25 Eylül 2021 Cumartesi

DİZİLER 11

 

RATCHED

İlk sezonu biten A.B.D. dram, suç, gerilim dizisi. İkinci sezon da gelecek. Sarah Paulson, Judy Davis, Sharon Stone, Vincent D’Onofrio gibi iyi oyuncular var.

Dizi, Ken Kesey’in Guguk Kuşu adlı romanından ilham alınarak çekilmiş. Aynı isimde, Jack Nicholson’un oynadığı filmin bir anlamda öncesini anlatıyor.

Hemşire Ratched, acımasızdır, aslında hemşire bile değildir ama hemşireyim diyerek bir hastanede çalışmaya başlar ve zaman içinde çeşitli entrikalarla, kötülüklerle hastaneyi ele geçirir. Asıl amacı, hastanede tutulan ve katil olan erkek kardeşini kurtarmaktır.

Bazı rahatsız edici sahnelerine rağmen ilgi çekici, heyecanlı dizilerden. Not:3/4


KATLA

İzlanda bilimkurgu, gizem dizisi.

Fortitude adlı kuzey bilimkurgu dizisi havasında. Fortitude’da daha belirgindi konu, bu dizide daha belirsiz. İzlanda halk masallarına dayanan dizide, Katla adlı volkan patladıktan sonra Vik adlı küçük şehirdeki yaşam anlatılıyor.Şimdilik ilk sezonu biten bu dizide, tuhaf olaylar gerçekleşiyor, önce küllerden bir kadın çıkıyor ortaya, sonra küllerden gelenlerin sayısı artıyor, bu gelenler aslında bu şehirde daha önce yaşayıp da kaybolanlar. Gelenlerin bazıları gerçekten de o kişilerin gençlikleri, bazıları ise klon. Nedeni belli değil, belki volkan etkisi, belki bir asteroid. Dizi gizemli başlayıp gizemli bitiyor, açık sorularla.

Türü sevenler için keyifli. Not:3/4


EVIL

İkinci sezonu devam etmekte olan A.B.D. doğaüstü olaylar dizisi. Her bölümde bir doğaüstü olay izliyoruz. Genelde devam eden bir araştırma sürecini anlatsa da her bölüm bağımsız aynı zamanda.

Doğaüstü olayları incelemek için kilisenin isteğiyle bir rahip ve bir klinik psikolog birlikte çalışmaya başlıyor. Amaç, doğaüstü olayları yaşayan kişiler, ruh hastası mı, akıl hastası mı yoksa bir şekilde içlerine kötü ruhlar mı girmiş. Bu kişiler, bir suç işlediği zaman, sonuçta tımarhaneye mi gönderilecek, yani hastalar mı, yoksa içlerine kötü ruhlar mı girmiş, kötü ruh girince suçsuz kabul ediliyorlar ve rahip ile psikolog bu kötü ruhları çıkarmaya çalışıyor.

Rahip, kötü ruh kısmını, psikolog ise ruh hastalığı kısmını inceliyor, rahip daha soyut, psikolog ise daha bilimsel, gerçekçi.

Doğaüstünü, yaratıkları, rüyaları, kötü ruhları izlemeyi sevenler için dizi ideal. Sert dizi değil. Daha yumuşak izleyiciler için. Not:4/4


DEVAM EDEN DİZİLER:


INTO THE NIGHT

Belçika bilimkurgu gerilim dizisi. İlk sezonunu Mayıs 2020’de izlemiştik. İkinci sezon da geldi. İlk sezonda bir uçak yolculuğunda farklı ülkelerden yolcular vardı, bir Türk de dahil, yolculuk sırasında güneşin neden olduğu bir felaket nedeniyle dünya üzerinde insanlar ölmüştü, uçak ise sadece gece boyunca uçmak durumundaydı, gündüzü görürse hepsi ölecekti. İlk sezon sonunda bir sığınağa indiler, sabah olmadan. İkinci sezon ise sığınakta geçiyor. Beslenme sorunları ortaya çıkıyor ve yakıt bularak yine gece zamanı başka şehre, insanların bulunması olası olan başka sığınaklara gitme uğraşı veriyorlar. Üçüncü sezon da gelecek.

Bilimkurgu felaket dizilerini sevenler için. Dizinin ikinci sezonunun final bölümünde ise yarım dakika için Kıvanç Tatlıtuğ’u araştırmacı rolünde görüyoruz. Not:3/4


LUPIN

Fransız suç dizisi. İlk sezonu Ocak 2021’de izlemiştik, ikinci sezon da geldi, üçüncü sezon da gelecek.

Başrolde Omar Sy (Can Dostum) mükemmel. Arsen Lüpen romanlarını sevip romanlardaki hırsızlıkları aynen gerçekleştiren ve onun gibi kibar bir hırsız olan Assane rolünde yıldızlaşmış, çok rahat bir oyunculuğu var. Eski karısı Claire rolünde de Fransız sinemasının iyilerinden Ludivine Sagnier.

Assane, bol hırsızlık yapıyor, zekice, hiç yakalanmıyor, bir yandan da babasının intikamı peşinde. İlk sezonda sürekli olarak kaçmıştı, ikinci sezonda oğlu kaçırılınca başı derde giriyor ve oğlunu kurtarmaya çalışıyor.

Çok keyifli dizi, bir yandan da anime havasında, eğlenceli, komik. Not:4/4


Not: Foto, Evil dizisinden bir sahne. Soldakiler, rahip ve psikolog.

34 yorum:

 1. bir ara vcd kiralama vardı, kolayca film seçer, kiralar ve keyifle izlerdik. şimdi internette bir sütü seçenek var, bir türlü beğenemiyor ve izlemekten vazgeçiyoruz. ben izleyeceklerimi tek başıma izlemeye çalışıyorum. onun için senin bu kadar çok izleyebilmeni takdir ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tosbağa günlüğü.

   akşamları dizi ve film izliyorum işte :)

   Sil
 2. Bilimkurgu pek sevmiyorum ama Into The Night baya ilgimi çekti hemen aldım listeme :) Lupin en sevdiklerimden üçüncü sezonu sabırsızlıkla bekliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. buffiy.

   into the night hıhım iyi dizi :) lupin masal gibi ne güzel dizi yaa :)

   Sil
 3. Ratched beklentimi karşıladı maalesef :( Katla ilgimi çekti, izleyebilirim fırsat bulursam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül özdemir.

   katla iyi ama ağır giditor :) ratched ilginçti :)

   Sil
 4. Dizilerin hepsi ilgimi çekti. Lupin in bir bölümüne bakmıştım pek sarmadı. Ama lupin karakterini kitaplarda seviyorum. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okurix.

   arsen lüpen evet kibar hırsız romanları, yeniden basılıyor :)

   Sil
 5. Rahip ve psikologlar yine iş başında 🙂 Into the Night dizisinin ilgi çekici bir başlangıcı var. Omar Sy'lı Lupin dizisi de ilgimi çekti. :) Ben de çok film izliyorum ama senin hızına erismenin imkanı yok 😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   omar sy mükemmel oyuncu. her akşam film veye dizi izliyorum :)

   Sil
 6. Lupin ve into the night güzel onları izliyorum, gerçi into the night'ın ilk sezonunu daha çok sevmiştim ama izlenir. Katla'ya merakla başladım ama ancak 2-3 bölüm filan dayanabildim sarmadı hiç. Elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül akça.

   into the night ilk sezon daha heyecanlıydı :) katla çok soyut ve ağır dizi evet :)

   Sil
 7. diziler, filmler, kitaplar... eksik zamanlar, dağınık dikkatler... :D keyifle kal :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitap eylemi.

   eveeet herkes öyle biraz :)

   Sil
 8. Tavsiyeler için sağol Deep...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yüreğimin iklimi.

   hıhıms yaşasın diziler :)

   Sil
 9. Ratched çok iyiydii devamı da olsuun kadın çok iyi oynamış valla korkulur kendisinden :D
  Katla çok güzel başladı ama gidişatından hiçbir şey anlamadım sonunu da anlamadım yani bir sürü olay var ama hiçbirinin cevabı yok her şey havada güzel bir konu normalde ama iyi işlenmemiş gibi. bence uzaylılar klon yapıyor en olmadı hükümet klon deneyi yapıyor diye kafamda konuyu kendim tamamladım ama bunlara dair de hiç ipucu yok tek ipucu yanardağın içine uzaydan geçmişte meteor düşmüş dediler bir kez :D
  Evil azcık supernaturala özenmiş ama çocuk versiyonu gibi kalmış sanki :) komediye kayacak gibi yapıp o yönde de gitmiyor anlayamadım. olay başta ilginçti ama sonra sıkıcı olmaya başladı. bi de psikolog filan olması paranormal şeyleri kabul etmemeli bir türlü iyi bir kurguydu ama sonra bunu da düzgün işlemediler sanki ilginç valla.
  into the night ilk sezonu daha heyecanlıydı. bir türlü sığınaktan çıkamamak sıkıcı olmuş bu sezon. ellerinde güzel bir konu var biraz klişe olsa bile çok iyi işlenebilir ki daha sebepler bilinmezken sonuçlar da bilinmezken çok gerilimli çok heyecanlı şeyler çıkabilirdi ortaya. ama çok basit çok tekdüze geldi bana sezon. bakalım devamı nasıl olacak :)
  Lupin bu listenin en iyisi bence çok çok sevdim bana tenteni hatırlatıyo her bölümün işlenişi ve o müzikler çok azcık da sherlock havası var sanki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   ratched, ikinci sezonda hemşire ile oğlan kardeşi hesaplaşcak herhalde :) katla çok soyuttu fazla gizemli :) evil yine de ne güzel konu yaaa, rahip ve psikolog ikilisi, ama george korkunçtu :) into the night evet yaa hep sığınak sıktı biraz :) lupin evet tenten gibi eski havası var, masal gibi :)

   Sil
 10. Kış geliyor tv de dizi xok
  Yalanci
  Yargi izledim begendim. E zaten Sadakatsiz başlıyor nolcak böyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevkoz.

   teşkilat ve yargı izliyom ben de :)

   Sil
 11. Katla dizisi durağan ilerledi, birden heyecanlandı ve aklımda soru işaretleriyle bitti:) Dizilerin bende bıraktığı bu kafa karışıklığını seviyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mavi melodi.

   eveeet belirgin bir son yoktu, hıhım ucu açık son iyi oluyor, bir de hoşgeldiin :)

   Sil
 12. Ratched ve Lupin kesin öneririm. Katla eh işte, diğerlerini izlemedim çocuğum 😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dikiş sevdası.

   ya valla ya lupin hep olsa :)

   Sil
 13. evil ilginç bir diziydi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   eveey paranormal olaylar ansiklobedisi gibiydi :)

   Sil
 14. Bu listedeki hiç bir diziyi izlemedim. Ama bir araştırayım bakalım bana hitap eden var mı? :)

  YanıtlaSil
 15. katla 'yı izledim ama pek sevmedim kafamda oturmadı bazı şeyler..
  şimdiler de into the night bakıyorum ama ilki daha heyecanlıydı sanki di mi deepcim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. düş tasarımcısı.

   katla, fazla gizemli, soyuttu, haklısın :) eveet into the night ilk sezen heyecanlıydı, aksiyonluydu, ikincisi biraz sıkıcı :)

   Sil
 16. Yanıtlar
  1. diary of meri.

   katla'ya benzeyen fortitude daha heyecanlı :)

   Sil
 17. into the night izledim, 3. sezonu bekliyorum. Birinci sezon, ikinciden daha güzeldi sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evde yazar.

   eveet, uçaktaki ilk sezon daha heycanlıydı, sığınaktaki ikinci sezon daha durgundu, üçüncü sezonda ortam değiştircekler bakalım :)

   Sil