21 Temmuz 2021 Çarşamba

KELİME OYUNU 34

Beş kelime verip bu beş kelimenin de içinde olduğu öykü, şiir, deneme veya benzeri bir yazı yazma etkinliğimiz sürüyor.

Bu haftanın beş kelimesini sevgili Eylül Su (Depresif Patates) verdi.

Çekirdek/Kedi/Yağmur/Balık/Dilek
KEDİ BALIĞI

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde bir balık dilek tutmuş. Balık demiş ki "Ey denizlerin güzel kraliçe perisi Zuzu, şu çekirdek kadar minik balığın dileklerini duy artık lütfen! Bana yardım et bir gün suyun dışında nefes alabileyim, rüzgarın tadına bakabileyim, taa uzaklardaki ormanın içinde ne varmış görebileyim!" Balık her gün aynı duayı edip duruyormuş ama yıllarca dileği hiç gerçek olmamış.

Ta ki günlerden bir gün anlardan bir an dilek kapısını bir leylek açık unutuncaya kadar gökyüzünden. Eh kapı açık kalınca cereyan yapmış tabi karışmış gökyüzü. Bir uğultu kopmuş ki duyanlar Akilleus tekrar vuruldu da inim inim inliyor sanmış. Kapının salınırken yaptığı gıcırtılı gürültüleri de kahramanın ardından ağlayanların yas ağıdı sanmışlar.

Hemen ardından bir fırtına kopmasın mı? Eh kopmuş tabi durur mu o da. Sonra bir yağmur başlamış ki o da dilek dünyasındaki nehir taştığı için akıp gelen sularla karışıkmış. Gökyüzünden düşen sular o kadar çokmuş ki balıklar, kaplumbağalar ve denizanaları yukarı doğru yüzmeye başlamış.

İşte bu noktada bizim balık da durur mu o da yüzmüş gökyüzüne. Dilek kapısına kadar çıkmış da çıkmış. Bu sırada alışkanlıktan aynı dileği içinden geçirip duruyormuş. Kapıya yaklaşınca da dileği rüzgara karışıp diğer tarafa geçivermiş. İşte o anda dileğin kuvvetinden içeride güneş gibi bir parlama oluşmuş. Bu o kadar kuvvetli bir ışıkmış ki fırtına da bir anda dinivermiş. Yağmurlar, seller bitivermiş. Bulutlar geri çekilmiş, gökyüzü masmavi oluvermiş.

Eh bizim balık da diğerleri gibi havada kalıvermiş. Fakat düşmemiş. Dileği diğer tarafa geçince yarattığı ışık patlamasıyla beraber kabul oluvermiş. Her yeri bembeyaz bir ışık örtmüş. Balık gözlerini bir süre açamamış bu ışık karşısında. En sonunda renkler yeniden düzelmeye başladığında yavaşça gözlerini açmış. Bir de ne görsün? Artık bir kediye dönüşüvermiş ve bir ağacın tepesinde tünemiş.

Son


12 yorum:

 1. Keşke her dilek gerçek olsa...Tabii güzel dilekler:) Kedi balığı güzelmiş. Kalemine sağlık... Bu arada iyi bayramlar...

  YanıtlaSil
 2. Deep bu öykü rüyaların gibiymiş. Bol hareketli ve ilgi çekici. 😀 Kalemine sağlık.

  YanıtlaSil
 3. Benim dileklerim de dilek kapısından kaçıp ne zaman gerçek olur acaba? Olsa çok iyi olurdu... Ellerine sağlık deep. Yine çok tatlı olmuş. :)

  YanıtlaSil
 4. Çok sevimliydi. Animeleri anımsattı bana :) Keşke dilekler hep böyle gerçek olsa dedim ben de hikaye bitince. Özellikle de böyle gönülden istenilenler. Kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
 5. Yüreğine sağlık Deep. Mutlu bayramlar 😍🍬🧿🤚😊

  YanıtlaSil
 6. Kalemine sağlık deep :) iyi bayramlar...

  YanıtlaSil
 7. Keşke çok isteyip de, erişemediğimiz için kalbimize gömmek zorunda kaldığımız her şey ve herkes, mucizevî şekilde ansızın karşımıza çıksa!

  YanıtlaSil
 8. https://fairytaleess.blogspot.com/2021/07/bir-agustos-gecesi-kelime-oyunu-34.html

  sevgili ilkay ın yazısısı :)

  YanıtlaSil
 9. https://depresifpatates.blogspot.com/2021/07/kelime-oyunu-34.html

  sevgili eylül su nun yazısısı :)

  YanıtlaSil
 10. bu hafta şimdilik yazan 3 kişi olduk,

  eylül su
  ilkay
  deep

  :)

  sessiz gemi de yazacak bugünlerde :)

  YanıtlaSil
 11. 35. İçin kelimeler gözyaşı, şamdan, balo salonu, uçurtma ve deniz olsun mu senin için ve yazacaklar için de uygunsa? :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eylül su.

   uygun tabii, ne güzel kelimeler yaa, bak dün akşam ilkay ile konuştuk, 35 i o verecek, seninkiler de 36 olsun, olur muuuuu noluuur :)

   Sil