15 Eylül 2020 Salı

APARTMAN BOŞLUĞUBoşluk. Boş’un olduğu yer. Boş olan yer. Oraya bakınca apartmanın boşluğunu anlıyoruz.

Her şey boş aslında. Yani hayat bir apartman boşluğu. Çoğu zaman onun gibi karanlık, hüzünlü, kasvetli. İçine birçok işe yaramayan şey atılmış. Hayatlarımız da öyle.

Karanlık bir yer ama biz apartmanın bu bölümüne “aydınlık” da diyoruz. Apartmanın aydınlığı. Bizim apartman çok aydındır. Yaşayan herkes bir okul bitirmiş. Apartmanlar boş değil. Hep dolu. Kiracılar her zaman değişir. Satılık ilanları olur.

Aydınlık desek de bu apartman boşluğu genellikle ışıksız olur, loş, biraz da korkunç. İnsan bu boşlukta bir yaratığın yaşadığını hayal edebilir. Mutfak pencerelerinden atılan çürümüş sebzelerle beslenen. Ya da Notre Dame’ın Kamburu gibi biri veya Operadaki Hayalet.

Apartman boşluğunda yaşar Quasimodo. Apartmanın giriş katındaki liseli kız Esmeralda’ya aşıktır. Esmeralda mezuna kalmıştır. Quasimodo ona mat çalıştırır. Esmeralda’nın odası bu boşluğa bakmaktadır. Esmeralda hep boşluğa bakar. Hayatın boş olduğunu böyle anlamıştır.

Apartman boşluğunda yaşar Operadaki Hayalet. Giriş katındaki konservatuar öğrencisi Christine’e aşık olmuştur. Ona solfej dersleri verir. Christine ünlü bir soprano olur ama hep baba evine döner ve boşluktaki müzik öğretmeni ile konuşur. Hayalet, o yokken zaten bir boşluktadır. Mekanı da boştur ruhu da.

Belki giriş kattakiler bu boşluktan yararlanabilir. Bu boşluğa açılan bir kapıları varsa tarhanaları, domates kavanozlarını buraya koyabilirler. Koca koca tepsilerde salçalar nereye sığacak, boşlukta kavanozlara konabilir.

Demek ki her şey boş değil bu hayatta.

51 yorum:

 1. Apartman boşluğu eşittir karafatma, ay kabusum, çocukken bir gece çaat diye tavandan alnıma düşmüştü. Gece tuvalete kalkmıştım bir seferinde, tuvalet terliğini giydim, ayağımın üstünde bir şeyler gezinmeye başladı. Ay herbiri başparmağımın bir boğumu kadarlardı.....Biz çocukken iyi gene sağ kalmışız ha 🤗😘

  YanıtlayınSil
 2. amanın apartman boşluklarından korkarım ben hep ürkütücüü :D merdiven inip çıkmaktan korkardım küçükken doğru basmazsam yuvarlanırım sanırdım 5 yaşında filanken yani. ayy basamakların yüksekliğini hatırladım şimdi ne zordu o zamanlar uzun boyluydum yaşıma göre ama eski merdivenler maşallah devasa insanlara göreydi herhalde bileğimden çok yukarıda olurdu basamaklar :D yükseklik korkum o zaman da varmış demek ki okurken başım döndü valla :) hayalet için hüzünlendim şimdi :) mutfak penceresinden çürümüş sebze atmak nedir yaa ayy sadece hayal ettin inşallah bunu ne biçim komşu onlaar :D fotoğraf vami kırmızııı kalp kaalp <3 :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sessiz gemi.

   annee senin rüyaların gibi deseneee :)

   Sil
 3. Aklıma bisikletler geldi ve sinirlerim yine tepene çıktı 😂😂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. andromeda.

   heey bak bu yazıya foti ararken aklıma geldi senin bisikletler ama keyifli bi foto olsun dedim ferah bir foti koyduum :)

   Sil
 4. "Hayat bir apartman boşluğu" güzel benzetme. Apartman yerinde duruyor, kiracılar devamlı değişiyor. Güneş alan yeri de var, karanlıkta kalan yeri de. Hayat gibi...
  -Diğer yandan nefes alabilmek için boşluğa ihtiyaç vardır.
  -Dolu dolu yaşamak içinse önce boşluğun ne olduğunu anlamak gerekir.

  YanıtlayınSil
 5. Bizim çok eskiden oturduğumuz bir ev de yatak odası apartman bosluğuna bakıyodu. Gece gündüz karanlık. Düşünüyorum da şimdi ne saçma bir ev dizaynı. İnsan odasına bir güneş girsin ister.
  Evet kesinlikle her şey boş değilll!!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. yankım ve gölgem.

   ay evet öyle loş odalar de mi kasvetlii :)

   Sil
 6. Hayat apartman boşluğu gibi gerçekten. Bazen aydınlık bazen karanlık. Ama daha çok karanlıksa orası korkutur beni...

  YanıtlayınSil
 7. Kırışan kalbim boş...En azından daha fazla kırdırmamaya karar verdim.Ama boşluk hep orda bir yerlerde var.Ayy ne bileyim ben.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. su.

   anlıyom seni evet hadi işallah hayatın güzel olsun kiii :)

   Sil
 8. Son on yıldır apartman hayatımda bazen bende bakarım o boşluğa

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ankara postası.

   eveet oluyo bizim apartmanlardaa :)

   Sil
 9. Apartman boşluğundan bakmak çok ürkütücü yükseklik korkum var hemen çömelerim tabii yanımda biri varsa anlat dur yükseklik korkusunu (:

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. küçük dünya.

   hihi anladım evet haklısın kii :)

   Sil
 10. Hava ve oksijen için önemli

  YanıtlayınSil
 11. Herşeyin mutlaka bir nedeni vardır.

  YanıtlayınSil
 12. Merhabalar.
  Elbette her şey boş değil bu hayatta. Yaratılışımızın bir gayesi var muhakkak. Apartman boşlukları her zaman ürkütücü olmuştur. Oraya bakıldığında herkeste değişik duygular uyandırır. Ben oraya baktığım da dipsiz bir kuyu ve ardından sonsuzluk hissi oluşur. Sonsuzluk kavramı insanı her zaman korkutur, bu yüzden kendimize geleceğe uzanıp uzanamayacağımızı sorarız.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 13. Apartman boşluklarını sevmiyorum ışılık deyip halen yapıyorlar dairelerde karanlık oda kalmasın diye o boşluğu bırakıyorlar ama düşünsene pencereni açtığın küçük yere karşı komşunun da yatak odası bakıyor rahatsız edici bulurum güneş görmeyen ama ışığı var denen bu odalar
  ama hayat da boş değil bunlar gibi bi ışık var :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. uzman amatör.

   evet ya öyle bitişik pencereler ne kötüüü :)

   Sil
 14. Hayat, apartman boşluğundaki Quasimodo gibi.
  Ilk bakışta çirkin görünüyor.
  Ama sonra bakıyorsun, alışıyorsun ve dahası seviyorsun...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. uyuşuk hayalperest.

   çok çok güzel bir yorum buuuu :)

   Sil
 15. valla süper bir alacakaranlık kuşağı hikayesi olurmuş bundan :-))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. audrey.

   eveey apartman boşluğundaki gölgeler :)

   Sil
 16. Eski apartmanlardaki mermer boßluklari cok severim. Deepçim videolu yeni blogger paneli anlatımı yaptım cnm çok soran oluyordu 😘
  https://www.deryasoyguel.com/2020/09/yeni-blogger-kontrol-paneli-kullanm-ve.html?m=1

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. derya.

   eveet bugün önce senin videoyu dinleyip öğrendim kiiii :)

   Sil
 17. Bizim apartmanın boşluğu yok. Yani var da yok. Herkes bir şeylerini doldurmuş. Bu pisliklerden hiçbir Allah'ın yaratığı yaşayamaz orada herhalde. :)

  YanıtlayınSil
 18. Ben çocukken oturduğumuz evin aydınlatmaya bakan bir odası vardı; o oda da benim odamdı. Hem bitişik dairenin bir odası, hem de yan bloğun merdivenleri aydınlatmaya bakardı. Yan komşunun benle yaşıt bir çocuğu olsa da camdan cama konuşsak diye hayal ederdim. Bir yazıyla beni nerelere ışınladın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. geçmiş bahar mimozası.

   ne güzel bir anı bu yaa :)

   Sil
 19. Her boşluk, boş değil bazen gerekli :)))
  Apartman boşluğu metaforu müthiştiii...

  YanıtlayınSil
 20. Vay canına; güzel bakış açısı; çok hoş bir bitiş; teşekkürler Deep :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. güven serin.

   apartman boşluğu görünce aklıma geldi işteee :)

   Sil
 21. Basit bir apartman boşluğundan neler çıkmış:) Boşluk, doldurulması gereken yer, aydınlık, karanlık... Bakmak, görmek, düşünmek, hayal etmek. Bana göre sadece bir apartman boşluğu, pencereden odalar, ya da mutfak, tuvaletler bir parça ışık alsın diye. Senin hayalini kurduğun şeyler bir mimarın aklına gelse, ne dizaynlar düşünür apartman boşluğunda:)

  YanıtlayınSil
 22. Bundan sonra apartman boşluğundayken hayaletler gelecek aklıma :)

  YanıtlayınSil
 23. Apartman boşluklarına yukarıdan aldığı ışık ile apartmanı camlardan aydınlattığı için aydınlık deniyormuşş

  YanıtlayınSil
 24. Güzel bağlamışsın :) Yazını okurken gülümsedim. Öyle bir apartmanda yaşamak güzel olurmuş, bir düşündüm de :)

  YanıtlayınSil
 25. Adanada oturduğum apartman aklıma geldi, ilaçlama azcık geciksin hemen hamam böcekleri çıkardı :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. makyajlı yorum.

   eveet yaa öyle oluyo de miiii :)

   Sil