30 Eylül 2021 Perşembe

UZAY MEKİĞİ
Uzay mekikleri uzaya giderken bazı parçaları bırakır, bu parçalar dünyaya düşer ya, sanki bazen o düşen kısımlarda kalanlardanmışız gibi hissederiz.

Mekik parçaları bırakır ve yoluna gider hep yükseklere, hedefine ulaşır, atmosferi aşar gider. Parçalar dünyaya düşer, o parçalar, hedeflerine ulaşamayanlar işte, aynı yerde kalanlar. Veya o parçalar, bizim başarısızlıklarımız, hep denediğimiz ama başaramadığımız, ulaşamadığımız isteklerimiz onlar.

Başaramayışımız da hep bizim yüzümüzden olmaz. Örnekse, sınava gireriz, sınıfın, kursun, en çalışkanıyızdır, bütün soruları çözebiliriz, sınavda başarılı olmayabiliriz ama. Veya, başarılı olsak da bir şekilde puanımızı kırarlar, o okula giremeyiz, ya da kazansak da bir işe giremeyiz veya atanamayız bir yerlere. Bunlar mekiğin parçaları.

Bu durumda belki kendimize kızarız, mekik olmaktansa bana yakışan kendimi bir helikopterin ayağına bağlamak deriz, ip de yüz yüzelli metre olsun, bizi ayağımızdan bağlasınlar araca, kafa üstü sallanalım aşağıya doğru, helikopter de yavaş yavaş gitsin, böylece uzaya gidemesem de belki beynime kan gelir de başarısızlıklarıma değil de önüme bakarım, geleceğe.

Sonra yine uzay mekiği olmaya karar veririz. Uzaya doğru yola çıkarız. Parçaları bırakırız, bunlar dünyaya düşerler, bunlar yaşadıklarımızdır, bunlarla işimiz bitmiştir, hatırlamak bile gereksizdir, bu parçalar bizim safralarımızdır. Bütün safralardan, gereksiz parçalardan kurtuluruz, arınırız, aşırılıkları, yükleri bırakırız, biz sadeleşmiş, her türlü fazlalıktan kurtulmuş bir mekik olarak göğe doğru yükseliriz, sade olsak da yaşama heyecanı ile içimiz ateşlidir, hayatı yakarak atmosferden geçeriz.

32 yorum:

 1. bazen ben de düşen o parçalar gibi hissediyorum deepsii :) içimizdeki yaşam ateşi bazen pır pır edip kaybolacakmış gibi olabiliyo ama canlanırsa belki uzay mekiğinin yerine geçip süzülebiliriz. hayat ateşimiz sönmesin soğuk olur sonra :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   canlandırırız hep beeee :)

   Sil
 2. "Veya o parçalar, bizim başarısızlıklarımız, hep denediğimiz ama başaramadığımız, ulaşamadığımız isteklerimiz onlar."
  Bu cümlede kaldım... Kalemine sağlık Deep ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. camdan düşler.

   heeey görcen hepsi geççek :)

   Sil
 3. Başlığı görünce, Deep’in rüyalarından herhalde dedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşamdan yazılar.

   rüyalarımdan yazarım yine :)

   Sil
 4. Hep hissettiğim şeyi yazmışsın Deep. Bir türlü hedeflerine ulaşamayan ben...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duygu emanet.

   hedeflere ulaşmak sadece bize bağlı olmuyor yaa bizim ülkenin şartlarından dolayı :)

   Sil
 5. harika bir benzetme olmuş. evet bazı zamanlar biz geride kalıyoruz bazen de ilerliyoruz kazanıyoruz. hayatta hep kazanmak yok. illaki zorlukları yaşayacağız geride kaldıklarımız olacak ama pes etmeyip devam edince güzel şeyler olmaya başlıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. farklı diyarlar.

   evet evet vazgeçmeyeceğiz :)

   Sil
 6. Günaydın deep:)
  Uzay mekiği benzetmesini sevdim. Bir yandan birilerinin safra taşı olurken diğer yandan bizim de geride bıraktıklarımız oluyor. Hayat böyle bir şey işte. Yük ağır gelince fazlalıklar atılacak. Yoksa dinamigimiz çöker ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. film gündemi.

   eveet hayat bu işte, nolursa olsun ileriye bakacağız :)

   Sil
 7. o parçalar, bizim başarısızlıklarımız, hep denediğimiz ama başaramadığımız, ulaşamadığımız isteklerimiz onlar.
  Güzel bir tanımlama olmuş deep..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yüreğimin iklimi.

   öyle oluyor de mi ama nolursa olsun başarmalıyız, ulaşmalıyız :)

   Sil
 8. Mekik olmak istiyorsan parça düşürmeyi göze alacaksın :) Çünkü hayat bu. Hayallerle hayatın arasında belirgin bir çizgi var. O çizgi de düşen parçalar işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilkay.

   eveet bak ne güzel, atasözü gibi bişey söledin :) hıhım evet öyle işte dediğin gibi :)

   Sil
 9. gereksiz şeyleri hayatımızdan çıkartmayı çok iyi tarif etmişsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   hıhıms, sadelik, temizlik iyidir :)

   Sil
 10. "kafa üstü sallanalım aşağıya doğru, helikopter de yavaş yavaş gitsin, böylece uzaya gidemesem de belki beynime kan gelir de başarısızlıklarıma değil de önüme bakarım, geleceğe." ihtiyacım olan tam olarak bu tamm olarak:)

  YanıtlaSil
 11. Güzel bir örnekleme olmuş.

  YanıtlaSil
 12. yerinde bir benzetme olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mehtap.

   eveet mekik olalım fazlalıkları atalım :)

   Sil
 13. İstikbal göklerdedir:) Ben yine tersten bakayım. Gökte aradığımız ne ki? Bazen de gökte ararken yerde bulabiliriz di mi?:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaplan diary.

   oooo hımm olabiler tabiii :)

   Sil
 14. Ne güzel bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 15. Bazen elimizde olmayan engeller oluyor başarıyı etkileyen 🤷

  YanıtlaSil