9 Ekim 2019 Çarşamba

Kaos
İstanbul kaotik, kaos patlaması var. Enerji patlaması da.

Şehirde birçok yerde Türkçe duyulmuyor. Çoğunlukla Arap lehçeleri duyuyoruz. Lübnan, Mısır, Arabistan, Afgan,Suriyeli. Kürt de bol. Afgan dili çok değişik. Lübnanlılar genelde pek zarifler.

Oğuzhan Uğur’un dediği gibi İstanbul muazzöz. Çekici, büyüleyici, yoğun, karışık, aynı zamanda yorucu da. Belki küçük şehirlerde örneğin, insanlar daha yavaştır, daha içten ve konuşkandır. Alışverişte mesela.

Burada satıcıların, tezgahtarların yüzü pek gülmüyor. Bir şey istediğinizde hiç de mutlu olmuyorlar. Diyelim, şu madensuyunu açsana içeyim deseniz, dövecek gibi bakıyorlar. Kalabalık olduğu için tabii.

Evden çıkıp işe gidene dek birçok mutsuzlukla, aksilikle karşılaşabilirsiniz. Yolda diyelim yiyecek bir şeyler alacaksınız, suratı asık insanlar sizi mutsuz eder. İşyerlerinde ise zaten ekonomik sıkıntılardan herkes keyifsiz. İşsiz çok.

Akşam eve dönerken de öyle. Eve girene dek mutsuzluk nedeni çok. Metrobüse binebilmek de ayrı bir dert. İş çıkışı vapur, metro da. Kaosdan hemen eve atmak istersiniz kendinizi tabii.

Yine de İstanbula insan doysa da bıkmıyor o başka. Belki karmaşaya alışıyoruz. Bangkok da örneğin böyleymiş ama bu şehir kadar güzel de olamaz hiçbir şehir.

54 yorum:

 1. İstanbul'da herkes telaş içinde sanki yetişmek zorunda kalınan yerler listesi oldukça fazla bana yol ortasında öylece dursam yanımdan sadece geçer giderler gibi geliyor ... Her şehrin kendine ait bir ruhu var ama İstanbul hem en özel hem de en bilgesi gibi 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. camdan düşler.

   evet evet özel ve bilge hıhım :)

   Sil
 2. İstanbul ile aramda benim sevgi nefret ilişkisi var, tarihi bir yerine gidinde aşkım alevleniyor ama sonra dönüş için yola çıkıyorum trafikle karşılaşıyorum ve sinirlenip ben taşınıcam İstanbul dan yaaaa moduna geçiş yapıyorum :D

  YanıtlayınSil
 3. Bizim semtte de çeşitli milletlerden insanlar dolaşıyor, çok degişti her şey

  YanıtlayınSil
 4. HERKES MUTSUZ OLSA EMİNİM SEN MUTLU OLURDUN.:)) HA BU ARADA YAZININ SONUNU İYİ BAĞLAMIŞSIN YAV..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. eğitim pınarı.

   olurum tabiii :) eveet babam bağlama çalar işte ondan öğrendiim :)

   Sil
  2. Valla süper. Ömrün boyunca bağlama çalmak istedim. İçimde kaldı inan ki.

   Sil
  3. eğitim pınarı.

   o da olur bigünkii :)

   Sil
 5. Yani aynı fikirdeyim hiç bir şehir İstanbul gibi olamaz sorunları çok olsa da

  YanıtlayınSil
 6. Peki onca fakirlik ve sefalet içindeki Hindistan neden bu kadar mutlu :)

  Hindistan belgesellerinde insanların yüzleri hep gülüyor, belki de içlerinde yaşıyordur onlar huzunlerini. Dizileri filmleri bile çoğunlukla keyif veren, güldüren, eğlenceli yapımlar.

  Tabii Hindistan'ı daha önceden hiç deneyimlemedim, belki sandığımız kadar mutlu değillerdir onlar da.

  İnsanlarımız biraz tamahkâr sanırım, hep daha fazlasını istiyoruz, daha iyi olmak , belki de bulunduğumuz konumda en iyisi olmak istiyoruz. Şartlar elvermeyince de hayal kırıklığına uğruyoruz, mutsuzlaşıyoruz.

  Halbuki kendimizden daha kötü durumda olanlara baksak, elimizdeki olanaklar için bolca sukredecegiz aslında, tüm olumsuzluklara rağmen.

  Velhasıl aşırıya kaçmamakla birlikte biraz da Pollyannacı olmak gerekli bu hayatta, bulutların farkında olup ardındaki güneşi de görmek gerekiyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. küçük hanım.

   ya evet hep bir tüketim bir açlık bir gösteriş var bizde. şükür tabii haklısın. evet evet bulutun ardındaki güneş pekiii :)

   Sil
 7. istanbul'da turist olmak güzel.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. burcu.

   hıhım evet en güzeli gezmeye gelmek :)

   Sil
 8. İstanbul'u çok seviyorum tabi içinde yaşasaydım ne düşünürdm bilmiyorum ama gezince ayrılası gidesi gelmiyor insanın hatta çokca özlüyorum :)

  YanıtlayınSil
 9. Yaşlandıkça güzelliğini yitirmiş insana benziyor bence artık İstanbul.Ne zaman küçük bir Anadolu şehrine gitsem tası tarağı toplayıp oraya yerleşim geliyor ama bir yerlerden bağlıyız işte. Çok güzel yazmışsın,sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. mehtap.

   ah bence de orta yaşı biraz geçen rimelleri akmış bir güzel kadın istanbul :)

   Sil
 10. Kısa süreli gezmeler için özlediğim şehir İstanbul. Çoğunlukla köyden indim şehre gibi oluyorum ama. ;))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ecehan.

   e tabiii bodrumdan istanbula gezi olunca öyle hissetmek normal tabii :)

   Sil
 11. Mutsuz yüzler, aksi insanlar, olumsuzluk yaratanlar çok fazla.. insanlar gülmüyor. Müthiş bir karabasan var insanların üzerinde.. Geçer inşallah..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. en nefis tariflerim.

   evet evet geçer işallah.

   Sil
 12. Kalabalık mahvediyor İstanbul'u.

  YanıtlayınSil
 13. evet çok kaotik bir şehir ama yine de severim ben...

  YanıtlayınSil
 14. İstanbul'a giden başka yerde yapamıyor diye duymuştum eskiden. İmkanları ve yapısıyla çok güzel şehir olsa da kalabalık benim de gözümü korkutuyor. Bakalım belki bir gün yolum düşer de birebir deneyimlerim yazdıklarını. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bonheur.

   gezersin bigün yaa seversin gezmeyi istanbulda :)

   Sil
 15. Evet satıcıların yüzü asık. Otele gidiyorsun görevliler neden geldin der gibi davranıyorlar. Bir garip İstanbul.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. turgay aksoy.

   öyle valla. insan görmekten bıkıyo herhalde çalışanlar :)

   Sil
 16. Karışık, kalabalık ve koşuşturma var her daim. Ama dediğin gibi gezmesi apayrı güzel. Kesinlikle çalışıyorken yaşanacak şehir değil bana göre.

  YanıtlayınSil
 17. Tam da bu asık surat sendromuyla ilgili -belki tam bu şekilde değil ama- üç beş kelam ettiğim bir yazı yazmıştım :) Kalabalıktan aynen, insanın kafası almıyor tabi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ilkay özgür.

   asık surat ve kalabalık evet evet.

   Sil
 18. Bence birkaç yıl sonra biz ikinci vatandaş konumuna geçeceğiz. Özellikle İstanbul' da yaşayan insanlar kendilerini yurt dışında zannediyor. Bu nedir ya???

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. irem can.

   evet valla zaman içinde türklerin sayısı azalabilir :)

   Sil
 19. ah İstanbul ah 😁 herşeyiyle güzel şehir 😁😊bazen yoruyor ama yinede seviyorum 😊😁 sevgiler güzel insan 😊

  YanıtlayınSil
 20. Çok kalabalık bir şehir maalesef ki. Özellikle toplu taşıma araçları felaket olabiliyor işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde. :')

  YanıtlayınSil
 21. İstanbul mutsuz, bu kadar çok mutsuzluğu ve kalabalığı kaldırmak istemiyor artık. Keşke ciddi manada işi olmayanlar memleketlerine dönse.

  YanıtlayınSil
 22. Ehem. şimdi... Aksini iddia edeceim.
  1). İstanbul yapısından ötürü zaten her zaman kaotikti, tam ara yol olması ya da haddinden fazla kalabalıklaşması elbet ama her dönemde karışıktı. Bu "karışıklık" bazı dönemlerde "mozaik" olarak anıldı, işte zenginlik, dil kültür din vs. Mesela şimdi kulağa arapça çalınıyor ama bir dönem de fransızca çalınmamış mı? gibi gibi
  İkinci konu, ben İstanbul'da yaşarken "yerimi buldum, sevdiğim sevgilim ben senden aslaaaa ayrılamam" diyordum. Ayrıldım. Anaaaa o da ne, yahu onca sene kölesi olmuşum ben bu aşkın, almış beni çalmış kabadayı sevgili gibi yere, "beyimdir sever de döver de" demişim ayol?! Ayrılınca vallahi bi kendime geldim, oh be dedim, nefes alıyorum, insanlar üstüme üstüme yürümüyori dövecek gibi bakmıyor, bi kişisel alan bırakıyorlar bana, bi yavaşlık geldi, bi görebilme bi koklayabilme hali geldi üstüme, resmen özgürleştim.. Ve maleseeeef, artık "aman allah düşürmesin beni iş için istanbul'a" diyecek seviyeye geldim...
  Bilemiyorum yani, kaçın arkadaşlar ordan :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. denize bakan ev.

   ha haa anladım evet insan korkuyor valla üstüne insanlar yürürken :)

   Sil
 23. büyük şehirlerde kültür karmaşası hep var. gerçi antalya istanbul kadar karmaşık olamaz hiç ama benzer şeyler burada da var. yine de burada insanlar gülümsemeyi unutmadı henüz. şehir tatillerde kalabalıklaşsa da bendeki bu sakarlığa rağmen sadece bir veya iki kez birine çarptım daha :D genelde gökyüzüne veya çiçeğe böceğe bakacağım derken duraklara ağaçlara falan çarparım allahtan bir çukura veya kaldırımdan aşağı düşmedim daha :D istanbulda beni sıkan şey devasa binalardı. ben alışık değilim 13 kattan yüksek bina görmeye üstelik aralarında nefes almaya imkan veren bir mesafe de yok sanki binalardan oluşan bir labirent gibi gelmişti kendimi dağlardan şehre inen heidi gibi hissetmiştim :D bi de kalabalık evet sanırım orada bir yerden bir yere gitmenin en kolay yolu yürümek veya toplu taşıma. kendi aracını park edecek yer bulamıyorsun arabanın içinde nefes darlığı yaşamıştım :D bunlar olmasa gezmek için çok güzel bir yer :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   ha haa heidi büyük şehirdee aman aman zor tabiiii :)

   Sil
 24. Istanbulu bu anlattiğin gibi düşünemiyorum 15yılda bu kadar değişmiş olamaz ☹️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. derya.

   son yıllarda yabancı ülke gibi oldu yaa :)

   Sil
 25. Bende özledim.. Orası Piere Lotti mi ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. küçük dünya.

   eveet lotii, ne büyülü bi yer ama dey miii :)

   Sil
 26. İstanbul; uzak kalınca özlediğim, ordayken de huzursuz hissettiğim bir şehir. Bünye kaosa alışınca sakin yerlerde uzun süre kalamıyorum, sıkılıyorum.
  İstanbul sen hiçbir yere benzemiyorsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. lady wednesday.

   ha haaa evet evet kaos arıyoz valla. kaos içinde sakin kalmak hoş oluyooo :)

   Sil