12 Eylül 2021 Pazar

HAFTANIN KİTAPLARI 8

 ÜÇ KIZKARDEŞ

İclal Aydın

Artemis Yayınları

Üç kızkardeşin hayatı. Türkan en büyükleri, Dönüş ortanca, Derya en küçükleri. Ayvalık’ta anne babaları ile yaşıyorlar. Babaları devlet memuru, anneleri öğretmen. Ayvalık’taki çocukluk, mahalle, okul yılları ile başlıyor roman, sonra bir dram sonrası İstanbul’a taşınıyorlar. Üniversite, iş, daha sonra evlilik, çoluk çocuk yılları.  Başlarına gelen olaylar, hastalıklar, evlilik sorunları. Duygusal, mutlu anlar yanında bol dram. Anne ve teyzelerinin hayatını , yurtdışına giderken, bir defterle öğrenen genç kız.

Duygusal, sürükleyici, komedi, trajedi. Keyifle okunuyor. Not:3/4


KIZIL

Pamela Wood

Altıkırkbeş Yayıncılık

Bukowski’nin Kızıl’ı, yazar Bukowski’nin 1970’li yıllarda sevgilisi olan Pamela’nın biyografik romanı. Pamela, iki yıl birlikte olduğu yazarla olan ilişkisini oldukça açık ve detaylı anlatmış. Bukowski, Pam’den sonra Linda Lee ile tanışıyor ve evleniyor. Bu kitapta Linda ile yazarın tanışmasına da yer vermiş Pam.

Bukowski’nin sürekli içki içmesi, şiir okuma geceleri, ufak işlerde çalışması, sağlığı, Los Angeles’ten hiç ayrılmak istemeyişi gibi bilinen gerçekler var. Kızıl için yazdığı şiirlerin ayrıntısı da okuyoruz. Ayrıca, anlaşılan o ki, yazar, göründüğünden daha kibar bir insanmış. Öykü, romanları, şiirlerinde anlattıkları da içinde bir miktar gerçek olsa da genelde kurgu imiş. Çünkü, okurlar hepsini gerçek sanıyor.

Çeviri yine Avi Pardo ve çok başarılı. Bir yazarın özel yaşamını okumak isteyenler için. Not:3/4
BAĞIŞLANMANIN DÖRT YOLU

Ursula K. Le Guin

Metis Yayınları

Bilimkurgunun, fantastiğin büyük ustası, Mülksüzler’in, Yerdeniz Büyücüsü’nün yazarı, bilimkurgunun, fantastiğin edebiyatçısı yazarın dört öyküsünün bulunduğu kitap, her zamanki gibi büyük keyifle ve merakla okunuyor. Kitabın sonunda da kitaptaki öykülerin evreni ile ilgili açıklamalar bulunmakta.

Gezegenler, koloniler, köleler, savaşlar. Güçlü kadınlar, kadınların erkekler gibi savaşması, kadınların özgürlüğü. Kölelik, sahiplik, cinslerin eşitsizliği. Yine ilginç isimler. Werel-Yeowe güneş sistemi, gezegenler, koloniler.

Yine inanılmaz bir hayal gücü. Not:4/4


ZİNCİR GEMİDE KALDI

Ron Paphitis

Ihlamur Yayıncılık

Bir dönem romanı. 1800-1820 yılları arasında Avustralya. Avustralya’nın, İngilizler tarafından kolonileştirilmeye başlandığı ilk yıllar. 1800’e gelirken İngilizler gemilerle Avustralya’ya doğru yola çıkıyor. Boş Avustralya topraklarında arazi edinip çiftçilik yapmak isteyenler ve ilerde çiftlik sahiplerinin kölesi olacak mahkumlar var gemilerde. Mahkumlar köle oluyor.

Jennifer da mahkumlardan birisi, hırsızlık yapmış zamanında. Gemideki bir İngiliz ailesi onu yolculuk boyunca çocuk bakıcısı olarak yanlarına alıyor. Gemideki bir denizci de ona aşık oluyor. Avustralya’ya inince evleniyorlar. Bir mahkumun bir çiftçiyle evlenmesi hoş karşılanmıyor ama çift bu duruma dayanıyor.

Karı kocanın çiftliği işletmesi, çocukları yoluyla o dönemin yaşantısı anlatılıyor. İlk göçmenlerin yaşamı. Fazla işlenmemiş bir dönemin romanı. Sürükleyici, etkileyici, destansı roman. Not:4/4

44 yorum:

 1. bağışlanmanın dört yolu tam benlikmiiş okuyayıım :) zincir gemide kaldı da severim gibi merak ettiim :) kitapların altındaki örtüyü sevdiim renkleri çok şiriin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   eveey uyar sana le guin :) avustralya nın kuruluş dönemi, ilk defa okudum o dönem hakkında pek roman yok, örtü, anneanne örtülerinden :)

   Sil
 2. Üç Kız Kardeş ve Bağışlanmanın Dört Yolu' nu merak ettim. Tanıtım için teşekkürler Deep. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duygu emanet.

   ursula le guin bencesi tam sana uygun bir yazar, fantastik ve bilimkurgu :)

   Sil
 3. İnsanlar bu kölelikten ne çekmiş diye düşünebiliriz ama hala devam etmekte. Farkında olsakta yapılacak bir şey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müfred.

   yani avrupa mesela tüm afrikayı köle yaptı :)

   Sil
 4. Merhabalar.
  Kitap tanıtımınız için önce kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

  Kitapların içinden "Zincir Gemide Kaldı" ilgimi çekti. İnşAllah bu kitabı okuma imkan ve fırsatını bulurum.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   gerçekten çok ilginç roman, avustralya nın koloni olma dönemi, bu ingilizler de dünyayı ne çok sömürmüş :)

   Sil
 5. Bukowski okursam anca ondan sonra Kızıl'ı okurum sanırım. Şimdi okusam muhtemelen bir şey anlamam :) Mülksüzler'i çok merak ediyorum ya. Yerdeniz Büyücüsü'nün kitaplarını da tek tek alıp seriyi tamamlayacaktım. İlk kitabı alalı baya baya yıllar oldu :) Keşke gözümü karartıp tek cilt baskısını alsaydım. Şimdiye okurdum o zaman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilkay.

   tek cilt baskısının korsanını almıştım :) mülksüzler çok fazla iyi tabii, le guin diğer bilimkurgucu ve fantastikçilere oranla çok fazla edebiyatçı, entelektüel, tolkien ve lewis (narnia) gibi bir evren yaratanlardan le guin, kitapları genelde birbirine bağlı seriler halinde, bu kitap da öyle, tek başına da okunabilir tabii :) le guin senin seveceğin yazarlardan :)

   Sil
  2. Sadece kıyıda köşede kalmış bir kitabını okumuştum. Vahşi Kızlar ismi. Ama tam bir tanışma olmadı yazarla. Bana da severim gibi geliyor :)

   Sil
  3. ilkay.

   eveet, edebiyat mezunu o, seversin tabii :)

   Sil
 6. Kızıl ve Üç Kız Kardeş kitaplarını merak ettim Deep.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşamdan yazılar.

   kızıl da bukowski nin iyi yanlarını öğrenmiş oldum :) üç kızkardeş, türkiye tarihi gibi roman :)

   Sil
 7. Dönem kitaplarını filmlerini dizilerini çok severim.Sonuncu kitabı merak ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kiremithanem.

   zincir gemide kaldı, keşke dizisi olsa :)

   Sil
 8. Evet ben de son kitabı mutlaka okumalıyım, çok ilginç bir dönemmiş o, benzer konunun geçtiği bir kitap okumuştum ama bu daha ayrıntılı gibi 😘

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dikiş sevda sı.

   evet yaa, avustralya nın böyle bir geçmişi olduğunu bilmiyordum, yani yaşantı çok detaylı anlatılmış, kurgu ama ortam belli yani :)

   Sil
 9. Zincir Gemide Kaldı güzelmiş not aldım. Aslında Le Guin'in kitabına da bakmıştım ama öykü diye kaldı. Elinize sağlık, keyifli okumalar:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül akça.

   tarihsel aksiyon romans beklerken gayet iyi bir dönem romanı çıktı karşıma, tarih ve dönem romanlarını, dizilerini, filmlerini de hiç sevmem, sıkılırım, ama bu dönem ve olaylar çok değişik geldi bana :) le guin in bu kitabı dört adet uzun öykü ama öyküler birbirine bağlı ve kitap da büyük bir serinin bir parçası, ama bağımsız da okunabilir, le guin in kitapları seri halinde toptan okunmalı aslında :) zaman çarkı gibi :)

   Sil
 10. şahane kitaplar bulmuşsun yine Deepcim:)

  YanıtlaSil
 11. Üç kız kardeşin devamı Kalbin can mayası deep umarım onu da okursun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yüreğimin iklimi.

   hımm o zaman bulayım onu da piku :) belki o zamansa defne yi anlatıyordur :)

   Sil
 12. Yeniden kitap okuma maratonunda dönüyorum galiba. Listeme almalık kitaplar:))

  YanıtlaSil
 13. hmm 3 kitabı da okumadım ama konuları hiç beni açmadı artık çok uzun konulu kitaplar okuyamıyorum sanırım (klasikler hariç) ama hepsi ayrı ayrı sezonluk dizi tadı veriyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. esra kafkaslı.

   :) oooo çok yaşlandın seen hihihi :)

   Sil
 14. Üç kız kardeş keyifliydi ama diğerlerini okumadım. Listeler güzel oluyor. Emeğine sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ebemkuşağı.

   bu kitapları geçen hafta içinde okudum. üç kitap zaten çok kolay okunan kitaplar, onları birer günde bitirdim, le guin ise üç dört gün sürdü :)

   Sil
 15. Üç Kız Kardeş çok güzel ama değil mi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dada.

   eveeey, türkiye yakın tarihi gibi roman, kardeşler de ne hoştu, kitabın devamı da varmış, kalbin can mayası, onu da okurum artıkın :)

   Sil
 16. Şu sıralar türk edebiyatına takmış durumdayim. Yakup Kadri, Halide Edip, Ahmet Hamdi okuyorum boyuna :) Yerli klasikleri elimden geldiğince bitirdikten sonra dünya klasiklerindeki eksiklerimi tamamlayacağım İnşallah. Sonra gelsin Dostoyevskiler, gitsin Tolstoylar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. küçük hanım.

   türk edebiyatı güzel tabii, eskiler, yakup kadri okuycam ben de :) halid edip biricik yaa, geçende çaresaz adlı güzelim romanını okuyup yazdım blogda :) ahmet hamdi süfer süfer :) yakınlarda okuduklarımdan, siyah gözler (cemil süleyman), refet, levayihi hayat (fatma aliye), ömer in çocukluğu (muallim naci) çok güzeldi :) evey dünya klasikleri de güzel tabii, tolstoy, dosto, okudukça sölersiin, klasiklerin süperlerinden de sölerim arada :)

   heey, keyfin yerinde mi, her şey yolunda mı? :) yani eğitim, sınav, okul durumlarıııı :)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederiim oncelikle <3
   İçlerinden yalnız Ömer'in Çocukluğu'nu okumustum ortaokul yıllarında. Çok sevdiğimi hatirliyorum ama içeriğini tamamen unutmuşum. Diğerlerine de mutlaka bakacağım, özellikle Fatma Aliye'yi merak ediyorum. :) Her şey yolunda çok şükür :) Bu yıl fena değildi sıralamam ama aklımdaki bölüm tamamen değiştiginden son kez hazirlanacagim bakalım, bağımlılık yaptı sınav :D Şaka bir yana ilk kez bölüm ve üniversite hakkında kafamda bir şeyler netleşti, öncesinde hep bir kararsızdım, karambole çalışıyordum. Bu yıl iü ytü marmara filan tutuyordu aslında ama son kez aklımdaki bölümden girmek istiyorum sinava. Bu yıl direkt yazıp yerleşsem pişman olacağımı biliyordum çünkü. Üniye başlamadan da bu yıl klasikleri bitirmeye çalışıyorum bir yandan, bir de babamla araba kullanma alıştırmaları yapıyoruz, ehliyete yazilacagim yakın zamanda inşallah :) Sen nasılsın canım Deep , her şey yolundadır İnşallah <3

   Sil
  3. küçük hanım.

   son kez olur işallah peki :) hımm ne bölüm istediğine karar verdin yani, bu iyi bir şey, bizim ülkede bizleri ne istediğini bilen şekild pek yetiştirmiyorlar çünkü, aklındaki bölüm anladım, son kez yani bir daha girmem gibi diyorsun ama defalarca giren çok da yani, son kez girip bu kez istediğim bölüme gireceğim şeklinde anlıyorum, olcak tabii, yani sen mutlaka okuyacaksın üniversite, bunun aksini düşünme, klasikleri okursun tabii :) hadi bu yıl bitir bu işi ve öğrenci ol, madem ne istediğini biliyon, güvenli, kararlı, rahat, emin gir bu kez :) iyiyim, yolunda evet, yani işte mart 2021 den beri evdeyim, pek çıkılmıyor, alışveriş ve parka gitmek dışında, bir tür tatil gibi oldu, ama pandemi de biter artık işallah, kitap film dizi müzik blog yemek uyku alışveriş bir de çeviri yapıyorum şimdilik iş olarak :) huzurluyum yanii :)

   Sil
 17. güzel kitaplar teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 18. Bir ara İclal Aydın çok okurdum sonra sıkıldım nedense..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   pek okumadıklarımdan benim de :)

   Sil
 19. Yine güzel öneriler emeğine sağlık😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. diary of meri.

   yaşasın kitaplaar, saoool :)

   Sil
 20. Bu iki kitabı da hep merak etmişimdir. Gidip alayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zweig okuyor.

   bu yazıdaki dört kitap da çeşitli yönlerden iyi :)

   Sil