29 Temmuz 2021 Perşembe

MUSEVİ/ESAT AĞABEY 7

 
Kafenin sahibi Esat Ağabey, dayısını kaybettikten sonra da bazen kafe bazen kahve işletmeye devam etmiş. Şimdi içerde ocakta duran çaycı beyefendiyi de eskiden beri tanırmış. Daha önceleri Kadıköy’de bir kafe işletirken bir gün bu ocakçı bey Esat abinin kafesinin önüne gelmiş, dolanıp duruyormuş.

Esat Abi bu ocakçıyı görmüş kapının önünde dönüp dururken, seslenmiş ona. Derdin ne, neden burada böyle dolanıp duruyorsun demiş ve içeri davet etmiş. Ocakçı beyefendi, adı da Niyazi yani, anlatmış, ya demiş ben memurum emekli oldum, öyle pek de param yok, şimdilerde de ay sonu, sıkıntıdayım, içeri girip çay kahve içmek de istiyorum ama parasızım. Eskiden gittiğim ve veresiye çay kahve içtiğim yerler de kapandı.

Bunu deyince Esat Ağabey, içeriye seslenmiş, Niyazi beye çay getirin, yan taraftan da tost söyleyin. Niyazi beye, sevdim seni demiş. Niyazi bey ise şaşkın şaşkın bakıyormuş. Esat Ağabey, öksüz büyüdüm ben, halden anlarım, bundan sonra sana benden veresiye olsun, diye eklemiş.

Esat abi ile ocakçı Niyazi’nin tanışması böyle olmuş. Bir süre Esat abinin kafesine gitmiş gelmiş. Emekli ikramiyesini de ne yapacağını düşünüp dururmuş. Evdeki kaşık düşmanı ev alalım diye tutturmuş. Kadın da haklı yani, Niyazi ve karısı yıllardır kiralarda sürünmüşler, onca yıl geçmiş bir ev sahibi olamamışlar. Hanımın çenesinden kurtulamamış, her Allahın günü dırdır edermiş karısı.

“Bak bey yaşımız geçiyor, böyle giderse bu yaştan sonra çoluk çocuğun eline kalırız”. Fırsat bulduğu her an adamcağızın başının etini yiyormuş.

Evde bu ev alma tartışmaları süredururken, kafenin sahibi ağabey, bu memur emeklisi adama, gel bundan sonra benimle çalış demiş, benim ocakçı gidiyor, onun yerine geçersin, çayı sen yaparsın, filtre kahveleri ise zaten bir üniversiteli kız varmış, kahve yapma eğitimi alan, o yaparmış, Kadıköy’deki dükkanda, eskiden.

(devam edecek)

18 yorum:

 1. Koca yürekli Esat Ağabeey:) Ben çok sevdim bu öyküyü Deep, kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. ada denizi.

   iyi insanlar var içinde bakalım :)

   Sil
 3. Şu bölümlere 3-5 paragraf daha eklesen deep çabucak bitiveriyor:)
  Başlığa ek yerinde olmuş Esat Abi ana karakter oldu. 🙏⚘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   ay uzun hikayeler sevilmiyor diye kısa kısa yazıyom :)

   Sil
 4. Esat abi, Niyazi. Karakterler çoğalıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşamdan yazılar.

   eveey musevi amcadan sonra şimdi müslümanlar :)

   Sil
 5. Hikaye farklılaşmaya başlamış:) Güzel insanlar gelmiş en azından.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vakti dem.

   eveey dükkanı bir türk, müslüman amca devraldıı :)

   Sil
 6. Niyazi'nin karısı haklı. Sonra anlayacak onun kıymetini:)

  YanıtlaSil
 7. Hadi bakalım, iyilik etti aldı işe ne olacak:)

  YanıtlaSil
 8. merhabalar Musevi hikayesine bir kişi daha eklenmiş. Emekli devlet memuru Niyazi için de iyi olmuş. Karısı için kullandığınız nitelemeleri de bir hayli ilginç buldum. "kaşıkçı düşmanı", "dırdır etmek", "başının etini yemek" vs.

  İnşAllah Niyazi bey alacağı ikramiyesi ile bir ev alımı teşebbüsünde bulunur da, hanımının da dırdırından kurtulur.

  Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   öyküyü eski zamanların diliyle yazmak için araştırma yapıyom evet :)

   Sil
 9. niyazi beyin karısı haklı ev sahibi olmadan yaşamak gittikçe zorlaşıyor kiralar kafayı yiyor her yıl ve buna oranla ev sahibi olmak da zorlaşıyor :D esat bey de iyi kalpli biriymiş bakalım neler oluyo sonra :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   evet eveeet kiralar fenalaşıyor gittikçe ev almak ise iyicene zor. esat ağabey iyilik yapmaya devam ediyoring :)

   Sil