9 Temmuz 2021 Cuma

DİZİLER 6

 PRISON PLAYBOOK

16 bölümlük Kore komedi ve dram dizisi. Bölümler uzun, 1.5 saat.

Dizi çok kendine özgü. Yumuşak, sakin dizilerden diyebiliriz. Benzeri pek olmayan bir tempo var. Belirgin bir konusu yok. Öne çıkan elle tutulur bir konu yok. Dizi hapishane yaşamını anlatıyor. Hapishane ve ıslahevi aslında.

Mahkumlar, hapishane görevlileri, mahkumlar ve görevlilerin ailelerinin özel yaşamları, ziyaretçiler, hapishane içindekilerin yaşamları, ilişkileri ve onların hapishane dışındaki kişilerle, sevdikleri ile ilişkileri gibi birçok küçük konu var. Komik anlar da duygusal anlar da bol bol var, normal gündelik yaşamın hapishane içindeki hali gibi. Erkekler arası yakın arkadaşlık da işleniyor.

En sık işlenen konu ise bir beyzbol oyuncusu suç işleyip hapse girer ve bir türlü de çıkamaz hapisten. Alçakgönüllü dizilerden. İddialılardan değil. Ancak minik konuları ve çok başarılı oyuncuları ile gülümseyerek, hüzünlenerek izleniyor. Sıradan yaşamları sevenlere. Acele izlenecek dizilerden değil, tadını çıkarmak gerekiyor. Not:4/4

HAUNTED

Çekoslavakya/A.B.D. ortak dizisi. Üçüncü sezonu da bitti. Gerçek korku öyküleri, kurgu değil. Deneyimleri yaşayanlar kendileri anlatıyor, yani bir belgesel dizi. Genellikle ilginç, tuhaf deneyimler. Ziyaretçiler, hayaletler, şeytanlıklar, perili evler, ruhlar, medyumlar, ruhları dünyada sıkışanlar gibi.

Olayları genelde çocuklukta yaşıyor kahramanlar. Anne babaların tuhaflıklarından ötürü, ya da anormal anne babalardan ötürü kendilerine bir dünya yaratıp o dünyaya kaçan ve kendilerini savunan çocuklar, büyüdüklerinde bu olayları anlatıyorlar.

Belgesel nitelikte olduğundan korkutmuyor ancak insanların, özellikle çocukların hayal güçleri insanı şaşırtıyor. Korku türünü sevenlere. Not:3/4

ONCE UPON A TIME

Yedi sezonluk Amerikan fantastik macera ve romantizm dizisi. Bölümler kırkbeş dakikalık.

Keyifli, eğlenceli, merak ettiren başarılı bir dizi. Dizi iki evrende devam ediyor. Günümüz ve masal dünyası. Masal dünyasında bildiğimiz masallar, Pamuk Prenses, Alice, Pinokyo gibi. Masal dünyasındaki bütün kahramanlar aynı zamanda günümüzde bir ufak şehirde yaşıyorlar. Ama kendileri kim olduklarını, hangi masal kahramanı olduklarını bilmiyorlar, hatırlamıyorlar. Bir lanetten ötürü.

Sadece bir çocuk, Henry, gerçeği biliyor, elindeki Bir Varmış Bir Yokmuş adlı masal kitabı dolayısıyla. Şehirdeki olaylar bu masal kitabına uygun olarak gerçekleşiyor.  Şehre Henry’nin annesi geliyor ve Henry lanetin bozulması ve şehirdekilerin gerçekte kim olduklarını hatırlayabilmeleri için annesinden yardım istiyor. Henry’nin annesi Emma ise aslında Pamuk Prenses’in kızıdır ve laneti de kötü kraliçe Regina ile çirkin Rumpelstiltskin gerçekleştirmiştir.

Masalları, fantastik dizileri sevenler kaçırmasınlar. Not:4/4

30 yorum:

 1. prison playbook hiçbir şey anlamadan izledim gerçekten :)
  haunted ilginçti ve anlatılanlar paranormal gibi aktarılsa da bence psikolojik boyutu olan olaylardı. hepsi aklını kaçırmıştı bence hatta psikolohlar için inceleme konusu olabilir gibi :)
  once upon a time bütün masalların birbirine bağlı olmasını ve bütün kahramanların birbirini tanımasını aynı evrene ait olmasını sevdim güzel dizi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   henry, emma, pamuk, regina, ruby, rumpeel :)

   Sil
 2. Kore'de de uzun süreli diziler çekiyorlar demek ki. Haunted korku türünde olması nedeniyle uzak duracağım bir yapım ama diğer ikisini sevdim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   once upon çok iyi yaaa :) kore dizileri genelde kırkbeş dakka ve onaltı bölüm :)

   Sil
 3. Once upon a time'a adındaki gibi ben de bir zamanlar başlamıştım ama devam etmedim nedense... "Loki"yi de izle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. manxcat.

   once upon çok iyiii :) loki, piku :)

   Sil
 4. Masallı olan ilginçmiş, korkuyu zaten severim. Kore dizisini oyunculuklar iyiyse izlemek isterim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duygu emanet.

   once upon u izle dicektim zaten ben de sana :)

   Sil
 5. Haunted ı izlemişsin. 😍 Ben ilk sezonu daha çok sevdim. Belki de ilk sezonla kurgunun ilerleyiş tarzına alıştığım için ikinci sezonu ilki kadar sevemedim. Üçüncü sezon dediğin Meksika versiyonu mu? Onu da geçenlerde izledim.
  Once Open a Time ı yıllar önce izlemeye başlamıştım. Masal kahramanlarını kullanma fikri çok hoşuma gitmişti ama devam etmedim. Bir ara tekrar bakarım. Şuan Fringe i izliyorum tekrardan. :) Kalemine sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okurix.

   haunted latin izlicem ben daaa :) once upon çok iyi dizi :) fringe izlenir tabii tekrardan :)

   Sil
 6. Ah canım dizim Prison Playbook :) Benim en en en sevdiğim dizilerden biridir. Hala rastgele bir bölüm açıp izlerim mesela :D "Acele izlenecek dizilerden değil, tadını çıkarmak gerekiyor" bu cümlene kesinlikle katılıyorum Deep. Haunted duymuştum ilgimi çekti bakacağım ona. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. buffiy.

   eveey senden görüp izledim zaten :) haunted çok değişik dizi, hem korkunç hem tuhaf hem de komik :)

   Sil
 7. Haunted ilgimi çekti deep. Konusu güzelmiş. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendi dünyasında.

   ilginç paranormal gerçek yaşantılar :)

   Sil
 8. Prison Playbook'a geçen yaz başlamıştım da ilk bölümünü izleyip bırakmışım. O sıra uygun dizi bulamamıştım bir türlü. Tadımlık izleyip bırakıyordum :) Ama bu dizi baya övülüyordu. Baştan başlarım belki. Haunted'in yorumunu daha dün Okurix'te görmüştüm. Ama benlik değil pek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilkay.

   ben de okurix den görüp izledim zaten :) yaa once upon a time seversin sen :)

   Sil
 9. Güney Kore'de beyzbol..Amerikalıların Güney Korelileri nasıl esir aldıklarının göstergesi aslında beyzbol..BTS grubunun hayranlarına asker deniyormuş..ARMY..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ertuğrul yıldırım.

   koreliler, amerikalıları seviyor zaten. army evet, bts nin askerleriyiz :)

   Sil
 10. Merhabalar.
  Diziler yerli olsun, yabancı olsun pek ilgimi çeken televizyon proğramları değildir. Yerli dizilerden de daha çok gerçek hayat hikayelerinden, ya da romanlardan uyarlanan dizileri ilgiyle izlerim.
  Dizi tanıtımınız için emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   anladım, gerçek yaşam öykülerini seviyorsunuz :)

   Sil
 11. once upon a time çok şeker bir diziydi masal kahramanları bir bir çıktıkça daha da bayılmıştım diziye..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   evet evet kim hangi masal diye düşünmek de keyifli oluyor :)

   Sil
 12. Once upon a time tam benlikmiş.. sağol :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. momentos.

   nefis dizi, halen izlemekteyim, çok sezooon :)

   Sil
 13. Virgin River'dan 3 bölüm seyrettim ama çok baydı, konu ilerlemiyor hep aynı şeyleri uzatarak çeviriyorlar gibi geldi. Siz devamını izlediniz mi? hep bu şekilde mi gidiyor acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül akça.

   virgin river, 2 sezonu izledim, 3 başladı, dizi bu şekilde gidiyor, kasaba ve doğası ve insanları, özellikle de aşk, yeni gelen kız ile bar sahibinin aşkı ana konu, yani herhangi bir konu yok farklı, bu diziler hallmark dizileri, yani aile ve romantizm dizileri, iki dizi daha var böyle, bir bak belki ilgini çeker, biri kalp çağrısı (when calls the heart), maden kasabası ve kanada atlı polisi var dizide, yine kasaba aile ve romantizm, bir de chasepeake shores var, aynı tür işte, hallmark. ben seviyorum bunları :)

   Sil
  2. 3. sezonu soruyorum ben:)) ilk iki sezon iyiydi de 3. sezon tekrar gibi olmuş, doğa harika onun dışında sıkıldım biraz. Muhtemelen devam etmeyeceğim. chasepeake shores'i biliyorum ama 5-6 bölüm filan izledim yetti o kadarı bana:)

   Sil
  3. gül akça.

   hımm. 3. sezona başlamadım daha :) hala once upon a time dizisini izliyorum, 7 sezon, bitmiyo :)

   Sil