22 Temmuz 2021 Perşembe

MUSEVİ 5

 
Kafe, biraz Kadıköy’deki biraz da Beyazıt’taki kafelere benziyordu. Daha çok üniversite öğrencilerinin takıldığı kefelerden. Biraz kafe, biraz kahvehane gibi. Oturup bir limonata içtim. Uludağ Limonata’dan koydular bardağa, bir de içine limon sıkacağında sıktıkları limondan da döktüler biraz, böylece tadı daha doğal olmuştu.

Kafenin ortasına minik bir havuz yapmışlar. İçinde kırmızı balıklar. Etrafında sandalyeler, koltuklar. Havuz çevresinde üniversiteli kızlar nargile içiyorlardı. Böyle de bir merak var. Meyveli nargile merakı kızlar arasında. Etrafta beyaz plastik masalar, masalarda öğrenciler genelde, oyun oynuyorlar, okey oynuyorlar, salgın nedeniyle oyun yasaktı ama demek ki şimdi serbest kalmış.

İçerde masa tenisi masası ve bilardo masası var, kitaplık var. Kızlar bilardo oynuyor yine. Çoğunluk çay içiliyor. Sohbetler, arada tartışmalar da kulağıma geldi otururken. Üzerinde tente var kafenin, iyi gölge olmuş, pek ağaç yok civarda, bugünlerde bir de akşamüstleri yakan sinekler oluyor, insanın ayaklarını yakıyor.

Gündüz olduğu için, öğle vakti, bir dolu market çalışanı geldi kafeye, Migros’tan, hepsi masa etrafına oturdu, bir şeyler oynadılar, çay içtiler. Kafenin yan tarafında bir minibüs vardı, mutfağa dönüştürülmüş. Minibüste herhalde bir karı koca bir şeyler pişiriyor. Beyaz bir tahtaya yazmışlar. Köfte, ciğer, sucuk kaşar filan. Migrostan gelen kızlar bunlardan sipariş verdiler.

İçerde ocak başında bir çaycı vardı. Ortalıkta dolaşan da bir garson gördüm, kızlar sesleniyordu, Murat imiş adı. Murat, kızlara patron Esat Ağabeyin aslında kafede nargile olmasından hoşlanmadığını ama onları kıramadığını söyledi. Esat Ağabeyin saçları açılmış, sakalı bıyığı var, ayaklarında da mavi şeritli terliklerden. Murat ve ocakçı daha gençler.

Yan tarafa da bir at yarışı bayisi açılmış, kafede oturanların bazıları gidip oynayıp geri dönüyordu. Esat Ağabey, bundan da hoşlanmıyormuş.

(devam edecek)

28 yorum:

 1. Nargileyi ben de hiç sevmem. :) Kafe de ilginçmiş bayağı. Kitaplık olması iyiymiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duygu emanet.

   kitaplık zorunlu herhaldeee :)

   Sil
 2. Üniversiteyi açık okuyunca kahve kulüp kültüründen nasibimi çokta alamadım. Nargileyi de hep merak etmişimdir. Şu yaşa geldim hala fokurdatmis değilim:) Tasvir güzeldi deep gözümde iyi canlandı. Esat abi Musevi amcaya ne olduğunu biliyordur belki. Ama sanırım bunu bir sonraki bölümde de oğrenemeyecegiz. 😉 Merakımız biraz daha artsın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   musevi amca yok artık bitti o, o kadardı, şimdi esat abi geldi, önceki musevi idi şimdiki müslüman, esat abi de musevi amca gibi iyi biri :)

   Sil
 3. Sahne gözümde canlandı, peki şimdi kafede ne olacak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evde yazar.

   kafedeki hayatı hayal etcem işteee :)

   Sil
 4. Devamını dört gözle bekliyorum... 😇🎈

  YanıtlaSil
 5. Yurtdışı hariç ben de hiç nargile içmedim. Kafeden Musevi Amcaya nasıl bağlayacaksın bakalım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaystros tyrha.

   musevi amca yok artık, bitti onun macerası, kısa bir musevi tüccar öyküsü yazdım yani, sonra sevgili müfred arkadaşımız dükkanı bir müslüman alsın neden olmasın deyince devam ettim öyküye şimdi artık esat abi :)

   Sil
 6. Evimizin altında açılan bir nargile kafe yüzünden taşınmıştık vaktiyle. Her akşam canlı müzik yaptıkları için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   evet amanin hiç çekilmez valla :)

   Sil
 7. İstediğim tarzda bir yazı tipi bu Deep :) Sadece etrafta olanı yazmak. Çok iyi olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşamdan yazılar.

   gözlemleyip yazmak evet ya en keyiflisi :)

   Sil
 8. Nargileli kafeler. İnsan direkt İstanbul'u düşünüyor. Çemberlitaş'da falan vardı. Karaköy'de...

  YanıtlaSil
 9. Kalemine sağlık! Nargile olan yere asla girmem bu arada:)

  YanıtlaSil
 10. fotoğraftaki missbon şekerleri bana dedemi hatırlatıyor. eskiden o alırdı, tereyağlı kent miss bon, hani şu sütlü kahverengi şekerler:) ama eskiden daha büyüktü sanki şekerin boyutu :E

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kedikedikedi.

   sütlü kahverengi eveet, nefis şeker ama de mi :) migrosta görüp aldım bu bayramda :) bana da küçük gibi geldi :)

   Sil
 11. Merhabalar.
  Musevi amcanın kundura dükkanının devredildikten sonra, alan kişinin dükkanı kafeye dönüştürerek işletmeye açması, söz konusu dükkanın eski müşterilerini üzeceği muhakkaktır.

  Ben de böyle bir esnafın müşterisi olmuş olsaydım, işyeri değişikliğini gördüğüm de ben de üzülür ve hüzünlenirdim.

  Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   evet hüzünlü bir durum tabii. teşekkürleer :)

   Sil
 12. çok keyifli anlatmışsın yine, merakla bekliyorum devamını:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eren.

   salı ve perşembeleri yazıyorum :)

   Sil
 13. Şöyle ergenlik dönemlerimde ben de meyveli nargileye sarmıştım kısa bir süreliğine hihi. Şimdi Allah'a şükür hiçbir tütün kullanmıyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kedi mırıltısı.

   insan ergenken meraktan deniyor değil mi böyle şeyleri :)

   Sil
 14. kitaplık üzgüün kitaplık yalnııız kıyamam kimse ilgilenmedi kitaplıkla herkes oyun derdinde :) migrosta öğle molasında mağazadan çıkabiliyor muymuş çalışanlar a101 filan izin vermiyor diye biliyorum. ilginç bi kafeymiş nargile bir defa denedim de ölüyordum az daha dumanlı şeyler bana göre değil :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   ha haa böyle yerlerdeki kitaplara bakan hiç müşteri olmuyo yaa, halbüse ben önce oraya bakıyoom :) migrostakiler çıkıyor ivit :) ha haa nargile evet boğar öksürtür çok fenalı :)

   Sil