30 Haziran 2020 Salı

FERİHA HANIM PARKTA 4Semt parkı büyükçe bir süpermarketin hemen yanı başındaydı. Aslında park yıllardır vardı, market daha sonra inşa edilmişti. Marketin üç beş basamakla çıkılan merdivenlerinin karşı kıyısına seyyar satıcılar sergi açmışlar bağırıp çağırıyorlardı.

Parka akşamüstü öncesinin sessizliği çökmüştü. Mahallenin biçare kedileri su birikintilerinden karınlarını suyla doyuruyorlardı. Ağaçlara tünemiş güvercinler bisküvit artıkları ile sandviç kırıntıları bulmak ümidi ile bir inip bir kalkıyorlardı. Rüzgarla birlikte savrularak bankların üzerlerine sessizce dökülen yapraklar hoş bir yaşam hissi veriyordu.

Feriha Hanım son zamanlarda her gün bu parka akşamüstleri gelip boş bulduğu banklardan birine otururdu. Kılığına kıyafetine dikkat eden titiz bir insan olduğunu fark ederdi insanlar. Temiz ayakkabıları da hemen dikkat çekerdi.

Bir zamanlar kocası da böyle giyindiği zaman ona bey ne o merasim kıtasına mı gidiyorsun, belinde bir kılıcın eksik derdi. Kendisinin de yaşı epeyi geçmiş ve emekli olalı çok zaman geçmiş olmasına rağmen giyimine hep özen gösterirdi.

O gün de her zaman olduğu gibi markete yakın banklardan birine oturdu. Gazetelerini, dergilerini banka koydu.  Daha sonra günün siyasi haberlerini, köşe yazılarını büyük bir özenle okuyacak, bulmacayı ise evde çay içerken çözecekti.

Gözleri halen sağlamdı, banktaki insanlara baktı, bazılarının metal çerçeveli gözlükleri vardı. Feriha Hanım ise ışıltılı maviye çalan gözleri ile sevimli bir ihtiyardı. Ellerinin üzerindeki kurumuş damarlar belirgin bir şekilde kaslarının arasından hare hare görünürdü. Elleri yaşlılıktan ötürü hafiften titremeye başlamıştı.

Dergileri, gazeteleri bankta bırakıp markete sütlü kahve ve su almaya gitti. Market sahibi ona makine kahvesi veriyordu. Marketin sahibi beyefendi ona, “Bugün geç geldiniz Feriha Hanımefendi” dedi. Feriha Hanım da, “Market beyefendiciğim, size göre ben hep geç kalıyorum markete gelmeye”, dedi. Market sahibi, “Haklısınız, bizimki de dil alışkanlığı işte” diyerek gülümsedi.

(devam edecek)


40 yorum:

 1. Feriha Hanımla aramızda bir bağ oldu..
  Bazı zamanlar rahmetli anneannemi hatırlatıyor bana duygulanıyorum
  Baklaım ne olcak...

  YanıtlayınSil
 2. Ayyy çooook güzel olmuş buu:)

  YanıtlayınSil
 3. Market beyefendicigim :)) pek sevdim bu tamlamayi

  YanıtlayınSil
 4. amanın ne güzel betimlemeler hepsini izler gibi olduuum :) bu bölüm betimleme öyküleme ağırlıklı akşam sefası çay molası gibi olmuş çok sevdim yinee :) ah feriha canım feriha ne güzel ne tatlı bir ruh ki öyle. ellerinin titremesine kıyamam ki yanımda olsa tutardım her titrediğinde ruhu titremesin diye. ay o kadar gerçek anlatıyorsun ki ferihayı sanki gidip görebilirim gibi :)

  YanıtlayınSil
 5. Feriha geri döndüğünde gazete ve dergilerini bankta bulabilecek mi?

  YanıtlayınSil
 6. Hımmm mavi gözlü hayal etmemiştim. Şu anda yeniden format attım hayalime 😊👏👏🤚. Neyse ki sütlü içiyor kahvesini, çarpıntı yapar yoksa 😇🙃

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yıldız.

   yaaa ben de bol sütlü içerim yoksa acı geliyo banaa :)

   Sil
 7. Feriha hanımın yanında gölge gibi dolaşıyorum sanki hiç bilmediğim ama bana da aşina gelen sokaklarda

  YanıtlayınSil
 8. Feriha hanım yaşlandı haliyle. Kaç yaşınadaydı bi doğum günü falan kutlayalım 😊

  YanıtlayınSil
 9. İnsan okurken gözünde canlandırabiliyor. Kalemine sağlık:)))

  YanıtlayınSil
 10. Piskevit, market beyefendiciğim:))
  Feriha Hanımefendiciğim ülkenin durumu hakkında ne düşünüyor? Siyasi haberleri okuduğuna göre belli ki bir fikri var. Ama sen girmezsin o konlara:))))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kaystros tyrha.

   ha haa eski cumhuriyet gazetesi okurlarından oooo :)

   Sil
 11. peki benim kediciklere üzülmem ne olacak :-(((

  YanıtlayınSil
 12. Feriha hanımı seviyorum Deep sağol böyle bir karekter yarattığın için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yüreğimin iklimi.

   ay valla ben de alıştim ona yaza yaza :)

   Sil
 13. okumak huzur verdi bana, eline sağlık Deepcim, yine süper:)

  YanıtlayınSil
 14. Huzur dolu bir yazı Feriha hanım gözümün önende berildi .İstanbul hanımefendisi tam 🌼

  YanıtlayınSil
 15. Tasvirlerin çok güzel be Deep.

  YanıtlayınSil
 16. Ah Feriha Hanımcığım market beyefendiciğine seslenişi bile kendine has...Maviş maviş ne güzel bakıyor hayata.Seyyar satıcıların bağırışları geldi bir ara kulağıma. Kalemine sağlık...

  YanıtlayınSil
 17. Bu ara okuyamiyorum,topluca okuycam.telefondan blog kullanmaya alışamadım. Kalemine sağlık 😍

  YanıtlayınSil
 18. Feriha hanım giderek daha mutlu bir insan oluyor sanki, başta biraz hüzünlüydü.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. tosbağa günlüğü.

   hadi işallah :) moda ona iyi geldiii :)

   Sil
 19. -Eski Cumhurbaşkanımız Fahri Korutürk Moda'lıdır.. Feriha hanıma gurur duyacaktır.

  -Efsane mobilyaları ve eşyalarının çoğu gerçekten 1902’den kalması ile meşhur Yeni Moda Eczanesi bir anlamda bir açık eczane müzesidir. Yaşından mütevellit eczane Feriha hanıma her vakit lazımdır ve bu eczaneye hayran kalacaktır..

  -Bir Kadıköy Klasiği olan Moda, araştırmacı Ebru Özbaran’a göre M.Ö. 2000’li yıllarda Fenikeliler’in (Kenanlılar) bir ticaret iskelesiymiş, ben onun yalancısıyım. Tanzimat sonrası Osmanlı İmparatorluğu’nda Beyoğlu (Pera), Boğaziçi, Adalar’dan sonra ancak 1910’larda modernleşmeye başlar; moda olur. İstanbul’un gayr-ı Müslüm vatandaşlarının Moda’yı tercih etmesiyle Batılılaşmanın yabancı sayılmayacağı bu semtte Feriha hanım tarih ve batılı Türkiye hallerinden oldukça mesut bahtiyar yaşayacaktır.

  -Türk Edebiyatı’nın çok önemli yazarlarının; Haldun Taner’den Cemal Süreya’ya, Mina Urgan’dan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya bir çok sanatçı Moda semtin hayranlarıdır. Feriha hanımın gençliğinden miras sanatçı ruhu vardır. Moda bir sanat evidir. Feriha hanımın gönlü hoş olsun.

  Moda'da aşk başkadır. Bu bölüm Feriha hanımı aşabilir. Yoo niye aşsın ki? Bir kalbe sahip her insan aşık olabilir. Feriha hanım aşık olabilir mi?. Janti, jilet, çok kılas bekar beyefendilerin Moda sokaklarında volta attığı aşikardır. Denk gelir mi? Nasiptir efenimm..
  Bence olabilir. Moda' da mümkündür.

  Şu kadıncağızın yalnızlığı yüreğimi paralamaktadır. Yalnızlığına ilaç olacak alternatif önerilerim ve bu konudaki çalışmalarım devam etmektedir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. taner koç.

   hihi, teşekkürler moda bilgileri için ve feriha hanımı yalnız bırakmama çabaları için :)

   Sil