26 Şubat 2024 Pazartesi

AĞAÇ EV SOHBETLERİ 236


Ağaç Ev Sohbetlerimiz keyifle devam ediyor. Her hafta bir sohbet konusu buluyoruz ve o konuda yazıyoruz. Herkes yazabilir, herkes sohbet konusu bulabilir.

Haftanın konusu: "Göçün toplumlara etkileri"

Dünya üzerinde özellikle Avrupa'da en gündemdeki konulardan biri. Örneğin, Balkanlardan İtalyaya Almanyaya göç. Çalışmak için, iş bulmak için. Trenlerle geçip iltica ediyorlar. Sınırı geçince Almanya İtalya onlara iş buluyor, maaş veriyor. Ülkemden kaçtım dersen, mülteci olursan.

Şimdilerde göçler ve entegrasyon sorunları gözde. Ülkemizden de Avrupaya büyük göç var. Kalifiye eleman olup gidenler veya otellerde çalışanlar gibi. Avustralya ve Kanada'ya da bizden göç var. Herkes kaçıyor bizim ülkeden. Finlandiya, Danimarka, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde hizmer sektöründe çalışmak için giden çok çünkü bu ülkelerde eleman yok çalışacak.

Tabii bir de bizim ülkedeki Suriyeli, Afgan sorunu var. Örneğin, İstanbulda bu kişiler halka saldırıyor, özellikle geceleri kızlara saldırı var.

Arada bir bir ailenin başka bir ülkeye göç etmesi kimseyi etkilemez o aile dışında ama toplumsal büyük ve yoğun göçler yerleşilen yerdeki toplumsal düzeni tümüyle bozabilir. Bunun önüne geçmek yerel yönetimlerin, hükümetlerin görevi.

İnsanlar daha iyi yaşam şartları ve daha sağlam bir gelecek için göç eder. Bu yüzden hep az gelişmişten gelişmişe doğru bir göç oluyor doğal olarak. Hiç kimse daha geri bir ülkeye göç etmiyor. Bu yüzden genelde Avrupa, A.B.D, Kanada, Avustralya. Şimdilerde genelde 5000 dolara ülkemizden Avrupaya göç ettiriliyor insanlar, gidince mülteci olmak isteyenler.

Yani stabil ülkede yaşamak istiyor herkes. Savaştan kaçar insanlar bir de işsizlikten. Meksika'dan A.B.D.' ye hiç bitmeyen göç gibi. Üstelik de yasal olmayan yollardan. Veya yine kamyonlarla Arnavutluktan İtalyaya gizlice sokulanlar gibi. Sonuçta herkes İsviçre, Avusturya, Danimarka, Almanya gibi ülkelerde yaşamak istiyor. Haklı olarak.

Dil bilmeyince sorun oluyor tabii göç edenler için. Bir de her göç eden de gıda barınak bulamıyor. Ülkemizden mühendis, öğretmen olarak gidip otellerde kat görevlisi olarak çalışıyorlar. Yani her göç eden için hayat eskisinden daha iyi olmuyor.

Herkesler yazsııın!

19 yorum:

 1. Göz başlı başına sıkıntı bence. Zor bir karar. 😊

  YanıtlaSil
 2. Ben de Mayıs'ı bekliyorum. Belki göçmen olarak ABD'ye giderim. :)

  YanıtlaSil
 3. Kontrolsüz göç büyük sorun. Türkiye'de bilinçli olarak yapılıyor, muhalefet uyumaya devam ediyor.

  YanıtlaSil
 4. Bence şu an yaşanan en büyük sorun göç. Gelişmiş ülkeler bu konuda seçici, kuralcı davranırken biz de kapı açık vatandaşlık bedava gibi oldu.
  Gelecek iyi şeyler getirmeyecek gibi göç sorunu açısından.

  YanıtlaSil
 5. Almanya bizi kıskanıyor; yakında ülkemiz Hans'dan Helga'dan geçilmeyecek :)

  YanıtlaSil
 6. kimle konuşsam kapağı nasıl yurtdışına atarım derdinde, çok güzel yazmışsın Deepcim eline sağlık:) bu arada keşke bu sohbetler ağaç evinde yapılsa keşke..:))

  YanıtlaSil
 7. Sırt çantamı alıp Güney Amerikayi gezesim var benim de bir süredir ahahfjfjdjsks

  YanıtlaSil
 8. göç konusunda gelişmiş ülkelerin politikaları toplumsal düzenleri için uygun tedbirler içeriyor ve bizim bu türden politikalar yapmıyor oluşumuz trajik. örneğin bir avrupa ülkesine yerleşmek istesek oranın dilini düzenini hukukunu bilmek zorundayız ancak bize elini kolunu sallayan geliyor da napıyon diyemiyoruz. ne hukuk ne dil ne de örf adet kalıyor ortada o yüzden bu konuda söylenecek çok şey vardır da tartışmak konuşmak da ayrı mesele :)

  YanıtlaSil
 9. Olayları güzel özetlemişsin ama hiç güzel manzaralar yok malesef...

  YanıtlaSil
 10. Bence insanlar nereye ait olduklarını tam bilemedikleri için göç yapıyorlar sanıyorlar ki gittiğim yerde sorun bitecek ama öyle olmuyor sende bitmediği sürece uzaya çıksan o sorun da senle gelir. Kontrolsüz göç büyük sorun hele ki gittiğin ülkeye uyum sağlamayıp kendi kültürünle devam etmeye çalışıyorsan. Günümüz sorununu çok güzel betimlemişsin. :)

  YanıtlaSil
 11. Göç edenlerin kacmalarina neden olan kötü yaşam alışkanlıklarını gittikleri ülkeye götürmeleri de enteresan.ornegin seriattan kaçıyorsun, sonra şeriatı andıran politikalar o ülkeye gelsin diye protestolar düzenliyorsun...

  YanıtlaSil
 12. Göç, savaşlar ve açlık gerçek; sınırlar ve devletler tüzel... gerçekle bağımızı koparmadan çözüm aramak lazım... internetin her eve, fast food şirketlerinin her ülkeye girdiği yerde insanlar neden yerinde dursun... savaş varsa ve hatta kişi ülkesi için savaşıyorsa bile çoluğunu çocuğunu tabi ki korumak isteyecek, aç kalan tabi ki ekmek bulmaya çalışacak... kimse öylece vatanını, malını, mülkünü vermesin ama sorumluluktan kaçmak çözüm değil... kültürünü empoze edip silah satarken, varlıklarını aşırırken iyi, sorumluluk almaya gelince göç yasak yasak, saçma...

  Bunu yurdun el değmemiş köşesinden söylemiyorum hani... Adana'da yaşayanların yarısından çoğu yabancı uyruklu... Suriyelilerden önce Afganlar yerleşti, onlardan önce ve hala ABD'liler var, Araplar, Afrikalı müslümanlar, müslüman Ermeniler, ne olduğundan emin olamadığımız Conolar derken cümbüş yeriyiz mübarek... farklı kültürler pek çok renk içerir ama kaos ortamıdır düzen bulması zor olur.

  Daha dün öteki gün, Doğu'da açlıkla ve terörle cebelleşip hayatta kalma mücadelesi verenlerin gelişini kınıyorduk, Suriyelilerin en büyük yararı kardeşliğimizi pekiştirmesi oldu, şahsım adına teşekkür ediyorum.

  Suriyeli de insan, insanlığımızı kaybetmeyelim ama kültürümüz de yok olmasın; hem gidilen memleketlerden alınanları hem de içimize aldıklarımızı çiğden tüketmemeliyiz... meyve yerken bile hamını çürüğünü seçiyoruz, mikrobu kırılmadan, zehrini yıkamadan yemiyoruz niye önüne geleni öylece vatanımıza kanımıza canımıza katalım...

  Oldurulamamış ütopyalar, çeri çöpü umursamamak, mikrobu kırmamak, zehri arındırmamak, çürüğü kesip atmamak problem; gelişler gidişler değil benim nezdimde...

  YanıtlaSil
 13. https://pyknkaya.blogspot.com/2024/02/agac-ev-sohbetleri-236.html

  sevgili peliş in yazısısı :)

  YanıtlaSil
 14. https://www.rehitu.com/2024/02/gocun-toplumlara-etkileri.html#gsc.tab=0

  sevgili rehitu nun yazısısı :)

  YanıtlaSil
 15. Ülkemiz söz konusu olduğunda bu göç, tarihteki kavimler göçü gibi oldu, Türkiye'nin sonunu getirir böyle bir sığınmacı, kaçak, göçek göçü. Ülkeye büyük bir kötülük yapıldı. Eğer bu iktidar gider ve yerine gelen hükümet alayını TC vatandaşlıklarını da iptal ederek sınır dışı etmezse sonumuz gelir.

  YanıtlaSil
 16. Kültürler farklı olunca çok zor oluyor. Hem gelen uyum sağlayamıyor hem de o ülkenin yerlileri kabullenemiyor. Ekonomik göç bence savaş göçünden fazla. Ama Avrupa minicik bir kıta olmasına rağmen buraya gelmek istiyor herkes Arap ülkelerine giden yok 🤭

  YanıtlaSil