1 Temmuz 2020 Çarşamba

ALTIN TEPESİ
Altın miktarı önemli bu dünyada. Ülkelerin sahip olduğu yer altı ve yerüstü altın miktarı. Ülkemiz de bu yönden güçlülerden dünyada. Hollanda da güçlü örneğin.

Ama en güçlü ülke A.B.D. İnanılmaz bir yer altı altın rezervleri var. Bir anlamda A.B.D.’yi böyle zengin kılan da bu altın. O yüzden ne derler, sırtları yere gelmez. Para yüzünden güçlü bu ülke. Aslında zaten Amerika toprakları çok bereketli. Tahıl, gümüş, pamuk, örneğin.

A.B.D., Avrupa’dan gidenlerle kuruluyor. Çoğu da kaçan suçlular. O yüzden Amerikalıların temelinde şiddet var. Çok çabuk ilerleyip gelişiyorlar. 1800’lerin ortalarında halen sıradanlar. Ama altının keşfi ile birden sıçrama yapıyorlar ve 1900’lerin başlarında artık gökdelenleri bile oluyor.

İki büyük savaş var onların tarihlerinde. İki iç savaş. Biri California diğeri Alamo. Her ikisinde de Meksikalılar ile savaşıyorlar. Meksikalılar bu iki bölgenin de kendilerinin olduğunu söylüyor. Savaşa giriyorlar. Her ikisinde de Amerika yeniliyor. Alamo’da ünlü kahraman Davy Crockett de var. Bu iki bölgeyi de alamayan Amerikalılar, her ikisini de parayla satın alıyor Meksikalılardan. Paranın gücü.

Altının hikayesi de çok ilginç. California altın merkezi ama Amerikalılar bunu bilmiyor 1800’lerde. Oraya yerleşen bir İsviçreli var. Karısı, bir çalışanı, köpeği, eşeği filan da var. Tarım yapıyor. Küçük bir arazisi var ama Amerika yani, oranın küçüğü de büyük.

Arazisinde dolaşıyor, eşeği ile, bir ara bir yere oturup dinleniyor. Bir çalı var yanında, çalının altı parlıyor. Açıyor çalının altını ve bakıyor, altın. Bütün tepe altın dolu, dağ taş altın. Bunu kimseye söylemiyor. Büyük bir parça koparıyor. Bankaya götürüyor, kocaman altın parçasını tezgaha koyuyor. Bunu bankaya koyacağım, siz de bana para verin diyor. Tamam buraya kadar.

Ama bankadan yayılıyor söylenti ve kısa zamanda adamı öldürüyorlar ve onun arazisine akın başlıyor. Herkes bir parça alıyor, çok kişi zengin oluyor. Yani dağdan parça parça altın götürüyorlar. Bu filmlerde gördüğümüz altın arayıcıları değil. Onlar batıda değil doğudalar. Nehirlerden altın çıkaranlar. Daha sonra, Kızılderililerin yaşamı kısıtlanıp da rezervasyon bölgelerine yerleştirildiklerinde bu kez de onların bölgesinde gümüş çıkıyor ve yerliler yine yerlerinden ediliyor.

48 yorum:

 1. Merhabalar.
  Altının pabucunun dama atılacağı günler de gelecek! İşte o zaman karın doyuran şeyler altın değerinde olacak.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 2. Tabi yer altı ve üstü zenginlikleri çok önemli bir devletin gelişmesi için. Bu altın olur petrol olur. Paranın gücü işte. Hikaye malesef insanları ne kadar aç gözlü olduğunun güzel bir kanıtı.
  Ama bi dağ altın için insanlar her şeyi yapabilir herhalde. :(
  Dağ ve altın diyince aklıma Hobbit geldi. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yankım ve gölgem.

   ah evet niz insanlar işte böyleyiz :) hobbit eveet :)

   Sil
 3. Bizde şöyle bir küp dolusu altın bulsak fena olmazdı.

  YanıtlayınSil
 4. Şimdi de petrolü olanları yerlerinden ediyor.Değişen bir şey yok.

  Bu arada tom ile nichole'un bi filmi vardı, yeni keşfedilmiş amerikaya gitme serüvenli..yarış ile toprak sahibi oluyorlardı , tabi isin ucunda çamaşırcı ve ucuz ücretli işçi olmuşlardu felan..aklıma geldi keşif deyince :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. vakti dem.

   petrol evet :) far and away eveet :)

   Sil
 5. Çok etkileyici bir yazı; gerçekten de doğada öyle saf altın bulunabiliyor mu? şaşırdım. Çok teşekkürler deeptone.

  YanıtlayınSil
 6. aaaa bilmişyordum bak, değişikmiş....

  YanıtlayınSil
 7. Ah altın... Şu sıralar çok pahalı
  Bir de düğünüm var ağustosta deep :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. gizli özne.

   düğünde altın takmak zorlaştı de mii :) maşallah maşallah ne güzel haber buuu :)

   Sil
  2. Evet sorma altınsız bir düğün olacak, hatta oyunsuz :)
   Şans işte :)

   Sil
  3. gizli özne.

   olsun napalıım düğün düğündüür :)

   Sil
 8. Güçlü (!) devletler ufacık hir virüsle baş edemiyorlar ama. İlahi kudret. Artık herkes bunun farkına varmalı ama nerede? Yine bütün kötülülükler tam gaz devam ediyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   evet yaa özellikle abd hiç başa çıkamadı bu virüsle :)

   Sil
 9. Altın, maden, gümüş hiç bulunmasa daha mı iyi olurdu acaba ya da madem bulundu biraz da benim elime geçseydi :)

  YanıtlayınSil
 10. Altın alarak yatırım yapıyorum ben de :) Çok değerli çok :)

  YanıtlayınSil
 11. Doğada saf altın mı vaov çok etkileyici bir yazı olmuuuuuş 😊

  YanıtlayınSil
 12. çizgi romanlarda çok işlenirdi bu konu..

  YanıtlayınSil
 13. Paranın gücü, insanoğlunun doymak bilmeyen hırsı, güçler savaşı ne dersen hepsi var...

  YanıtlayınSil
 14. Evet altın önemli ve çok değerli .:)
  Altının hikayesini de ilk defa okumuş oluyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. bir pembesever.

   ya evet ya işte hikayesi buu :)

   Sil
 15. Yani para uğruna yine insanlığını unutan bir tarih. Ne acı. Mantık olarak o kadar değersiz bir nesne. Hiçbir işe yaramaz. Sadece köşede durur ama ona biçilen değer öyle büyük ki kim olduğumuzu bile unutturabilir bize.

  YanıtlayınSil
 16. Deep bu yazını bir başka beğendim. Sık sık yaz böyle, yarı belgesel, yarı öykü kıvamında. Ben de bu kadar altınları olduğunu bilmiyordum. Sadece nehirlerden binbir türlü zahmetle çıkarılıyor sanıyordum. O zaman altın tehlikeli. Amerika bir anda bu altınları dünyaya sürse altının gr fiyatı teneke kadar olur:)

  Aslında bütün dünya bu eşkiyalara karşı birleşmeli ama ah paranın gözü kör olsun. Para da onlarda, altın da. O yüzden burnumuz yerden kalkmıyor:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kaystros tyrha.

   eveet abd ye karşı durmak zor :)

   Sil
 17. Tarihte yaşananları hikaye gibi anlatmışsın çok zevkli okudum eline sağlık. Gülseren Budayıcıoğlu bir kitabında hastasına böyle tarihten hikayeler anlatmıştı. Onu da masal gibi çok severek okumuştum. Gerçek masal tabi :)

  YanıtlayınSil
 18. Altının neden para ettiğini hiç anlayamayacağım:)bi dolu şey öğrendim:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. tosbağa günlüğü.

   evet dünyanın işleyişini anlamak zoor :)

   Sil
 19. Taşı toprağı altın diye İstanbul’a söylenir. Meğer orası Amerika’mış mı :)

  YanıtlayınSil
 20. Bilmediğim bilgileri öğrenmiş oldum. Hikaye gibi anlatman da akıcı kılmış okumayı :)

  YanıtlayınSil
 21. Düşünsene bahçende altın rezervi buluyosun... Direk bankaya da gidemezsin demekki bak adamı bi şekilde öldürmüşler. Altını kendin işleyemrzsin o zaman umarım kuyumcu arkadaşım vardır ve mecburen onu ortak tutarak paraya çevirilidi ama kara para mı oluyor o? Nerden geldi derler. Bi şekilde aklamak da lazım. Bak yaa olmayan hazinemle bile zengin olamadım..... :'

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kübra nur.

   ha haa ha valla zenginlik başa bela :)

   Sil
 22. Bilgilendirici bir yazı olmuş. Amerika' ın şiddet üzerine kurulu temelleri yüzünden bu kadar kolay insan öldürebiliyorlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. turgay aksoy.

   evet öyle haklısın, vandallar onlaar :)

   Sil
 23. altın savaşları şimdilerde evlenen arkadaşlarımın ciddili sorunu :D arazisi yüzünden öldürülen adam ne fenaymış ya ayyy üzücüü yerlilerle ilgili olanlar da üzücüü tabii ayy insanlar ne fenaa

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   evet altın alınmaz artık düyünlerde vee insanlar çoook fenamenaa :)

   Sil