13 Ocak 2021 Çarşamba

KELİME OYUNU 7

 


Beş kelime ile öykü, şiir, deneme, makale ve benzeri yazılar yazma etkinliğimiz heyecanlı ve keyifli devam ediyor. İlk hafta 11, ikinci hafta 18, üçüncü hafta 21, dördüncü hafta 22, beşinci hafta da yılbaşı olmasına rağmen 20 arkadaşımız yazdı, altıncı hafta da finaller zamanı ve semester dönemi olmasına rağmen 17 arkadaşımız yazdı. Her hafta yazanlar da var, arada bir yazanlar da, aramıza yeni katılanlar da.

Bu haftanın 5 kelimesini sevgili Mükemmelis seçti. Gelecek hafta Andromeda, sonraki hafta da Minik Mini verecekler 5 kelimeyi. Sonraki haftalar şimdilik belli değil. Etkinliğimize herkes katılabilir. Beş kelime seçmek isteyenler de söylesinler, önümüzdeki haftalar için. Katılan herkes birbirinin yazısını okusun ki daha eğlenceli olur. Herkes etkinlik için beş kelime verecek. Vermeyen kalmayacak inşallah.

Haftanın kelimeleri : Kırmızı Elma, Şemsiye, Gömlek, Ayna, Fotoğraf


SÜTLAÇ GÜZELİ

Sıcak bir yaz günüydü. Her yer hanımeli ve limonata kokuyordu. Pencerelerden akşam yemeği için kaynayan tencerelerin , tavaların sesleri geliyordu. Henüz gün akşam olmaya başlamamıştı. İkindi bile sayılmazdı. Evlerin önünde koşturup oynayan çocuklar, balkonlarda ve camlarda sohbet eden teyzeler vardı. Bir balkonda çamaşır asılıyordu. Teyze her çamaşırı üç kez sertçe çırpıp uçlarından özenle asıyordu. Astığı gömlekler beyazdan bile daha beyazdı. Herhalde o şekilde kuruyunca ütülenmiş gibi çıkarlardı.

Manavın önünden geçerken her zamanki gibi taptaze kavun, karpuz ve çilek kokularından bir banyo yaptım. Bazen oradan geçerken manav Asım amca çilek ikram ederdi. O yüzden mahalledeki bütün çocuklar adımlarını oradan geçerken yavaşlatırdı. Oğlu Dora ve kızı Şimal sınıf arkadaşımdı. Akşam olmadan onlarla buluşup bilye oynayacaktık. Bu yüzden yanıma aldığım bilyeler elbisemin sarkan cebinde şıkırdıyordu. Ama önce babamın yanına uğramam gerekiyordu. Çoktan geç kaldığım için koştur koştur gidiyordum.

Elimde mavi bir balon. Rengi gökyüzünü kıskandırır gibi aheste aheste salınıyordu. Gökyüzü ona imrenir, o kuşlara. İlk defa o gün bir uçan balonum olmuştu. Böyle bir şeyi her gün bulmak mümkün değildi o zamanlar. "Merak etme.." dedim mavi balona, "Biraz oynayalım seni özgür bırakacağım bir güvercin gibi". Ne kadar sevsem de onu, üzülmüştüm tutsak haline.

Duygusal bir çocuktum sırf bu yüzden biraz da çocukluğun verdiği şaşkınlıktan anneannemin tavuklarını da hep salıverirdim özgür kalsınlar diye. Dayımın güvercinlerini, dedemin yakaladığı tavşanları hep serbest bırakırdım. Kimse bilmezdi benim yaptığımı çünkü korkardım söylemeye. Ama bir gün anneanneme yakalanmıştım. Tavşanlar güvercinler neyse de tavuklar tek başına yaşayamaz, koruyamaz kendini, açma bahçe kapısını bir daha demişti. Bahçede dolaşabiliyorlar ama tel örgülerden uçup gidemiyorlardı.

Yokuşun aşağısındaki merdivenlerin başına vardığımda peçeli güvercinlerden ikisinin çatıların üzerinde uçuştuğunu gördüm. Bu sabah yine bırakmıştım onları. Ama inadına geri dönüyorlardı. Herhalde gidebilmeyi unutmuşlar diye düşündüm. Balonun ipini belime bağladım ve merdivenlerden tutuna tutuna indim. Dar ve dik taş basamaklar metrelerce aşağı kadar devam edip orada sahil yoluna çıkıyordu. Yüksekten korktuğum için ne zaman bir merdivenden insem tutuna tutuna iniyordum. Balon adımlarımla uyumlu salınıyor, gölgesi başımın etrafında komik bir şemsiye gibi yerde oyunlar yapıyordu.

Oraya vardığımda babam bankonun ardında defterine notlar alıyordu. Fotoğraflardan artan zamanlarda hep bir şeyler yazardı. Genellikle şiirler ama bazen minik hikayeler karalardı. Çoğu zaman da günlük yazardı. Neler yazdığını bana okutmaz ama pek keyifli olduğu zamanlarda benim için yazdığı minik hikayeleri okurdu. Onun sesinden dinleyince en normal hikaye bile mucizevi bir masal olurdu. "Bu sefer mavi olmuş baba.. bu sefer sarı.. bu kez de yeşil bir hikaye olmuş" derdim. Beğenimi renklerle söylerdim. Ama iyi ya da kötü olmuş demekten ziyade hikaye bana ne hissettirdiyse rengi o olurdu. "Bu kez böğürtlen gibi olmuş baba tatlı ama ekşi.."

İçeriye girdiğimde birkaç kelime daha yazıp defteri kapatmadan önce sesimi çıkartmadım. Yüzüme bakıp gülümsediğinde ben de kocaman gülümsedim. Yanıma gelip iki yandan sıkıca bağlanıp kocaman kurdeleler iliştirilmiş olan saçlarımı okşadı ve sırtımda gittikçe ağırlaşmış olan çantayı aldı. İçinde bir sefer tası vardı. Her gün bu saatlerde ona yemeğini getiriyordum. "Bugün menüde ne var bakalım?" diye sordu. Annem mis gibi sarma yapmıştı. Yanında tarhana çorbası ve sütlaç.

O bunların hepsini bankonun üzerine hazırlarken ben de etraftaki makinelere ve fotoğraflara bakıyordum. Bütün o sahneler ve yüzlerin çoğunu ezberlemiştim. Hepsiyle ilgili de hikayeler uydurmuştum. Bir tanesi hastalıkları süper gücüyle iyileştiren bir uzaylı doktordu. Uzaylı olduğunu gizlemek zorundaydı. Bir tanesi gizemli bir ülkenin prensesiydi. Bir başkası kesinlikle bir vampir olmalıydı. Bir aynanın önünde elinde kıpkırmızı bir elmayla poz veren kadın Pamuk Prensesin kötü kalpli annesi olabilirdi.

Ben etrafı incelerken babam tatlıyı yemem için seslendi. Hep tatlıyı bana bırakırdı. Sütlaç da en sevdiğim tatlıydı, bu yüzden bana Sütlaç Güzeli derlerdi. O yemeğini yerken ben de sütlacı keyifle yiyordum o gün. Tatlıya o kadar dalmışım ki babamın ortadan kaybolduğunu fark etmemişim bile. Çıtırt diye bir sesle yerimden sıçrayıp ardıma baktığımda onu fotoğrafımı birkaç kez çekerken buldum. İşte sarı pileli elbiseme damlata damlata yediğim sütlaç, belime bağlı duran mavi balon ve ağzımda kaşıkla durduğum bu fotoğraf böyle bir günün hatırası.

Son

52 yorum:

 1. Çekilen fotoğraf gözümde canlandı :) çok güzeldi çok :)

  YanıtlayınSil
 2. https://fairytaleess.blogspot.com/2021/01/bir-arkadas-kelime-oyunu-7.html

  sevgili ilkay ın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 3. https://cmelisk.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7.html

  sevgili mükemmelis in yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 4. sütlaç güzeliii :D hahah çok tatlıı mavi balonu beline bağlamasıı tatlıyı paylaşmalarıı bir anda çekilen fotoğraaf kokulaar kuşlaar ah ne güzeel :D

  YanıtlayınSil
 5. Bana tutukluk geldi. Bakalım
  Açılırsam gelir.
  :)

  YanıtlayınSil
 6. Tüm duyulara hitap eden bir hikaye :) Balonun ipini beline bağlayıp tutuna tutuna inmesi gibi tatlı detaylar :) Miyazaki güzel çizerdi herhalde böyle denizli, sarı elbiseli, balonlu bir kız çocuğunu diye düşündürmedi değil <3

  YanıtlayınSil
 7. Çok iyi yazıyorsun 👏👏

  YanıtlayınSil
 8. Çok tatlı olmuş. Böyle sıcacık, iç ısıtan. Günbatımı pembesi gibi :) Turuncu değil ama. Pembe :) Pamuk şeker pembesi diyecektim aslında da... Hüzünlü bir yanı da var. Eski tarihlerde geçen bir olay gibi. Masum, güzel ve özlenen anılar gibi olmuş hikayen. Sevdim :)

  YanıtlayınSil
 9. Çok tatlı. 😍 Bayıldım. İçimi ısıttı resmen. Bu sıcacık ve samimi hikaye için cidden teşekkür ederim 😄 Minik ayrıntıları çok güzel yakalıyorsun. kalemine sağlık.

  YanıtlayınSil
 10. https://benandromeda.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7.html

  sevgili andromeda nın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 11. Çok güzel bir fotoğraf anısı. Uçan balonları biz küçükken genelde el bileğimize bağlarlardı:)
  Sütlaç yapasım geldi bugün.

  YanıtlayınSil
 12. Sütlaç gibi lezzetli bir öykü olmuş
  Fırsat buldukça girip okuyorum öyküleri keyifle

  YanıtlayınSil
 13. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 14. fotoğrafın bir çizimini yapabilecek delikanlı yok muu yaa aramızdaa hahahahah :))

  YanıtlayınSil
 15. Bugün biraz içim sıkkın, hikayeni okuduktan sonra bir ferahlama geldi. Geçmiş, çocukluk, aile, hayal gücü çok çok güzeldi<3

  YanıtlayınSil
 16. Ne güzel bir etkinlikmiş bu 😊Emeğine sağlık, her zamanki gibi su gibi okumalık yazmışsın sen de. Emeğine sağlık 🤗

  YanıtlayınSil
 17. Tebrikler güzel tatlı bir hikâye olmuş. Sütlacı bende çok severim :)

  YanıtlayınSil
 18. Önceki metinleri sevmemiştim konusundan dolayı. Bu daha bizden bir hikâye olmuş. Kaleminize sağlık.
  Bir hikâyem var, okumak isteyen olursa. 🙂

  YanıtlayınSil
 19. https://ayisigininhayaldunyasi.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7-kriz.html

  sevgili uyuşuk hayalperest in yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 20. https://biredip.com/ask-sende-buldugummus/

  sevgili bir edip in yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 21. şimdilik 6 oldu, görebildiğim :)

  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dipsi

  :)

  YanıtlayınSil
 22. Sütlaçi da çok severim 😊çok güzeldi keyifle okudum emeğine sağlık güzel insan 🤗👏resim geldi bir an gözümün önüne 😊sevgiler...

  YanıtlayınSil
 23. Turuncu bir hikaye olmuş Deep :)

  YanıtlayınSil
 24. O kadar guzel ki. Huzur verdi bana okurken. Cok begendim ellerine saglik. :) Ben bu hafta pas geciyorum. Hic basina gecip yazabilecek halde degilim malesef. Insallah bir sonrakine. :)

  YanıtlayınSil
 25. Ben de yazdım bu haftakini. :)

  YanıtlayınSil
 26. http://okurixx.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7-nefes-alsn.html

  sevgili okurix in yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 27. şimdilik 7 oldu görebildiğim. semester havası ve finaller nedeniyle çok kişi meşgul :)

  okurix
  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dipsi

  :)

  YanıtlayınSil
 28. https://kavanozdakibeyin.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7.html

  sevgili sessiz gemi nin yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 29. şimdilik 8 oldu, katılım.

  sessiz gemi
  okurix
  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dipsi

  :)

  YanıtlayınSil
 30. İçime işledi sevgili deep :) Kalemin o kadar iyi geliyor ki :) Bende yine kalemi elime aldım umarım bu seferde kalbe dokunabilirim :) Mutlulukla kal :)

  YanıtlayınSil
 31. https://tengilimesra.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7.html

  sevgili esten in yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 32. şimdilik 9 oldu, katılım.

  esten
  sessiz gemi
  okurix
  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dipsi

  :)

  YanıtlayınSil
 33. Çok tatlı olmuş yineeee 🙂👍

  Ben de yazdım bişeler .

  YanıtlayınSil
 34. İyi günler, mümkünse ben de denemek istiyorum. Ne yapmalıyım?

  YanıtlayınSil
 35. https://minikmini.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu.html

  sevgili minik mini nin yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 36. şimdilik 10 oldu, katılım.

  minik mini
  esten
  sessiz gemi
  okurix
  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dips

  :)

  YanıtlayınSil
 37. Bitirdim yazımı, merak ediyorum, nasıl bulunacak yazdıklarım.

  YanıtlayınSil
 38. https://mustafauzbek.blogspot.com/2021/01/yagmur-sonras-duyulan-toprak-kokusu.html

  sevgili mustafa özbek in yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 39. http://peknediyeli.blogspot.com/2021/01/mektup.html

  sevgili kendi dünyasında nın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 40. şimdilik 12 oldu, katılım.

  kendi dünyasında
  muztafa özbek
  minik mini
  esten
  sessiz gemi
  okurix
  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dips

  :)

  YanıtlayınSil
 41. Teşekkür ederim. İsmim yerine Siyah Ekran | Dergi olarak da anılabilirim.

  YanıtlayınSil
 42. Hikayenizi şu an okudum. Okunan hikaye sonrası, eleştirel bir yaklaşım ile yorumda bulunmalıyım, yazınsal sistemin böyle ilerlediğini düşünüyorum. Ama paylaştığınız bütün hikayeleri okuyacağım için bu hikaye üzerine tek bir şey söylemek geliyor içimden, pembe bir hikaye.

  YanıtlayınSil
 43. Sütlaç gibi tatlı olmuş.:)

  YanıtlayınSil
 44. https://burasihayalkahvesi.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7.html

  sevgili ebemkuşağı nın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 45. şimdilik 13 oldu, katılım.

  ebemkuşağı
  kendi dünyasında
  muztafa özbek
  minik mini
  esten
  sessiz gemi
  okurix
  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dips

  :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ya hu Siyah Ekran | Dergi olarak anılmayacaksam dahi Muztafa olmak istemem. :)

   Sil
 46. https://sessizkaldim.blogspot.com/2021/01/kelime-oyunu-7mahur.html

  sevgili sessiz kaldım ın yazısısı :)

  YanıtlayınSil
 47. şimdilik 14 oldu, katılım.

  sessiz kaldım
  ebemkuşağı
  kendi dünyasında
  siyah ekran/dergi (mustafa)
  minik mini
  esten
  sessiz gemi
  okurix
  mükemmelis
  andromeda
  ilkay
  uyuşuk hayalperest
  bir edip
  dips

  :)

  YanıtlayınSil