29 Haziran 2020 Pazartesi

AĞAÇ EV SOHBETLERİ 45Ağaç Ev Sohbetlerimiz Kedi Mırıltısı moderatörlüğünde devam ediyoring. Bu haftanın konusu şekerliklerimizden Yıldız'dan geldi. İnce konu.

https://gunesebakarken.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-45.html


Paylaştıkça çoğaldığınıza, verdikçe aldığınıza inanıyor musunuz? Verme eylemini sadece maddesel değil, manevi açıdan da (sokak hayvanlarına su vermek, bir bilgi kırıntısını, hatta bir gülümsemeyi paylaşmak da olabilir) değerlendirdiğinizde en son neyi verip neyi almış olabilirsiniz? Bu konuyla ilgili bir farkındalığınız oluştu mu?


Tabiside inanıyorum. Vermek paylaşmak çok güzel, başka bir türlü de olsa alıyoruzdur herhalde. Almaktan çok vermek daha keyif veriyor. Şöyle ki, bizler şanslı sayılırız ama şanssızlar da var ve şanssız olmaları onların suçu değil ama kaderi oluyor. Belki birilerinin şansını çevirebiliriz. Tek bir hareket bile bazen değiştirebiliyor o yüzden dikkatli olmalı ki o tek hareket olumsuz olmasın.

Blogda paylaşıyoruz, herkese hepimiz destek oluyoruz zaten. Gündelik yaşamda da maddi manevi vermek çok güzel. Ufak jestler, minik davranışlar güzel ve dönüştürücü. Bir sokak köpeğini gölgeye götürmek gibi. Manevi olanlar belki daha değerli olsa da insanlar daha çok maddi destek ihtiyacında. Bizler de yani Demet Akalın gibi zengin değiliz herkese yardım edebilelim. İnsan bazen çok zengin olmak istiyor herkese yardım etmek veya onların hayallerini gerçekleştirmek için.

Farkındalık şöyle. İnsanların gerçekten de morale desteğe ihtiyaçları var, maddi desteğe de. Ama iyilik yaparken de dikkatli olmalı. Yaptığın kişiye öyle bir his vermeli ki kendisini sana borçlu hissetmesin. Çünkü, iyilik için sana kızabilir bile sonra. Borçlu kaldığı için. Örnek, borç para verirken, sen de ihtiyacın olduğunda bana verirsin demeli ki kendisini iyi hissetsin. Borç verirken de o paranın geriye geleceğini düşünmemek daha iyi.

İyiliklerden genelde pek söz edilmez. Bugünlerde yaptığım bişey, yoksulları doyurmak gibi. Yolda parkta filan yoksul teyzeleri görürsem onlara yiyecek alırım. Bu sefer de her gördüklerinde yüzüne bakarlar, al der gibi. Veya para isteyenlere vermek gibi. Yol boyunca sürekli para isteyenler oluyor veya market girişlerinde. Genelde hepsine veririm. Düşünmeden veririm yani. Bazen çok iyi giyimliler de istiyor. Metro girişinde. Hep veririm yani. Belki de insanlar insanın yüzüne bakıp kimden birşeyler isteyebileceklerini biliyorlar. Manevi destek çok tatlı da maddi destek kısmı bazen sıkıntılı olabiliyor. Günümüzde ekonomik sıkıntı çok fazla. Yani ihtiyacı olan insanlar çok çoğaldı. Herkes yoksul sanki, herkes borç içinde, alışveriş yapmak bile zorlaştı.

Bu güzel konuyu da herkes yazsın yaaaa. Öğrenelim destek yollarınııı.

23 yorum:

 1. https://kaplandiary.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-45.html

  sevgili kaplan diary'nin yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 2. Sırayla bugün tüm ağaç ev sohbetlerini okudum, hepsi ayrı ayrı değerli güzel sohbetlere iştirak ettik. Ortak bir payda var, paylaşmak her ne olursa olsun güzeldir.

  YanıtlayınSil
 3. Deepciğim yüreğine sağlık
  Sevdiğin sloganımızı burada da belirtelim o zaman:BİRLİKTE DAHA ANLAMLI VE DAHA GÜZELİZ 🤗😊🤚

  YanıtlayınSil
 4. en güzel iyilik bir gülücük bence. Bazen öyle bir anda o güzel gülümsemeyi görüyorsun ki günün aydınlık oluyor.....

  YanıtlayınSil
 5. tanımadığım kişilere yardım etmeyi daha çok seviyorum o zaman daha mutlu oluyorum. Bir de sokaktaki canlara :)

  YanıtlayınSil
 6. Bir yere kadar hep senden giderse kendini keriz gibi hissediyorsun. Yaş kırkı geçtikten sonra daha temkinli oluyorsun. Versem mi, vermesem mi diye bu marketlerin girişlerinde para isteyenleride inanmıyorum. Ben çalışıyorsam onlarda mücadele etsin çalışsın çabalarsın.

  YanıtlayınSil
 7. Vermek çok güzel bir şey. Bu güzel yazı için çok teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 8. Alışveriş yapmak zorlaştı evet ama bir yandan da herkes son model.. Herkes sürekli alışverişlerde... Yani garip bir ikilem ama avmler kafeler hep full.. Tatil yerleri bunca pahalıyken yine yok satıyor.. Ben anlamadım kime nasıl bu kadar gelir düştüğünü. Neyse konu o değildi çoksel bir yazı olmuş yufka yürekli Deep. İnşallah bunu yazarım ya, günler nasıl geçiyor anlamıyorum bi bakıyorum yeni ağaç ev sohbeti gelmiş >< :')

  YanıtlayınSil
 9. Tanımadığın kişiye sevabına yardım etmek bana çok akılcı gelmiyor. Bu işi bile suistimal eden yığınla insan var. Kimi sapasağlam, sakat süsü veriyor kendine, kiminin üç dairesi var, dilenmek kolayına geliyor. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Böyle numaralara başvuranları öbür dünyaya bırakmamak, en ağır cezaya mahkum etmek gerekir ki, senin yaptığın gibi her el açana yardım elimizi uzatalım.

  YanıtlayınSil
 10. Bence insan belli bir amaç için değil, yalnızca içinden geldiği için birilerine yardım etmeli. Ve dediğin gibi bunu belli etmeden yapmalı. Bir de 'teşekkür ederim', 'iyi günler', 'günaydın' gibi kelimeleri söylemekten korkmamalı. Kelimeler insanı yemez ama bazı insanlar yer gibi davranıyor.

  YanıtlayınSil
 11. Karınca kararınca, çevremdeki ihtiyaç sahiplerine onları da kırmadan yardım etmeye çalışıyorum. Keşke hepsine el uzatabilsek...

  YanıtlayınSil
 12. Gerçekten çok duygusal bir yazı olmuş.Eline sağlık:)

  YanıtlayınSil
 13. Paylaşmak güzeldir ama bence sokak da yardım bekleyen insanların bir çoğunu bunu iş haline getirdiklerini düşünüyorum. Zaten bununla ilgili haberler de görüyoruz. Sen benden zengin oluyorlar topladıkları paralarla. Tabi o niyetle vermesek de bu iyi niyetimiz suistimal edilmiş oluyor. Sinir bozucu bir durum.

  YanıtlayınSil
 14. Aynen Blog da paylaşımlar çok güzel! İlle insanlar birbirini tanıyacak diye bir şey yok. :)

  YanıtlayınSil
 15. Son paragrafın için dikkatli ol derim. İyilikten ziyade kötülük olabilir bu onlar için. Çoğu dolandırıcı çünkü. Gerçekten fakir olduğunu bildiğin biri varsa ona ver. Sen çalışıyorsun, anının teriyle kazanıyorsun. Onlar bedavadan yaşıyor. Buna alıştırmamak lazım.

  Geçen haberlerde gördüm. Genç bir adam kısa bir baston edinmiş. İki büklüm yürümek için. Sonra yakalanınca çivi gibi gidiyor tabi.

  İnşaallah ahirette karşımıza çıkacak yerlerde harcayabiliriz paralarımızı.

  "273- Sadakalarınızı, kendilerini Allah yoluna adamış olan fakirlere veriniz. Onlar yeryüzünde gezip dolaşmaya güç yetiremezler. Utangaç olduklarından dolayı, bilmeyenler, onları zengin sanırlar. Oysa sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük yapıp kimseden birşey de isteyemezler. Ne türden bir iyilik yaparsanız, şüphe yok ki, Allah onu bilir." (Bakara Suresi)

  YanıtlayınSil
 16. Çok güzel bir yazı olmuş, gerçekten de insanların yüzlerinde tebessüme sebep olmak çok güzel:)

  YanıtlayınSil
 17. İnsanlar kötüleştiler, bencilleştiler. Siz verdiğinizde daha çoğunu istiyorlar sanki.

  YanıtlayınSil
 18. https://konumuzkitap.blogspot.com/2020/06/agac-ev-sohbetleri-45.html

  sevgili irem can ın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 19. https://berraed.blogspot.com/2020/06/agac-evi-sohbetleri-45.html

  sevgili berra'nın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 20. bu hafta yazanlar, şimdilik:

  kaplan diary
  berra
  irem can
  yıldız
  deeptone

  YanıtlayınSil
 21. http://tosbagagunlugum.blogspot.com/2020/07/agac-ev-sohbetleri-45.html

  sevgili tosbağa günlüğünün yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 22. Mesela sen yazılarımı okuyorsun, yorum yapıyorsun, ben mutlu oluyorum:) zaman ayirdigin için çok teşekkür ederim:))

  YanıtlayınSil
 23. İster beklenti içinde olsunlar. Dilerlerse hak etsinler. Dilerlerse hak etmesinler. İyilik yapmak, destek olmaz ruhumuzun, kişiliğimizin hak ettiğidir. Kimin neyi hak ettiğine bakmadan yapmalı insan yaptığını. İyisiyle kötüsüyle... Belki bir gün kötüsü iyi olur. Belki bir gün iyisi kötü olur. Sen neyi hak ediyorsan öyle muamele et.

  YanıtlayınSil