1 Haziran 2020 Pazartesi

AĞAÇ EV SOHBETLERİ 41Ağaç Ev Sohbetlerimiz yaklaşık 10 aydır devam ediyor. Ne kadar uzun soluklu bir etkinlik oldu bu. Ne güzel. Taha Akkurt, Edischar, İrem Can, ben, götürdük. Şimdi de bundan sonra Kedi Mırıltısı (Kayıp Fısıltı) düzenlemeleri yapacak. Hangi konu, kim yazcak, yazanların linkleri, artık onun blogunda.

Bu haftanın konusu minnoş ponçik vampir jedisi Sessiz Gemi'den geldii. Kendisi de çok güzel anlatmış konuyu. Bir kompozisyon ödevi gibi olmuş. Önce uzun bir giriş uzun bir gelişme ana konu ise en sona kalmış. Yoğun, nostarjik (!), duygulu, komikli yazmış. Şimdiii, bir arka fon müziği ile haftanın sorusu geliyoo. 

https://kavanozdakibeyin.blogspot.com/

1. Kendi çektiğin ilk fotoğrafı hatırlıyor musun? 2. Neyi fotoğraflamıştın? 3. Bunun için bir fotoğraf makinası mı kullandın bir telefon mu? 4. Çektiğin fotoğrafı ve o anı anlatır mısın?

Bizim aile akraba çevresinde fotoğraf önemli bir ritüel. Kim kime ziyarete giderse önce fotolara bakılır. Foto albümlerinden veya telefondan, laptoptan filan. Eski fotileri albümlerden yürütme geleneği de var ayrıca. Herkes büyüklerin evine gidince onların fotilerinden aşırır. Dedelerimiz ninelerimiz de hep sorar. Ya bizim Hüsen Dayının fotosunu bulamıyorum. Şimdi bu fotoyu ya amcam ya halam yürütmüştür. Neyse ki yine de aile akraba çevresi dışına çıkmıyor da kaybolmuyor yani.

Kendi çektiğim ilk fotileri hatırlıyorum tabiside. Babam da annem de fotoya meraklı. Babam hep foto makineleri alır yani. Aşağıda fotisini koydum. Eski tür yani makaralı veya SLR denilen, single lense reflex, foto makinelerinden birkaç tane var. Babam Canon, Yashica, Miranda, Pentax, zaman içinde ne bulursa aldı. Sualtı için de Nikkon Nikkormat. Daha sonra da Canon'un digitalini tabiside. Canonun modellerini yeniliyor, digitalin. Canon, merkezi, yani bakım merkezi, Eminönü'nde. Orda zaten biçok foto dükkanısı var.

İlk çektiğim foti ve fotiler babamın bu foti makineleri ile çektiğim İstanbul fotileri oldu. Babam asker ya o zaman Balıkesir'de idik. İstanbula gelmiştik gezmeye. Babamdan ilk defa almıştım o zaman Miranda marka makineyi. Bunu seviyordum. Çünkü, vizörünü çıkarıp üstten bakarak da foti çekilebiliyordu. İlkokulda idim işte. Gezerken hiç unutmam İstanbul'da tam 750 adet foto çektim. Yani her şeyi çektim. İnsanları çekmedim ama yani bunun dışında her şeyi çektim. Babam bunları bastırttı sonra.

Sonra bu makinelerle ve digital ile de foti çekmeyi sevdim. Daha yakın zamanlarda. yani üniversitede okurken çektiğim bu fotilerden para da kazanmaya başladım. Şöyle ki, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı arada bir fotoğraf alıyor. İstanbul ve diğer illerin fotolarını. Gidip onlara satabiliyorsunuz. Veya özel kuruluşlara. Yani aynen bir Japon gibi ne bulursam çektim o gezide.

İsteyen yazabilir yinee bu hoş mimi. 
34 yorum:

 1. Ya ne güzel bir soru.ve ne şanslısınız fotograf çekme konusunda istekli ebevynlere sahip olarak.o istanbul gezisinde çektiğiniz fotograflarıda görebilseydik çok merak ettim:)) babanızıda kameralarını da cok sevdim🌸

  YanıtlayınSil
 2. ponçik jedisii sana benzeer :D yaa çok çok güzeeel :) baştan sona bayıldım :) bizim ailede de albümlerden fotoğraflar yürütülür kopyalarını istiyorum tek olan fotoğrafları almışlar hep evden hala vermediler kopyaları bak hatırladım şimdi :D 750 tane foti çekmene bayıldım yaa en sevdiğim olay benim de hala etrafın fotoğrafını çekmek :) turizm bakanlığı bilmiyordum öyle bir şeyler olduğunu her gün bir şey öğreniyoruz bu sohbetlerle ne güzeel :) fotoğrafa baktım kaldım yaa çok nostaljilii <3 <3

  YanıtlayınSil
 3. Ooo babandaki fotograf makineleri müthişmiş deepcim valla..
  demek 750 adet foto çektin bu çok iyi:))
  bu konu tam benlikmiş valla :)

  YanıtlayınSil
 4. 😊 o fotoğraf albümleri o kadar değerli ki eskiden aileler birbirine Nisan ve düğün fotoları verirmiş sanırım hiç tanımıyorum ama (3. Nesil olarak) 😄 kalemine sağlık Deep 😊

  YanıtlayınSil
 5. Çocukken çektiğin fotoğraflardan görmek isterdik.

  Eskiden filmli makinalarla fotoğrafın nasıl çıktığını merak ederdik. Film dolacak da, fotoğrafçıya götürülecek de...

  YanıtlayınSil
 6. İlk çektiğim fotoğrafı hatırlamıyorum ama severim çekmeyi.

  YanıtlayınSil
 7. 750 foti ile rekor kırıyor Deep :)

  YanıtlayınSil
 8. yaa acayip iyi bir yazı :) ailenizin fotoğraf çekmeyi sevmesi ve bunu profesyonel gibi yapması çok iyi bence. bizdekiler sadece bizim fotolarımızı çekti. ben daha çok doğa resmi çekmeye meraklıyım ama kendi anılarımız da olsun diye her gittiğimiz yerde veya güzel bir etkinlik olduğunda hatıra kalması için kendimizi de çekerim bolca :))

  YanıtlayınSil
 9. böyle fotograf çekme meraklısı olan bi bi ailede olmak çok güzel bence 750 fotograf çoook iyi deep,bu arada bizim ailede de var fotograf bırakmak akrabalarımın hepsinde en az 3,4 fotografım var kendi evimde kalmadı dağıtmaktan tabi ailede tek kız çocugu olunca çok sevilirlim de😂🤭😍

  YanıtlayınSil
 10. Bu kadar fotoğrafla uğraşan ben bu soruya yanıt veremem. Düşümdüm bir taraftn yazıyı okurken de cık.

  YanıtlayınSil
 11. Muhtemelen fotoğraf çekmeye olan aşkın hala devam ediyordur deep. Biraz imkânsızlık biraz da ilgisizlikten olsa gerek fotoğrafçılığa uzak kaldım ama bu işle uğraşanlara da gıpta ettim:)
  Bu yüzden bu haftanın konusu benim açımdan zor. Diğer taraftan buna benzer durumlarda oldukça değişik yazılar çıkıyor ortaya. Hele bir kalemi eline almaya gör:) Dur bakalım ben ne yazacağım, en çok da ben merak ediyorum doğrusu:))) Haklısın, kabul ediyorum, garip bir durum;)

  YanıtlayınSil
 12. https://konumuzkitap.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-41.html

  sevgili irem can ın yazısısııı :)

  YanıtlayınSil
 13. fotoğraf makinesi köşen ne kadar hoş :) "foto yürütmme geleneğine" güldüm ama bizde yapardık :))

  YanıtlayınSil
 14. https://kaplandiary.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-41.html

  sevgili kaystros tyrha'nın yazısısıı :)

  YanıtlayınSil
 15. Ne güzel para bile kazanmışsın fotoğrafçılıktan! 750 foto sadece İstanbul'da iyiymiş, İstanbul arşivime baktım şimdi bende de 600 civarı foto varmış... Ben de her önüme geleni çekiyorum...

  YanıtlayınSil
 16. 750 foto nedir????? Maşallah :)

  Anime mimi yazdım, seni de mimledim :)

  YanıtlayınSil
 17. nasıl güzel bir konu. anılara dönmek lazım. acaba çıkacak mı ortaya ilk fotoğrafın anısı. :) sevgiler

  YanıtlayınSil
 18. heyy ben de yazdım şimdi bu konuyu, blogta :))

  YanıtlayınSil
 19. off bende severim fotoğraf albümlerine bakmaya, fotoğraf çekmeyide severim

  YanıtlayınSil
 20. fotoğraf çekebilmek büyük meziyet bence:)

  YanıtlayınSil
 21. https://sevilcevirgen.blogspot.com/2020/06/kendi-cektigin-ilk-fotografi-hatirliyor.html

  sevgili düş tasarımcısının nostaljik ve duygulu yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 22. https://rengarennk.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-41.html

  sevgili tuba bülbül ün yazısı :)

  YanıtlayınSil
 23. http://tosbagagunlugum.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-41.html

  sevgili tosbağa günlüğünün yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 24. https://www.kayipfisilti.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-41.html

  sevgili kedi mırıltısının yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 25. https://berraed.blogspot.com/2020/06/agac-evi-sohbetleri-41.html

  ponçiklerimizden berra nın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 26. Ağaç ev sohbetlerini kitap haline getirirseniz,bu kitabınn telif hakkı kimde olur? 🤔

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ertuğrul yıldırım.

   yok yaa kitap olmucak tabisidekii :)

   Sil
  2. ertuğrul yıldırım.

   arkadaşlarımızdan birine veririz nolcak yaa :)

   Sil
 27. http://mavilaleden.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-41.html

  sevgili mavilale nin yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 28. sessiz gemi
  irem can
  kaystros tyrha
  düş tasarımcısı
  tuba bülbül
  tosbağa günlüğüm
  kedi mırıltısı
  deeptone
  berra
  mavilale

  bu hafta yazanlar :)

  YanıtlayınSil