8 Temmuz 2020 Çarşamba

ANI DEFTERİNDEN 2Teyzemi tanıyamıyorum artık. Başka bir dünyada yaşıyor sanki. Osmanlıyı biz batırmışız gibi inanıyor, Osmanlıyı yok etmişiz, padişahı kovmuşuz, kaçmış yazık ona vah vah. Eskiden Kurtuluş Savaşı hakkında şeyler dinlerken, Atatürk hakkında şeyler dinlerken ağlardı, şimdi Osmanlıya ağlıyor.

Hep kedi köpek kuşlarımız kaplumbağamız balıklarımız oldu, kerevit bile besledik akvaryumda. Bir kedimiz vardı adı Duman. Bir köpeğimiz vardı, adı Gork. Babam Gorki sevdiği için. Gork, ayran içer dokuz kat gofret çok severdi.

Çocukken meyve pek yemezdim ama çilek ve karpuz çok severdim, muzu da. Kek ise mutluluk tabii. Kızkardeşimle hiç geçinemezdik. Ona tavşan derdi annem ama bence o uzaydandı. Kardeşler hep sadist olur ya. Annem de hep pastacı. Pancar suyuna elma eklerdi, pancarın tadı gitsin diye. Kardeşim uzaylı olsa da hayallerde uçan hep ben oldum. Günlüklerim, anı defterlerim de hep hayal uçuşları dolu zaten. Hayalden gerçeğe inmem bir milenyum tutar yani. Kardeşim de şirinlik prensesi perisi tavşanı hep. Onu sevmekten şeker komasına gireceğiz yani.

Anıları okumak ne güzel olur hep. Çocukluk anılar doğa duygu yaz yol umut ve müzik dolu hep. Anı yollarında rüzgarı hissetmek. Düşler defteri aynı zamanda. Şair demiş ya, dayan kitap ile düş ile. Dünyanın düşe ihtiyacı var ki düşmeye değil. Her şeyi yeni öğrenmeye başlayan masum bir çocuk gibi olsalar insanlar. Pembeli mavili düşler gibi olsa yaşam. Su perileri olsa. İnsanlar kusurlu yetenekler olmasa.

Kardeşimle hep okey, kızma birader oynuyorduk. Kardeşimin egosundan geçilmiyor. Güzel oynadım övsene beni, hak ediyorum, diyordu. Bence kardeşim de kediler gibi uzaylı. Kedili düşler görmesem de kelebeklileri görüyorum.

Anneannemin bahçesinde bir kere toprakla oynarken solucan görüp bir daha toprak ellememiştim.

54 yorum:

 1. "Dünyanın düşe ihtiyacı var ki düşmeye değil" ne hoş olmuş bu :)

  Biz de küçükken Okey ve kızma biraderi çok oynardık. Ama bizde babam da katılırdı. Babam, ben ve kardeşim. Eskiden şu max dondurmalarından 5 10 15 15 falan para çıkardı. Biz onları biriktirirdik bedava dondurma almak için. Bayağıda biriktirmiştik. Okey de kazanan dondurma paralarını alıcak diye oyandık bi gün. Tabi ki babam yendi. 2 3 gün vermemişti bize dondurma paralarını. Bayağı da üzülmüştük kaybettik diye. İste kumarın kötü bir şey olduğunu kumar oynatarak ögreten babam. Nerden geldi bilmiyorum bu aklıma öyle yazmak istedim :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yankım ve gölgem.

   çok güzel bir anı bu, hep yaz bunlardan yaaa :)

   Sil
 2. Bence de kediler uzaylı :)

  YanıtlayınSil
 3. Ne güzel söylemişsin: "Dünyanın düşe ihtiyacı var..."

  Nalan'a selam, seviyorum onu :))

  YanıtlayınSil
 4. Hala kardeşinin uzaylı olduğunu düşünüyor musun Deep :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yaşamdan yazılar.

   yok şimdi paralel evrende :)

   Sil
 5. Çocukken çiçek sevmezdim, ot sevmezdim, toprak sevmezdim... Çiçek sevmezdim çiçeklerin üstüne düşüyorum kırılıyor diye, ot sevmezdim üstüne basılıyor diye... Toprak sevmezdim anneannem zorla çıplak ayak toprağa bastırıyor diye ayağım acıyor diye. Şimdi saksı saksı büyüttüğüm çiçeğim var, üzerinde yalın ayak gezdiğim ot, toprak var. Zamanla beraber huylar da değişir. Zamanla geçip gidiyor seninde sevgisizliklerin... Sevdiklerin gibi...

  YanıtlayınSil
 6. Bahçede beslediğimiz (daha çok sevdiğimiz) bir kedi vardı. Sonra yavruları olmuştu. Birinin adı dumandı. Renklerine göre isimleri vardı. Bir tanesi de kara kediydi. :) Yavruların hepsi sırayla kaybolmuştu. Bir tek kara kedi büyüyebilmişti.

  YanıtlayınSil
 7. Teyzene söyle izlediği kanalı değiştirsin :))

  YanıtlayınSil
 8. Bende tutardım anı defteri. Sonra abim defterimi okuyup abuk subuk şeyler söyleyince çok kızmıştım ve yazmayı bıraktım. Asıl anı defterimiz blogumuz

  YanıtlayınSil
 9. Dünyanın düşe ihtiyacı var ki düşmeye değil.
  Şu cümlede içim ürperdi resmen...Çok keyifli bir yazı olmuş ellerine sağlık

  YanıtlayınSil
 10. Anılar çok harika. Kardeşini biraz kıskandın mı sen çocukken?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. eğitim pınarı.

   yok yaa hep didiştik işte :)

   Sil
 11. Yine öyle güzel ve bolca gülümseten bir yazı ki :) Kız kardeşlerle didişmek bir kural sanırım :) Ama iyi ki varlar. En azından ben kendi kardeşim için hep böyle düşünüyorum. Arkadaşlar bir noktada gider. Ama kız kardeşler asla tam olarak gitmez. Hep seninledir. Bazen kelebekli düşlerinin kenarından çıkıntılık yapar, seni sinir eder ama seninledir işte. Onun sinir edişini bile seversin aslında. Ben seviyorum yani :) Kız kardeşleri bilemem ama bence kediler gerçekten uzaylı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ilkay.

   ay tabii sevcez kızkardeşleri hıhım :)

   Sil
 12. Kardeşten de bir anı yazısı almak lazım:)

  "Dayan düş ile kitap ile" çok hoş imiş ki bu

  YanıtlayınSil
 13. Ben de çocukluğumu hep mutlulukla hatırlarım. Ama günlüklerime nedense hep kötü hissettiğimde yazmışım. Bu yüzden ne zaman ilkokul günlüklerimi okusam moralim bozulur hatta o defteri yok etmek isteyip bir türlü kıyamıyorum 😊
  Bence de kediler uzaylı 🐱

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hanife ertaş.

   hehe demekki bişeylere kızınca yazıyoduun :)

   Sil
 14. Teyzenin Osmanlı' ya dönüşü, yapılan propagandaların halka ulaştığın gösteriyor.

  YanıtlayınSil
 15. demek kediler uzaylı.neden olmasın? hem biz ne kadar dünyalıyız?yahut hepimiz uzayda değil miyiz?

  YanıtlayınSil
 16. uzaktan sizin aileyi sevmeye başladım :) şirinlik prensesi perisi tavşanı demek :)))

  YanıtlayınSil
 17. Sevda Ünlü'ye katılıyorum, yanlış kanalları izliyor teyzen:)

  YanıtlayınSil
 18. :)) Bu anı defteri yazılarına bayılıyorum:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. eren.

   iyi ki tutmuşum günlük ve anı defterlerii :)

   Sil
 19. "Kardeşler hep sadits olur." ne doğru demişsin, yalnız değilmişim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş bahar mimozası.

   hihi değil mi amaa :)

   Sil
 20. Çocukluk zamanları en güzel zamanlardı:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. buzlar kraliçesi.

   bence deee 5 ile 15 yaş arası en güzel yıllar :)

   Sil
 21. "Pembeli mavili düşler gibi olsa yaşam.." bir ah çektim derinden. Daha bugün penceremden çocuk sesleri geldi normalde dışarıyı insanları izlemem pencereden ama dayanamadım çocuk olmayı öyle özledim ki. Çitin arkasına küçük taşladı atmaya ulaştırmaya çalışıyolardı meğer araba varmış ve arabanın sahibi ee tabi kızdı adam ama çitten dolayı göremiyor bizim yarafı.. çocuklar bi korktu tam yüreğimde hissettim pırpır oldum. Ay dedim, ay eyvah yandık... Dünya meselesidir bir büyük kızarsa.Tam pencereyi açıcam adama kusura bakmayın diycem Nursedacık'ın kibarlığına hayran kaldığım kardeşi "özür dileriz" diye seslendi göremediği adama. Pencerenin ardında ben affettim. Pammmmuk gibi oldum. Çocukluktan uzaklaşmak hayatı çok zorlaştırıyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. kübra nur.

   çok güzeldi bu anlattıkların yaaaa :)

   Sil
 22. teyze ah teyze neler yapıyoo öylee :D gork mu hahah ne güzelmiş :D bizim de köpeğimiz vardı ben 4 yaşındayken babam adını kujo koymuştu king romanından dolayı :D kardeşlerle kavga bile güzel oluyo amaa :D tavşan perisi kardeşler hahah :D eveet insanlar hep çocuk ruhlu olsa hayat pamuk şekeri gibi olurdu hiç kötülük olmazdı rengarenk masalsı olurdu her şey :) biz çocuk ruhumuzu kaybetmeyelim :) kelebekli düşler iyidir keşke ben de aksiyon macera uzaylı filan görmesem hep kelebekler olsa :D okey tavla oynamak çok eğlencelii :) solucanlar uzaylıdır kediler gibi :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   kujooooo anneeee :) kelebekli düşleer eveey :) uzaylı zombi jedi kediler :)

   Sil
 23. "Dünyanın düşe ihtiyacı var ki düşmeye değil. Her şeyi yeni öğrenmeye başlayan masum bir çocuk gibi olsalar insanlar."
  Öyle hoş yazmışsın ki içimden albümleri kurcalayıp çocukluğa dönmeye çalışmak geldi. Tatlı hikayelerini okumayalı uzun zaman olmuş deep :) Sanırım buralardayım artık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. alice.

   çocukluk fotolarına çok tatlı bişey yaaa :) oleey sevindim, blogunu göremiyom amaa :)

   Sil
  2. Yaa, hiç farkında değildim. Düzelmiş olması lazım. Teşekkür ederim söylediğin için deep, fark etmezdim yoksa :)

   Sil
  3. alice.

   hıhıms pikiş :)

   Sil
 24. " Bence kardeşim de kediler gibi uzaylı. " Uçan kediler, antenli kediler nasıl olurdu dünya... :)

  YanıtlayınSil
 25. kardeşinle şimdi muhteşem anlaştığına eminim :)

  YanıtlayınSil
 26. Ege taşındı ya, bu ara hep onun çocukluğu gözümün önünden geçiyor. Anılar güzeldir ☺️

  YanıtlayınSil