötülük eden;bıkacak,döngü,evren ve doğa,onu bir de iyinin tarafına buyur edecek. Ama esas soru şu;Ya yüz yıl iyi olanlar,iyilikten bıkmışlar sa!:)) Deep;iki ucu bilmem ne değnek gibi bu iyilik arayışlarımız;sanki doğa da bu oyunun çelişkileriyle besleniyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güven serin.

   ha haaa bak bu da ilginçmiş sevdim :)

   Sil
 14. daha çok hayal gerek hayalleri pahalıya satmak mı gerek herkesin istemesi için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uzman amatör.

   ah evet bak iyimiş bu fikir yaa :)

   Sil
 15. "Kalpler ancak Allah'ın zikriyle mutmain olur." Allah'ı unutunca böyle oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   o zaman bütün dünya unutmuş demek ki, her yerde acı var yanii.

   Sil
 16. Çok güzel bir yazı olmuş... Eline sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. patlayan balonlar.

   senin öyküler gibiiiii yaniii :)

   Sil
 17. Kalemine saglik sevgili Deep...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir terazi kızı.

   ayyy sen tatilde diyel misiin :)

   Sil
 18. Evet mutlu olunacak o kadar çok sebep varken kendimizi etrafımızı anlamsız yargıların, savaşların içinde buluyoruz...

  YanıtlaSil
 19. Hayaller umutlar olmasa zaten hayat olmaz deep bana göre , hepsi insanı hayata bağlayıcı unsurlar tabii bir de aile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yüreğimin iklimi.

   doğru dedin seeen :)

   Sil
 20. Bu yazı da dünya gibi. Birazı masumluktan bahsi açıyor, neşeden ve güzellikten; birazı kötülükten, mutsuzluktan ve huzursuzluktan. Bense ilk söylediğimi görmeyi tercih ediyorum :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mutlu anlar.

   ay evet polyanna olmak daha mutluluk verici kiii :)

   Sil
 21. Umut bizi hayata bağlayan çok güçlü bir duygu.Kaybetmemek için çabalamalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. barış tutunan.

   çok doğru sölediin :)

   Sil
 22. "Yılanların gömlek değiştirmesi gibi biz de kalplerimizi değiştirebilsek" son zamanlarda okuduğum en güzel cümle.

  YanıtlaSil
 23. Insan insana düsman oldukca dünyadaki negatif enerji artiyor. Herkes birbirinin gözünüboyma, zarar verme derdinde. Oysa dost kazanmaya calismak güzellik ve pozitif enerji yaymak dururken bu hirs niye? Kötü ve negatif insanlar günün birinde yalniz kalmaya mahkumdur.

  YanıtlaSil
 24. Bu güzel yazı için teşekkür etmeli :)

  Ne demişler, "hayat bir kameradır, lütfen gülümseyin".
  :)

  YanıtlaSil
 25. Güzellikler aksiyle var olurmuş , nasıl gece olmasa gündüzünde olmayacağı gibi , iyiliğin ve iyi insanların bir değeri olması için kötülük ve kötü insanlar var , dünya döndükçe de var olucaklar , yani keşke olmasalardı ama o zaman burası imtihan dünyası olmazdı .
  Kötülerin bir gün biteceğine yönelik umudumuz yine de tam . Özelliklede iki yüzlü şeytanlardan kurtulmanın bir yolu olsa keşke deep , bu sene bu yıla dair en büyük duam iki yüzlü sinsirelların çirkef yüzlerinin ortaya çıkmasıydı , yani galiba kabul oldu şu bir ayda kaç tane kişinin gerçek yüzü ortaya çıktı anlatamam :D
  Birde deep , bazıları kötüyle iyiyi ayırt edemiyor , ben böylelerine de çok üzülüyorum farkında değil yaptığının , Allah iyiyi ve kötüyü ayırt etmeyi nasip etsin hepimize ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saliha.

   oleeey sinsirellalara sevindim, oh :) bilmezler ivit ivit :)

   Sil
 26. Günümüzün çözülemeyen sorunlarına değinmişsin Deep. Dilerim her şey daha güzel olur. Umut edelim!

  YanıtlaSil
 27. Heey ne güzel anlatmışsın yine. Bugün bir ara canım sıkkınken okudum bu yazını ne iyi geldi. Gülümsedim :) Yoruma şimdi geldim :) Senin blog insana huzur veriyor hep diyorum :)
  Hadii gülümse çingusuu pingusuuu :D

  YanıtlaSil
 28. İnsanlarda bu daha fazlasına sahip olma hırsı, kendisinden başkasına tahammül edememe oldukça, bu dünya daha çok cehennemi yaşar diye düşünüyorum. Evet kedilere ağlıyoruz. Benim de bir maviş paşam vardı on yedi yaşında böbrek yetmezliğinden öldü birkaç sene önce. Hiç unutamadım onu. En büyük hırsı, konserve mamasını kimseye kaptırmamaktı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gülhan ülgentürk.

   ha haaa, tatli paşaymış ooo :)

   Sil
 29. Bu dünya da çok az insan başarabiliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz haykırış.

   neyse ki başarabilenler var yoksa dünya hemen yok olurduuu :)

   Sil
 30. Evet melekler iyi ki bu dünyada yaşamıyor.
  Zira bu dünya yeterince meleği kirletti zaten.

  YanıtlaSil
 31. "Biz insanların kalpleri belki de cehennemden geldi" yaşanan onca olaya karşı en tatmin edici cevap gibi görünüyor... Maalesef bazı insanlari görünce bu cümleyi duraksamadan söylemek geliyor içimden.
  Güzel bir yazı olmuş teşekkür ederizz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okumaya gel.

   of ya insanlar evet yaa akıl almıyor kötülüklerini.

   Sil
 32. "Yılanların gömlek değiştirmesi gibi biz de kalplerimizi değiştirebilsek. Çıkar ve ego, kalplerimizi bağımlı yapar, bize özgürlük getirmez. Hayaller, umutlar bizi özgür yapar." çok sevdim bu sözünü..✔😊

  YanıtlaSil
 33. Aynı ben...içim açıldı okurken :)

  YanıtlaSil
 34. Ne kadar içten,hoş bir yazı.Ara sıra böyle yazılara ihtiyaç var...

  YanıtlaSil
 35. Aah keşkeee !! Yüreğine kalemine sağlık kuzum :)

  YanıtlaSil