11 Temmuz 2021 Pazar

HAFTANIN KİTAPLARI 4

 


ÇOCUK YAPMAMAK İÇİN 40 NEDEN

No Kid

Corinne Maier

Esen Kitap

Günümüzde evlilik, çocuk, diş buğdayı, baby shower, annelik gibi bir kültür var. Bu da elbette ayrı bir ekonomi. Çocuk olsun ki tüketim olsun. Annelik kutsaldır, çocuk evlilikte annenin güvencesidir gibi birçok efsane de var tabii.

Yazar bu kitapta bunun tersini savunuyor. Vücudun hamilelik , doğum istemesi efsanesi, doğumun bir tür işkence olması, annenin bir tür seyyar biberon olması, giderek çocuklar için para makinesi, köle, daha sonra da şoför olması, ev iş çocuk şeytan üçgeni, çocuk olunca çiftler arasındaki aşkın azalması, olmak ya da olmamak yerine olmak ya da çocuk yapmak gelmesi, çocukların pahalıya mal olması, evlilik, çocuk yapmak, anneliğin gerçek bir istekten çok bir toplum ritüeli olması, gibi bir çok neden sayıyor.

Çocuk yapmak ile yapmamak arasında bir fark yok. Çevre baskısı olmasa.

Not:3/4


İKTİDARIN MAHREMİYETİ

İstanbul’da Hayat Kadınları Seks İşçiliği ve Şiddet

Aslı Zengin

Metis Yayınları

Sosyoloji ve antropoloji dallarında bilim insanı olan yazardan İstanbul’daki hayat kadınları üzerine bir çalışma. Dalında nadir olan çalışmalardan biri.

Önce İstanbul’da hayat kadınlığının geçmişini anlatıyor. Yüzyıllar öncesinden Eyüp ve Galata semtlerinde başlayan ve önceleri daha çok yabancı kadınların yer aldığı hayat kadınlığını günümüze dek getiriyor.

Daha sonra da kayıtlı ve kayıtsız seks işçiliği yapan kadınlarla görüşmelerden ortaya çıkanları anlatıyor. Devletin ve halkın pek de hoş görmediği ama yine de toplumda yer alan ve vergi de veren kadınların yaşamları elbette çarpıcı.

Not:3/4


OLGUNLAŞMAMIŞ EBEVEYNLERİN YETİŞKİN ÇOCUKLARI

Dr. Lindsay C. Gibson

Sola Unitas Yayınları

Duygusal olarak olgunlaşamamış ebeveynlerin yetişkin çocuklarının hayatlarını nasıl etkilediğini anlatan bir kitap. Olgun olmayan anne babalar nasıl anlaşılır, türleri nelerdir, onlarla nasıl ilişki kurmak gerekir, olgunlaşmamış ebeveynlerin olumsuz etkilerinden nasıl kurtulunur, gibi ilginç konular işleniyor.

Bu tür anne babaları anlamanın ve birer büyümüş insan olarak onlarla başa çıkabilmenin yolları, özellikle bizim gibi ülkelerde yetişkin-çocuk olan anne babaları idare edebilmek için önemli.

Not:3/4


EĞİTİME KİŞİLİKÇİ YAKLAŞIM

Max Stirner

Gece Kitaplığı

Max Stirner, 19. Yüzyılda yaşamış ünlü bir düşünür. Genellikle her şeye karşı fikir yürüten bu filozof sefalet içinde ölüyor ve ancak uzun yıllar sonra bir diğer düşünür Nietzsche sayesinde tanınıyor.

Önemli kitapları olan bu düşünür bu kitabında yine eğitim, sanat, felsefe gibi konularda kendi isyankar, karşıt düşüncelerini sıralıyor. Eğitimciler için ilginç, çünkü genel düşüncelerin tersini savunuyor.

Not:3/4

 

34 yorum:

 1. Size özenmiyor değilim. Hiçbir zaman bu tip kitapları okuyamamışımdır. Birbirinden ilgi çekici kitaplar okumuşsunuz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gizem gündüz.

   ya birbirine benzemeyen kitaplar okumak istiyom hep :)

   Sil
 2. Çok derinlikli konularmış bunlar.Okumak için ciddi motivasyon gerekiyor .Ben de yok sanırım:) tek yaprak açıp, okuyasım gelmiyor bu aralar :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vakti dem.

   yazdandır sıcaktandır, geçer yaa :)

   Sil
 3. 3. kitap gerçekten ilgi çekici duruyor. Kenara not edildi. Emeğine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cahil okur.

   eveet ülkemizde yetişkin çocuklar çok fazlaaa :)

   Sil
 4. Çocuk yapmamak için 40 neden mi? En az 100 tane sayabilirim ayak üstü! Dur yazara bakayım bir, yaşıyorsa kitabın devamını yazarız beraber :)))))) Tabi ki olanlara sağlık diliyorum ama yapmayana da buradan bir kez daha haykırayım: YAPMA kardeşim, YAPMA bacım, YAPMA ablacım, YAPMA abicim! O el o çekmeye gitsin bir zahmet! Bak uyarıyorum, sonra kimse bize demedi demeyin!

  YanıtlaSil
 5. Son iki kitap ilgimi çekti. Ama hepsi de farklı kitaplarmış. Bakış açısı kazanmak için okunabilirler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilkay.

   eveey eveey farklı açılar iyidir dı maa :)

   Sil
 6. Merhabalar.
  Blogcu arkadaşlarımın arasında kitap okumaya fırsat bulanlar, en çok imrendiğim blogcu arkadaşlarımdır. Elime aldığım hiçbir kitabı bitiremedim. Zaten daha çok felsefi ağırlıklı inceleme, araştırma ve bilimsel kitapları okumayı tercih ediyorum.

  Okuyup da bizlerle paylaştığınız kitaplar hakkında, en azından onları yüzeysel de olsa tanıma ve içeriği hakkında bilgi edinme imkanı buluyorum. Her bir kitap tanıtımında sanki kitabı okumuş gibi oluyor ve bu da beni mutlu etmeye yetiyor.

  Kitapların içeriği ile ilgili duygu ve düşüncelerime yer vermek istemiyorum. Çünkü her bir kitabı ele aldığım da ortaya çıkanlar yorum olmaktan öte bir boyut teşkil eder.

  Bu güzel kitap tanıtımlarınız için emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Bir sonraki paylaşımınızda daha derin yorum ve analiz yapma imkanı bulurum inşAllah.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   yazın felsefe hiç gitmez bencesi :)

   Sil
 7. Hepsi ilk defa duyduğum ilgi çekici kitaplar emeğine sağlık Deep :)

  YanıtlaSil
 8. Pek benlik kitaplar değil ama ilk kitabı tartışmak isterdim:) Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 9. Bir çok insanın gerçekten çocuk yetiştirmek için, Allah yolunda hizmet etsin, topluma faydalı olsun diye çocuk sahibi olmadığını düşünüyorum. Toplumsal bir baskı var ve herkes bunu kaldıramaz. Zaten kaldıramaması da olumlu bir şey. Yoksa insan nesli tehlikeye girerdi. Fakat anne-babası tarafından doğru düzgün yetiştirilmeyen ve suç makinesi haline gelen insanlar var. Bir şekilde dünya hayatını tamamlamaya çalışıyoruz işte. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   evet öyle anne babalar yüzünden hayat bazen zor oluyor birçok insan için :)

   Sil
 10. ilk kitap ilgimi çekti çoğu kişinin yaşam felsefesi olmuş durumda bu artık..

  YanıtlaSil
 11. Çok ilginç kitaplar. İlk defa duydum hepsini. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okurix.

   evet evet alıncaya kadar ben de ilk duyduydum işte :)

   Sil
 12. hepsi de ilginç kitaplarmış sevdim konularını :) özellikle ilk kitabı çevremdekilere okutmak istedim evlilik ve çocuk meselesi toplumsal baskıyla beraber bir deliliğe dönüşmüş durumda :) ayy blog özlemişim deepsii gelcem yinee :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   evet evet ah bu baskılar ah ah basmayın bize beeee :)

   Sil
 13. İlk 3 kitap çok ilgi çekici. Bunları bir yere not alayım, almak nasip olur umarım 😊

  YanıtlaSil
 14. İlginç kitaplar deep. Yaz tatiline girdim artık bol bol okuyabilirim 😊

  YanıtlaSil
 15. Olgunlaşmamış ebeveynler 🤔

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. turgay aksoy.

   bizim ülkede çok var de muuu :)

   Sil
 16. Çok değişik alışılmışın dışında bakış açılarıyla yazılmış kitaplarmış

  YanıtlaSil
 17. Deepppp kitapların hepsi konu olarak çok ilgimi çekti doğrusu. Özellikle çocuk yapmamak için 40 nedeni erkek arkadaşımın kafasına atmak istiyorum :D
  Senin de ilgini çekiyorsa Pınar Akkaracan'ın Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik diye bir kitabı var o da ilgini çekebilir benim çok beğendiğim bir derleme kendisi. Bir de Ceren Lordoğlu'nun İstanbul'da Bekar Kadın Olmak kitabına bakabilirsin nacizane bir öneri ikisi de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seymsomething.

   ha haaa at kafasına eveet :) tamamdır, ikisini de okuycam :) daha önce de tabure dergisi demiştin o da aklımda :)

   Sil