24 Ekim 2021 Pazar

HAFTANIN KİTAPLARI 11

 ASIL ADI ATİYE

Naşide Gökbudak

Nemesis Kitap

Yazarın Sıdıka adlı romanından sonra yazdığı roman Atiye. Kendi ailesindeki kişileri yazıyor Gökbudak. Sıdıka anneannesi, Atiye de teyzesi. Sıdıka’nın kızı Atiye.  Elazığ’ın tanınmış ailelerinden bir ağa kızı Sıdıka, Atiye de ilginç bir hayat yaşayan kızı. Roman yaklaşık 100 yıl öncesini anlatıyor. Atiye, Atatürk ile de tanışmış ve o ölünce çok üzülüyor.

Atiye’nin yaşamı dram dolu. Aşkı, evliliği, çocukları, yeğenleri, yıllar geçtikçe aileyi ayakta tutmaya çabalıyor Atiye. Zengin başlasa da hayata sonradan dikiş dikerek yaşamını sürdürüyor. Roman, destan gibi, koca bir ömürü anlatıyor.

Heyecanlı ve aynı zamanda hüzünlü bir hayat. Annesi Sıdıka da var romanda. Su gibi akıyor kitap. Diziye çekilmesi de düşünülmekte. Not:4/4


SATRANÇ

Stefen Zweig

RB Yayıncılık

Satranç, yazarın ülkemizde en çok okunan kitaplarından biri, aynı zamanda en tanınmış kısa romanı. Nazilerden kaçan yazar, intihar etmeden önce bu romanı yazıyor, romanda Naziler de anlatılmakta.

Konu satranç. Bir gemideki iki kişinin satranç karşılaşması. Kişilerden biri Czentoviç, cahil ve kaba olmasına rağmen doğuştan satranç dehası olan ve kısa sürede dünya şampiyonu olan bir genç adam.  Diğer oyuncu ise Dr. B, uzun yıllar satranç oynamadıktan sonra gemide diğerine rakip oluyor, satrancı Nazilere esir iken tesadüf eseri öğrenmiş. Bu ikisinin karşılaşması ilginç.

Bir yandan da Naziler ve Avrupa’yı anlatıyor bu ikisinin kişiliklerinde ve siyah beyaz taşlar da iyiliği, kötülüğü. İlginç kitap, okuma süreci de heyecanlı. Not:3/4
BİR ADAM GİRDİ ŞEHRE KOŞARAK

Tarık Tufan

Doğan Kitap

Tarık Tufan günümüzün sevilen yazarlarından. Ayrıca, Uzak İhtimal ve Yozgat Blues gibi iki güzel filmin senaryosu da ona ait.

Kitap, serbest deneme tarzında, yazar aklına gelen bir çok konuyu, cümleyi bir araya getirdiği kısa kısa denemeler yazmış, biraz da günlük bazı yerlerde, aforizmalar da var. Hüzünlü karakterler bulunuyor yazılarda. Son zamanlarda ülkemizde popüler olan tutunamayanlar, kaybedenler tarzı hayatlar. Biraz dışlanmış kişiler ya da gündelik yaşamda gözümüze çarpmayanlar.

Roman, öykü değil de deneme, anı okumak isteyenler için, yazarın dilini sevenler için. Not:3/4


MAĞARA ARKADAŞLARI

Ayfer Tunç

Can Yayınları

Ayfer Tunç, günümüzün en sevilen ve en iyi edebiyatçılarından. Öykü, roman, anı, inceleme, her türde yazıyor. Yazma dersleri de veriyor. Suzan Defter, Yeşil Peri Gecesi gibi unutulmaz romanları bulunmakta.

Bu kitabı ise bir öyküler toplamı ve ilk kitaplarından. Daha sonraki romanlarının öncüsü gibi. Öykülerde çeşitli insanların hayatlarından kesitler bulunuyor. Sıradan insanların kendileri için sıradan olmayan öyküleri. Hepsi etkileyici yaşamlar. Özellikle ilk öykü.  Ayyıldız Apartmanı adlı bir binanın kendisi bize anlatıyor yaşamını ve içinde yaşayanları. Artık eskiyen bina, yaklaşık 50 yıllık olan apartman, artık yıprandığı için kendine bir çıkış yolu arıyor. Kendini yok edecek veya yenilenecektir.

Edebi öykü sevenlere. Not:3/4

42 yorum:

 1. Güzel kitaplar toplanmış bir araya:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ebemkuşağı.

   eveet bu hafta hoş kitaplar okudum, üçü ince idi zaten, atiye biraz uzundu :)

   Sil
 2. Tarık Tufan ve Ayfer Tunç kitaplarından okumak istiyorum. Bir Adam Girdi Şehre Koşarak'ın yazım stili ilgimi çekti ama beğenir miyim bilemedim de. Okumak gerek :) Mağara Arkadaşları kitabınıysa daha evvel görmemiştim. Hem öykü olmasıyla hem de bahsettiğin öykünün konusuyla ilgimi çekti. Önerdiğin kitaplardan sadece Satranç'ı okumuşum bu arada. Okunacak çok kitap var :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilkay.

   tufandan iki kitap okudum, sevdim, ama romanlarını okuyunca anlıycam daha iyi, şanzelize düğün salonu nu okuyum diyorum. ayfer tunç çok iyi gerçekten de. bu kitabı, bir adam girdi yi okumasan da olur bencesi, romanlarını deneyebilirsin, tunç un öykü kitabını yeni gördüm ben de, romanlarını çok sevmiştim, öykülerini de sevdim, evet özellikle apartman öyküsü biraz da melisa kesmez havasında diyebilirim, nostaljik tadı var, satranç ilginç bir kitap, ya evet yaa yetişmek zooor :)

   Sil
 3. Asıl Adı Atiye'yi merak ettim. Adı Aylin geldi aklıma konusunu okuyunca. Zweig'in Satranç hariç tüm kitaplarını okudum desem. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. she is the man.

   adı aylin ne güzel roman yaa :) ha haa en ünlüsünü okumadın yanii :)

   Sil
 4. mabel cikletleri en sevdiğim:)))
  Zweig dışında okumadığım kitaplar. listeme yazdım:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kedi kedi kedi.

   mabel evet yaaa :) ayfer tunç çok iyi :)

   Sil
 5. Uzun bir aradan sonra mrb.Derin:) Yogunluktan dolayı blogumda uzun zamandır yazmadım.Simdi tekrar yazmaya başladım,umarım devam edebilirim.Bu arada bazı arkadaşların bloglarına baktım fakat mobil uyumlu olmayınca malesef okuması çok zor.Kitapların hepsi güzel.Satranc bende de var,daha okuyacağım inşallah:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gülten.

   hoşgeldiiin, twitterı sevdin sen :) hadi işallah devam edersin :) hımm telden okuyon o zaman sen blogları, bilemiyorum ki :) satranç, okursun nasıl olsaa :)

   Sil
 6. Naşide hanımın tüm kitaplarını okudum diye hatırlıyorum güzel bir yazar:)
  iyi haftalar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yüreğimin iklimi.

   valla iki romanını okudum, ikisi de çok sürükleyici idi :)

   Sil
 7. Satranç muhteşemdi ona söylenecek söz yok. Diğerlerinden Tarık Tufan'dan 1 tane okudum ama sevmedim, Ayfer Tunç iyi bir yazar, 3 tane kitabını okudum ama birini sevdim, bir çok kişi gibi öyle çok tutkunu olamadım. Naşide Gökbudak'tan ise yıllar önce 2 roman okumuştum kendi türünde iyi romanlardı ama bana yetti. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gül akça.

   tufan romanlarını denicem bakalım :) tunç evet iyi ama işte değişiyor tabii, ben de örneğin, sezgin kaymaz, yekta kopan, orhan pamuk, elif şafak'a ısınamadım :) gökbudak, edebiyat sayılmaz, hayat öyküsü yazıyor, iki tane okudum, hayatlar değişikti, biraz da hüzünlü :)

   Sil
 8. Naşide Gökbudak bana biraz hafif yazıyor kelimelerle oynamıyor gibi geliyor. Ama Aufer Tunç'u çok severim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duru tarifler.

   gökbudak edebiyat değil zaten, popüler dilde yazıyor, ayfer tunç benim de en sevdiklerimden yaa :)

   Sil
 9. Satranç iki kez okudum. Yine okuyacağım. :)

  YanıtlaSil
 10. yine güzel bir liste, tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğitim pınarı.

   teşekkürler, kitap tutkum var işte :)

   Sil
 11. Derin ben sana ve blogcu arkadaslara birşey sormak istiyorum. Youtube kanal açmış ve seslendirme denemiştim.Fakat daha sonra vazgeçip seslendirmeleri kaldırdım.Yeniden kanal açtım,fakat eski kanalda bir seslendirme kalmış şifreyi de unuttuğum için kaldıramıyorum.Bilgisi olanlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gülten.

   hımm, bunu bilemiyorum, youtube kanalı olan blogcu arkadaşlara sorarım :)

   Sil
 12. Tarık Tufan' ın kitabını merak ettim, hiç duymamıştım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duygu emanet.

   son dönemde popüler olan yazarlardan, ben de şanzelize düğün alonu adlı romanının okumayı istiyorum :)

   Sil
 13. Bir tek Santraç'ı okudum içlerinde. Ayfer Tunç'u sevmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ada denizi.

   zweig da tunç da iyi tabii :)

   Sil
 14. Satranc en sevMEdigim Zweig kitabi..
  Ayfer Tunc canimizdir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevkoz.

   tunç eveet, satranç biraz yoğun ve dramatik çok, haklısın :)

   Sil
 15. Satranç var evde ben şu an Clarissa'yı okuyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. esra takım.

   clarissa, zweig, okurum ben dee :)

   Sil
 16. zweig dışındakileri bilmiyorum yetişilmiyor sana zateen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   furgon a bindim tutmayın beniiii :)

   Sil
  2. Ooo Silvana yolcusu kalmasıın yanii komikcii :D

   Sil
  3. sessiz gemi.

   hadi kalkıyoooo :)

   Sil
 17. Yeni kitaplar öğrenmiş oldum emeğine sağlık😍

  YanıtlaSil
 18. Satranç' ı okudum. Çok güzel bir kitap.

  YanıtlaSil
 19. MAĞARA ARKADAŞLARI güzel kitap önerebilirim.

  YanıtlaSil
 20. Okumuşsun Asıl Adı Atiye yi maalesef geç de olsa baktım diziye çekileceğini bilmiyordum sayende öğrendim. Teşekkürler (:

  YanıtlaSil