24 Kasım 2021 Çarşamba

KELİME OYUNU 52

Kelime Oyunumuz devam ediyor. Bir yılı tamamladık. Katılım önceleri çoktu sonra azaldı ama yine de arada katılanlar oluyor, zamanla artar yine. Katılan, yorum yapan arkadaşlarımıza teşekkür ederim. İlkay, Ayça, Sessiz Gemi gibi. Haftanın kelimelerini veriyorum.

Beş Kelime: Kuş tüyü, kuyu, çatı, ipek, mermer.

(Not: Bir haftalığına blogumla ilgilenemeyeceğim. Perşembeden Perşembeye. Bir hafta evde yoğun olarak çeviri yapacağım. Haftaya Perşembe akşamı yine blogumda olacağım. Bu süre içinde yazı yazamam, blog okuyamam. Pazartesi günü Ağaç Evi sevgili Sessiz Gemi yazacak, Çarşamba günü ise Kelime Oyununu yine o yazacak. Ben de bu etkinlikleri Perşembe Cuma yazarım artık. Bir süre için kendinize iyi bakııın!)

MASKE VE GÜLLER

1621'in buz gibi bir kış gününde son kez koridorlarından geçtiği konağın kapıları Fırtınabaşı Tepesi'ne düşen yıldırımlar gibi büyük birer gürültüyle çarparken bundan başka yalnızca kalp atışlarını duyabiliyordu. Bütün o şatafatlı avizeler, altın kaplama vazolar ve mermerler bütün o ipekler ve satenler ve kendilerini zengin yiyeceklerle şişirdikleri etlerinin altındaki cılız kemiklerine rağmen güçlü sanan ve kendinden olmayan herkesi ezip yok ederek bütün haksız yolların kitabını yazan zavallı sürüsünden geriye kalanlar... hepsi ve her şey buz tutmuş bir kızıla boyanmış biçimde hareketsiz duruyordu. Ana kapıya doğru ilerlerken bakışlarını ilerlediği yoldan ayırmadan masalardan birinde duran vazoya tıka basa doldurulmuş kırmızı gülleri tek hamleyle aldı. İçlerinden bir iki gül masaya ve yere düştüğü halde umursamadan sakince yürümeye devam etti. Konağın bembeyaz sütunları ve mermerle süslü merdivenlerinden yine aynı sakinlikte indi. Ne var ki bu bembeyaz giriş bile ona artık cehennem gibi kızıl bir renk olarak görünüyordu. Sokak tenha sayılmazdı. Bir iki kişi çığlıkları duymuş olmalı ki ürkekçe ondan tarafa doğru bakıyor fakat bir yandan da göz önünde olmamak ister gibi adımlarını hızlandırarak yollarına devam ediyordu. Temiz havaya çıkmak kalp atışlarının yavaşlamasına yetmemiş olsa da derin bir nefes alıp gökyüzüne baktı. Gökyüzü de nar gibi parlak bir kırmızıya bürünmüştü. Güneş henüz öğle saatlerindeydi. Adımlarını bozmadan aynı hızda taş döşeli yolda ilerlemeye devam etti. Birbiri ardına dizilmiş evlerin sınırladığı sokakta bir iki köşeyi döndü ve nehir kenarında daha geniş duran sokağa ulaştı. Nehir boyu biraz daha ilerleyip bir iskeleye çıktı ve sonunda durdu. Sular kırmızı bir şarap gibi aheste aheste akıyordu. Bütün renkler ona o andan itibaren böyle görünmeye başlamıştı ve bunun ne kadar devam edeceğini bilmiyordu. Kuş tüyleriyle süslü maskenin ardında gözleri kan çanağına dönmüştü ve gözyaşlarının ne kadar süredir aktığından haberi bile yoktu. Yanında getirdiği gülleri bir çırpıda nehre savurdu. Siena Bemole böyle sessizce bekleyip suya kapılan gülleri izleyerek yasına son verirken onu sadece konaklardan birinde hizmetçi olan annesinin isteği üzerine bir kuyudan su taşıyan küçük bir kız gördü. Kız onun kırmızı ve siyahlar içindeki süslü kıyafetleri ve kuş tüyü kaplı maskesinin ardında kurdele ile toplanmış saçlarına bir süre bakıp neden üzgün göründüğünü anlamaya çalıştı. Uzaklardan çan sesleri duyulduğu sırada çatılardan bir anda havalanan güvercinler dikkatini gökyüzüne çekti. Kısa bir süreliğine kuşları izledikten sonra tekrar Siena'ya bakmak istediğindeyse orada kimsenin olmadığını gördü. Bu kadar hızlı ve sessizce gölgelere kaybolup gitmiş olmasına pek fazla şaşırmadı ve elindeki su kovasını taşımaya devam etti ve akşama yapılan pudinglerden biraz yiyip yiyemeyeceğini düşünmeye geri döndü.

Son

45 yorum:

 1. Çok güzel olmuş Deep,bu arada kolay gelsin, görüşmek üzere..

  YanıtlaSil
 2. Yaaa bir yıl oldu mu, çok ilginç :) Zaman geçmiş baya. Aynı zamanda gurur verici. Erkinlikler böyle uzun sürünce mutlu oluyorum. Her hafta katılamadım malum okul falan. Ama elimden geldiğince yazdım. Zaten bu etkinliği çok seviyorum. Blogda katıldığım etkinlikler içinde tartışmasız bana en çok yararı olan etkinlik buydu. Şu an hikayeni okumak için yeterli vaktim yok ama sonra gelip okuyacağım. Çok güzel bir gün dilerim sana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de en çok zorlayan bu etkinlik fakat gerçekten çok şeyler katan da bir etkinlik.Umarim daha uzun yıllar sürer..

   Sil
  2. ilkay.

   oleey o zaman sürsün bu etkinliik :)

   Sil
 3. Yoğunluğunu kısa sürede atlatırsın inşallah :) Kolay gelsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yurdagül çelik.

   saol bir hafta idi yoğunluğum :)

   Sil
 4. Anlatımın çok güçlü Deep. Her zaman beğenerek okuyorum. Karakterin çok gerçekçi olmuş, verdiğin detaylarla her şey gözümde canlandı. Kalemine sağlık. :)
  Kolaylıklar dilerim, görüşmek üzere.

  YanıtlaSil
 5. Yine sürükleyici bir kesit olmuş. Kalemine sağlık.
  Çalışmanda başarılar, kolay gelsin. :)

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar.
  Kelime oyunu çerçevesinde kaleme aldığınız hikayeyi okudum. İhtişamlı bir malikanede hizmetçi olarak çalışan bir kızın hikayesi mi olarak değerlendirmemiz gerekiyor?
  Kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Özel olmayacaksa, evde yapacağınız çevirinin dilini ve konusunu merak ettim. Çeviri çalışmanızda size kolaylıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. recep altun.

   öykülerde hepimiz başka şey anlarız ki, sizin değerlendirme de güzel olmuş :) türkçeden ingilizceye doktora makaleleri çevirdim, genelede dört beş sayfalık oluyor bunlar, yabancı bilimsel dergilerde yayınlanıyor, çok sayıda çevirdim bir haftada :)

   Sil
 7. Derin ben de yazdım:) Kolay gelsin tekrar,sen yoksun ya, yerin belli...

  YanıtlaSil
 8. Lütfen Siena kendini nehre atmamış olsun.
  Öyle güzel bir öykü olmuş ki Deep devamı gelmeli bunun. :)
  İşlerinde kolaylıklar diliyorum, görüşmek üzere.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir pembesever.

   pekii devamı da olabiliiir :)

   Sil
 9. Yine çok güzeldi. Hem anlatımın, hem kurgun :) Sana çevirinde kolaylıklar diliyorum :)

  YanıtlaSil
 10. vampir gibi geldi:)) çok iyiydi Deepcim:)

  YanıtlaSil
 11. Yine döktürülmüş :)
  Kolay gelsin sana..

  YanıtlaSil
 12. Merhaba hocam, yazınızı okudum ve beğendim. Sizi kendi bloguma beklerim
  https://yusufaakman.blogspot.com

  YanıtlaSil
 13. Oooo deepsii viktoryen dönem öncesi avrupası gibi bi yerde herhalde di mi olaay şey gibi assassin's creed oyunundaki suikastçılar gibi karakter öyle hissettim :) intikam için kendini suikastçı olarak yetiştirmiş olmalı sonra da o konakta intikamını alıp kayboluyor ortalıktan tam bir film başlangıcı olmuş yaa bir oyunun introsu gibi ^^ yoksul küçük kızın da onu görüp pek anlamadan sadece akşam tatlıdan yiyebilecek mi acaba diye düşünmesi de çok ilginçli olmuş klasik kitaplarda da böyle minik detaylar olur hep rus edebiyatında filan ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   eveet intikam nasıl olcak acabaaa :) eveet rus pudingi ne güzel oluur :)

   Sil
 14. İyi çalışmalar :) Gözlerimiz yollarda kaldi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. küçük kara balık.

   ayyyy teşekkür ederiiim ponçik :)

   Sil
 15. Hiç bu kadar uzun ara vermezdin yeni bir paylaşım için. İyi misin Deep

  YanıtlaSil
 16. Bizi tarihi dönemlere ötüren bir yazı olmuş😍

  YanıtlaSil
 17. Hikaye şahane olmuş deep kalemine sağlık.
  İşlerin bitmek üzeredir umarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   bitti ivit bir haftaydı işte, tenk yuuu :)

   Sil