24 Nisan 2019 Çarşamba

Çocuk KalbiAy bazen telefonun beyni donuyo, bana benziyo yani. Benim ki de donar uçar bazensi. Dizi izlerken de siteler donar ya ondan gibi. Cadaloz melek beyni işte.

Donar ya beynin, bildiklerini de unutur ya. Sınavdan önceki panik gibi. Panikatör olur ya insan. Panik başarının önündeki engeldir. Sınavdan korkanlar yaşamaktan da korkarlar. Ama insan kendini olduğu gibi sevmeli de mi. Mutluluk olduğun gibi sevilmek ya. Kendini de.

Donan beyinler çok düşünmekten donarlar. Çok düşünmüyceksin ki mutlu olasın. Eh dünya da bana benzer ya yani kafası karışık eh kafası karışık dünyada yaşamak insana huzur veriyor. Ay derler ya içindeki çocuğu canlı tut ama şoför koltuğunu kaptırma ona. Devreler karışmasın.

Bazen de işliyor tabii beyin. Bir şarkı duyarım, anneme derim ki, anneannemin şarkılarından di mii bildim ama di mi yaşasın. Herkesin gülümsemesine vesile olurum. Ay bir kere markette çok yorgun bir çocuk görmüştüm. Bebek arabasında kasada bekliyor anneyle. Uzaktan bir hareketler yapıyom.

Herkes de ölü gibi iş çıkışı. Çocuk fark etti beni gülüyo. Sıramı saldım, ürünü de bıraktım. Çocuğa gittim, bir gülmeye başlamışız. Herkes de bize dönmüş bakmış. Çok sonra fark edip utanmıştım ama o akşam markette herkesin gülmesine neden olmuştuk ya.

Bak bir şey geldi aklıma küçük rehber gibi bi defterim var mavi kapaklı çok tatliş orda hep sözler var. Orda şöyle yazmıştım. Benim sevdiklerim çocuk kalbi taşıyanlardır.

84 yorum:

 1. devreler karışmasın hahaa :D karışsın nolcak yiaa benim de kafam hep karışık hep panikli :D ayy sen hep gülümsetiyosun zaten herkesi bebek de ne tatlı yaa ne güzeel :) ben çekiniyorum dışarıda bebeklere yaklaşmaya ailesi bi şey der rahatsız olur belki diye insanlar korkuyor çünkü çocuklarına bi şey olacak diye artık dünya kötü. Eskiden herkes tanımasa da selam verirdi sokakta şimdi herkes gözünü kaçırıyor ya da yüzünü asıyor dışarıda ne fena. ama bu hikaye çok güzel :) o söz de ne güzel benim de en sevdiklerim çocuk kalbi taşıyanlaar insan çocuk yanını korumalı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   ha haaa öyle mi diyosuun, karışık ve panikli he :) inanmaaam :) ah evet bazen kızabiliyo anneler dokunmaaa diyooo hihih :) evet evet yaşasın çocuk kalplileer :)

   Sil
 2. İçindeki çocukla mutlu olman ne güzel. Kısıtlaya kısıtlaya içimizdeki çocuğu öyle derin uykulara yatırıyoruz ki bir daha hayatı hep ıskalıyoruz; bir de yaşadık zannediyoruz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. calimero.

   of evet evet yetişkinlik rolu yapmak çok zorlayıcıı :)

   Sil
 3. arada hepimiz devreleri yakıyoruz :)) çocuklar art niyet taşımazlar keşke herkes öyle olsa

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. lerzan kara.

   ha haa diy mi diy mii :) ah evet evet olsa de miii vallası :)

   Sil
 4. Benimde en sevdiklerim çocuk kalbi taşıyanlar,içindeki çocuğu öldürmeyenler🤗Hayatıyla ve kendinle barışık olanlar öldürmüyor sanırım o çocüğu.Bu arada bir panik ve telaşe müdürü de benim 😊😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. mor misali.

   ay evet de mi de mii yaa :) ay valla mı telaşe müdürü müsün aman amaniin :)

   Sil
 5. mavi kapaklı tatliş küçük rehber defterinin ismi handan mıydı nuran mı neydi,unuttum şimdi..🤔

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ertuğrul yıldırım.

   ayol ne ilgisi vaaar. senin dediğin o defter, günlüğüm beniim, adı da nalan, bu yazımda günlük demedim ki, mavi kaplı küçük rehber gibi bi defter dedim iştee.

   Sil
 6. etrafımda kahkaha atan insanlar özlemiyor değilim yani, herkesin surat bi karış halde:)

  YanıtlayınSil
 7. Çocuk kalbin hiç donmasın yada beynimiz donup hep çocuk kalalım en temizinden :) Sabah sabah gülümsettin beni teşekkür ederim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. lovehouse.

   eveet eveet öyle olalıım kalalıım :)

   Sil
 8. çocuk kalbi taşıyabilmek çok zor , sabah otobüste gelirken bir durakta durduk şoför birinde hemen duraktaki büfeden iki gazete almasını rica etti ne tutar iki gazete almak ki bu turdan sonra son durakta molası varmış , adam gazeteleri getirdi arkadan bir hatun ne laflar söylüyor neden bekliyoruz şoföre bak biz bekle desek beklemez zatn yüzünden meymenet yok falan daha gitti o cümleler , ne gerek varidi iki gazete almak ne kadar sürer ki onca laf saydı sabah sabah koca otobüsün için yani neden bu kadar mutsuz ve nefret kusmaya meyilliyiz neden gülümseyemiyoruz sabahları ... ay tamam ağlamaya başlamadan kapatıyorum yorumu sevgiler saygılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. uzman amatör.

   ah öyleyiz evet mutsuz ve her an tartışmaya açıkız yaa.

   Sil
 9. Bulursam; benimkiler de ;))

  YanıtlayınSil
 10. Doğru düşün düşün ...tur işin:) Kal gelebiliyor insana fazla düşünmekten , işte o donduğun anda içindeki çocuk kıkırdamaya başlıyor di mi. İçindeki çocuk hiç ölmesin fıstık ;)

  YanıtlayınSil
 11. İçimizdeki çocuk ölmesin, devreler yanmasın. Bazen bende devreleri yakıyorum :)

  YanıtlayınSil
 12. Yanıtlar
  1. mert.

   e yoruluyon artık tabii olsun çalışmak ne güzel kiii :)

   Sil
 13. ama niye utandın kiiii bence harika bir şey yapmışşsınnn..

  YanıtlayınSil
 14. Seni gördüm rüyamda hayr olsun inşaAllah :)))))

  YanıtlayınSil
 15. Ne güzel demişsin düşünmeyeceksin ki mutlu olacaksın. Günümüzdeki insanların büyük çoğunluğu bunu başarmış vaziyette. Ben o şanslı gruba dahil değilim maalesef. Bazen çok düşünürüm. Evreni, dünyayı, insanın gelişimini, içinde bulunduğumuz durumu. Rüyalarına girer. Bu kadar düşününce de beyin donuyor haliylen. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. dert anası gülhan.

   aman düşünme boşveer :)

   Sil
 16. Bu arada sen İngilizce örtmeni olduğun için sana bir şey sorcam :) Game Of Thrones sitelerden kaldırıldı. En son o dediğim site kapanmış telif yüzünden. Şimdi kaldım yine yabancı siteye. Orada da alt yazı yok. İngilizce anlayabildiğim kadarıyla izliyorum. The Walking Dead'in son sezonunu da yabancı siteden izledim. Konuyu genel olarak anlıyorum. Ana olayları ve bağlantılı konuları gayet rahat anlayabiliyorum. Bu genel olarak iyi bir şey dimi. Yani ben İngilizce ders falan almadım. İngilizceyle ilgili bi bölüm falan okumadım. Sadece kendim bazı sitelerden falan çalıştım. Bazı uygulamaları indirdim. Onlardan öğrendim kalıpları kelimeleri falan bir de dizileri izleyerek, duyarak öğrendim. Ama bazı konuşmalarda birtakım detaylar oluyor. Onları kaçırabiliyorum. Bilmediğim kelimeler oluyor. Ve bazı mecazları falan var onları anlamıyorum. Kaçırdıklarımı Aso'ya soruyorum o anlatıyor hahahha halime bak yaa. :) Sana soracağım ben nasıl bu konuda kendimi daha da geliştirebilirim. Varsa bi yöntemi taktiği söyleyiversen Deep'çim çok makbule geçer he :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. dert anası gülhan.

   tımıms yardım ediycem kuuu :)

   Sil
 17. okur okumaz kitabı aklıma geldi..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   kitap var evet aynı isimdeee. yazdıktan sonra yazının ismini koyunca geldi aklıma benim daaa :)

   Sil
 18. "içindeki çocuğu canlı tut ama şoför koltuğunu kaptırma ona. Devreler karışmasın." Bunun ayırdına varmak lazım demi.Ne zaman büyük takılacan ne zaman çocuk olacan :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. cam güzeli.

   ah ayırmak kolay deyil her zamansııı :)

   Sil
 19. Başlığı görünce o muazzam kitap aklıma geldi...

  YanıtlayınSil
 20. Çocuk kalbi taşısa herkes bu dünya cennet olurdu.
  Çocukken aynı isimli kitap okumuştum ama unuttum konusunu.:)çok ünlüydü...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bücürük ve ben.

   eveet cennnet. küçük bir çocuğun hayatısı vardııı :)

   Sil
 21. Keşke bütün yetişkinlerin kalbi çocuklar gibi temiz olsa çok teşekkürler

  YanıtlayınSil
 22. Kitaptan bahsedeceksin sandım ben de :D Ben de bazen fazla düşünengillerdenim :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kağıt salıncak.

   ha haa düşünmeeee yaaaa boşveer :)

   Sil
 23. Ay yansın devereler yaa ne olcak bazen yanması gerekiyor. Ben de sadece karşıdan sevenlerdenim çocukları. Ailelerden hep çekinirim izin vermeyeceklerini düşünürüm ya da izin vermek istemeyip kibarlıktan bişey demeyeceklerini. Her türlü rahatsız olabilirler yani. Haklılar da bir yandan özellikle günümüz dünyasında :( yine çoook keyifli bir yazı olmuş deep eline koluna sağlıık 🙏😄

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sevdiğim günlük.

   yansın de meee :)çocuklar evet yaa ailelerin korkması normal bizim ülke manyadı çünküüü. heeey holeey :)

   Sil
 24. Kitap ismi değil miydi ya bu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. rehitu.

   hıhım ivit ama ilgisi yok kitapla yaniii. yazdıktan sonra ismini koyduktan sonra yazının, benim de aklıma geldii o güzelim kitaap :)

   Sil
 25. Ben çocukken de ciddiydim ya. :)

  YanıtlayınSil
 26. Sınav olmayı benim kadar sevene hiç rastlamadım.

  Ben hep bilgimi tekrar ederdim. Çalışmam öyleydi. O tekrarlar zamanla kalıcı bilgiye, kültüre dönüşüyor. Bu yüzden sınavlara hiç çalışmazdım. Tekrarlarımı yaptığım sayılı günler nedeniyle hepsi aklımda olurdu. Hiç heyecan duymazdım sınavda. Gelecek notu da aşağı yıkarı bilirdim. Sekiz biraz az olurdu :)


  Yakınlarda yine sınav olduk. Amatör denizci olacağız devam edersek :))) Soruları tahmin eder bilir gibiyiz. Üç beş kez okudum, elli soruyu. Bir kadın kaptan verdi dersi. Ardından sınav. Sancak, sağ :)))) Heyyamola :))))

  Sınavda hepsi cevaplanmıştı.

  Çocuk kalbi... Ne güzel kalpler onlar. Naif kavramı güzel zaten :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. acemi demirci.

   iyimiş yanii düzenli çalışmanın yararlarııı eveet :) oo gittin haa ne güzeel :) iskeleden mi sancaktan mı ha ha haaa :) eveet çocukluk, naiflik, çocuksuluk, masumluuk :)

   Sil
 27. Telefonun donmasına sinir oluyorum. ama şu fotodaki araba var ya, oğlumun arabasının aynısı.. hergün oynuyoruz onunla illa ki.:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. en nefis tariflerim.

   yaa ne güzel araba de miiiii şimşek mcquinn, arabalar anime filmindeeen :)

   Sil
 28. Hahaha o markette ben de olmak isterdim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. cafe tigris.

   eveet ne güzel de mi ama gülmeeek yaaa :)

   Sil
 29. Donan beyinler çok düşünmekten donarlar. Çok düşünmüyceksin ki mutlu olasın. ne güzel demişsin, hakikaten öyle ben çok düşünüyorum elimde olmadan, ikizler burcuyum ya :D

  YanıtlayınSil
 30. Ne güzel bir sözmüş o öyle. İzin verirsen ben de defterime yazmak isterim o cümleyi. :)
  İnsanların yüzünde gülücüklere sebep olmak paha biçilemez bir his. ^-^

  YanıtlayınSil
 31. Evet çocuk kalbi taşıyanları severim ben de, çocuk beyni taşıyanları değil:)

  YanıtlayınSil
 32. Çocuk saflığını kaybetmemek yaşama sevincine sahip olmaktır.

  YanıtlayınSil
 33. Düşünmeden de olmuyo be deep..Habire düşünüyoruz..Hayırlısı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kahve zamanı.

   aman bişiye yaramıyooo habire düşünmek ki yaa :)

   Sil
 34. Herkesin ölü gibi oluşuna katılıyorum. Sonunda benim de enerjimi emdiler. Son günlerde bodozlama gidiyor gibi hissediyorum, şoför koltuğu boş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ilkay özgür.

   ülkemiz insanı mutsuz da ondan yaa. ay geçer seninki yaa hadi bahar iyice gelince geçeer :)

   Sil
 35. Keşke hep çocuk kalsaydık diyorum ne kadar güçlü olsakta zayıf bir noktayı bulabiliyor hayat enerjiyi çekiyor :( bu aralar moralim bozuk inşallah altında kalkarım. Çocuk kalbi ayrı bir güzel...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. okumaya gel.

   evet yaa bencesi de hep çocuk kalmalıı. 5 ila 15 yaş arasındaa :) kalkarsın yaa geçer ki her şey :)

   Sil
 36. Ne tatis o bebek. O arabadan oglumda da vardi 😊

  YanıtlayınSil
 37. "Çocuk kalbi taşıyanlar", bu sözü gerçekten çok sevdim.

  YanıtlayınSil