22 Ağustos 2019 Perşembe

KöprüOrtaçağdayım. Simsiyah elbiseli, ince uzunum, saçım ensemde topuz. Eski İngiltere öğretmenleri gibi. Deniz kenarında mağaralardan oluşmuş bir kasabada yaşıyorum. Pagan inanışları var. Bir törendeyiz. Biri konuşuyor biz dinliyoruz. Her hafta olan toplantılardan, dua ediliyor.

Törende konuşan mutsuz konuşuyor. Hıristiyanların yayıldığı zamanlar, bu kadın Hıristiyanlığa inanmak istiyor. Tören bitince gidip gizlice dedim kadına, bak Müslümanlık diye bir din de var. Paganlıktan vazgeçmek istiyorsun madem, incele, karar verirsin, bu iki dinden birine. Sevindi, mutlu oldu kadın.

Tabii, çevrenin bilmemesi lazım. Yoksa Paganlığı bırakacağı için peşine düşerler, cadı avı gibi. Ortaçağ tabii. Herkes cadı. Kadının ayağında patenler vardı, mutlu olunca dans etmeye başladı, beraber dans ettik. Mağaraların önünde bir köprü iskele vardı. Orda ilerledik biraz. Başka bir mağara sistemine geçtik. Mağaralar arası yollar var.

Köprü sulardan çok yüksekteydi. Balık tutanlar da var. Ordan suya atlayanlar iyileşiyordu, ne hastalıkları varsa. Şifalı su var köprünün altındaki nehirde. Bir hastalığım yok, atlamam gerekmiyor diye düşündüm. Sular köpürüyor, çalkalanıyordu, dönüyordu. Mavi, yeşil ve berraktı su ama çok dalgalı. Kayalar da çok. Hava güneşli, bulut yok, rüzgar yok.

Sulara bakarken bir anlık itkiyle attım kendimi nehire. Kimse görmedi. Sudan yukarı baktım, insanlar nereye kaybolduğumu bulmaya çalışıyordu. Dalgaların sesi insanların sesinden daha yüksekti, ne konuştular bilemiyorum ama beni bulamadılar. Sularda kaybolmuştum.

İşte tam o anda uyandım.

56 yorum:

 1. Çılgınsın deep :)

  Suya dalınca deep leri gördün mü ehuehu

  YanıtlayınSil
 2. Çok okumanın sonucu sanırım böyle rüyalar görmek:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. gece.

   eveet kitap film dizi ve bol hayalgücüüü :)

   Sil
 3. Beni de anca hayaletler kovalasın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. göçebenin zihni.

   amaniin demeee olmasıın :)

   Sil
 4. Bu rüyalardan kesinlikle geniş kapsamlı romanlar oluşturulur 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. camdan düşler.

   eveet olabileer veya bir rüya kitabısıı :)

   Sil
 5. Hayırdır inşallah... Sen sen ol Ortaçağda öyle din işlerine falan karışma yine de, ne olur ne olmaz. Yoksa cadı bu diye atarlar kazana. Bunu istemeyiz haliyle:))

  YanıtlayınSil
 6. Hayırlara vesile olsun..Ama akşamlar serinledi bayaa üzerini iyi ört :))

  YanıtlayınSil
 7. Yanıtlar
  1. akkurt taha.

   ha haa evet evet sevdiğim dönem :)

   Sil
 8. Yine oldukça yaratıcı bir rüya. Ama yazında en çok 'herkes cadı' kısmını sevdim. Bu durum günümüzde dönüşmüş durumda sanırım. Farklı fikirleri olanlara cadı demiyorlar ama onu dönüştürüyorlar her çağda işte. Neyse şeyi merak ettim ama, acaba bu rüyanın bilinçaltındaki psikolojik yorumu ne :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sinemaseverin güncesi.

   artık cadı sözcüğünü sempatik durumlarda da kullanıyoz hiji :) ah yorum bilmiyoom :)

   Sil
 9. Hayır olsun :) yalnız ne dolu dolu rüyalar..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. derya.

   ohoooo rüya hayatım renkli ve eğlenceliii :)

   Sil
 10. Tüm dinler aslında iyilik güzellik üzerine.O yüzden ne ile uyumlanırsa onu yapsın insanlar.Yeter ki içinde ötekileştirmeyen güzellikler barındırsın..

  YanıtlayınSil
 11. Yanıtlar
  1. kitap sayfalarından.

   hıhım tatlişti tabisidekii :)

   Sil
 12. Hayır olsun diyeyim bende.. Bir gün Zombiler bir gün Ortaçağ, cadılar.. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. akela.

   ha haa eveet biraz hayalgücünün rüyalarda ortaya çıkması biraz da kitaplar filmler diziler sanırımsam :)

   Sil
 13. Hayırlara gelsin. Film gibi rüya :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. urfa tutkunu.

   benim rüyalar evet yaa öylee :)

   Sil
 14. Sular kaybolmak için iyi yer....rüyaların hikaye gibi. Onları bu kadar net anımsamansa biraz kötü sanki. Yanlış bilmiyorsam çok derin uykuda olmadığında hatırlıyorsun rüyaları.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. adadenizi.

   bilmiyom valla çok derin uyurum ama demekki arada derin olmayan anlar da var. ay bu rüyalar eğlendiriyo beni yaa iyi ki görüyom yanii. galpağ hayalgücüm rüyalarımda da çalışıyoooo biraz da kitaplar filmleri dizilerin etkisi olabiler. ay hatırlamak evet neden bilmiyom. sabah da hemen yazıyom günlüğüme ve sonra da buraya işteğğğ :)

   Sil
 15. ilginç bir rüya tabi zaten rüyalar ilginç olur :)

  YanıtlayınSil
 16. Hz. Allah paganlara da hidayet versin.

  YanıtlayınSil
 17. Merhabalar.
  Rüya görmenin sırrı henüz tam çözülemedi. Konu rüyalardan açılınca, ne yalan söyleyeyim, aklıma hemen Hz. Yusuf gelir. Cenab-ı Allah ona gecelerin mesajını çözme gibi bir yetenek vermiş. Şimdi bizim gördüğümüz rüyaların rahmani olması pek mümkün görülmüyor, en azından ben öyle olduğunu sanıyorum. Gördüğünüz ve bizlerle paylaştığınız rüyanız ile ilgili yorumda bulunmayacağım, ancak çok ilginç bir rüya olduğunu söyleyebilirim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   gecelerin mesajını çözmek ne güzel bir yetenek yaa :) ohooo bu rüya az ilginçli, ne rüyalar görüyom yaa arada yazıyom zaten buraya, galiba hayalperest olduğum için hayallerim rüyalarda da işliyor, bir de kitapların etkisi tabii bir de filmler diziler şarkılar sanırım böyle bir rüya dünyası yaratıyoo. çok eğleniyom bu rüyalarlaaa mutluluk veriyo banaaa :)

   Sil
 18. O çağda paganlık ve hristiyanlık vardıda müslümanlık da ilginç olmuş :) hayal gücünün öngörüsü işte buna denir tebrikler efem

  YanıtlayınSil
 19. Bi süre film izleme bence yerli dizi falan sadece yoksa sabaha kalkamayacaksın

  YanıtlayınSil
 20. Bir an gerçekten fantastik bir kitaptan bir kesit paylaşmışsın gibi okudum. Ben de bazen böyle rüyalar görüyorum değişim kararları verdiğim ve kaybolduğum.. Gerçekten ilginç. Bi Freud' a başvurcam merak ettim ^.^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. tozlu günlük.

   hadi bakalııım frued ne diyoooo :)

   Sil
 21. Çok hoş, daha çok beklerim böyle yazılar. Bu arada fotoğraf çok hoşuma gitti. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. mavi gökyüzünün elleri.

   yazarım yine yüra görünceee :)

   Sil
 22. Ortaçağ dönemi kıyafetlerini seviyorum. :) Öykünün konusu güzeldi Deep bence devamı gelmelii. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bir pembesever.

   ortaçağ hım ivit :) rüya bu bakalım devamını görürsem tabiiiii işallah :)

   Sil
 23. Yanıtlar
  1. demirlady.

   heeey benim rüyalar böyle denişikli :)

   Sil
 24. Ne geniş hayal gücün var yaa Pagan inanışları falan rüyada.:) Çok film dizi falan izliyoruz kitap okuyoruz onların etkileri bunlar sanki. Ben de bazen görüyorum böyle tuhaf şeyler de oradan biliyorum ama ben gördüğümü hatırlamıyorum o ayrı :) Ben Name Of The Rose izliyorum şu sıra. Orta çağ deyince aklıma geldi. Filmini izleyip kitabını okumuştum. Dizisini de izleyeyim dedim. Görüntüleri falan çok iyi o dönemi güzel canlandırmışlar. İzlemediysen izle bak. Seversin. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. dert anası gülhan.

   evet kitap film dizi bi de zaten gündüz de hayalciyim ya ondan :) hıms, gülün adı, evet filmini izledim, kitabını okudum, ağır bişi, dizisi belki daha heycanlı olabilir. çok önemli tabii. eco dünyadaki en büyük aydın hihi bi de atilla ilhan :)

   Sil
 25. Ortaçağda paten...hayal gücünü severim senin :)

  YanıtlayınSil
 26. Ben de prensestim şatolarda 😂😂😂

  YanıtlayınSil