12 Şubat 2024 Pazartesi

AĞAÇ EV SOHBETLERİ 234Ağaç Ev Sohbetlerimiz yıllardır keyifle devam ediyor. Her hafta bir sohbet konusu seçip o konuda yazıyoruz. Herkes yazabilir, herkes sohbet konusu bulabilir.

Haftanın konusu: "Daima doğruyu söylemek insan ilişkilerinde en önemli faktör müdür?"

Genelde öyle derler. Tek kırmızı çizgim vardır. O da yalan. Böyle derler. Yalanı hiç affetmem derler. İnsanlar yalandan hoşlanmadığını söylese de aslında insanlar gerçeği duymayı sevmezler. Yalanı bazen de hayali gerçeğe tercih ederler.

Yalan söylemekten kaçarız tabii. Ahlaki açıdan da dinsel açıdan da yalan kötü. Hatta çoğu zaman yalan söylemiş olmamak için hiç konuşmamayı seçeriz. Bir şeyi saklamak yalana girmiyor ne de olsa. Örneğin, biriyle ilgili bir şeyler biliriz. Ama o bilinmesini istemez. Bu bilgiyi o kişinin arkadaşlarına söylememek için o arkadaşlarını da görmeyiz.

Her zaman dürüst olmak da çok zor. Bütün insan ilişkilerimizi düşününce. Her zaman dürüst olmak en önemli faktörlerden olabilir. Ama en önemlisi demek de güç. Diğer faktörler de var tabisi. Örneğin, hasta birine belki de hasta olduğunu söylemek doğru olmayabilir. O kişinin mutluluğu, iyiliği için tabii.

İnsan ilişkilerinde en önemli faktör güven. Güvenmek için de dürüstlük lazım. Açıklık, şeffaklık iyi ilişkinin, sağlıklı ilişkinin temeli. Ama işte bazen karşıdakinin iyiliği için dürüst olunmayabilir de. Duygusal, hassas birine her şey söylenmez. Beyaz yalan diye bir kavram var sonuçta. Diyelim, anneniz saçını bir değişik yaptırmış. Sabah onu gördünüz, olumsuz eleştiri yaparsanız, morali bozulur annenizin. Bir insana moral vermek dürüst olmaktan daha önemli olabilir.

Empati, duyarlılık ile birlikte ise dürüstlük iyi tabii. İnsan ilişkilerinin kendisinin iyi olması ilişkilerde dürüst olmaktan daha önemli bencesi. Tek başına dürüstlük zarar verebilir.

İsteyen ve zamanı olan yazsın işte!

25 yorum:

 1. "Tek başına dürüstlük zarar verebilir." Tüm yazmak istediklerimi tek cümle ile özetledin.. Hele ki gerçekleri benim gibi dan dan hatta patavatsızca söyleyince, gereğinden fazla şeffaf olunca, zarar ötesi oluyor..

  YanıtlaSil
 2. Tartışmaya açık bir konu sanırım bu. Biraz düşünmek gerek. 😊

  YanıtlaSil
 3. Açıkçası dediğin gibi yalandan ziyade sessizlik daha iyidir ama birinin kalbini kırmamak için kaçış olmuyor bazen. Ya da iş almaya çalışırken de yapmadığın şeyleri söylemek zorunda kalabiliyor insan :D Başka seçenek bırakmıyorlar.

  YanıtlaSil
 4. Doğru söylemek ile boşbogaz olmak arasındaki farkı ıskalamak sorun olabilir. Saç stili vs. gibi tamamen kişisel beğenilerin ön planda olduğu mevzular hakkındaki yorumlar bilhassa incitici ve kırıcı ise doğru söylemek başlığı altında değerlendirilebilir mi? Bence değil... "olmamış işte yalan mı söyleyeyim diyene " diyeceğim "hayır, yalan söyleme, hatta hiçbir şey söyleme"dir.

  Her doğru her yerde söylenmez ama yalan söylenebilir demek değildir bu. Etten kemikten duygulardan ibaret canlılarız, doğru söylemenin bir adabı bir usulü olmalı. Duvara konuşmuyoruz neticede. Bu adaba riayet edenler sağlıklı insan ilişkileri kuracağı için yalan söylemeye ihtiyacı olmaz, söylediği doğru da canları acıtmaz.

  Bence böylesi yani:)

  YanıtlaSil
 5. Bu hafta mobilim o yüzden yazmak da okumak da çok zor geliyor ama yazmaya çalışacağım konuyu çok sevdim ve ben kesinlikle doğrudan yanayım😅

  YanıtlaSil
 6. Ne kendim ne de başkaları için , çıkarlar doğrultusunda doğrulardan sapmak, yanlış ve iki yüzlülük gibi geliyor bana...Kendime saygım kalmaz o zaman.
  Beyaz yalanlar bile zamanla kararabilir. Değer mi?

  YanıtlaSil
 7. Beyaz ve pembe yalanlar Deep :)

  YanıtlaSil
 8. Bu sorunun tam karşılığı "doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" olsa gerek:)

  YanıtlaSil
 9. For to have real relations is absolutely necessary real sincerity. Greetings from Mallorca.

  YanıtlaSil
 10. Doğrucuyum ben deyip zehirli oklarını atanları ne yapacağız dediğin gibi :) Hassas bir konu, düşünelim bakalım :)

  YanıtlaSil
 11. Yeri geldiğinde öyledir.

  YanıtlaSil
 12. Her zaman değil sanırım.

  YanıtlaSil
 13. Yalandan çoğu kişi korkmuyor bu çağda bence yılandan korktuğu kadar. :) Ben de bazen direkt hiçbir şey söylememeyi tercih ederim. Bence bu da yalandır.

  YanıtlaSil
 14. https://kaplandiary.blogspot.com/2024/02/agac-ev-sohbetleri-234.html

  sevgili kaplan diary nin yazısısı :)

  YanıtlaSil
 15. https://evdeyazar.blogspot.com/2024/02/eagac-ev-sohbetleri-234-dogru-soylemek.html

  sevgili evde yazar ın yazısısı :)

  YanıtlaSil
 16. şimdiliks görebildiğims 3 kişi olduk yazans :)

  evde yazar
  kaplan diary
  deeps

  :)

  YanıtlaSil
 17. https://cileklibulutlar.blogspot.com/2024/02/daima-dogruyu-soylemek-insan.html

  sevgili ilkay ın yazısısı :)

  YanıtlaSil
 18. şimdilik görebildiğim 4 kişi olduk yazan :)

  ilkay
  evde yazar
  kaplan diary
  deeps

  :)

  YanıtlaSil
 19. https://pyknkaya.blogspot.com/2024/02/agac-ev-sohbetleri-234.html

  sevgili peliş in yazısısı :)

  YanıtlaSil
 20. şimdiye dek görebildiğim 5 kişi olduk yazan.

  peliş
  ilkay
  evde yazar
  kaplan diary
  deep

  :)

  YanıtlaSil
 21. https://myreal03.blogspot.com/2024/02/agac-ev-sohbetleri-234.html

  sevgili my real in yazısısı :)

  YanıtlaSil
 22. şimdiliks görebildiğims 6 kişis olduks yazans :)

  my real
  peliş
  ilkay
  evde yazar
  kaplan diary
  deeps

  :)

  YanıtlaSil
 23. Pat diye gerçeği söylesem karşımdakini kıracaksam farklı bir şekilde formüle etmeye çalışıyorum. Bir de özel bir konuda konuşmak istemediğim bir şey sorulursa bu konuda konuşmak istemiyorum diyotum artık. Eskiden diyemezdim 😁

  YanıtlaSil